Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
نقض قانون کنترل صدور تسلیحات

«اعتراف مهندس ایرانی‌الاصل در ارتباط با ارسال اطلاعات اف ۳۵ به ایران»

2015 February 26

گزارش / رادیو کوچه

 

 

«مظفر خزاعی» مقاطعه‌کار سابق که با اتهام تلاش برای ارسال اطلاعات حساس درباره جنگنده‌های آمریکایی به ایران متهم بود و در مواردی موفق به ارسال این اطلاعات شده بود اتهام خود را در دادگاه پذیرفته است.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز پنج‌شنبه بیست و ششم فوریه گزارش داده است، مظفر خزاعی روز چهارشنبه در دادگاهی فدرال در شهر هارتفورد اتهام نقض قانون کنترل صدور تسلیحات را پذیرفت و ممکن است به ۲۰ سال حبس مجازات شود.

بنابه گزارش این شبکه خبری، دادستان‌ها می‌گویند که آقای خزاعی اطلاعاتی درباره موتور جنگنده جوینت استرایک اف ۳۵ و رپتور اف۲۲ را از شرکت‌هایی که در آن کار می‌کرد سرقت کرده بود.

jet

هواپیمای جنگنده اف-٣۵ که هزینه آن تاکنون بیش از چهارصد میلیارد دلار تخمین زده شده است

 

بنابه این گزارش مظفر خزاعی، ۶۰ ساله، از جمله به عنوان مهندس در استخدام شرکت آمریکایی پرت‌ اند‌ ویتنی بود و در این سمت، وظیفه آزمایش استحکام قطعات موتور جت را برعهده داشت.

مقامات آمریکایی می‌گویند که آقای خزاعی سعی داشت با استفاده از این اطلاعات برای خود پستی در ایران درست کند.

به گفته مقام‌امات آقای خزاعی ایمیل‌هایی حاوی اطلاعاتی حساس را در سال ۲۰۰۹ به شخصی در ایران فرستاده بود. به علاوه آن‌ها می‌گویند که یک محموله مواد ارسالی به ایران را در سال ۲۰۱۳ ضبط کرده‌اند که او ارسال کرده بود.

براساس اسناد مطرح شده در دادگاه، آقای خزاعی در زمان‌های مختلف در فاصله ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ برای سه شرکت مختلف دفاعی کار می‌کرد.

براین اساس او حداقل از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ با دزدیدن اسرار تجاری و مواد ممنوع صادراتی از شرکت هایی که در آنها کار می‌کرد سعی کرده بود در ایران برای خود کار بگیرد. گفته می‌شود این کارها احتمالن دانشگاهی بوده است.

به گفته دادستان‌ها او در یکی از ایمیل‌هایش به افرادی در ایران نوشته بود: من به عنوان مهندس ممتاز در این پروژه‌ها بعضی از تکنیک‌های مهمی را که می‌تواند به صنایع و دانشگاه‌های ما منتقل شود آموخته‌ام و تاکید کرده بود که او در پی فرصت کار در ایران است و می‌خواهد مهارت و دانش خود را به کشورش منتقل کند.

او از جمله متهم است در نوامبر و دسامبر ۲۰۰۹ از طریق ایمیل با یک فرد در ایران مکاتبه داشت تا اسناد محرمانه‌ای در ارتباط با اف۳۵ را برای او بفرستد و در مواردی هم موفق به این کار شد.

از طرح ساخت هواپیمای جنگنده اف-٣۵ به عنوان پر هزینه‌ترین برنامه در تاریخ نظامی نام برده می‌شود و هزینه آن تاکنون بیش از چهارصد میلیارد دلار تخمین زده شده است. گفته می‌شود که اف-٣۵ پیشرفته‌ترین هواپیمای نظامی در نوع خود در جهان است.

2

شرکت پرت اند ویتنی که زمانی آقای خزاعی در استخدام آن بود

 

به گفته دادستان‌ها او در یک ایمیل به طرف خود در ایران نوشت:‌ بعضی از این‌ها کاملن کنترل شده هستند… و من خطر زیادی را پذیرفته‌ام. تاکید می‌کنم بعد از پیاده کردن این دو فایل پاور پوینت فورن همه چیز را پاک کنید.

ظاهرن تحقیقات پیرامون موارد اتهامی علیه آقای خزاعی در ماه نوامبر ۲۰۱۳ و زمانی آغاز شد که ماموران گمرک و سازمان امنیت داخلی ایالات متحده به محموله‌های ارسالی آقای خزاعی به یک شرکت حمل و نقل در لانگ بیچ، کالیفرنیا، ظنین شدند. قرار بود این محموله‌ها به شهر همدان در ایران فرستاده شود.

این محموله‌ها تحت عنوان وسایل خانگی، بسته بندی‌شده بود اما ماموران در آن‌ها، جعبه‌های حاوی مدارکی شامل اطلاعات فنی مربوط به برنامه اف-٣۵ را یافتند.

آقای خزاعی روز ۹ ژانویه ۲۰۱۴ در فرودگاه بین‌المللی نیوآرک در ایالت نیوجرسی پیش از پروازی به آلمان دستگیر شد. مقام‌ها می گوید او از آلمان به ایران می‌رفت. گفته می شود او اطلاعات حساسی درباره جت‌های جنگنده به همراه داشت.

قاضی دادگاه هارتفورد قرار است مجازات او را که می‌تواند حداکثر ۲۰ سال زندان و یک جریمه یک میلیون دلاری باشد روز ۲۰ مه یعنی سه ماه دیگر صادر کند.

مطالب مرتبط

بازداشت یک ایرانی به اتهام سرقت اطلاعات اف- ۳۵

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,