Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
جوابیه تاجزاده به روزنامه رسالت

«مصباح یزدی برای اهداف مقدس دروغ گفتن را مشروع می‌داند»

2015 February 26

گزارش / رادیو کوچه

 

در پی اتهام زنی‌های مکرر روزنامه رسالت به مصطفا تاجزاده که از روز اول اجرای حکم زندان ۶ ساله‌اش وی تاکنون دو جوابیه برای این روزنامه فرستاده که برخلاف قانون مطبوعات تاکنون چاپ نشده است.

این زندانی سیاسی درجوابیه دوم خود آورده است: «می‌دانم که آقای مصباح دروغ گفتن را برای اهداف مقدس مشروع خوانده و به این ترتیب دست شما را برای ایراد اتهام و افتراء به مخالفانتان باز کرده است. بهره‌مندی از مصونیت قضائی نیز شما را از اجرای قانون و درج جوابیه‌ها معاف نموده است اما نمی‌فهمم که چرا به نتایج ویران‌گر روش خود نمی‌اندیشید که افزون بر انزوای روزافزون سیاسی، کاهش تیراژ و سقوط اخلاقی، افکار عمومی را نیز برای شنیدن توضیحات متهمانتان کنجکاو‌تر و مشتاق‌تر می‌کنید.»

Tajzadeh-46_5

متن کامل جوابیه مصطفا تاجزده به روزنامه رسالت به شرح زیر است:

به نام خدا

مدیر مسئول محترم رسالت

با سلام و احترام

۱- در سرمقاله ۱۷ آذرماه مدعی شدید که «تاجزاده یک عنصر انقلابی در دولت اصلاحات دست اندرکار پروژه توسعه سیاسی بود. او و رفقایش به این مفهوم دست یافته بودند که توسعه سیاسی یعنی دموکراتیزاسیون و دموکراتیزاسیون یعنی سکولاریزاسیون» ۹ روز بعد‌‌ همان ادعای کذب را به نحو دیگری تکرار کردید. «تاوقتی اصلاح طلبی دموکراتیزاسیون تعریف شود و دموکراتیزاسیون نیز مدرنیزاسیون تعریف شود و مدرنیزاسیون نیز سکولاریسم تعریف شود به طور اجتناب ناپذیری اصلاح طلبی به سمت اپوزیسیون شدن حرکت می‌کند. این راهی است که تاجزاده وقتی معاون سیاسی وزارت کشور بود با کیان تاج بخش نماینده سورس در تهران طراحی کردند. این طرح منجر شد به اینکه اصلاح طلبان سر از فتنه تیر ۷۸ درآوردند.» (رسالت ۹/۲۶)

۲- می‌دانم که آقای مصباح دروغ گفتن را برای اهداف مقدس مشروع خوانده و به این ترتیب دست شما را برای ایراد اتهام و افتراء به مخالفانتان باز کرده است. بهره‌مندی از مصونیت قضائی نیز شما را از اجرای قانون و درج جوابیه‌ها معاف نموده است اما نمی‌فهمم که چرا به نتایج ویرانگر روش خود نمی‌اندیشید که افزون بر انزوای روزافزون سیاسی، کاهش تیراژ و سقوط اخلاقی، افکار عمومی را نیز برای شنیدن توضیحات متهمانتان کنجکاو‌تر و مشتاق‌تر می‌کنید! مگر نمی‌بینید که قوه قضائیه به اعتراف آقای صادق لاریجانی از تشکیل دادگاه آقایان موسوی و کروبی عاجز است زیرا دلواپس تاثیر سخنان آن بزرگواران‌اند. به هر رو من طبق وظیفه جوابیه را ارسال و اعلام می‌دارم که عدم انتشار آن علاوه بر قانون شکنی آشکار رسالت، نشانگر فقدان اعتماد به نفس گردانندگان آن روزنامه محترم و بی‌اعتمادی آنان به درک و شعور خوانندگانش تلقی می‌شود.

lankarani-mesbah

۳- همواره گوهر اصلاحات را در دموکراتیزاسیون خوانده‌ام اما هرگز آن را معادل سکولاریزاسیون و حتی مدرنیزاسیون ندانسته‌ام. من به پلورالیزم سیاسی معتقدم و آن را شرط زندگی مسالمت آمیز و دموکراتیک می‌دانم که تنها در آن صورت ایران برای همه ایرانیان خواهد شد. تکثرگرایی به معنای پذیرش ایران رنگین کمانی و چند صدایی است که در آن هر شهروند با هر عقیده و سلیقه‌ای از حقوق مدنی و سیاسی بهره‌مند و آماده ایفای تکالیف مدنی خویش است. پلورالیزم سیاسی یعنی قبول دیگری و نفی استانداردهای غیراخلاقی دوگانه. یعنی بپذیریم که هیچ فرد یا حزب و جناحی هیچ محدودیتی را که بر خود نمی‌پسندد بر دیگری تحمیل نکند و آنچه را حق خویش می‌شمارد برای سایرین نیز به رسمیت بشناسد.

۴- مرحوم مدرس با همه احترامی که نزد آیه الله خمینی داشت اما در مسئله مخالفت با طرح جمهوری مورد انتقاد وی واقع شد. در حقیقت آنچه بنیانگذار نظام به ویژه در نوفل لوشاتو وعده داد، آغاز عصر جمهوریت ایران با تأسیس جمهوری اسلامی بود نه استقرار حکومت مطلقه فردی که رضاشاه نیم قرن قبل از پیروزی انقلاب آن را رژیم یک نفره خواند و شایسته ایرانیان معرفی کرد. براین اساس دموکراسی خواهی و تکثر طلبی بازگشت به شعارهای اصلی انقلاب است. در جانب مقابل هرگامی برای تبدیل جمهوری اسلامی به نظام خلافت یا در جهت احیای حکومت کشیشان و کلیسا در قرون وسطی اما به نام اسلام در ایران، انحراف از آرمان‌های ملت محسوب می‌شود. به بیان دیگر کوشش برای اینکه اسلحه و اطلاعات، سرمایه و رسانه و زندان و دادگاه در اختیار فرماندهی سپاه قرار گیرد و نماینده ولی فقیه «مهندسی معقول و منطقی انتخابات» را وظیفه ذاتی آن بخواند به استحاله نظام و نظامی و پادگانی کردن جمهوری اسلامی منجر می‌شود. بدعت تلاش برای حزب کردن نهادهای انتصابی از قبیل شورای نگهبان، قوه قضائیه، صداوسیما و… است. به علاوه این آقای مصباح است که پس از رأی منفی ۹۲٪ ایرانیان به نامزد پیشنهادی‌اش (۴۶ میلیون از ۵۰ میلیون نفر) در موضع اپوزیسیون قرار گرفته است و ملت را بی‌صلاحیت می‌خواند. این در حالی است که شعار اصلی ما «اجرای کامل قانون اساسی» و بر پایی انتخابات آزاد و سالم با همه لوازم و لواحقش است.

«محمدتقی مصباح یزدی» در همایش جبهه پایداری

«محمدتقی مصباح یزدی» در همایش جبهه پایداری

۵- مردم ما در حال حاضر از دو طرف در فشار قرار دارند. جناح جنگ طلب غربی بویژه با سوء استفاده از جنایات تکفیری‌ها و با اشاعه اسلام هراسی در سطح وسیعی در صدد ایجاد زمینه و فضا برای اعمال تضییقات بیشتر علیه ایران و ایرانیان است. در داخل نیز حقوق ستیزان حرفه‌ای و کاسبان تحریم به اسم اسلام و انقلاب و مبارزه با تهاجم فرهنگی به جنگ با آزادی‌های اساسی شهروندان ایران زمین و شکست مذاکرات هسته‌ای پرداخته‌اند و صد البته خوراک خوبی برای دسته اول تهیه کرده و می‌کنند.

۶- بی‌کفایتی مدیریتی، انسداد سیاسی، طالبانی‌گری فرهنگی و حرام خواری و فسادپروری اقتصادی جناح اقتدارگرا که مردم را در لفظ بصیرت‌ترین ملت‌ها می‌خواند و در عمل با آنان هم چون صغیر‌ترین ملت‌ها رفتار می‌کند، بیشترین آسیب را به اعتماد مردم و نیز به معنویات و اخلاق عمومی زده، موج دین گریزی را به وجود آورده است. اندوه آور آنکه هر قدر آزادی ستیزان ایرانی بر غلظت و شدت سانسور‌ها و سرکوب‌ها و بگیر و ببند‌ها می‌افزایند به‌‌ همان میزان دین گریزی قشرهایی از مردم به دین ستیزی آنان گرایش می‌یابد. مسئولیت این روند خطرناک در درجه نخست با اقتدارگرایانی است که روزنامه رسالت در سالهای اخیر یکی از سخنگویان آن به شمار می‌رود. هم چنان که متهم ردیف اول رشد الحاد گرایی و ماتریالیسم در اروپا، کلیسا بود.

۷- ورود غیرقانونی یگان ویژه نیروی انتظامی همراه با لباس شخصی‌های سازمان یافته و شناخته شده به کوی دانشگاه و ضرب و شتم شدید و بی‌سابقه دانشجویان بی‌گناه و بی‌پناه را به هر نام و توجیهی که بخوانید، مقابله با فتنه یا با براندازی، ماهیت جنایت را تغییر نخواهد داد و اقتدارگرا‌ها از مظان اتهام تبرئه نخواهد کرد. شما هرگز نمی‌توانید خاطره آن فاجعه تلخ را از اذهان عمومی بزدایید یا مسئولیت خود را در آن انکار کنید. مگر ملت ایران پس از ۶۱ سال، ۱۶ آذر ۳۲ را فراموش کرده است که انتظار دارید ۱۸ تیر ۷۸ را آن هم تنها پس از گذشت ۱۵ سال از یاد ببرد یا جناح اقتدارگرا را متهم ردیف اول این هجوم غیرانسانی نخواند؟ به باور من مادام که دادگاهی مستقل آمران و مباشران اصلی آن هجوم وحشیانه را علنا محاکمه و مجازات نکند شما همچنان در جایگاه متهم قرار خواهید داشت.

سید مصطفا تاجزاده

بهمن ۱۳۹۳

بیشتر بخوانید

تاجزاده: فتوای تحریم سلاح کشتار جمعی را جدی بگیریم

درخواست تاجزاده از رهبری ایران برای نظامی‌زدایی از سیاست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,