Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
از سوی دادگاهی در امارات

«محکومیت حبس ابد برای شش ایرانی در دوبی به اتهام ربودن عباس یزدان‌پناه»

2015 February 26

خبر / رادیو کوچه

 

شش شهروند ایران به اتهام ربودن عباس یزدان‌پناه یزدی، بازرگان ایرانی‌ـ‌بریتانیایی، از سوی دادگاهی در امارات متحده عربی به حبس ابد محکوم شدند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه، بیست و ششم فوریه، به نقل از دادستانان در دوبی گزارش داده است که این متهمان با حمله به آقای یزدی و تزریق دارو به او توانسته‌اند وی را از بندری در شارجه به ایران منتقل کنند.

عباس یزدان‌پناه یزدی بازرگان ایرانی‌ـ‌بریتانیایی، تابستان سال ۱۳۹۲ در امارات متحده عربی ربوده شد و همچنان مفقود است.

روزنامه گلف‌نیوز، چاپ امارات متحده عربی، نیز در این رابطه گزارش داده است که حکم سه تن از متهمان به طور غیابی صادر شده و سه تن دیگر نیز اتهام آدم‌ربایی و سرقت را رد کرده‌اند.

با وجود این، یکی از متهمان پذیرفته که اتوموبیلی را که از آن برای دزدیدن آقای یزدی استفاده شده می‌رانده است.

در این گزارش از متهمان حاضر در دادگاه با حروف اختصاری «ر – الف»، «ک – ج» و «ن – الف» و از متهمان غایب به اختصار «ه – ب»، «ب – ن» و «ی – ن» نام برده شده است.

yazdi

گلف‌نیوز همچنین از فردی با نام اختصاری «س – ه» نام برده که عملیات آدم‌ربایی عباس یزدان‌پناه یزدی را «رهبری» کرده، اما در زندان درگذشته است.

دادستانی دوبی در اردیبهشت سال جاری اعلام کرد که این شش ایرانی را که اوایل سال ۲۰۱۴ دستگیر شده بودند در ارتباط با ربودن آقای یزدی متهم شناخته است.

«عباس یزدان‌پناه یزدی» بازرگان ۴۴ ساله که به گفته همسرش، دوست نزدیک دوران کودکی مهدی هاشمی رفسنجانی، فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران بوده است، پس از این‌که در ایران دست‌گیر و زندانی شد در دهه ۹۰ میلادی به بریتانیا رفت و در لندن اقامت داشت و در همین شهر صاحب دو فرزند شد.

در سال ۲۰۰۳، اداره مبارزه با جرایم بزرگ بریتانیا (SFO) به درخواست مقامات نروژی اسناد شرکت خصوصی آقای «یزدی» را به اتهام ارتشا توقیف کرد، وی در آن پرونده رسمن متهم نشد و یک سال بعد به همراه خانواده‌اش به دوبی مهاجرت کرد.

آتنا یزدان‌پناه، همسر این بازرگان ایرانی – بریتانیایی، و برخی منابع دیگر دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را به ربودن عباس یزدان‌پناه یزدی متهم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

درخواست همسر یزدان‌پناه، بازرگان ربوده شده ایرانی از ظریف

بریتانیا مسوول به خطر انداختن جان عباس یزدان‌پناه است

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,