Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
نقبی به تاریخ گذشته

«چند سال پیش / سری سوم»

2015 February 27

محمد شوری / مقاله وارده / رادیو کوچه

 

در  ٢٠ شماره نقبی زدیم به تاریخ گذشته، ازحوادثی که منجر به انقلاب شد و رویدادهایی که در تاریخ انقلاب بهمن ۵٧ بوقوع پیوست و در ١٠ شماره به دهه ۶٠ پرداختیم. دیدگاه و اطلاع و حضور نویسنده در قبل و بعد از انقلاب در انتخاب موضوع و ترتیب و گزینش‌ها دخالت داده شده است. سعی ما در استقلال، بی طرفی و امانت داری است.واین تمام نقل وقول ها واتفاقات نیست…

مجموعه  سوم ده شماره بعدی چند سال پیش را در اینجا تقدیم خوانندگان می‌شود.

چند سال پیش(21)دهه 60…(6)

روزنامه کیهان،2مرداد1360:قسمتی از اطلاعیه انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا و کانادا:

نوزدهم ماه مبارک رمضان تظاهرات باشکوهی رادردانشگاه ایالتی آکلاهمابرپاکردیم.حضوردرصحنه نیروهای خط امام در این کفرستان باعث گردیدتاکوشش گروههای متشکل ازفراریان منافق، پیکار آمریکایی و تفاله های رژیم منحوس پهلوی،تحت رهبری شیطان بزرگ که سعی دارند وحدت ما را بر حول محورحزب الله و ولایت فقیه مخدوش گردانند،به شکست منجر شود و در آخرتظاهرات قطعنامه ای به پشتیبانی از روحانیت اصیل اسلام و ولایت فقیه و رهبریت امام کبیرمان خمینی و هم چنین حمایت ازارگانهای انقلابی از جمله سپاه پاسداران،جهادسازندگی و بنیادشهد اعلام گردید.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش 21)

طرفداران بنی صدر ساختمان کنسولگری ایران درآنکارا را بمدت 45 دقیقه تصرف کردند

رادیو لندن:گروهی از طرفداران بنی صدر به عنوان اینکه می خواهند آرای خود را در انتخابات ریاست جمهوری به صندوق بریزند وارد کنسولگری ایران شدند.اکثراین گروه را دانشحویان ایرانی تشکیل می دادند.

ساختمان کنسولگری را بری مدت 45 دقیقه تصرف کردند. سپس صندوق خالی آرا را بدوش گرفته از ساختمان خارج شدند و خود را تسلیم پلیس ترکیه کردند.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش 21)

طی 20 روز از تاریخ 5مرداد1360الی 25مرداد1360تعداد320نفر از گروهکهای محارب در تهران و شهرستانه ها بجرائم مختلف از جمله اقدام به مبارزه مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی، حمله به مردم و مراکز نظامی و انتظامی، ترور شخصیت ها و برادران پاسدار بسیج و…انفجار وتخریب پرتاپ کوکتل مولوتف نارنجک و سه راهی به مغازه های مردم مسلمان و به آتش کشیدن آنها به اعدام محکوم گردیدند.

در میان اعدام شدگان 20جاسوس صهیونیزم،40 سلطنت طلب،6کودتاچی،2نفر وابسته به گروههای وحدت کمونیستی،20نفر وابسته به حزب منحله کومله و 3نفر وابسته به گروهک راه کارگر دیده می شود.

بقیه معدومین وابسته به گروههای منافقین خلق،پیکار و چریک های فدایی(اقلیت) بوده اند.که بیشترین رقم ها آنها رامنافقین خلق تشکیل می دهد.

از تعداد فوق الذکر 122 نفر مربوط به دادگاه انقلاب تهران می باشد.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش 22)

خبرگزاری پارس،به نقل از خبرگزاری فرانسه:بنی صدر محل مسکونی خود را تغییرداد،10/مرداد1360:

ابوالحسن بنی صدر،رئیس جمهور اسبق ایران،امروز بخاطر مسائل امنیتی آپارتمان خود در گشان (واله وار)را ترک و ازاین به بعد در آپارتمان دیگری در واله وار حومه پاریس زندگی خواهد کرد.

بنی صدر در خیابان پون روبال گشان همراه دو دخترش در آپارتماننی واقع در یک ساختمان ده طبقه  که پانزده سال است در اختیار دارذ زندگی می کرد.

خبرگزاری فرانسه می افزاید:از بدو ورود رئیس جمهوری اسبق دولت ایران که بوسیله آیت الله خمینی عزل شده است مقامات فرانسوی اقدام شدیدی بری محافظت وی بعمل آورده اند.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش 21)

بهزاد نبوی،روزنامه آزادگان،12مرداد1360:

بنی صدر زمانی که فرمانده کل قوا شد یک استراتژی خاصی را درجهت حاکمیت دادن ضد انقلاب در ارتش و کنار گذاشتن عناصر مومن به انقلاب را پیاده کرد.

در زمان شروع جنگ که بنی صدر به هیچ عنوان  آمادگی آنرا نداشت شروع به مهره چینی در ارتش کرد.چنانچه اطلاع داریم اطلاعیه ای منتشر ساخت که تمام امرای بازنشسته ارتش باید به سرکار خود بازگردند و اجازه بخش مجدد آن داده نشد.

بنی صدر از این ماجرا بلافاصله تحلیلی از کودتای نوژه را مطرح کرد تا اذهان عمومی را منحرف سازد و آنهارا زیر سوال قرار دهد و دراین رابطه گفت:کودتای نوژه توطئه آمریکا بود تا متخصصین را از ارتش کنار بگذارند. درحالی که مامی دانیم کودتا واقعی بود و در این رابطه هم عده ای دستگیر شدند.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش 22)

امام خمینی:روزنامه جمهوری اسلامی 20مرداد1360:

یک دسته ورشکسته ای که در اینجا با لباس مبدل یا لباس زنانه فرار کردند،حالا آنجا نشسته اند و می خواهند مملکت ایران را زمامداری کنند و می گویند همه ایران با ما هستند.خوب اگر همه ایران با شما هستند پس کجا رفتید؟

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش22)

جعفر شجونی،نماینده کرج،20مرداد1360:

این منافقین از آخوندهای وازده و بی شخصیت …مثل عالمی همدانی از این ها فتوا می خواستند. البته از این دزدی هایی که کردند دو میلیون تومان هم برای آقای پیمان چاپخانه خریدند که البته حاضرند این پول را آنها بدهند(نطق مجلس).

shajoni

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش22)

سید محمد خاتمی،روزنامه کیهان20مرداد1360:

شعار مرگ بر آمریکا امروز محصول موضع گیری قاطع امام از آغاز مبارزه تاکنون است.

که بر سر آن رنجها و دربدری ها و تبعیدها وسخت گیریهای فراوانی را از سوی آمریکا و ایادی آن تحمیل کرده است.

انتخابات و عزل بنی صدر نمونه والای بیداری مردم و در اوج بودن شعور اسلامی و شور انقلابی آنان است.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش22)

آیت الله مشکینی،نمازجمعه قم،روزنامه جمهوری اسلامی21مرداد1360:

بر مرد و زن وفرزند واجب است مواظب و مراقب باشند که اگر سوء ظنی پیدا کردند،دنبال کنند.

اصلا اسلام جاسوسی را امضا می نماید و باید دولت اسلامی جاسوس داشته باشد.و دستگاه اطلاعاتی  قوی داشته باشد و این پیشنهاد که شده است خیلی لازم و ضروری است.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش23)

آیت الله مشکینی در نماز جمعه،22مرداد1360:

ما در این کشور پنج نهاد مومن مسئول و معتقد به انقلاب لازم داشتیم که تحت نظر فرد ششم انجام وظیفه نمایند که بحمد الله انتخاب شده اند و عبارتند از:مجلس،شورای نگهبان،دستگاه قضایی،دولت، ملت که زیر نطر امام امت خمینی کبیر می باشند.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش22)

بنی صدر،خبرگزاری پارس،27مرداد1360:

من در مورد نطقه ضعف های خمینی در اشتباه بوده ام. و متوجه آنها نشده بودم.او(امام)مدعی آزادی و استقلال ملتی بود و می گفت هیچگاه در اداره امور مملکتی مداخله نخواهم کرد.بدبختانه او به تمایلات خود که دیکتاتور شدن بود تسلیم شد. من هزگز فکر نمی کردم که او (امام)اینقدر ضعیف باشد.

(نقل از:دفترسیاسی سپاه پاسداران،نشریه رویدادها و تحلیل،ش22)

محمد شوری (نویسنده و روزنامه نگار)

اول مرداد 1393

چند سال پیش( 22)دهه 60…(7)

خبرگزاری پارس:8شهریور1360:

یاسوج:گروهی از جوانان حزب اللهی یاسوج در یکی از گردشگاه های این شهر علیه زنان بی حجاب تظاهرات کردند وآن ها را از محل بیرون نمودند.

(نقل از: نشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادها وتحلیل ش23)

ربانی املشی(دادستان کل انقلاب):

روزنامه جمهوری اسلامی10شهریور1360:

«من از همین جا(جلوی مجلس)به تمام قضات  دادستان های انقلاب پیامم را از همین مکان مقدس به آنها ابلاغ می کنم،ملت از شما تقاضا دارد دادگاه های شما دادگاه های اسلامی باشد.

علی وار انجام وظیفه کنید.علی(ع)در یک روز چهار هزارنفر را از دم شمشیر گذراند».

(نقل از: نشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادها وتحلیل ش23)

آیت الله طاهری(امام جمعه اصفهان):

خبرگزاری پارس14شهریور1360:

«ما یک انتظار از مجلس داریم و آنهم این است که تکلیف این 8 یا 9 آمریکایی را که درمجلس هستند هر چه سریع تر مشخص نمایند».

(نقل از: نشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادها وتحلیل ش23)

ابوالحسن بنی صدر(درمصاحبه باشبکه تلویزیونی سی.بی.اس آمریکا):

20شهریور 1360:

«سوال:چه کسی در سفارت کنترل دانشجویان را در دست داشت؟

جواب:قبل از هر چیز من می گویم خود آمریکایی ها.شما حقیقتا نمی توانید بگوئید که آنها وابسته به سرویس مخفی آمریکا بوده اند،ولی آنها آلت دست شده بودند.

سوال:آیا درخواست پناهندگی از آمریکا را مورد بررسی قرار داده اید؟

جواب:آمریکا ابرقدرت است و من از دولت شما خوشم نمی آید.بویژه دولت ریگان».

(نقل از: نشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادها وتحلیل ش23)

آیت الله طاهری(امام جمعه اصفهان):

خبرگزاری پارس،29شهریور1360:

ما در آغاز جنگ مسائلی داشتیم از جمله اینکه بنی صدر از حمله عراق اطلاع داشت ولی جلوی آنرا نگرفت.و دراین رابطه سه ماه قبل از جنگ نقل وانتقالات مرزی انجام می شد وسپاه و ارتش آنرا به او اطلاع داده بودند ولی او جلوگیری نکرده بود.وما درملاقاتی که به فرمان امام با بنی صدر داشتیم که امام فرموده بودند بروید ایشان را ببینید و محکم هم صحبت کنید در معیت حضرت آیت الله منتظری رفتیم و سوال کردیم مگر به شما اطلاع نداده بودند که این نقل و انتقالات می شود گفت فرض کنید داده بودند و درپاسخ به این سوال که به عنوان فرمانده کل قوا چرا حمله را پیشگیری نکردید که بقول خوذتان هشتاد تا نود کیلومتر در خاک ما وارد نشوند؟گفت:من نقشه جنگ را ازیک سازمان جاسوسی به مبلغ دویست هزار دلار خریدم و پیش امام بردم امام فرمود هیچ غلطی نمی توانند بکنند و چون این مساله را با امام در میان گذاشتیم فرمودند این دروغ محض است و چنین چیزی نبوده است.و همین نشاندهنده این است که خیانتی از طرف بنی صدر در مساله جنگ بوده است».

(نقل از: نشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادها وتحلیل ش24)

محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)

شهریور1393

چند سال پیش(23)انصار حزب الله

زمان واندیشه(5)حزب الله و انصار حزب الله

زمان و اندیشه سلسله مطالبی است که در نشریه توانا(بعدا تعطیل شد) در موضوعات مختلف توسط اینجانب با نام مستعار علی میثمی به چاب می رسید.این قسمت در شماره  های23و24و 25و26و27 در5 قسمت جداگانه در هفته نامه  توانا درج شده است.

ansar-hezbolah

این روزها دوباره انصار حزب به بهانه بد حجابی مطرح شده است.انصار حزب الله مجموعه ای از نوچه های دولت  سایه است که هرگاه لازم باشد به اشاره آنها عملیاتی می شوند.

***

حزب الله – انصار حزب الله

امام خمینی: حزب‌های الهی آثارش این است که روح خداست. یعنی کوشش آن این است که دعوت به خود نکند و دعوت به خدا بکند. این علامتی است که انسان می‌تواند تشخیص بدهد که چکاره است… البته گاهی حجاب‌ها مانع می‌شود که انسان بفهمد چکاره است… میزان ایده حزب است و اگر ایده چیز دیگری (غیر از خدا) باشد، این حزب شیطان است هراسمی هم داشته باشد ( صحیفه نور ج 17 ص 132).

انصار حزب‌الله : مؤسسه فرهنگی انصارحزب‌الله یک مؤسسه ثبت شده قانونی است که درحد وسع و مقدورات خود درراستای استمرارانقلاب و‌حفظ و گسترش دستاوردهای ارزشی آن فعالیت می‌کنند (روزنامه رسالت 12/12/1376).

حسین الله اکرم: بنده ودوستانم با تمام کسانی که اهل منطق و گفت و گوهستند آماده مباحثه و تضارب آرا هستیم و دراین مسیرهرگونه خشونت را محکوم می‌کنیم چرا که معتقدیم روشنفکرحقیقی  و واقعی حزب‌الله است و دیگران هم یا مقلدند (غرب زده و شرق زده) و یا متحجر و مرتجعند (روزنامه رسالت 12/2/1377).

نشریه عصرما : گروهک انصارچون مهارش در دست بازار و بعضی عناصر مشکوک و نفوذی درصفوف انقلاب است نمی‌تواند تا نهایت منطقی مدعیانش پیش برود و تنها دربخشهایی انقلابی نمایی می‌کند که به اواجازه این کار داده شده باشد. آنان اگر سرانگشتی ازمرزهای مقررشده عبورکنند تمام بال و پرشان خواهد سوخت ( دوهفته نامه عصرما– شماره 69– 28/2/1376).

دفتر تحکیم وحدت: دفترتحکیم وحدت انصارحزب‌الله را متهم به برخورد در تظاهرات روز دوشنبه کرد ( رسالت 13/12/1376).

دکترعطاء الله مهاجرانی : کسانی که دوشنبه گذشته تشنج و درگیری ایجاد کردند آشوب طلب بودند ( روزنامه رسالت 13/12/ 1376).

حسین‌الله اکرم : اعمال خشونت از طرف حزب‌الله را نفی کرد و گفت تمام این موارد تبلیغاتی بیش نیست و مادر تمام جاها و مکانها عمل و برخوردی خشونت آمیز و فراتر از کسانی را محکوم می‌کنیم ( روزنامه رسالت 21/12/1376).

روزنامه سلام: درخبرها آمده بود که تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی سرگرم جمع آوری امضاء از سایر نمایندگان هستند تا طرحی را برای بررسی ماهیت گروههای فشار از جمله گروه انصار حزب‌الله  تهیه شود. طبق این طرح وزارتخانه‌های اطلاعات، کشور و نیروی انتظامی موظف خواهند بود تا ظرف دوماه نتایج بررسیهای خود را درباره این گروهها تهیه نمایند. متعاقباً نتیجه کاراعلام خواهد شد. سؤالی که دراین باره به ذهن خطورمی‌کند این است این گروهها چند سالی است که درصحنه مسائل سیاسی و اجتماعی کشورفعال شده‌اند و حتی طی اقدامات تخریبی فراوانی به شکل غیر قانونی انجام داده‌اند که خساراتی را متوجۀ حقوق عمومی وخصوصی شهروندان کرده است. حال اینکه چطور شده است پس ازچند سال عده‌ای از نمایندگان به فکر ضرورت شناسائی ماهیت این گروهها افتاده‌اند اگر چه جای سؤال جدی دارد، اما اقدامی در خورتوجه است. تاکنون تصورقطعی عموم براین برداشت استوار بوده که این گروهها متصل به برخی مراکز قدرت بوده‌اند و اقدامات آنها نه تنها تحت پیگیرد قانونی نگرفته که حمایت نیز شده‌اند ( روزنامه سلام 6/2/1377).

سؤال ممکن است معنی ومفهوم حزب‌الله را برای ما تشریح کنید (خبرنگار روزنامه ایتالیایی لوتاکونتینوا).

امام خمینی : هر مسلمانی که موازین و اصول اسلام را پذیرفته است و در اعمال و رفتار از انضباط دقیق شیعی برخوردار است یک عضو از اعضای حزب‌الله می‌باشد و تمامی دستورات این حزب و خط مشی آن را قرآن واسلام بیان کرده است (صحیفه نورج4– ص 189– 19/10/1357).

انصار حزب الله: اگر اعتراض به انصار و اهانت به بچه هایی که بار امانت بردوش دارند، نمک مصاحبه ها می‌شود، همه برای آن است که  « بسیجی خوب» دفن شده است. بسیجی زیر خاک که باشد می‌تواند مرثیه‌اش را بخوانند اما اگر قرار باشد روی آسفالت راه برود و پرچم یالثارات بردوش کشد و با فحشا و منکر و فسق و اختلاس درافتد این دیگر خشونت دینی است!!! اگرمزاحم عبدالرحمن عوف‌ها و دزدان بیت المال و مخالفان ولایت فقیه شود، هرج ومرج طلب است. اگر به مجریان بی‌لیاقت درباب تخلفات قانونی ایشان هشداردهد، قانون شکن است… چرا غم دوچرخه سواری دختران اشراف و ماهواره خانواده‌های فاسد و آزادی بیان معروفی و سروش و یزدی را می‌خورید اما برایتان مهم نیست که در دهات سیستان یا سرخس خانواده‌ای دختر جوانش راکه دوچرخ سواری در خیابانهای زعفرانیه هم بلد نیست به 10 هزار تومان فروخته است ….چرا…؟ (روزنامه اخبار 12/2/ 1375).

روزنامه اخبار : شما خود از اختلاس‌ها ورقم‌های 13 رقمی می‌گوئید، ولی حتی یک بار نرفته‌اید تحقیق کنید که چرا و چگونه این رقم‌ها اختلاس می‌شود و چرا و چگونه از میان  دهها  مورد، یک مورد کشف می‌شود. شما نرفته‌اید عوامل اصلی را پیدا کنید، آنها را به میدان ولی عصربیاورید به همانهایی که بد حجاب می‌نامید، نشان دهید و بگوئید عامل فساد را پیدا کرده‌ایم و تحویل دادگاه می‌دهیم. شما هم روسری‌هایتان را کمی پائین بیاورید. اما تهمت زدن حمله کردن به یک دختر جوان و به یک پسرجوان بی‌خبرو نا آگاه کارساده‌تری است و ویترین خوبی هم دارد (روزنامه اخبار 12/4/1375).

نشریه عصرما: آری ما هم همراه با ویژه نامه گروهک انصارمی‌گوئیم که « حزب‌الله نه اهل طمع است و نه اهل ترس» و « حزب‌الله سودای نام و نان » ندارد و چیفه دنیا پست تر از آن است که او بخاطر آن به مصلحت‌های جناحی بیندیشد » و« احمق کسی است که به جز شیفتگی خدمت در پستها درآویزد و شیوه عمل شیفتگان هیچ گاه همانند تشنگان قدرت نخواهد بود وهرکه چنین کرد سوادی خیانت درسردارد» و « ابله کسی است که دین خود را به دنیا می‌فروشد و ابله تراز او کسی است که دین خود را به دنیای دیگری می‌فروشد». لیکن همین جریان غیررسمی که ما آن را پادوهای بازار در عرصه سیاست می‌دانیم ،علیرغم مستضعف نمایی، متناسب با میزان فعالیتشان در تخریب جدی‌ترین رقیب بازار، سهمی از نوالۀ اقتصاد زیرزمینی هم نصیب می‌برد. مثلاً دستمزد این مرحله آنان واگذاری چند آژانس مسافرتی دیگر و یا چند حق کمیسیون دیگردرمورد برخی فعالیتها درجزیره کیش است. پس باید گفت گردانندگان گروهک انصارهیچ ربطی به حزب‌الله ندارند. آری حزب‌الله واقعی بیدار است و پادوئی مزوّرانه گروهک انصارنیز او را خواب نمی‌کند ( دوهفته نامه عصرما– ش– 69/- 28/2/1376).

محسن رضائی، دبیرمجمع تشخیص مصلحت: آقای الله اکرم ارتباطی با سپاه ندارند و کارهایی که انجام داده‌اند اصلاً یک کار شخصی بوده و پرونده این اقدامات در سپاه دردست بررسی است. البته نیت ایشان خیر بوده ولی متأسفانه شیوه‌های نادرست وی به انقلاب ضربه زد (روزنامه سلام24/ 1/ 1377).

MohsenRezaee-Ilna-Koocheh

فائزه هاشمی رفسنجانی : انصارحزب‌الله دلسوختگان انقلابند ولی باید مثل هرگروه دیگری در چارچوب قانون عمل کنند. توسل به خشونت برخورد فیزیکی چاره رفع معضلات فرهنگی نیست (روزنامه سلام  6/4/1375).

حجه الاسلام ناطق نوری : نیروهای حزب‌الله خطوط انحرافی رادرهم می شکنند ( روزنامه رسالت 29/2/1375).

سید مرتضی نبوی، نماینده تهران: انصار حزب‌الله از ارزشهای اسلامی و انقلابی دفاع می‌کنند وازنیروهای مخلص و جبهه رفته می‌باشند ازآنان حمایت می‌کنیم (روزنامه رسالت 4/12/1376).

امام خمینی : اگر جائی عمل به قانون شد و یک گروهی در خیابانها بر ضد این عمل بخواهند عرض اندام کنند، این همان معنای دیکتاتوری است.  اگرقانون در یک کشوری عمل نشود کسانی که می‌خواهند قانون را بشکنند اینها دیکتاتورانی هستند که به صورت اسلامی پیش آمده‌اند … بعد از آن که قانون وظیفه را مُعیّن کرد هرکس بخواهد که برخلاف اوعمل بکند این یک دیکتاتوری است ( صحیفه نورج 14 ص 269).

اخبار انصار حزب‌الله : سال 74 : راهپیمائی و اجتماع انصار حزب‌الله در شهرک غرب تهران: راهپیمائی در آرامش و باهماهنگی با نیروهای انتظامی انجام شد (روزنامه سلام29/7/1374).

سال 74: انصار حزب‌الله در تجمع یکشنبه دانشگاه تهران شرکت می‌کنیم. (روزنامه اخبار 29/7/1374).

انصارحزب‌الله در آخر وقت دیشب اعلام کرد که از حضور و تجمع در مراسم امروز دانشگاه تهران خود داری می‌کند ( روزنامه رسالت 30/7/1374).

سال 74: راهپیمائی انصار حزب‌الله در مخالفت با سرمایه داران غرب زده (روزنامه سلام 6/8/1374).

سال 74 : راهپیمائی گروهی ازمردم حزب‌الله تهران علیه ابتذال فرهنگی  (روزنامه کیهان 12/8/1374).

سال 74: طی یک راهپیمائی با شکوه انصار حزب‌الله خواستار مبارزه مسئولین با پدیده شوم رپ شد (روزنامه رسالت 4/9/1374).

سال 74 : انصار حزب‌الله به فروشندگان البسه غربی هشدار داد   (روزنامه رسالت 16/10/1374).

سال 74 : حسین‌الله اکرم در راهپیمائی انصار حزب‌الله تکنوکراتها و دگراندیشان هیچ شانسی برای ورود به مجلس ندارند ( روزنامه رسالت 7/11/1374).

سال 74 انصار حزب‌الله : لیبرالها، تکنوکراتها و دگراندیشان نباید به مجلس راه یابند ( روزنامه کار وکارگر 22/11/1374).

سال 75: بهزاد نبوی از حسین‌الله کرم شکایت کرد ( روزنامه سلام 12/2/1375).

سال 75 : انصار حزب‌الله با انتشار بیانیه‌ای در مورد تعرض روز یکشنبه گذشته به سینمای قدس از مسئولین سینمای کشور پوزش خواست  (روزنامه اخبار 20/2/1375).

سال 75: سخنرانی دکتر سروش به علت اعتراض گروه انصار حزب‌الله برگزار نشد (روزنامه اخبار 24/2/1375).

سال 75 : اعتراض انصار حزب‌الله به مجلس ، وزارت دارایی، شهرداری، بانکها، پارک چیتگر، انجمن اسلامی و مناطق آزاد ( روزنامه اخبار 26/2/1375).

سال 75: حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری رئیس مجلس شورای اسلامی: نیروهای حزب‌الله خطوط انحرافی را درهم می‌شکنند (روزنامه رسالت 29/2/1375).

سال 75: تجمع انصارحزب‌الله در مقابل خبرگزاری جمهوری اسلامی  روزنامه اخبار 20/3/1375).

سال 75: روزگذشته با انجام راهپیمائی عنوان شد: تاکید انصارحزب‌الله بر اسلامی شدن دانشگاهها و به کار گیری استادان متعهد ( روزنامه کیهان 24/4/1375).

سال 75 : تجمع انصارحزب‌الله در مقابل خبرگزاری جمهوری اسلامی کرج . (روزنامه ایران 8/6/1375).

سال 75: در تجمع اعتراض آمیزعنوان شد: انصارحزب‌الله شهادت یک نفر، مارا از راهمان باز نخواهد داشت ( روزنامه کارو کارگر (22/7/1375).

سال 75 : راهپیمائی دفاع از حریم ولایت انصارحزب‌الله در تهران برگزار می‌شود ( روزنامه رسالت 3/9/1375).

سال 75: طی یک راهپیمائی، انصارحزب‌الله مشهد خواستارمقابله با مظاهر فساد شدند ( روزنامه کیهان 23/10/1375).

سال 75: انصارحزب‌الله خواستار توبیخ نمایندگان لیبرال مجلس شدند روزنامه رسالت 6/9/1375).

سال 75 : بنابرفرمایش مقام عظمای ولایت فقیه حضرت آیه‌الله خامنه‌ای مبنی برنوسازی معنوی و استقرارعدالت اجتماعی درهمه زمینه‌ها حزب‌الله اقدام به برگزاری سخنرانی و دعای پر فیض و روح بخش کمیل نموده است ( روزنامه رسالت 23/12/1375).

سال76 : حسین‌الله کرم احضار شد ( 1/3/1376).

سال 76: حزب‌الله : پیروزی اصلی در این انتخابات از آن کسانی است که برای ادای تکلیف به صحنه آمدند (روزنامه رسالت 11/3/1376).

gashtansar

سال 76: در اعتراض به دعوت انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از برخی عناصر لیبرال و روشنفکر نما برای سخنرانی تجمعی از سوی اتحادیه دانشجویان حزب‌الله برگزار گردید (روزنامه رسالت 25/8/1376).

سال 76: اتحادیه دانشجویان حزب‌الله دانشگاهها: دوران مضحکه کردن ارزشهای دینی و انقلابی به سر آمده است. دانشگاه محل بحث یک طرفه نیست (روزنامه رسالت 25/8/1376).

سال 76: دفتر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویی مورد حمله قرار گرفت (روزنامه سلام25/8/1376).

سال 76 : رد اتهامات حسین‌الله کرم علیه بهزاد نبوی ( روزنامه کار و کارگر27/6/1376).

سال 76: تجمع دانشجویان حزب‌الله در دفاع از قانون اساسی، جمهوریت و اسلامیت نظام ( روزنامه رسالت 7/12/1376).

سال 77: محسن رضائی پرونده اقدامات الله کرم درسپاه دردست بررسی است (روزنامه سلام 26/1/1377).

سال 77 : انتقاد حجه‌الاسلام ری شهری ازاخلال در نماز جمعه  (روزنامه سلام 7/2/1377).

سال 77: تجمع گروه طبرزدی در پارک لاله به خشونت انجامید (روزنامه سلام 5/3/1377).

سال 77: پارک لاله توطئه شبه روشنفکری و نئو چماقداری علیه حزب‌الله  (نشریه شلمچه 15/3/1377 ش 32 ).

سال 77: راهپیمائی غیر قانونی علیه کرباسچی تظاهر کنندگان که پیشاپیش آنهاحسین‌الله کرم سرگروه انصارحزب‌الله حرکت می‌کرد شعارهای مرگ بر کرباسچی خائن سردادند ( روزنامه سلام 3/5/1377).

امام خمینی: ازآنچه در نظرشرع حرام و آنچه بر خلاف مسیر ملت و کشوراسلامی و مخالفت با حیثیت جمهوری اسلامی است، به طور قاطع اگرجلوگیری نشود، همه مسئول می‌باشند و مردم و جوانان حزب‌اللهی اگربرخورد به یکی از امور مذکور نمودند به دستگاههای مربوطه رجوع کنند و اگرآنان کوتاهی نمودند خودشان مکلف به جلوگیری هستند (صحیفه نورج 21 – ص 195).

سید مرتضی نبوی، مدیر مسئول روزنامه رسالت: امام راحل نیزدر وصیت نامه‌شان تأکید کرده‌اند اگر درجایی ارزشها تعطیل می‌شود و مسئولان توجه نمی‌کنند مردم خودت اقدام کنند ( روزنامه رسالت 4/12/1376).

نشریه یالثارات، ارگان انصار حزب الله: آری حزب‌الله هشیار  است! با ولایت  گریزی و امام (ره) ستیزی شعار شرک آلود جامعه مدنی    سرمی‌دهند. درشعارهایشان هیچ خبری از اهداف و نگرانی‌های شهدا و امام (ره) و سرنوشت اسلام و انقلاب نیست و به جای آن ترجیح بند عاریتی « آزادی بیان »، « آزادی قلم »، « آزادی های اجتماعی » و « مشارکت مدنی » را تکرارمی‌کنند. چون جغدان شوم به لانه خزیده و صحنه‌های انقلاب و انتخابات را تحریم کرده بودند حالا با طمعی خام و تصورتاریکی از لانه‌های خود بدر آمده‌اند. به جای آرمانها و شعارهای جاوید امام ره و اسلام ناب محمدی (ص) دم از جامعه مدنی، توسعه فرهنگ سیاسی، تسامح و تساهل، آزادی‌های بی حد وحصر، تشکیل احزاب و یونسکو وحقو ق بشرو بی بند وباری و مطبوعات رها می‌زنند.  ابله کسی است که دین خود را به دنیا می‌فروشد و ابله ترازاو کسی که دین را به دنیای دیگری می‌فروشد. این حزب‌الله است که عوامل تهاجم فرهنگی را با عطر شهادت تار ومارمی‌کند (نشریه یالثارات الحسین (ع)  ویژه نامه انتخابات ریاست جمهوری).

سید مرتضی نبوی، نماینده تهران : روزنامه سلام آنها را (انصارحزب‌الله) راست افراطی می‌داند و یا نشریه عصرما به دلیل اینکه بنده گفته‌ام حرکت انصارحزب‌الله یک حرکت اصیل دانشجویی است درسرمقالۀ خود نوشته است که جناح راست سنتی در صدد جذب انصار حزب الله است. درحالی که انصارحزب‌الله با مواضع اصولی خود امثال بنده و روزنامه را جذب کرده‌اند… از اینکه دیدیم دانشجویان انصارحزب‌الله که بچه‌های ترکش خورده جبهه هستند در دانشگاه حضور پیدا کرده‌اند واز حقایق و معرفت اسلامی دفاع می‌کنند درحقیقت ما شیفته و جذب آنها شده‌ایم. جوانان حزب‌الله حاضر نیستند با شعار قانون‌گرایی امربه معروف و نهی ازمنکر را تعطیل کنند (روزنامه رسالت 18/8/1374).

نشریه عصرما: فعالیت ها و اقدام های غیر قابل دفاع گروهی کوچک و درعین حال پرسرو صدا به نام انصارحزب‌الله سؤالات و ابهامات زیادی را دراذهان عمومی ایجاد و موجبات نگرانی دلسوزان انقلاب را نسبت به بد نامی حزب‌الله فراهم آورده است. گروه مذبور ازهمان بدو تأسیس اعمال غیرقابل توجیه خود را تحت نامهای مقدس و در قالب دفاع از ارزشها و باورهای مورد وفاق مردم مسلمان انجام داد و البته با بد دفاع کردن از همین ارزشها زمینه را برای ضعف آنها فراهم ساخت. در راستای همین فرایند گروه انصاربا تشبّث به وصیت نامه امام (ره) قوانین موضوعه را نادیده می‌گیرد…(دوهفته نامه عصرما ش 69 28/2/13765).

سید مرتضی نبوی، نماینده مجلس: نباید اینگونه باشد که سر انصارحزب‌الله چماق بخورد ولی گروههایی مانند نهضت آزادی و کسانی که اعتقادی به اسلام و انقلاب ندارند آزاد باشند به ارزشها بتازند (روزنامه رسالت 4/2/1376).

روزنامه اخبار: برادران انصارحزب‌الله! دین ما، اسلام ما، و مذهب ما آنقدرقوی، مستدل و منطقی است که نباید ازسخنان چند نفرکه به قول شما مخالف خوانی می‌کنند یا اباحه‌گری را تبلیغ می‌کنند ترسید…اگر تحمل انتقاد نداشته باشید می‌دانید ضربه خواهیم خورد. اگرشما به چند سخنران به چند نشریه یا سینما هجوم نبرید رادیوهای بیگانه خوراک پیدا نمی‌کنند…(روزنامه اخبار 12/4/1375).

 

چند سال پیش(24)دهه 60…(8)

اسدالله لاجوردی،8مهر1360،روزنامه صبح آزادگان:

اسدالله لاجوردی،دادستان انقلاب اسلامی تهران در مصاحبه با یونایتدپرس گفت:«چندساعت بعدازنبردخیابانی مجاهدین خلق و پاسداران انقلاب، 12 تظاهرکننده که درخیابان بااسلحه دستگیرشدند،اعدام شدند.این شایعات که کودکان 12ساله اعدام شده اند،دروغ است.جوان ترین فردی که دراوین اعدام شده 17سال دارد».

enghlab1

 هاشمی رفسنجانی،نمازجمعه،10مهر1360،ازکتاب:«درمکتب جمعه»  ج4 ص17:

«کسانی که امروزمصداق روشن محارب هستند،این گروههایی هستندکه برای ترورسازمان داده شده اند.اصلاکلمه ترورمن فکر می کنم بهترین ترجمه غیر فارسی محارب است.تروریعنی ایجاد خوف و وحشت و ایجادجوّ وحشت در جامعه،آنهم بااسلحه.بانوع اسلحه اگرباشداین محارب می شود.قدرمسلم محارب که هیچ فقیهی درآن اختلاف ندارداین است که اگرگروهی تشکیل بشود که برنامه اش مبارزه مسلحانه باحکومت ونظام قانونی باشد،این محارب است واین هم کیفرش».

«حالابرخورداسلام بااینهاچیست؟گفتم که مایک اصل کلی داریم که می خواهیم مجرم راپیش ازاینکه مجرم بشود،اصلاح بکنیم،دوسال ونیم است ماآن اصل را اجراکردیم وشاید بیش ازاندازه.یعنی اگرمامی خواستیم به اسلام عمل کنیم و قاطع تربرخوردکنیم،روزبعدازپیروزی بایست به اینهامی گفتیم اسلحه هایتان را یاتحویل بدهیدویاآنهایی که می گوینداسلحه دست بگیرید اینهااین مجازات را دارندوشاید هم صحیح این بودوشاید باید توبه بکنیم.البته هنوزبرای من قطعی نیست که صحیح این بود،چون چیزهای دیگری هم بایداینجارسیدگی بشود. یعنی اگرآن روزمامی خواستیم اسلحه ازدست اینهابگیریم،اسلحه دویست نفر را ازدست شان می گرفتیم،دویست نفرازسرانشان رامی گرفتیم، امروزبه این روزگارنمی افتادیم.آن روزاگردویست نفراینهارامی گرفتیم واگرمقاومت می کردند اعدام شان می کردیم،امروزاین قدرنیازنبود:ولکم فی القصاص حیات یااولاالباب این جاقصاص نیست که اما روح حکم خداست.روح حدود الله است واین جاخودش رانشان می دهدوحالاهم این است.یعنی امروزاگراین کار را بکنیم، 3سال دیگربه جای هزاراعدام، بایدصدهزاراعدام کنیم».

هاشمی رفسنجانی،نمازجمعه،10مهر1360،ازکتاب:«درمکتب جمعه»، ج4ص19:

«من تبریزرفته بودم دردانشگاه سخنرانی بکنم.بچه های مسلمان دعوت کرده بودندوارددانشگاه شدم دیدم ازاول دانشگاه تاآخر،سرچهارراه هاتابلوهای بزرگی زده اند:«سخنرانی هاشمی رفسنجانی با 300هزارهکتارزمین و3هزارحلقه چاه عمیق»حالادریک دانشگاهی که بنده هم عضوشورای انقلاب آن کشورهستم که درحقیقت اگربخواهم زوربگویم من بایدزوربگویم،نه آنهازوربگویند.بچه ها با افکارساده خام بی اطلاع اینطورتابلویی زده اند.بنده ای که همه هستی ام به اندازه یک خانواده دو سه نفری که بخواهند امروز زندگی کنند نیست،می بینم یک چنین شعاری نوشته شده و دانشجوها نگاه می کنند و می بینند و مردم می بینند.بایدچه جوری برخوردبکنند؟!این دروغ چه تاثیری دارد؟».

هاشمی رفسنجانی،نمازجمعه،10مهر1360،ازکتاب:«درمکتب جمعه»، ج4ص20:

«همین بنی صدررامی بینیدواقعابنی صدرآنقدردراین کارنامه ریاست جمهوری دروغ می گفت که ماهاکه اطلاع داشتیم ازهرمطلبش به اندازه کافی می شد دروغ دربیاوریم که نشان بدهدکه اینها همه دروغ است.اماچه کسی می توانست حرف بزند؟».

هاشمی رفسنجانی،نمازجمعه،10مهر1360،ازکتاب:«درمکتب جمعه»، ج4ص22:

«…دراین جریان خیلی چیزهافهمیدیم که من انتظاردارم فرماندهان ومسئولان جنگ درمصاحبه هایشان به مردم بگویندولی آن چیزهایی که ماازگوشه و کنار فهیمدیم این بودکه مابی خود معطلیم وخداکسانی امثال بنی صدر را لعنت کند که درگذشته مارا اینقدردرجنگ معطل کردند».

محمدیزدی،نمازجمعه،17مهر1360،ازکتاب:«درمکتب جمعه»،ج4ص33:

«همان علی(ع)که وقتی به زحمت کنارمحرابش می رسندوازیک فرماندار شکایت می کنندوحضرت اشک درچشمش حلقه می زندو آنجاسرش رابه آسمان  بلندمی کند ومی گوید:خدایاتوشاهدباش که من راضی نیستم کسانی بنام من به مردم ظلم کنند.همان علی می بینیم به مرحله ای می رسد که درفاصله بسیارکوتاهی 4هزارنفررابه قتل می رساند.یعنی وقتی پیاده کردن احکام الهی مطرح است.اعمال سلیقه،اظهارنظر،فلسفه بافی،مخلوط کردن مطالب بامکتب های شرقی وغربی،درست کفراست واین همان است که:یومن ببعض و یکفرببعض اولئک هم الکافرون حقاوان ابلاغ الموعظه قال الله تعالی یاایهاالانسان انک کادح الی ربک مدحافملاقیه».

مهدی بازرگان،نطق پیش ازدستورمجلس،15مهر1360،روزنامه کیهان 26مهر1360:

«باآتشی که درکشورمان شعله کشیده…حوزه های علمیه ازگل های سرسبدخودخالی می شود.برادران رزمنده ای از مسئولان دولتی و لشگری و سپاه بشهادت می رسد.وافرادبی گناهی در معابر و منازل کشته می شوند و هم چنین نونهالان دختروپسروکسان وابسته یاهوادارکه دردرگیری های خیابانی و دادگاه های انقلابی قربانی التقاط واعتراف و یاانتقام می گردند.هرچه باشد جگرگوشگان و پرورش یافته گان و امید این مملکت بوده و عاشق وار یا دیوانه وار فدارکار،یا گنهکار،در طاس لغزنده ای افتاده اند».

bazargan

(نقل از نشریه دفتر سیاسی سپاه پاسداران؛رویدادهاوتحلیل ش24و25).

موسوی تبریزی،داستان کل انقلاب،روزنامه جمهوری اسلامی   29مهر1360:

«آماراعدامی هادقیقاکمترازترورهاوتخریب هایعنی ازهمان مقدارتخریب و ترور شده. اعدام کمتراست و بخاطر این کمتراست که عده ای از تروریست های دستگیر شده بااینکه فریب انجام داده وتوبه کرده است مااعدام نکردیم».

محمد شوری(نویسنده وروزنامه نگار)مهرماه1393

 

چند سال پیش( 25)دهه 60…( 9)

1آبان 1360،هاشمی رفسنجانی،نمازجمعه،کتاب درمکتب جمعه،ج(4):

«من شخصاشکست خوردم،یعنی من جزو کسانی بودم که طرفداربودم دکتر ولایتی نخست وزیر بشود.چون فکرمی کردم دکترولایتی می تواندبسیاری ازمشکلات راحل بکند.خیال می کردم(حالاآدم گاهی روی فکرش شکست می خورد)وجمعی از دوستان ما،این قضیه جدی بود،کسی نمی تواندبگویدکه به صورت نمایشی نخست وزیر معرفی کردند.

1آبان1360، هاشمی رفسنجانی،نمازجمعه،کتاب درمکتب جمعه،ج(4):

«وضع بنی صدرکه به توالت هواپیماپناه برد مثل وضع میرزاعلی محمدباب است که وقتی از دار افتاد،درتبریز به توالت پناه برد.بعدیک نامه ازجامعه بهائیان به مجلس شورا به من نوشتندواعتراض کردندکه چراماراتشبیه به بنی صدرکردید».

1آبان1360، هاشمی رفسنجانی،نمازجمعه،کتاب درمکتب جمعه،ج(4):

«یکی ازاین هایی که اخیرااعدام شد،اسلحه اش رابرداشته آمده دم مجلس شورای اسلامی،یک اسلحه کوچولو،یک کلت گرفته،کشیده به دیوارمجلس، بنا کرده تیرزدن،یک تیرهم مثلابه شیشه خورده،بعداوراگرفتندوبردند.خوب اویک جوان است،تحصیلکرده بوده،قبلاهم مادرخیلی جاها به اوامکانات داده بودیم که خدمت بکندوپدرش هم جزکسانی است که پست حساسی دارد،می توانست در این مملکت کاربکند،این چیست؟این غیرازدیوانگی،چیزی هست؟خوب،این اسلحه رابرمی داشتی می آمدی دم زندان اوین،می گفتی آقای دادستان! اسلحه مرابگیربه من اجازه بدهیدبروم خدمت بکنم،یک چندروزی آزمایش می کردند،اگرراست می گفتی معلوم بود دروغ نمی گویی،اطلاعاتت رامی دادی.این چه انتحاری بودکه کردی؟».

9آبان1360،روزنامه جمهوری اسلامی،ازنامه آیت الله صدوقی به

 مهندس مهدی بازرگان:

«تصورنمی کردم یک پیرمردپرمطالعه دراسلام وسیاست این سان برنامه های رسول الله گرامی و…رادرغزوات وجنگ ها ونظام حکومت اسلام به ورطه فراموشی بسپارند.نمی دانم اسلام شمادرست است یااسلام خاتم الانبیا. جناب آقای بازرگان اگرانسان عاشق لقاالله باشدنمی توانددلش برای کشته شدن انسان های فاسدضدخدابسوزد.

بدانیداگرمسامحه کاری های جنابعالی دراوائل انقلاب دربکارگماردن افرادناصالح به مصادردرامورمهم نبود،امروزشاهداین حوادث ناگواردرکشورنبودیم.

آقای بازرگان آیا میدانیداعطای آزادی سیاسی شما(بی بندوباری)تعدادکثیری از جوانان مسلمان رابسوی بی دینی وارتدادسوق دادولی بااجرای حدودالهی فوج فوج آنهابازبه دین اسلام پناه آوردند».

(نقل از نشریه تحلیل و رویدادها،ش26دفترسیاسی سپاه پاسداران).

9آبان1360،روزنامه جمهوری اسلامی،مهندس میرحسین موسوی:

«اگردقت روی بافت این گروههای مخالف انقلاب شود،دریافت لیبرال هایی شودکه 2سال3سال تلاش کردندباگرایش های گوناگون وبارترفندهای گوناگون کشورمارابطرف آمریکاهُل بدهند،خواهیم دیدکه درآنهاقشرهایی حضوردارندکه بیشتردرمعرض تشعشع فرهنگ آمریکایی  بودند».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش26دفترسیاسی سپاه پاسداران).

11آبان1360،خبرگزاری پارس:

«دو پاسبان موقت شهربانی که در حال مستی با یک پسر بچه فراری از کانون کارآموزی عمل منافی عفت انجام داده بودند،دستگیر شدند».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش 27دفترسیاسی سپاه پاسداران).

11آبان 1360:خبرگزاری پارس:

«علی رضا مشکینی فرزند آیت الله مشکینی که گفته می شود از اعضای پیکاراست در تنکابن دستگیرشد.ازنامبرده مدارکی درارتباط با این گروه بدست آمده است».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش 27دفترسیاسی سپاه پاسداران).

12آبان1360،خبرپزاری پارس:

«سخنرانی حجت الاسلام رضوانی نماینده امام درپایگاه هوایی نوژه ونماینده مجلس شورای اسلامی ازسوی هواداران یک روحانی بنام«علوی»که ازاعضای انجمن حجتیه است درسبزواربه تشنج کشیده شد.دراین مجلس که حجت الاسلام صالحی مازندرانی حاکم شرع دادگاه انقلاب مشهدنیزحضورداشت،آقای رضوانی به افشاگری درموردمهندس بازرگان وحجت الاسلام لاهوتی پرداخت وطی آن روحانیونی راکه نسبت به شهادت درمکتب اسلام معتقد نیستند مورد حمله قراردادکه این امرظاهرابه طرفداران حامی«علوی»که عده ای ازآنهانیز در مراسم حضورداشتندبرخوردکردواین افرادسخنرانی رابه تشنج کشیدند.بطوری که احتمال برخوردبین آنان ومردم می رفت ولی بادخالت ماموران انتظامی ماجرا فیصله یافت».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش 27دفترسیاسی سپاه پاسداران).

12آبان1360،کرمانشاه:

«درجریان گشایش سمینارانجمن های اسلامی دانش آموزان،عده ای ازحاضرین درسمینارهنگاهی که وزیرآموزش وپرورش سخنرانی می کرد،باشعارهای الله اکبر ومرگ برسیدموسی موسوی ودکترپیمان سمیناررابهم زده که باحضور و سخنرانی آیت الله اشرفی اصفهانی امام جمعه دوباره آرامش برقرارمی گردد».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش 27دفترسیاسی سپاه پاسداران).

12آبان1360،خبرگزاری پارس،گچساران:

«بهرام تاجگردون،نماینده گچساران،هنگام سخنرانی دریکی ازمساجداین شهر با اعتراض حاضرین روبروشده ومجبوربه ترک مسجدمی گردد.لازم به تذکراست شب دوم محرم درسخنرانی ایشان عده ای به طرفداری از وی وبرعلیه سپاه پاسداران این شهرشعار می داندکه جورابه تشنج ودرگیری کشاندند».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش 27دفترسیاسی سپاه پاسداران).

13آبان1360،خبرگزاری پارس،اصفهان:

«حدود2کیلوگرم سَمّ موش توسط منافقین درداخل خمیرنانوایی پایگاه هشتم هوایی ریخته شده بودکه بیاری خداوندقبل از مصرف این موضوع آشکارشدوسه نفربه اتهام این عمل بازداشت شدند».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش 27دفترسیاسی سپاه پاسداران).

20آبان1360،خبرگزاری پارس،مشهد:

«در پی تشنجات شهر سبزوارکه روز18آبان60بدنبال سخنرانی تندیک روحانی بنام«علوی»درمسجدجامع این شهررخ دادمردم شهربانصب اطلاعیه ای درپشت درب منزل فردمزبورمبنی برهجرت این فردازشهرروبروشدند.روزبعدعده ای از مردم این شهر واهالی روستاهای اطراف درمحل فرمانداری جمع شده وخواستار عزل فرماندار،تصفیه شورای فرماندهی سپاه پاسداران وبازگرداندن بخشدار سابق بخش های این شهر شدند».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش 27دفترسیاسی سپاه پاسداران).

22آبان1360،کتاب درمکتب جمعه،ج(4)آیت الله موسوی اردبیلی(رئیس قوه قضائیه)درنمازجمعه:

«امروز مادری  تلفن می کند از من می پرسد من بچه ام منافق است زورم هم نمی رسد،نمی توانم بروم جایی بگویم،می ترسم تا او را بگیرند،او مرا بکشد،من زهر به غذایش بریزم شرعا درست است؟».(تکبیرنمازگزاران)

29آبان 1360،گلپایگان:

«مدارس بخش گوله ومغازه های شهر گلپایگان از چند روز پیش تاهنگام مخابره خبربخاطراختلاف بین رئیس آموزش وپرورش تعطیل هستند.درمسجدحاجی این شهرتحصن نمودندوازطرف دیگرطرفداران رئیس آموزش وپرورش طی یک راهپیمایی خواستاربرکناری حجت لاسلام مدرس حاکم شرع این شهر شدند. لازم بتذکر است حجت الاسلام مدرس منصوب از جانب آیت الله گلپایگانی است».

(نقل از نشریه تحلیل ورویدادها،ش  28دفترسیاسی سپاه پاسداران).

چند سال پیش(26)دهه 60…(10)

هاشمی رفسنجانی:نمازجمعه،6آذر1360،کتاب در مکتب جمعه،ج4، ص116:

rafsanjani1

«امروز عبور کردن از چراغ قرمز در خیابان یک گناه است،بیش از آنچه که شما حساب کنید که یک نظم بهم خورده،یک گناه هم کرده اید.یعنی وقتی که از چراغ قرمز عبور کردید باید توبه کنید،اگر توبه نکنیداین یک گناه برایتان مانده. چون قانون جمهوری اسلامی است الان.قانونی است که ولایت فقیه روی آن صحه گذاشته».

رویدادها وتحلیل،ش28،دفتر سیاسی سپاه پاسداران(به نقل از مطبوعات):

«تعداداعدام شدگان از گروهکها درشهرهای مختلف در فاصله 12روز، (6الی25آذر60)گذشته بقرار زیر است:

بهبهان11،سمیرم 1،بجنورد9،دره گز4،تهران27نفر».

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی،روزنامه کیهان،11آذر1360:

«سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با انتشار اعلامیه ای نوشت: ما متاسفیم که هم اکنون زمزمه هایی همراه با سازمان عفو بین الملل به عنوان جلوگیری از قاطعیت دادگاه ها و مسئولین بلند شده است… ما پیگیری و اجرای طرح ایجاد سازمان اطلاعاتی و نیز پیگیری هر چه بیشتر برای دستگیری وریشه کنی تروریسم را از نیازهای اساسی انقلاب اسلامی در این مرحله می دانیم».

(به نقل از: رویدادها وتحلیل،ش29،دفتر سیاسی سپاه پاسداران).

حجت الاسلام سالک،نشریه امید انقلاب،ش21،14آذر1360:

«در طی آمار گرفته شده از جبهه ها 70 الی 75 درصد از نیروها از افراد بسیجی تشکیل می دهند که اکثراین  75درصد  رادانش آموزان چه در خط اول جبهه و چه در پشت جبهه تشکیل می دهند».

(به نقل از: رویدادها وتحلیل،ش30،دفتر سیاسی سپاه پاسداران).

علی اکبر ولایتی،روزنامه کیهان،20آذر1360،وزیرامورخارجه:

«سیاست و اعتقاد جمهوری اسلامی نیز همواره بر این بوده است که درسایه اتحاد کلیه کشورهای اسلامی باید با این ام الفساد منطقه به مقابله مسلحانه پرداخت و زور را با زور پاسخ داد».

(به نقل از: رویدادها وتحلیل،ش30،دفتر سیاسی سپاه پاسداران).

آیت الله سید حسین موسوی تبریزی،روزنامه جمهوری اسلامی،24آذر 1360:

سوال:فرق بین مجرم سیاسی و مجرم عادی چیست؟

جواب:«ما در دادگاه هایمان مجرم سیاسی نداریم واین ها که با حیثیت مملکت بازی می کنند و 27 نفر از بهترین افراد مملکت را شهید می کنند و یا…آیا اینهارا می شود گفت مجرم سیاسی؟ما مجرم سیاسی نداریم.اینها تروریست هستند».

(به نقل از: رویدادها وتحلیل،ش30،دفتر سیاسی سپاه پاسداران).

میرحسین موسوی،روزنامه جمهوری اسلامی،25آذر1360:

«راه حل مبارزه با اسرائیل نابودی کامل آن است و این مستلزم مبارزه مستقیم با آمریکادر سراسر جهان است».

(به نقل از: رویدادها وتحلیل،ش30،دفتر سیاسی سپاه پاسداران).

هاشمی رفسنجانی،27آذر1360نمازجمعه،کتاب در مکتب جمعه،ج 4 ص152:

«بنی صدر آنروز که حاکم بود و دار و دست بنی صدر آن روزی که اقتصاد این کشور دست شان بود برای اینکه ما را اسیر بکنند همان روز سر وصدا بلند کردند که نفت زیاد صادر نشود،یادتان است؟پارسال که بودجه در مجلس مطرح بود چه جریان هایی هیاهو راه انداختند که دولت اقای رجایی نوشته است فلان مقدار ما فروش،این مقدار نفت را ما اجازه نمی دهیم.آنها اقتصاد دست شان بود می فهیمیدند چه می کنند می مخواستند شرایطی درست کنند که ایران مجبور بشود و به بشکه بشکه نفتش وابستگی پیدا کنند تا هر روزی که صادر نکند آنروز گرفتار تر باشد».

روزنامه جمهوری اسلامی،28آذر1360:

چرا حزب جمهوری اسلامی دکتر پیمان را به عنوان کاندیدای مجلس معرفی کرد؟

در جواب حزب جمهوری با اشاره به اهداف حزب می نویسد:

«حزب جمهوری اسلامی بارها تلاش کرده که ایشان(دکتر پیمان)در متن جریانات مملکتی قرار گیرد و درعمل با مشکلات جمهوری اسلامی برخورد داشته باشد تا شایدبدین وسیله از مواضع اعتراضی خود بازآید ولی ایشان هیچگاه رغبتی بدست به کارداشتن نشان نداد و همیشه ترجیح داده که از دور دستی بر آتش داشته و همین انحرافات بیشتری را بدنبال آورده است.به هر حال ما امیدواریم که ایشان و گروهی که منتسب به ایشان است درفرصتی که پس ار اعلام تعطیلی روزنامه شان بوجود آمده،بتوانندبا یک نظرکلی وواقع بینانه به مواضع و اصول افکار خویش،نقاط ضعف و قوت کار خویش را دریابند و از انحراف بیشتر عده ای که اغلب ندانسته جلب افکارشان شده اند،جلوگیری کنند. انشاالله…».

(به نقل از: رویدادها وتحلیل،ش30،دفتر سیاسی سپاه پاسداران).

آیت الله حسین نوری،روزنامه اطلاعات،29آذر1360:

«برخلاف نظام های اقتصادی سوسیالیستی و سرمایه داری مساله اصلی در اقتصاد اسلامی روشن کردن مساله توزیع قبل از تولید و توزیع بعد ازتولید است.هم چنین برخلاف نظام سرمایه داری اقتصاد اسلامی آزادی را نامحدود نمی داند بلکه مسلمین در تولید افزایش ثروت و مصرف محدودند».

(به نقل از: رویدادها وتحلیل،ش30،دفتر سیاسی سپاه پاسداران).

محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)اول آذر 1393

 

چند سال پیش(27)/آیت الله منتظری/برای29آذر1388(وفات)

هاشمی رفسنجانی(نمازجمعه)7آذر1376:

واقعایک موی بدن ماراضی نبود که چنین اتفاقی(عزل منتظری).بیفتدچون تحلیل مااین بودکه نبایداین موقع این خلاء درکشوربوجودبیاید.اصلاتدبیرکرده بودیم که دشمنان مابداننداین خلاءنیست.مساله دوم مااین بودکه کسی رانداشتیم.یکی ازبحث هایمان همین بودکه درآن جلسه وقتی که گفتیم امام نهی کردند.همین شد که ما گفتیم که خوب چه کسی؟شما که می فرمائید ما که آقایان را می شناسیم.ماکه علماءرامی شناسیم.ماکه همکارانمان رامی شناسیم.چنین چیزی نمی شود.درآن جلسه بودکه ایشان فرمودند:همین آقای خامنه ای….

سیدمحمدخاتمی(روزنامه کیهان)27آبان1376:

اگرپیروامامندوولایت فقیه راقبول دارندکه خوب اکثریت دارند،این قانون ماولایت فقیه رابه عنوان یکی از اصول نظام درآورده دیگرنظریه فقهی نیست دفاع ازقانون یعنی دفاع ازولایت فقیه.

سیداحمدخمینی(کتاب رنجنامه):

اکنون تمامی دوستان مخلص شماازجنابعالی می خواهندتا ازمواضعتان که نتیجه القائات شیطانی بوده است،عدول کنید.مسلم است که اینکارشهامت می خواهد.وخیرشماهم دراین است که به اشتباهات خوداعتراف کنید.که اعتراف به اشتباه خیلی بهترازاصرار به گناه است…

آنهاکه مقلدامام هستند و باشمادشمنندمی دانیدکه تعدادشان کم نیست. مساله فدک،مساله مهدی هاشمی وازاین قبیل مسایل که درموردآنها حساسیت است کم نیست.ودرست روی همین زمینه بودکه مااصرارداشتیم که آقای شیخ نعمت الله صالحی نجف آبادی(مؤلف کتاب شهیدجاوید)درحسینیه جنابعالی مباحثه نکندومتاسفانه شما زیر بار نمی رفتید.

مهدی کروبی،(روزنامه کیهان)29آبان1376

برخوردوموضع گیری حضرتعالی درماجرای مهدی هاشمی برای دوستان مخلص و ارادتمندان روحانی شما که ازنزدیک و دور شاهدموضع گیری های شمابودند شگفت انگیزوحیرت آور بود و هنوزاین شگفتی و حیرت ادامه دارد.آنگاه که(سید مهدی هاشمی)ازسوی حضرتعالی علیرغم هشدارها وتذکرات خیرخواهانه حضرت امام وبرخی مسئولان و دوستان به مسئولیت نهضتها گماشته شد.  می دانیدکه چگونه درافغانستان میان برادران مسلمان کشت وکشتار و برادر کشی راه انداخت وفتنه هابرپاکرد…وسرانجام خونهای ناحق ریخته گریبان اوراو باند اوراگرفت…دراین میان انتظارمی رفت که حضرتعالی درپی آگاهی ازخیانتها و آدم ربایی هاوخونریزی هاودههاجنایت وخیانت دیگراوکه درپرونده های اومنعکس است وخودبه خوبی ازآن آگاهید،نه تنهاازاووبانداواظهارتبری وانزجار کنید و از مسئولان امرکیفرهرچه سریعترآنان را بخواهید،بلکه ازوجود چنین جنایتکارانی خونخوارخدانشناس درمیان بیت خودبه شدت نگران شویدوبه خودآئید.ودرراه پاکسازی بیت خودازعناصرمنحرف ووابسته به باندمهدی بکوشیدوازمقامات و مسئولانی که درراه ریشه کن کردن این ماده فسادتلاش کرده اندسپاسگذاری کنیدوخودرامرهون آنان بدانید.لیکن متاسفانه حضرتعالی نه تنها چنین نکردیدبلکه تاواپسین روز زندگی اومی کوشیدیدکه اوراازکیفرقانونی برهانید؟!آیااین موضع حضرتعالی رامی توان باموازین قانونی مطابق دانست؟

…شماازاصلاحات فراوان سخن گفته ایدورهنمودداده اید،لیکن هیچگاه به سبب جوسازی های برخی ازاطرافیان ونزدیکان نتوانستیدبه اصلاح بیت خوددست بزنید.یعنی اساسابه شمافرصت اندیشیدن دراین باره رانداده اند.

karobi

(از نامه مهدی کروبی،امام جمارانی وسیدحمیدروحانی به آیت الله منتظری).

آیت الله امینی(نمازجمعه)7آذر1376:

اخیراتوسط یکی ازآقایان(منتظری)شبهه ای القاشدودراذهان مردم قرارگرفت وآن این بودکه اشکال می شودکه این انتخاب مقام رهبری انتخاب درستی نبوده است.

آیت الله مشکینی(روزنامه جمهوری اسلامی)29آبان1376:

این آقا(آیت الله منتظری)بااین فضلی که داشت،یک عیب داشت که این یک عیب اورادرتمام جهت ساقط کردوهمه کمالاتش تحت الشعاع این یک عیب قرار گرفت.من این را می گویم که اگربااودوست هستیدبفهیمد که این آقااین جور است.اطلاعات قطعی خودم رامی گویم.مشکوکاتم راهم نمی گویم.معلومات قطعی خودرامی گویم وآن این بودکه فکرش ازروز اول افتاددست یک عده معدود ناصالح.اصلاقبضه کردنداین آقارا.قبضه کردندونتوانست ازاین قضیه بیرون بیاید.

آیت الله مشکینی در تاریخ 29شهریور1362:

فضل ومراتب علمی تقواوفضائل اخلاقی وسوابق ولواحق مجاهداتی ایشان بر کسی پوشیده نیست.من ایشان را(آیت الله منتظری)فقیهی عادل ومجاهدی نستوه می دانم و غالبا برای طول عمر ایشان دعا می کنم.

(نقل از کتاب بیعت یا حماسه قرن ص116).

مجمع روحانیون مبارز،روزنامه سلام،5آذر1376:

…امام خمینی بادرایت کامل،طرح ولایت فقیه راکه یک نظریه فقهی بودباتدوین و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی به دست خبرگان ملت به صورت یک سیستم ونظام حکومتی درآورد…

امام درنامه ای که به رئیس شورای بازنگری قانون اساسی درتاریخ9اردیبهشت 1368مرقوم فرمودند،چنین نوشته اند:

«من ازابتدامعتقدم بودم واصرارداشتم که شرط مرجعیت لازم نیست،مجتهدعادل موردتائیدخبرگان محترم سراسرکشورکفایت می کند،اگرمردم به خبرگان رأی می دادندتامجتهد عادلی رابرای رهبری حکومتشان تعیین کنند،وقتی آنهاهم فردی راتعیین کردندتارهبری رابرعهده بگیردقهری اومورد قبول مردم است». براساس این رهنمون خبرگان تعیین رهبری پس ازارتحال جانگذارحضرت امام خمینی«رضوان الله تعالی علیه»،بارعایت سایرشرایط واصول مربوط به رهبری در قانون اساسی،حضرت آیت الله خامنه ای«مدظله العالی»رابه رهبری و ولایت امری ملت رشیدایران انتخاب کردند..

…درپایان به حکم وظیفه لازم است ازمراجع تقلیدوعالمان برجسته حوزه های علمیه که این روزها با سخنان حکیمانه خود طلاب علوم دینیه و دانشجویان و دانشگاهیان و سایر اقشار جامعه را ارشاد و هدایت کرده و می کنندصمیمانه سپاسگزاری نمائیم.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی(روزنامه همشهری)3آذر 1376:

ولایت مطلقه فقیه اصلی مترقی ومیراث گرانبهای امام خمینی(ره)است.که پاسداری ازآن به عنوان یکی ازارکان نظام وقانون اساسی برهمه نیروهای طرفدار نظام وانقلاب وبه ویژه نیروهای خط امام واجب است…

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی درپایان ازمردم مسلمان آگاه وانقلابی انتظارداردکه ضمن اعتراض ومحکوم کردن اقدامات وسخنانی که قانون اساسی،اصل انقلابی ولایت فقیه ودریک کلام خط امام را زیر سوال می برند، ضمن حمایت گسترده وقانونی از ارکان نظام با هوشیاری بیش از پیش اعمال انحصار طلبان و غوغاسالاران رازیر نظرقراردهندوباعکس العمل های هوشمندانه آنان رابه ناکامی وبی اثر بودن شیوه های خویش قانع سازند.

جمعی از کارگزاران سازندگی(روزنامه کیهان)6آذر1376:

کارگزاران سازندگی باتقیّدودلبستگی به اصل ولایت فقیه وحمایت وپاسداری از هویّت انقلاب ونظام هرگونه سخن وحرکت وطرح شبهه درتضعیف ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب اسلامی رامحکوم می نماید.وحمایت وپشتیبانی قاطع خودرا از اصل ولایت فقیه مبانی قانون اساسی و نهاد رهبری اعلام می دارد.

دفترتحکیم وحدت(دوهفته نامه عصرما):

…اما درباره سخنانی که اخیرادرسالروز امام علی(ع)درشهرقم القاشده باید گفت:

«درسخنان سخنران مساله تفکیک مرجعیت از رهبری که از اصول قانون اساسی می باشدو انکارش نقش تعریف شده رهبری وقائل شدن جایگاه صرفانظارتی برای رهبری نظام،تعرضی آشکار به قانون اساسی بود.به اعتقاد ما برخوردبااین قبیل حوادث همانطور که مقام معظم رهبری نیز در5آذر فرمودند همواره بایدازمسیر قانونی وعاقلانه انجام شود».

ازمصاحبه من(محمدشوری)بایکی ازروحانیون حوزه علمیه قم،روزنامه کیهان16 بهمن1364

…به هرحال یکوقت است که یک رهبری مدیون عامه مردم وفداکاری های عمومی مردم است.اینهادست رهبر رانمی بندد،اصلارهبرهمین است که خواست شرعی مسلمانان رابرآوردن ودرمقابل فداکاری های آنهاازخودانعطاف نشان دادن وحرکت کردن درراه آنها.امااگر رهبر مدیون افرادیابخش های مشخصی باشد،نعوذبالله دست وبالش بسته خواهد بود،باتوجه به اینکه هوای نفس هاواینها هم بلی دیگر،درجماعت ماطلبه ها بعضی وقت ها غلبه پیدا   می کندنسبت به بقیه اقشارمردم،اینهم یک انگیزه بود.وشما می دانیدپیغمبر اکرم(ص)باآیه قرآن وازطرف جبرئیل مامورابلاغ نیابت وامامت حضرت علی شدو بارهاهم ازحضرت علی بالصراحت باعبارات رسائی تعریف کرد.ومساله بیعت که درهمان روزغدیرشدومسلمانها چندروزی توقف کردندوآمدندبیعت نمودند.بااین همه این حرفهاشایدسه ماه طول نکشیدکه بنابربربعضی ازتواریخ دوماه ونیم از قضیه گذشته بودکه پیامبرفوت کرد.شمابرویدجزئیات آنراپیداکنیدکه مسائل آموزنده ای است.پیامبرباآنهمه تعریف هایی که ازحضرت علی کردوازطرفی هم هیچ نوع وسائل تبلیغاتی که الآن مانند کتاب وروزنامه وغیره است اینهادرآنزمان هیچکدام نبود.یک طابقه وجماعتی پیداشدندوخیلی راحت اذهان مردم را تغییر دادندوتمام حرفهای پیامبر اکرم فراموش شدوآنهمه تعریف هایی که ازحضرت علی از پیامبر شنیده شده بودندوآنهمه فداکاریهایی که از خودحضرت علی دیده بودند همه اینها بایک جوسازی تمام شد وحضرت علی خانه نشین شد.

بنابراین برادران احساس کردند که چنین مسائلی ممکن است پیش بیاید ویک علائمی را هم دیده بودند که به این نتیجه رسبدند که باید این کار صورت بگیرد.

(ازکتاب بیعت یاحماسه قرن،ص80،درارتباط با انتخاب آیت الله منتظری توسط خبرگان رهبری به قائم مقام رهبری)

آیت الله منتظری،28/8/1376(کتاب دیدگاهها،ص29):

Soroush_Montazeri2

پس از اینکه بعضی از روزنامه های مزدورومتملق همچون سابق هرچه خواستند ازتهمت و اهانت دریغ نکردند،درروزچهارشنبه 18رجب مطابق با28/8/76به بهانه حمایت ازولایت فقیه،جمعی ازافرادبی منطق رابنام حزب الله براه انداختندوبه زور وتهدیدواغفال،بعضی ازمحصلین بی گناه دبیرستانهاراهم باآنان همراه کردندو ضمن راهپیمایی درخیابانهای قم آنانرابه طرف حسینیه شهداودفتراینجانب حرکت دادند؛وباشکستن دربهاوقفل هاآنهارااشغال کردندوهرچه توانستند شکستندوپاره کردندوهرچه خواستندگفتندواهانت کردندودراین میان همکاری بعضی ازافراداطلاعاتی باحمله کنندگان بسیارمحسوس بود.دراین میان اصرار داشتند-به بهانه محافظت ازمن-مرادراختیاررجّاله هاوغارتگران قراردهند… فرستادن رجّاله هابرای غارت هستی من سابقه دارد.دربهمن1371نیزهمین عمل راانجام دادند.

چند سال پیش(28)دهه 60…(11)

1دی1360/روزنامه کیهان/حُکم دادگاه انقلاب/تهران

به حُکم دادگاه انقلاب ارتش،17نفر از توطئه گران و کودتاچیان که از اعضای سازمان های پارس و دیگر باصطلاح رهایی بخش وآزادی بخش بوده اندو درمیان آنها رضا حاج مرزبان  معاون بختیار دیده می شد،به اعدام محکوم شدند.

2دی1360/روزنامه جمهوری اسلامی/محسن رضایی:

ما درحقیقت با دفع تجاوز عراق دقیقا 70الی 80 درصد مقدمات آزادی قدس را فراهم ساختیم.ما الآن آمادگی کامل داریم تمام کشورهای اسلامی و عربی که قصد دارند با اسرائیل بجنگند،تجارب خود را به آنان منتقل کنیم.سپاه زیز نظر ولایت فقیه انجام وظیفه می کند و لذا حضور نمایده از سوی ولایت فقیه در این نهاد بسیار ضروری است.

(نقل از:رویدادها وتحلیل،ش30،دفتر سیاسی سپاه پاسداران)

6دی1360/روزنامه اطلاعات/سید علی خامنه ای:

در میان افراد شورای مرکزی و عناصر اصلی حزب جمهوری اسلامی،هیچگونه اختلاف اصولی وجود ندارد.اما حزب ما همانطور که مطلع هستیداز آغاز از مجموعه ای از افراد که به نظر موسسین این حزب جامع الشرایط بودند،تشکیل شد،ولو اینکه بعضی از آن افراد حتی تا شب اول معارفه یکدیگر را نمی شناختند…ما از شب اولی که در اویل اسفند 57نخستین شورای مرکزی 20 نفری را درکانون توحید تشکیل دادیم تا آخرین روزهای زندگی مرحوم شهید بهشتی میان آن کسانی که در شورای مرکزی بودند و ماندند دائما به التیام و نزدیکی هر چه بیشتر توام شدیم.ازجمله مرحوم شهید آقای ایت و برادرمان آقای موسوی است که دائما به یکدیگر نزدیک می شدند و همدیگر را بیشتر می فهمیدند و نقاط مثبت خود را درک می کردند.

(نقل از:رویدادها وتحلیل،ش31،دفتر سیاسی سپاه پاسداران)

6دی1360/روزنامه اطلاعات/سید علی خامنه ای:

انجمن حجتیه به آن عده ای گفته می شود که در طول بیست وچندسال همت را مصروف می کردند برای پاسخگویی و مقابله با شبهات بهائیان در ایران.البته می دانیم که بهائیان بیشتر یک باند سیاسی بودند تا یک گروه مذهبی وفکری.اما این سوال که اینها چگونه هستند و اشاره به فرمایشات آقای جنتی در نماز جمعه قم در مورد انجمن حجتیه،به نظرم این سوال یک سوال طبیعی و درستی نیست.

(نقل از:رویدادها وتحلیل،ش31،دفتر سیاسی سپاه پاسداران)

17دی1360/سید عطاء الله مهاجرانی(نماینده شیراز ورئیس کمیسیون بازرگانی):

نهضت آزادی وبازرگان توجیه گر ترور و تخریب و قتل عام عزیزان مردمند و نیز اهرمی هستند که آمریکا به آنان دل بسته. مردم خوب می دانند که آزموده را دوباره آزمودن خطاست.راهی که مختصات آن علم زدگی،نفی فلسفه و دمکراسی به شیوه غربی است.استوانه تفکر بازرگان و مجاهدین خلق است.همان روزهایی که ماهیت مجاهدین خلق آشکار شده بود،بازرگان نوشت:مجاهدین خلق شما فرزندان نهضت آزادی هستند.

(نقل از:رویدادها وتحلیل،ش31،دفتر سیاسی سپاه پاسداران)

18دی1360/نمازجمعه،«کتاب درمکتب جمعه،ج4»هاشمی رفسنجانی:

ما معتقدیم در آینده زبان بین المللی اسلامی زبان عربی است،نه زبان فارسی.ما معتقدیم آن روزی که حکومت واحد اسلامی تشکیل بشود،مطمئنا ربانش غیر از زبان عربی چیزی نمی تواند باشد که با متن اسلام حرف می زند.

25دی1360/نمازجمعه،«کتاب در مکتب جمعه،ج4»موسوی اردبیلی:

ما در این انقلاب نه اینکه ضرر ندیده ایم،نه اینکه خسارت ندیده ایم،بلکه هر یک موفقیتش آنچنان ارزشی دارد که به تنهایی برای پیشرفت انقلاب با ارزش است.تا چه رشد به اینکه ما دهها و صدها از این منافع و ثمرات داریم. حالا بگذار دشمن هر چه می گوید.او چشمش کور است . او صف گوشت را می بیند،اما صف نماز جماعت را نمی بیند.نماز جمعه را نمی بیند.پنجاه نفر برای یک هفته و دو هفته به عللی اگر کمبود گوشتی  بوده و آنرا می بیند و نق اش را می زنداما جمعیت های نیم میلیونی و یک میلیونی را نمی بیند…

 25دی1360/نمازجمعه،«کتاب در مکتب جمعه،ج4»موسوی اردبیلی:

نامه دیگری جمعی نوشته اند:«ما دوشیزه گان جامعه اسلامی حاضر هستیم با این معلولین فلج شده،نقض عضو پیدا  کرده، دستش، پایش،بدنش،با اینها ازدواج کنیم.پدرانمان،مادرانمان مانع این فکر ما هستند.شما تذکری بدهید که اینها مانع کار ما نباشند!این در نتیجه جنگ بود.جنگ برکاتی برای ماداشت. این برکات را از اول برای ما داشت.

28دی 1360/روزنامه جمهوری اسلامی،موسوی خوئینی ها:

در جواب معین فر که به دفاع از غضنفر پور بر خاسته بود گفت:

ما درباره کسی صحبت می کنیم که هم پیمان و همکار بوده.با کسی که در جهت براندازی مجلس شرکت می کرده،و فردی بوده که می خواست انقلاب و این جمهوری از بین برده شود.از جهتی این مجلس را ترک کرده که در جهت بر اندازی حرکت کند و می رود مخفی می شود و حرکات زیر زمینی می کند و به این دلیل دستگیر می شود…این شخص اگر در زندان نبود آیا شما قسم می خوردید (خطاب به معین فر) که به مجلس می آمد؟ او نه تنها به مجلس نمی آمد بلکه در جهت نابودی آن اقدام می کرده. او شخصی بود که اگر این امکان در اختیارش بود با یک بمب مجلس را منفجر می کرد.اصلا چنین شخصی حیاتش غیر موجه است.(سخنان در مجلس).

(نقل از:رویدادها وتحلیل،ش32،دفتر سیاسی سپاه پاسداران)

چند سال پیش(29)دهه 60…(12)

9بهمن1360هاشمی رفسنجانی،مازجمعه،کتاب درمکتب جمعه،ج4:

«…مساله دیگری که داریم،مساله حادثه ای است که درآمل اتفاق افتاد.این ازآن حوادث بسیارگویابود.ضدانقلاب ازاطراف ایران، از کردستان،ازآذربایجان،ازتهران،ازهمه جایک مدت آنجا نیرو جمع کردو برای همین روزهای#سالگرد انقلاب،خواست یک مانوربدهدواین مانور گرچه به قیمت خون 30نفرازبهترین مردم آمل تمام شد،برای ما خیلی غم انگیزاست،اماخیلی چیزهارانشان داد.همه نیروهاباهمه وقت هایی که مصرف کردنداین شد که یک شلوغ کاری گانگستریسم درآمل راه بیندازندویک آزمایشی فقط بکنندماچه جورمی توانستیم 60نفرازاین افرادزُبده این هارا دریکجا پیداکنیم وبازداشت بشوندیاکشته بشوند.60 نفر یکجاآنجورنابودبشود».

15بهمن1360روزنامه اطلاعات مهدی کروبی:

«مهدی کروبی درپاسخ بهآیت الله یزدی:دررشته معقول ومنقول کمترامام جمعه وجماعت وکمترروحانی داریم که شاگرد ایشان(آیت الله منتظری)نبوده وازایشان فیض نبرده باشد.بهترین اساتیدی که در قم خودشان درسطح خارج هستند می خواهم نام ببرم وسنگین ترین مسئولیت های الآن دارندوازنظرفقهی مقام والایی دارند. شهیدمطهری فرمودکه:آیت الله منتظری ازبسیاری ازآنها که آیت الله هستندودرسطح مرجعیت هستندازخیلی ازآنهاازنظرعلمی ایشان قوی هستند.مدتی مساله ولایت وامامت مطرح شده بودوموافق و مخالف وافرادی که حالا ازدنیارفته اندمثل شیخ قاسم اسلامی و مرحوم کافی ودامن زدن به این مسائل وافرادودیگرچهره هایی غیراز اینهاکه آبرومندهم نبودندووابسته به اوقاف ورژیم بودندبه شهرستان ها می رفتندومن ناگزیرم اینجااسم ببرم مثلا مناقبی، که این مسائل را ندیده انددامن می زدندوهیاهوبپامی کردندوبدنبال آن بهترین چهره های روحانی درقم یعنی آیت الله منتظری و آیت الله مشکینی را به نداشتن ولایت متهم می کردند.درهمین دوره ای که آیت الله منتظری زیرضربات ساواک است دست های مرموزی تلاش می کنندبوسیله افرادصالح (اماناآگاه)ایشان رابکوبندومرعوب کنند.یکی از ازافرادی که شدیدادراین جریان قرارگرفته بودآیت الله منتظری رامی کوبیدخودآقای یزدی بود.حتی یک مقدار پولی که آیت الله منتظری به طلاب اصفهان به عنوان شهریه می دادندایشان تحریم وحرام کرده بود…»

(نقل ازنشریه دفترسیاسی#سپاه پاسداران،رویدادهاوتحلیل،ش34)

18بهمن1360،#روزنامه جمهوری اسلامی،اسدالله#لاجوردی:

«تاآخرین نفراینها(#سازمان مجاهدین خلق)راجمع نکنیم،به هیچ وجه کوچکترین سازشی درذات دادستانی شماملت پیدا نخواهید کردو تا زمانی که اینهارمقی درجان دارندباآنهامبارزه می کنیم وتازمانی که اینها را بکلی ازپای درنیاوریم،ازپای نخواهیم نشست».(نقل ازنشریه (نقل ازدفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادهاوتحلیل،ش33)

بهمن60،آیت الله منتظری:

«بدون شک ایادی مرموزدشمن که بصورت جریانی خطرناک واحیانابه ظاهرانقلابی ممکن است درفضای کشورخودنمایی کنندباشیوه های پیچیده ای سعی می کنندانقلاب راازدرون وبحالت پوچی وانفجار بکشانند.زیراتاکنون برای دشمن روشن شدکه این انقلاب باتوطئه های نظامی وتروریستی ازپای درنمی آیدوبدنبال آن است که کاری کنندکه ملت به حالت یاس وزدگی وناباوری نسبت به آینده انقلاب برسد. در این رابطه نبایدازنقش عوامل نفوذی دشمن که منافقانه وفرصت طلبانه خودرامکتبی ودرخط امام جازده اند غافل ماند».

(نقل ازنشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادهاوتحلیل،ش33)

19بهمن1360،روزنامه اطلاعات آیت الله محمدیزدی:

«این که ولایت فقیه ازامام به آقای منتظری یا آقای مشکینی منتقل شودیامنتقل نشود،خودازمسائل مورد بحث درمیان فقهای ما است.که بسیاری قبول ندارندوقابل انتقال نمی دانند.اکثرفقهاازجمله خودبنده معتقدم که قابل انتقال نیست وبسیاری هم جایزمی دانندو بعضی آقایان هم هیچ یک را.

درجلسه ای بخود آقای مشکینی گفتم:که آقاشماچرااینکاررامی کنید؟ خوب رسمابگوئیدامام گفته است.آنوقت ماحلش می کنیم.ماهنوزهم نمی دانیم که این چه فلسفه ای است؟

که آقای منتظری خوشبختانه به خودمن گفتندکه حالاچه پیشنهاد می کنید؟گفتم:ازامام یادبگیرید.

گفتند:چطور؟

گفتم:امام هرچه می شودبعهده مجلس می گذارند.می گویندمجلس درست می کنند.هرگناهی هم که پیش بیایدبعهده مسئولین می گذارند.می گویندبرویدپیش مسئولین وباآنهاصحبت کنیدواینجاهم امام گفته اندبرویدپیش آقای مشکینی وآقای منتظری مساله راحل کنید. و حالاامام این را برعهده شما گذارد،خوب شماهم به عهده مجلس بگذارید.آنوقت قضیه حل می شود.

به ایشان گفتم:گه شماسرمایه اسلام هستیدوبایددرآینده بدرداسلام بخورید.آیابایداینطوربشودکه بخاطریک مساله فرعی بگویندکه آقای رضااصفهانی چنین گفته است؟آیااین روش کارصحیح است؟من معتقدم که شمامقامتان بالاتراین هست.اگر«بندج»فتوای شماست مردم مقلد شمانیستند.مردم مقلدامام و سایرمراجع هستندواگرحکم شمانیست،حُکم ازطرف کیست؟ازطرف شخص شماست یاازطرف امام؟اگرازطرف امام است چرایک کلمه به مردم نمی گویند؟مردمی که جان ومال وزندگی شان رامی دهند.یک کلمه بگوئیدکه امام گفته اندو اگر امام نگفته اند،گفته شمابرای اینکه می گوید همردیف های شما مثل شما مجتهدهستندوهمانطورکه شمافرمودیدآنهاهم نظردارند. شمامی گویئدجایزاست آنها می گویندجایزنیست.بهرحال ازایشان پرسیدم بدون اعمال ولایت فقیه می توان زمین مشروع کسی را گرفت؟ گفتند:نه.پرسیدم بااعمال ولایت فقیه می شود گرفت.ایشان گفتند: بله.مجلس یا جوانها و انقلابیون یک جوری درستش می کنند. هرچه بشودشمادراین جریان فدانمی شوید.چون شمابرای اسلام مفیدهستید.خوشبختانه ایشان قبول کردندوازهمان جلسه به بعدهروقت نمازجمعه تشریف می آوردند اهسته آهسته مطاللب را اداکردندتامساله توقف «بندج» رسمااعلام شد».

(نقل ازنشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادهاوتحلیل،ش33)

19و20بهمن1360،روزنامه اطلاعات،آیت الله محمدیزدی:

«راجع به صحبت های آقای مشکینی درنمازجمعه قم که درپی آن 132 نفر ازنمایندگان به پشتیبانی این اظهارات طورماری راامضاکردند،آیاآیت الله مشکینی تازه مهم شده است یاقبلا مهم بودندیابخاطراین جمله مهم شده اندیامطالب خیلی مهمی راتازه ازآسمان آورده اند؟این همان مطالبی است که قبلا هم داشته اند ومطالبی جدید نیست و هیچ وحی منزل رانیزجبرئیل برای او نیاورده است.همان حرف هایی هم که ایشان،دوستان وهمقطاران ایشان سال گذشته گفته اند حالا هم می گویند».

20130309-mohammadYazdi-koocheh

(نقل ازنشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادهاوتحلیل،ش34)

19بهمن1360،اسدالله لاجوردی،نمازجمعه:

«دقت کنیدمباداخدای ناخواسته چیزی بجای آن(لیبرالیزم غربی) بنشیندوبنام لیبرالیزم مذهبی همان حرکت راانجام بدهد.چراکه خدای ناخواسته چیزی بنام لیبرالیزمذهی برماحاکم شودمبارزه بااو دشوارتر از لیبرالیزم غربی غربزده ازفرنگ برگشته است.

اگربخواهیدباحرکت های لیبرالیزم مذهبی مبارزه بکنیدازهمان ابتدا در برابرحرکت های سازش کارانه پاره ای از مذهبیون باقدرت تمام بایستیدوالامسیرانقلاب ممکن است به بیراهه کشانده شودومبارزه کردن باآن هم تاحدودی دشوارتر».

(نقل ازنشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادهاوتحلیل،ش34).

19و20بهمن1360،هلاکت موسی خیابانی

«طی دو روز 19بهمن و20بهمن سپاه پاسداران باهمکاری برادرانی ازکمیته مرکز اقدام به دستگیری افرادداخل 6خانه تیمی که ازقبل توسط مردم شناسایی واقع واطلاعات مربوط به آنرا به سپاه داده بودند می نمایند دراولین ساعات روز 19بهمن بعدازبه محاصره درآمدن خانه ای درزعفرانیه (شمال تهران)که مخفیگاه موسی خیابانی بود، نامبرده باتفاق همسرش و هم چنین اشرف ربیعی همسررجوی به هلاکت می رسند.دراین درگیری که با قدرت عملیاتی چشمگیر برادران کمیته همراه بودیکی ازبرادران بنام دهنوی به شهادت رسید.ضمنا در این خانه و5خانه تیمی دیگرمنافقین جمعا20تن ازاعضای این گروه کشته وتعدادی دستگیرشدند».

(نقل ازنشریه دفترسیاسی سپاه پاسداران،رویدادهاوتحلیل،ش33) 

چند سال پیش(30)خمینی درسال 1360

1فروردین1360(مقایسه فعالیت عمرانی دردورژیم)

« مع ذلک در همین مدت کوتاه از تمام زمانی که مدرسه ساخته شده است و این پنجاه سالی که آنها راجع به کارهایی که کرده‌اند، اسفالتهایی که کرده‌اند، ساختمانهایی که کرده‌اند، این دو سال چندین برابر آن بوده است. لکن کوردلان اینها را به حساب نمی‌آورند، و می‌گویند دولت نمی‌تواند کار بکند و اسلام نمی‌تواند اداره بکند».

11فروردین1360(تربیت شده های قبل انقلاب):

«در سابق، قضیه اسلام پیش آنها مطرح نبود اکثراً، چون مطرح نبود، آنهایی که در تربیت بچه‌ها وارد بودند اصلًا کاری [نداشتند] به اینکه این بچه تربیت اسلامی بشود تا یک روح بزرگ پیدا بکند که تحت سلطه اجانب واقع نشود و تحت سلطه داخل هم واقع نشود. وقتی آنها خودشان تعهد اسلامی نداشتند، بچه‌های ما هم همان طور تربیت می‌شوند. گروه گروه در دانشگاهها می‌رفتند و گروه گروه از دانشگاهها بیرون می‌آمدند و از اسلام خبری نبود و از تعهد اسلامی و اخلاق اسلامی خبری نبود.

12فروردین1360(اخطاربه احزاب و گروهها):

به تمام گروهها و سازمانها و احزاب و دستجات در سراسر ایران اعلام می‌شود که اگرسلاح خود را تحویل دهند و اظهار ندامت کنند،به آنان تأمین داده می‌شود و می‌توانند برادروار درکشورشان زندگی نمایند و آنچه گذشته است،مورد عفو است؛واگربه جنایات خود ادامه دهند،روزی که پشیمان شوند،به حکم اسلام،از آنان پذیرفته نخواهد شد،ومن مطمئن هستم که بزودی روز پشیمانی برای آنان خواهد آمد.

(اخطاربه نویسندگان):«برجمیع سخنرانان،چه درمحیطهای بازوچه بسته و تمام نویسندگان،تکلیف حتمی شرعی است که حتی به طوراشاره وکنایه،از گفتارونوشته‌های اختلاف‌انگیزاجتناب نمایند که امروز اختلاف برای امت اسلامی، سم کشنده است.وبایدبدانندکه ایجاداختلاف درمحیط حاضر،جزتبعیت ازنفس اماره و شیطان درونی و خدمت به ابرقدرتها خصوصاً امریکای جهانخوار، نیست. و ازمنکرات بزرگی است که شیطان به اسم اسلام،بر زبانها و قلمها جاری می‌کند و باید بدانند که انقلاب اسلامی تاب تحمل آن را ندارد و متخلف را مجازات خواهد کرد. دادستان کل کشور موظف است تا به این طریقه خطرناک خاتمه دهد».

12فروردین1360(فرمان به مهدوکنی برای حل اختلاف در سران سه قوه):

«جنابعالی رابه نمایندگی خویش تعیین نمودمتابانماینده ای که جناب اقای بنی صدرونماینده دیگری که جناب حجت الاسلام آقای بهشی وجنای حجت الاسلام آقای هاشمب رفسنجانی وجناب اقایر جایی تعیین می نمایندموارئتخلفات ازحقوق قانونی هریک رسیدگی بنمایند».

16فروردین1360(یک تارموی گودنشینان):

«من شماطبقه گودنشینان رااز آن کاخ‌نشینان بالاتر می‌دانم؛اگر آنها لایق این باشند که با شما مقایسه بشوند.من وقتی که در انقلاب می‌دیدم که یک پیرمردی از آن گودنشینها از آن منزل محقر خرابه بیرون می‌آمدومی‌گفت که مابابچه‌هایمان صبح که می‌شودمی‌رویم برای تظاهرات،مباهات می‌کردم.یک موی شمابرهمه آن کاخ‌نشینهاو آنهایی که در این انقلاب هیچ فعالیتی نداشتند،بلکه کارشکنی هم تاآن اندازه که می‌توانستند می‌کردند و الآن هم هر مقدار که بتوانند می‌کنند، یک موی شما بر همه آنها ترجیح دارد؛ بلکه مقایسه یک موی شما با آنها نباید صحیح باشد».

18فروردین1360(حضورروحانیون در پادگان ها):

«اگرچنانچه روحانیون همراه شما باشند-البته آنهادرحدود آن چیزی که مأموریت دارندبایدعمل کنندوبه قوّت خودش هم بایدباقی باشد-آنهاپشتیبان شماهستند. وقتی که نماینده روحانیین درپادگانها باشند، این برای شما نفع دارد و اگر کسی این معنا را بگوید که اینها برای شما-مثلًا-ضرردارد، این صحیح نیست. ملت به واسطه همین معنا پشتیبان شما باقی می‌ماند».

«واین یک سفارشی است که من به شما آقایان که هستیدو همه قوای مسلح این معنارامی‌گویم که این درآن پادگانهایی که مال لشکرهست،درقوای زمینی، درآنجاازقراری که شنیدم،یک مقداربدرفتاری شده است باروحانیون، درصورتی که روحانیون آنجاکه باشندپشتیبانی شمارابیمه می‌کنند».

19فروردین1360(شکنجه ساختگی):

«همین دیشب یادیروز بود که یک آقایی به من گفت که من رفتم منزل فلان شخصیت، وقتی از پیش آن شخص بیرون آمدم،بعضی ازاشخاصی که دردفتراین آقابودندگفتندکه شکنجه شده،اگربخواهیدببینیداینجایکی هست.ایشان گفتندبله من می‌خواهم ببینم.ایشان گفتندکه من رفتم دیدم که یک شخصی روی بدنش رابازکردآنجا،گفت که اینها باسیگار هست و من را داغ کردند، من را چه کردند و اسم فلان آدم هم با همین سیگاررویش ثبت بود. اسم یکی از مقامات محترم قضایی، اسم او را می‌گفت. آن شخص مدعی بودکه اینهاراباسیگار این جوری کردندومن راشکنجه کردندو داغ کردندو آن اسم هم رویش بود؛یعنی، آن اسم رابه قول اوباسیگار آنجا نوشته بودند.ایشان گفتند که من ابتداءً به نظرم آمدکه خالکوبی کردند.بعدبا اوصحبت کردم گفتم که کی شماراگرفت.گفت که یک دسته‌ای توبیابان آمدندویک اتومبیل بودومن راگرفتندوشکنجه کردندوچه گفتند. خوب شناختی آنهارا؟گفت نه،سروکله‌شانرابسته بودندآنها.گفتم که کجا شمارا شکنجه  دادند.گفت که توی همان اتومبیل این شکنجه رادادند و آنهاپاسدار بودند.گفتم خوب،توکه می‌گویی سروکله‌ شان بسته بودند،ازکجامی‌گویی پاسداربودند،شایدرفقای خودت بودند.گفت،ماند ونتوانست جواب بدهد.بعدمن گفتم که توازاین منافقین هستی واینجاآمده‌ای شکایت می‌کنی.پاشوبرو،والّامن پدرت رادر می‌آورم؛پا شدرفت.اینها یک همچو وضعی دارند.بلکه من شنیده‌ام ازیک نفرآدم که در[محکمه قضایی بودکه درفلان جا-حالایادم نیست،مثل اینکه شیرازایشان گفت-که بعضی ازاینهاآن رفیق خودشان را بیهوش می‌کنند و شکنجه می‌کنند، برای اینکه بگویند شکنجه ما داریم.

7اردیبهشت1360(تمجیدازبنی صدر):

«لکن امروزشماهریک ازاینهایی که متصدی کارهاهستندوقتی ملاحظه کنید می‌بینیدکه ازهمین خودمردم هستند. رئیس جمهور یک شخصی است پسربنی صدرهمدانی،یک ملای همدان،حالا هم که هستش ازآن یال وکوپال دارهانیست وازخود مردم است.نخست وزیر هم که می‌بینیدکه کسی است که در آن دوره آن قدر زجر کشیده است،ازخود این مردم است».

21اردیبهشت1360(قلم هابشکند):

«اگریک روزمردم،آزادی امروزراداشتند،آن وقت می‌فهمیدیدکه شکایات درآنزمان چه بوده؛روحانیون چه شکایتهایی داشتند،بازاریها چه شکایتهایی داشتند. امروز و آن روز فرقش این است که امروز مردم شکایت می‌کننداگر یک چیزی واقع بشودوشما شکایات راچندبرابرجلوه می‌دهید؛آنروزمردم خفقان داشتند،اختناق درکاربود،جرأت نفس کشیدن نداشتند.حکومت سابق نفسهارا قطع کرده بودو[حالا]شمابه آنجارسیدیدکه صاف درمقابل حکومت می‌ایستیدومی‌گوییدکه اینکارخطاست.شماجرأت می‌کردیدکه درحکومت سابق یک همچوکلمه‌ای یا یک همچو مقاله‌ای بنویسید؟فرق مابین حالاوآنجااین است که شمایی که قلمهایتان -خداوندآن قلمهارابشکند- آن طور آزاداست که علیه همه چیزهاومقدسات اسلام می‌نویسید و پخش می‌کنید و جلوی شما گرفته نمی‌شود- با اینکه باید گرفته بشود- فرق حالا وسابق این است که درسابق شماتسلیم بودید، اگر هم دردلتان چیزی بوددرزبانتان نمی‌شد اظهارکنیدو امروز در زبان و قلم و قدم، کارهایی می‌کنید و جلوه می‌دهید این جمهوری اسلامی را به اینکه این از زمان سابق بدتر است!به این نعمت خدا تشکر کنید،خوبهای اینراببینید.آن مقداری که در این دو سال خدمت شده است».

(خطاب به سازمان مجاهدین خلق):«شما الآن می‌بینیدکه بعض احزابی که انحرافی هستندوماآنهاراجزء مسلمین هم حساب نمی‌کنیم، مع ذلک،چون بنای قیام مسلحانه ندارندوفقط صحبتهای سیاسی دارند،هم آزادندو هم نشریه دارند به طور آزاد.پس بدانیدکه این طور نیست که مابا احزاب دیگری،باگروههای دیگری،دشمنی داشته باشیم. ما البته میل داریم که همه گروهها و همه احزاب به اسلام برگردندوراه مستقیم اسلام راپیش بگیرندوهمه مسلم بشوند.بر فرض اینکه نشدند،مادامی که آنهاباماجنگی ندارندوباکشوراسلامی جنگی ندارندودر مقابل اسلام قیام مسلحانه نکرده‌اند،به طور آزاددارندعمل می‌کنندوبطورآزاد حرفهای خودشان رادارندمی‌زنند،لکن شمابنای براین مطلب ندارید.ومن اگردر هزاراحتمال یک احتمال می‌دادم که شمادست برداریدازآن کارهایی که می‌خواهیدانجام بدهید،حاضربودم که باشماتفاهم کنم ومن پیش شمابیایم؛لازم هم نبودشما پیش من بیایید».

6خرداد1360(روحانی ساواکی):

«اگر-خدای نخواسته-روحانی هم برخلاف اسلام بکند،آنهم یک ساواکی است.فرقی نمی‌کند.بدترازساواکی هم هست! این رابدانیددرهرجایی ازاین مملکت یک روحانی بارز،متعهدبه اسلام،هر وقت صدایش دربیاید،همه دنبال او هستند.این قدرتعقیب نکنیدکه بخواهیدهی روحانیت راکنار بگذارید. آخر شما در ظرف چندین سال چه کارکرده‌ایدبرای این کشور که حالاروحانیون رامی‌گوییدکه نبایدباشند؟خوب،چه کرده‌اید؟چه کار مثبتی شما کرده‌اید؟جزحرف هیچی ندارید.هی می‌گوییدماگفتیم. خوب،گفتید، چه کرده‌اید؟ الآن این ملتی که دنبال این جمعیت بودندودنبال اسلام بودندوروحانیت رانشانه اسلام می‌دانستند…من نمی‌خواهم بگویم هر روحانی کذا…

(روحانی بدتر ازشمر):من بعضی روحانیهاراازشمرهم بدتر می‌دانم-من عرض می‌کنم که این روحانیتی که اسلام راتاحالابه مارسانده است،اگراین روحانیت واین اشخاص نبودند،ماحالاازاسلام اطلاعی داشتیم؟کی همه این مسائل اسلام راضبط کرده و دسته‌بندی کرده وبه ماداده؟همین روحانیین بودند.از زمان حضرت صادق- لام اللَّه علیه- که فقه اسلام وشیعه تدوین شد،همین روحانیین بودند».

12خرداد1360(انتقاد):

«انتقادبایدبشود.تاانتقادنشود،اصلاح نمی‌شودیک جامعه.عیب هم درهمه جا هست؛هرتاپای انسان عیب است وبایداین عیبهارا گفت وانتقادات راکرد؛برای اینکه اصلاح بشود جامعه».

18خردا1360(نامه سرگشاده مزخرف است):

«اگریک جایی عمل به قانون شدویک گروهی درخیابانها بر ضد این عمل بخواهند عرض اندام کنند، این همان معنای دیکتاتوری است که مکرر گفته‌ام که قدم بقدم پیش می‌رود، این همان دیکتاتوری است که به هیتلرمبدل می‌شودانسان، این همان دیکتاتوری است که به استالین انسان رامبدل می‌کند.اگرقانون در یک کشوری عمل نشود، کسانی که می‌خواهندقانون رابشکننداینهادیکتاتورانی هستندکه به صورت اسلامی پیش آمده‌اندیابه صورت آزادی وامثال این حرفها. از هیاهو و جنجال دست بردارید،روزنامه‌هاازهیاهو و جنجال دست بردارند، قلم دارها ازهیاهوو جنجال دست بردارند،نویسنده‌هادست بردارند،گوینده‌ها دست بردارند،اگراین طوربشود،یک کشور قانونی ماپیدا می‌کنیم که همان کشور اسلامی است ودیکتاتوری ازاین کشوربیرون می‌رود.بستن بازارامروزوراهپیمایی امروز، بستن بازارو راهپیمایی در مقابل رسول اکرم است،در مقابل اسلام است و شما هوشیار باشید که مبادا این گروهکهای فرصت طلب به بهانه اینکه چه شده وچه شده بخواهند راهپیمایی کنند و بخواهند آشوب کنند. محرکین آشوب را،هرکس می‌خواهدباشد،با قلم، با زبان،با هرچه بخواهد باشد، معرفی کنند، من او را خواهم منزوی کرد. بنا بر این، من تا سر حد امکان، تا آنجایی که اسلام را در خطر نبینم و بازیهای سیاسی نخواهد اسلام را و مسلمین رادرخطر بیندازد، به آنها نصیحت می‌کنم و خاضعانه از آنها می‌خواهم که دست بردارند از این شیطنتها واگراحساس خطر بکنم،همان طوری که بامحمدرضا عمل شدبا همه آن طور عمل خواهدشد.امروزبازاربستن،راهپیمایی کردن،سخنرانیهای انحرافی کردن،تمام اینهابرخلاف مصالح اسلام وبرخلاف مصالح خدای تبارک و تعالی که اسلام رابرای ما الگو قرار داده است می‌باشدوحرام است.بستن بازار درهرجاو راه افتادن درکوچه ومحله‌ها بدون اینکه ازطرف وزارت کشور اجازه داده شده باشد،این انحراف است ومحرّم است وقوای انتظامی ونظامی و پاسداران و بسیج وتمام ملت موظف‌اند،شرعاًمکلف‌اندبه تکلیف الهی که جلوگیری از این مفسده‌ها بکنند.من باز به همه این آقایانی که می‌خواهند نطق کنند و اعلامیه بدهندو نمی‌دانم نامه سرگشاده بفرستند و از این مزخرفات، به همه اینها اعلام می‌کنم که برگردیدبه اسلام، برگردیدبه قانون،برگردیدبه قرآن کریم، بهانه درست نکنیدکه اسباب این بشودکه شما همه به انزوا کشیده بشوید.من به بسیاری از شماعلاقه دارم ومیل دارم که همه به قانون عمل کنندوهمه درجای خود باشندو چنانچه این طور نباشد،مسأله طور دیگر خواهد شد».

20خرداد1360(عزل بنی صدرازفرماندهی کل قوا):

«ستادمشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران!آقای ابو الحسن   ایران آقای ابوالحسن بنی صدراز فرماندهی نیروهای مسلح برکنار شده‌اند».

banisadr-khomaini

24خردا1360(امیرانتظام،بازرگان ورفقایش):

«مااگراحتمال این معنارا بدهیم که این جریانی که در روزنامه‌ها دیده می‌شود و دیده شد،جریان برای این جهت باشدکه این کشور را نگذارند ثبات پیدا بکند،باید دنبال کنیم آن قضیه رفراندم و قبل ازاو،قضیه طرح آنکه مجلس خبرگان منحل بشود که در زمان دولت موقت این طرح شد و بعد هم معلوم شد که اساسش از امیر انتظام بوده و آن مسائل. آن وقت آمدندآقایان پیش ما؛همه این آقایانی که،آقای بازرگان و رفقایش گفتند:ماخیال داریم این مجلس رامنحلش کنیم.من گفتم:شماچه کاره هستید اصلش که می‌خواهیداینکاررابکنید!شماچه سمتی داریدکه بتوانید مجلس منحل کنید؟پاشویدبروید سراغ کارتان.وقتی دیدند محکم است مسأله،کنار رفتند.و الآن یک جریانی در کار است- من الآن نمی‌خواهم اشخاص هیچ صحبتش بشود- اما جریانی هست در کار که اگر کسی توجه بکند به مسائلی که در این اواخر هی پیش آوردند،در روزنامه‌های مختلف پیش آوردند، یک جریانی در کار است که آن جریان انسان را از این معنا می‌ترساند که بخواهد به طور خزنده این کشور را باز هل بدهد طرف امریکا؛ بخواهند از این راه پیش بروند. و این یک مسئله‌ای است که به قدری اهمیت دارد در نظر اسلام و باید آن قدر اهمیت داشته باشد در نظر شما فرماندهان و دیگران که اگر احتمال این را بدهید، باید مقابلش بایستید، نه اینکه اول یقین کنید به اینکه مسأله این طوری است. بعضی چیزهاست که اگر انسان احتمالش را بدهد، یک احتمال صحیحی بدهد، باید دنبال کند او را و به آن اعتراض کند.شما اگر احتمال بدهید- یک احتمال درستی- که یک ماری الآن توی این اتاق هست پامی‌شویدمی‌روید بیرون؛احترازازآن می‌کنید.ما اگر احتمال این معنا رابدهیم که این جریانی که در روزنامه‌ها دیده می‌شود و دیده شد، جریان برای این جهت باشد که این کشور رانگذارند ثبات پیدا بکندباید دنبال کنیم آن قضیه رفراندم و قبل از او، قضیه طرح آنکه مجلس خبرگان منحل بشودکه در زمان دولت موقت این طرح شد و بعد هم معلوم شد که اساسش از امیر انتظام بوده و آن مسائل.آن وقت آمدندآقایان پیش ما؛همه این آقایانی که، آقای بازرگان  و رفقایش گفتند:ما خیال داریم این مجلس رامنحلش کنیم.من گفتم:شما چه کاره هستیداصلش که می‌خواهید اینکاررابکنید!شماچه سمتی داریدکه بتوانیدمجلس منحل کنید؟ پا شوید بروید سراغ کارتان.وقتی دیدندمحکم است مسأله،کناررفتند.مسئله  انحلال مجلس خبرگان روی این زمینه بودکه آنهایی که توجه به مسائل دارند،این آقایان راکه توجه به مسائل و ریشه‌های مسائل کم دارندوادار کردند؛ روی این زمینه که دیدندمجلس خبرگان یک مجلس اسلامی شد،یک مجلسی شدکه اکثرش ازعلماهستند.اینهاازاینهامی‌ترسند-خوب،ازاین علمامی‌ترسند-ضربه خوردند، دیدندیک مجلسی است که مجلس علماست؛اینهااگرقانون بنویسند،یک قانونی می‌نویسندکه بامزاج غرب وشرق سازش نداردو آن غیر آنی است که شرقی می‌خواهدیاغربی می‌خواهد.ازاین جهت،این آقایان راوسوسه کردند،وادار کردند.این آقایان هم توجه به مسائل خیلی ندارند-مع الأسف-با اینکه بودنددر مسائل سیاسی.و از این جهت، آن طرح را درست کردن».

(رفراندوم):آنهامی‌خواستندکه یک مجلسی باشدبه صورت مجلس؛مثل بعضی مجالس سابق،که بود و افرادی باشندازهمین افرادی که درست شده است و می‌شود و سینه برای غرب می‌زنند.و دیدندنشداین.ازاین جهت،دنبال این افتادند که ماهمه بساط را به هم بزنیم!باز دو سه سال بنشینیم دوباره رفراندم کنیم: رفراندم برای اصل جمهوری!حالااگربرای اصل جمهوریش هم نگویند،رفراندم برای قانون اساسی؛رفراندم برای رئیس جمهور،رفراندم برای مجلس؛رفراندم کنیم برای اینها.این معنایش چیست؟معنایش این است که ثبات این مملکت رااز دست بگیرند.اینکه الآن ثبات داردو از افتخارات این انقلاب است که در ظرف یک سال همه این چیزهادرست شد،این را از دست بگیرند، بگویند حالا نشد، دوباره از سر! دوباره از سر!؛ آراء مردم است. خوب،اگر میزان آراء مردم است،آراء مردم است اینها که هستند.اینها که از اروپا نیامده‌اند! اینها آراء همین مردم‌اند؛ همین مردم‌اندکه به مجلس رأی دادند،وکیل تعیین کردند؛همین مردم‌اندکه به جمهوری اسلامی رأی دادندوهمین مردم‌اندکه به قانون اساسی رأی دادندوهمین مردم‌اندکه همه چیزراخودشان ایجادکردند. حالامادوباره از سر برویم سراغ چه مردمی؟باز برگردیم به این مردم! این مردم همان مردم‌اند که اگر پنجاه دفعه هم نظام به هم بخورد، همین است.اینها این اشتباه را دارند که خیال می‌کنند که اگر این دفعه به هم بخورد- مثلًا- فلان جمعیت تو کار می‌آید. اینها نمی‌دانند که اگر این دفعه به هم بخورد، یکی از اینها هم نمی‌آید! این دفعه مردم فهمیدند که چه اشخاصی به اسلام اعتقاد دارند و چه اشخاصی به اسلام اعتقاد ندارند یا خیلی پایبند نیستند.اگر این دفعه به هم بخورد و رفراندم بشود، رفراندمش تمام اینهاراکنار می‌گذارد.یک اشخاص دیگری را می‌آورد در کار که آن اشخاص مطلوب مردم باشد،نه اینکه اشخاصی بیایند که غیر مطلوب باشند.لکن مسأله این است که آنها احتیاط کردند؛ما این احتیاط را بکنیم، بلکه ان شاء اللَّه، به هم بخورد این اوضاع،باز یک دو سالی تزلزل بشود، یک راه مفری برای امریکا پیدا بشود که ما را درست بتوانند تربیت کنند،ما که نمی‌توانیم خودمان را اداره کنیم،بیایندمارا اداره بکنند!این مسائل راپیش آوردند.و من می‌خواهم به شما آقایان بگویم که بیدار باشید و هوشیار! دشمنهای شما پشت همین دروازه‌های تهران ودروازه‌های ایران هستند.در داخل این کشور هم دشمنهای ایران هستند. یک دسته دشمن نیستند؛عده‌ای ازروی نادانی کار دشمن رامی‌کنند.
یک دسته هم دشمنهای سرسخت هستند که می‌خواهند که این جمهوری اسلامی نباشد،هرچه می‌خواهدباشد.جمهوری باشد،جمهوری دمکراتیک باشد،جمهوری هرچه می‌خواهدباشد؛جمهوری خلق باشد،اسلام تویش نباشد؛ برای اینکه اگرجمهوری اسلامی شد و قانون،قانون اسلامی شد، دیگر برای آن اربابها راهی پیدا نمی‌شود».

(عدم دخالت در سیاست توسط نظامیان):و وظیفه هر نظامی و هر پادگان این است که درامور سیاسی حکومت [دخالت نکند؛برای اینکه سرباز اگر وارد شد در امور سیاسی، سربازیش را از دست می‌دهد. یک سربازی که افکارش را متوجه بکندبه اینکه کی جلو باشد،کی عقب باشد،چه جور بشود،فلان گروه چه بشود،فلان گروه چه بشوند،این دیگر«سرباز»اسمش نیست؛این یک آدم سیاسی است که کلاه سربازی را غصب کرده!باید شما همه توجه کنید،سران این ارتش و همه قوای مسلح بایدموظف باشند به اینکه حفظ کنند تمام ارتش را از اینکه وارددر امور سیاسی بشود. ورود درامور سیاسی همان و حیثیت ارتش از بین رفتن همان.امور سیاسی در ارتش از هروئین بدتر است. چطور هروئین انسان راچه می‌کندو ازبین می‌برد،امور سیاسی هم باطن ارتش راازبین می‌برد؛ دید ارتش را از بین می‌برد. از این جهت، یکی از چیزهایی که لازم است برای شماو بایداین مطلب رابا جدیت،با قدرت، در همه جا بسط بدهید، این است که نگذاریددر امور سیاسی واردبشوند. نگذارید سیاسیونی که بخواهند بیایند در آنجا مسائل سیاسی بگوینددرآنجا صحبت بکنند. البته بیایند موعظه بکنند؛ بیایند دعوت به اصلاح بکنند،به صلاح بکنند، شجاعت رابه آنهایاد بدهند؛ اینها همه‌اش خوب است،اما بخواهندیک امور سیاسی راوارد بکننددرارتش،این نقشه‌ای است که اگراین قائل هم خودش نقاش این امرنباشد،نقشه‌ای است که کشیده شده است و این قائل را مِن حیثی که خودش هم حتی نداند، وارد معرکه کرده‌اند.
آن چیزی که ازهمه چیزها برای ابرقدرتها الآن [بیشتر]مطرح هست این است که ما این ارتشی که الآن دیدیم که انسجامش بحمد اللَّه، هست و قدرت نظامیش هست و نه ماه بیشتر هم دارد جنگ می‌کند و پیشبرد هم می‌کند، هر روز هم پیش می‌بردو خوب،این یک خوفی در قلب آنها ایجادکرده،اینهادارندکم کم مأیوس می‌شوند. از این جهت، می‌خواهند ارتش را از باطن یک اشکالاتی در آن ایجاد کنند. یکی از اشکالات بزرگ همین است که امور سیاسی را وارد کنند در ارتش و بیایند صحبتهای سیاسی بکنندوبیایندحرفهای سیاسی بزنند.بیایندیک گروهی گروه دیگرراچه بکنند؛شما هم وارد بشویددراین میدان، یک دسته‌تان اهل گروه کذا بشویدویک دسته هم اهل حزب کذابشوید؛ودایماً افکارتان بیاید سراغ حزب بازی،سراغ گروه بازی وسراغ این مسائل.و این همان است که ارتش را ازدست می‌برد؛همه چیزارتش راازبین می‌برد.ولهذا،من به سران ارتش امرمی‌کنم به اینکه بایددر ارتش مسائل سیاسی طرح نشود. اشخاص اگر بخواهند بیایند آنجا صحبت بکنند،اگرازسیاسیون هستند،اینهارا نگذارند بیایند در ارتش صحبت بکنند. اینها توجه هم اگر خودشان نداشته باشند، لکن متحرک به حرکت دیگران و به تحریک دیگران هستند.این ازمسائل لازم برای ارتش است. همان طوری که راجع به موادمخدره هم من گفتم به آقایان وشماها هم همه باید توجه داشته باشید، آنها هم اگر در ارتش وارد بشوند،ارتش را از بین می‌برند.این اموری است که باید حتماً در ارتش با کمال قدرت اجرا بشود».

banisadr1

(بنی صدر گوینده خوبی است):«با اینکه من می‌دانستم که امثال آقای بنی صدرگوینده خوبی هستند،امادرپیشرفت مطالب،شماهاهستیدکه پیش می‌روید، سرباز است که کار را انجام می‌دهد، لکن ممکن است صدامیان یک وقت تبلیغ کنند به اینکه چه و روحیه ارتش خودشان رابا این حقه بخواهند بالا ببرند و روحیه ارتش مارابخواهندپایین بیاورند.شمااگربعدازاین واقعه،یکی دوتاپیروزی پیدا بکنید، این مطلب هم شکسته می‌شود و نمی‌تواند صدام دیگر تبلیغ بکند به اینکه نه، دیگرروحیه‌هاضعیف شده است؛نه،روحیه‌هاسر جای خودش هست،مسئله‌ای هم واقع نشده است وارتش هم همه چیزش سرجای خودش است،فرماندهان سر جای خودشان هستند،هیچ قضیه تازه‌ای واقع نشده.رئیس جمهور ریاست جمهوریش رابکند؛لازم نیست که رئیس [قوا] هم باشد».

25خرداد1360(جبهه ملی  و لایحه قصاص):

«من مى خواهم ببینم که این راهپیمائى که امروزاعـلام شـده است،اساس این راهپیمائى چى هست.من دو تااعلامیه ازجبهه ملى که دعوت به راهپیمائى کرده است،دیدم.دریکى ازاین دواعـلامـیه،جزء انگیزه اى که براى راهپیمائى قراردادند،لایحه قصاص است،یعنى مردم ایـران رادعـوت کـردنـدکه مقابل لایحه قصاص ‍ بایستند.درچیزدیگرى که منتشرکرده بودند،اعلامیه دیگر،تعبیراین بودکه لایحه غیرانسانى.ملت مسلمان رادعوت مىکنندکـه درمـقـابـل لایـحـه قـصـاص راهـپـیـمـائى کـنـنـد،یـعـنـى چـه؟یـعـنـى درمقابل نص قرآن کریم راهپیمائى کنند،من آن چیزى راکـه بـسـیـارمـوردتعجبم است،این نیست که دراعلامیه جبهه ملى براى لایحه غیرانسانى(بـه اصـطلاح او)قصاص یعنى حکم غیرانسانى قرآن!!یعنى حکم غیرانسانى اسلام! اعـلامـیـه بـدهـنـدومـردم رادعـوت کـنـنـد کـه ایـهـاالنـاس بـیـائیـددرمـقـابل اسلام قیام کنیدواستقامت کنید.من ازآنها همچوتوقعى داشتم ودارم،امابعضى که اعـلامـیـه دادنـدوتاییدکردنداین راهپیمائى هارا،آیاخوانده انداین اعلامیه هاى جبهه ملى را؟دیـده انـدکـه ایـن راهـپـیـمـائى رادعـوت کـردنـدویکى ازانگیزه هاى آنهااین است که بیائیدمقابل قرآن قیام کنید؟منتها لفظش رانگفتندوواقع صریحش همین است.اگراینها خـوانـدنـدایـنرا،غـفلت کردندازاینکه این راهپیمائى براى مقابله بااسلام است، براى مقابله با جمهورى اسلامى است وبراى مقابله با حکومت اسلام است.من عجالتا کارى ندارم کـه آیـا دولت آقـاى رجائى یک دولت فعال است یانه و آیا کارهایى کرده است که بایددر مـقـابل اوایستادیانه وکار ندارم به اینکه مجلس شوراى اسلامى آیایک مجلسى استکـه ازمـلت اسـت یـا نـه وکـار نـدارم بـه ایـنـکـه قـوه قـضـائیـه آیـابـه تـکـالیـف شعمل مى کندیا نه،به اینهامن کارى ندارم واگرراهپیمائى هم فقط براى راهنمائى مردم بـود،آنهـم صـحـبـتـى نـبـود ومـمـکـن بـودکـه عـمـل بـشـود،امـاراهـپـیـمـائى درمقابل اسلام درمقابل صریح قرآن!!درمقابل حکم ضرورى اسلام!اینراچه جورتعبیرکنیم؟من باید متاسف باشم، من بایدبسیارمتاسف باشم ازاینکه غیب نمى دانم،نمى دانستم درچنته اینهاچه هست.من بعضى ازاینهارامى پذیرفتم،به ایشان هم محبت مى کردم،لیکن نمـى دانـسـتم که اینهابرضدقرآن هم قیام مى کنندمن نمى دانستم که اینها ائتلاف پیدامـى کـنـنـد،مـرکـز ائتلافشان یکجااست وائتلاف پیدامىکنندبا منافقین-که شناخت شـان رااشـخـاصى که مطالعه کردندمىدانندچیست-ائتلاف کرده اند با این جبهه هاکه مـاسـک راازروى صورتشان برداشتندوبه طورصریح مردمرادعوت کردندبه اینکه اى مـسـلمـان هـابـیـائیـدوحـکـم قـرآن را،حـکـم غـیـر انـسـانـى قـرآن را!! ولاحـول ولاقـوه الابـالله دریـک کـشـوراسلامى اینطورسب بر قرآن وسب براسلام به مـرئى ومـنـظـرمـسـلمـیـن بـشـودوفـلان مـقـام هـم تـایـیـدکـنـدو دعـوت بـه شـورش درمقابل چه؟درمقابل نص صریح قرآن؟امروزدعوت به راهپیمائى،2بعدازظهردعوت به راهپیمائى است،به حسب چیزىکه در اعلامیه شان ثبت شده است،دعوت به راهپیمائى است درمقابل این حکم غیر انسانى اسلام!مابااینهائى که اظهاردوستى مى کنندو تیشه بـرداشـتـه انـدو بـه ریـشـه اسـلام مـى زنـنـد،بـایـدچـه بـکـنـیـم؟در تـمـام طول سلطنت رضاخان ومحمدرضا خان و محمدرضا یک همچو جسارتى به قرآن کریم نشد».

(هیات حل اختلاف بین سه قوه):وبناى براین شدکه دیگرروزنامه هاتانو صـحبت هاتان براى تشنج نباشد،آیا شماوفاکردیدبه عهدخودتان؟دراینجا آمدیدو قراردادیدبه اینکه،یعنى بعدازاینکه مى خواستیدبه جنگ هم بروید،به این منتهى شـدکـه یـک هـیـات سـه نـفـره اى باشد،یک نفرازطرف آقاى رئیس جمهور،یک نفر هم ازطـرف آن آقـایـان و یکى هم من تعیین کنم،اینهاحَکَم باشندبعدازاینکه حَکَم رفته است ودیـده اسـت ومواردخلاف را دیده و یک جائى صحبت کرده است درروزنامه هایشان بودکه این حکمیت مثل حکمیت ابوموسى اشعرى است، یعنى این سه نفرى که یکى اش راخودایشان تعیین کرده ویکى اش راهم مجلس تعیین کرده است و آن دونفردیگریعنى رئیس مجلس وآن دوتاى دیگر و یکى اش راهم من تعیین کردم واینهاحکمیت کردند،نظیرآن حکمیتى است که ابو موسى اشعرى بر خلاف حضرت امیر راى داده».

(نهضت آزای بگوید اعلامیه جبهه ملی کفرآمیزاست)«بـیـائیـدحـسـاب خـودتـان راجـداکـنـیـد.آیـانـهـضـت آزادى هـم قـبـول داردکـه،آن حـرفـى راکـه جـبـهـه مـلى مـى گـویـد؟آنـهـاهـم قـبول دارندکه این حکم،حکم قصاص که در قرآن کریم وضرورى بین همه مسلمین است،غـیـرانـسـانـى اسـت؟آیـاایـن نـمـاز شـب خـوان هـاایـن راقـبـول دارنـدیانه؟شک ندارم که قبول ندارند.خوب،اعلام کنید.چراساکت نشسته اید،مگرنهى ازمنکرفقط بایدمن رانهى کنید؟نهى ازمنکر فقط براى این است که دولت راخردکنیدومجلس راخردکنیدوچه؟!بامنکرمى خواهیدنهى ازمنکرکنید؟!کدام منکر؟شمامى فرمائیدکه آن کسى که دعوت مى کندبه اینکه بیائیدباحکم غیرانسانى اسلامراهـپـیـمـائى کـنـیـد،مـسـلمـانهـا بـنـشـیـنـنـدتـمـاشـا کـنـنـدسـب بـه رسول الله بشود،سب به قرآن هم بشود، این سب به قرآن است.رادیوى بعدازظهررامابازکنیم، گوش کنیم ببینیم که نهضت آزادى اعلام کرده است که این اطلاعیه جبهه ملى کفرآمیز است،قرآن راسب کرده است».

(عقل رجایی)«هى نرویددنبال اینکه رجائى علم ندارد،این عقلش بیشتراز علمش است وبعضى ازشما علمتان بیشترازعقلتان است».

(مارابازی ندهید!)«خـوب شـمـاتـاآن آخـرهـم اعلیحضرت رامى خواستیدش، به من گفتیددیگر،اینکه نمى تـوانـیـدحـاشـاکـنید،تا آن آخرهم مى گفتیدخوب، ایشان باشند،اعلیحضرت همایونى باشندحکومت نکنند.شمائى که تاآخرهم اینطوربودید،بختیارهم تاآخرمى خواستید،آخـرشـما نبایددیگرمارابازى بدهید».

1تیر1360(عزل بنی صدر):

«پـس ازراى اکـثـریـت قـاطـع نـمایندگان محترم مجلس شوراى اسلامى مبنى بر اینکه آقاى ابوالحسن بنى صدربراى ریاست جمهورى اسلامى ایران کفایت سیاسى ندارد،ایشان راازریاست جمهورى اسلامى ایران عزل نمودم».

30CHAND

1تیر1360(هرچه داده ام پس می گیرم!):

«قبلا هم گفته بودمکـه اگـر مـن احـسـاس خـطـر بـکـنم آن چیزى راکه به شماداده ام پس مى گیرم».

4تیر1360(عقدازدواج دو پسرباهم در در دوره پهلوی):

«درشیراز درملاء عام کار جنسى انجام دادندو عقدبین دوپسرواینهامسائلى بـود،مـقـدمـه بـودکـه این مسائل رادرجامعه گسترش دهندواین ملت همه چیزش راازدست بـدهـد. خـداونـد خـواسـت کـه نـجـات بدهداین ملت راوالبته آنهادست بردار نیستند».

13تیر1360(خدامجلس خبرگان راحفظ کرد):

«ازهـمان وقت که به جمهورى اسلامى مردم مى خواستندراى بدهند،مورد تحریم واقع شد.یـک دسـتـه اى،یـک گـروهـى تـحـریـم کـردندووقتى که مجلس خبرگان تاسیس شددرتـاسـیـس اش مـخـالفـت هـاشدوبعدازآنکه دیدندتاسیس شدواشخاصى که درمجلس ‍خـبرگان هستندفقهاهستندیادانشمندانى که درخط اسلام هستند،شروع به مخالفت شد وطرح انحلالش پیش یک عده اى ریخته شدو خداوند حفظ کرد».

18تیر1360(تعزیر یعنی بیمه!):

«تـعـزیـر اسـلامـى بـیـمـه کـنـنـده حـیـات ونـظـام کـشـور اسـت وسـسـتـى وسهل انگارى دراین امر ترحم بر پلنگ تیز دندان است».

11مرداد1360(آقای رجایی شما منصوب ولی فقیه هستید!):

«جناب آقاى محمد على رجائى ایده الله تـعـالى رابـه ریـاست جمهورى کشوراسلامى ایران برگزیده واین مسوولیت بزرگ وبـار سـنگین رابرعهده او گذاشته است.و چون مشروعیت آن بایدبانصب فقیه ولى امربـاشـد،ایـنـجـانـب راى مـلت را تـنـفـیـذو ایشان رابه سمت ریاست جمهورى اسلامى ایران مـنـصـوب نـمـودو مادام که ایشان درخط اسلام عزیز و پیرو احکام مقدس آن مى باشند و ازقـانـون اسـاسـى ایـران تـبـعـیـت ودرمـصـالح کشوروملت عظیم الشان درحدود اختیارات قانونى خویش کوشاباشندواز فرامین الهى وقانون اساسى تخطى ننمایند،این نصب وتـنـفـیـذبـه قـوت خـود بـاقـى اسـت.واگـرخـداى نـاخـواسـتـه بـر خـلاف آن عـمـل نـمـایـنـد،مـشـروعـیـت آن راخـواهـم گـرفـت»

19مردا1360(جاسوسی وخبرچینی برای هم):

«ومن به حسب تکلیف شرعى به همه ملت عرض مى کنم که هر منزلى این دو سه ت منزلى که در اطراف خانه خودش است نظربکندببیندچه جورمى گذرد درسرتاسرملت.وقتى مـمـکـلت مـال خـودشـمـاهـسـت ودارنـدبـرضـدمـمـلکـت شـمـاعـمـل مـیکـنـنـد خـودتان بایداین مسائل راحل بکنیدوننشینید که دولت بکند. دولت همچوقـدرتـى الان نـداردکه همه درسرتاسرکشورعرض مى کنم اطلاعات داشته باشد.خود شـمـابـایـدجـمـعـیـت اطلاعاتى وگروه اطلاعاتى باشید.خوب هر انسانى مى تواندکه بـفـهـمـد ایـن مـنـزل هـمـسـایـه کـى هـاهـسـتـنـدوچـه مـى کـنـنـد،آن منزل آن طرفیش هم چه مى کند.این دوسه تا منزلى که اطراف است،آن شما راتحت نظربـگیردشما هم اوراتحت نظر بگیرید. اگرده روز،بیست روز،یک ماه این کار بشودکه هـمـه مـردم تـوجه به این داشته باشندکه این همسایه من چه مى کند،توخانه همسایه منکى رفت وآمدمى کند،پیداکردن یک ردپائى ازاین منافقین ومنحرفین فورا اطلاع بدهندبـه آن کـمـیـتـه نـزدیـک،بـه آن کـلانـتـرى نـزدیـک اطـلاع بـدهـنـدکـه یـک هـمـچـودرآن منزل هاست،گراینطور بشود زودحل مى شود».

17شهریور1360(حزب جمهوری اسلامی):

«حزب شما هم معرفى اش آنطورى که درآنوقت مى کردندهمین طورها بودکـه ایـن حـزبـى اسـت کـه حـزب حاکم وانحصار طلب وکذاوکذاو چنان.خوب،من افرادالبـته تمام حزب راکه من نمى شناختم ونمى شناسم لکن افرادى که این حزب راایجادکـردنـد،خوب،من شناختم،من آقاى خامنه اى رابزرگش کردم،من آقاى هاشمى رابزرگ کـردم، مـن آقـاى بـهـشـتـى را بـزرگـش کـردم.دیـدم ایـنـهـا ازاول تـا آخـر،بـسـیـارى از ایـنـهـا،خوب،من مى شناختم که اینها اشخاصى نیستندکه نه انـحـصـار طـلب بـه آن مـعـنـائى که آنها مى گویند،البته انحصار به این معناکه بایداسـلام بـاشـد وغـیـر اسـلام نـبـاشد،همه ما انحصار طلبیم و اسلام اصلا اینطورى است».

18شهریور1360(جنگ مسلحانه کارانبیاست):

«مساله دخالت درسیاست درراس تعلیمات انبیاست،مساله جنگ مسلحانه بااشـخـاصـى کـه آدم نـمى شوندوخواهند ملت را تباه کنند،در راس برنامه هاى انبیا بوده اسـت».

(ملاهارازیادکنید!):«جدیت بکنیددراینکه تحصیل بکنیدومحصل زیادبکنید،ملا زیاد کنید.خیال نکنیدکه حالاااحتیاجىنداریم،ماتا آخراحتیاج به علماداریـم، اسـلام تـا آخراحتیاج داردبه این علما.این علما اگرنباشنداسلام ازبین مى رود.ایـنـهـا کـارشـناس هاى اسلام هستندوحفظ کردند اسلام راتاکنون وبایداینهاباشندتا اسـلام مـحـفـوظ بـمـانـد».

(اسلام باروشنفکرحفظ نمی شود!):«اسـلام بـاروشـنفکرمحفوظ نمى ماند، روشنفکرش آن هست که آیه صریح قرآن را مسخره مى کند».

11مهر1360(سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی):

«مـسـاءله مـهـم دیـگـر قـضـیـه عـضـوگـیـرى اسـت.شـمـابـایـدسـوابـق افـراد را قبل وبعداز انقلاب بررسى کنید.اینکه خانواده اش کیست،بعدازانقلاب چه جورى بوده اسـت،ایـن رابـایـد حـتـى الامـکـان دقـت کـنـیـدتـاافـرادى نـیـایـنـد مـثـل حـزب و نـخست وزیرى آنچه شدبشود.این امرى است که بایددقت کنیدو نباید در آن مـسـامـحـه شـود.البـتـه رعـایـت چـنـیـن امـرى درسـراسـرمـمـلکـت مـشـکـل اسـت،امـااگـرمـسامحه شودکارمشکل ترمى شود.بایدازافرادى صحیح که مى دانـیـدریـشـه فـاسـدى نـدارنـد عـضـوگـیـرى کـنـیـد».

17مهر1360(حکم تنفیذریاست جمهوری علی خامنه ای بااین آیه!):

«ماننسخ من آیه اوننسها نات بخیر منها او مثلها».

22مهر1360(صدور انقلاب باطبقه 3):

«اگربخواهیم انقلاب راصادرکنیم بایدکار ىکـنـیم که مردم خودشان حکومت رابه دست گیرندتا مردم به اصطلاح طبقه سه روى کاربیایند».

29مهر1360(وصیت به سپاه):

«سعى کنیداسلامتان ازروحانیت جدا نشودو باآنـان کـه اسـلامـشان باروحانیت مخالف است،مخالفت کنید».

26آبان1360(روحانیت):

«اگرروحانیون نبودند،ماالان ازاسلام اطلاعى نداشتیم. این مجاهدت روحانیون هست که ازخودشماهستند،آنهاهم مجاهدت آنهاست که براى مااسلام راتاکنون نگه داشته است ودرهـرمـساله وگرفتارى که براى اسلام پیش مى آمده بازپیشقدم همین هابودندوهمین هـابـودندکه قیام مى کردند،حالایا موفق مى شدندیا سرکوب مى شدند».

19اسفند1360(عدم دخالت سپاه در سیاست):

«این قوا و به فرماندهان این قواکه این افراددرهیچ یک از احزاب سیاسى،درهـیـچ یـک ازگـروه هـاوارد نـشـوند.اگرارتش یاسپاه پاسدار یا سایر قواى مسلحه در حزب وارد بشود،آن روز باید فاتحه آن ارتش راخواند.درحزب وارد نشوید،درگروههـا واردنشوید.اصلا تکلیف الهى شرعى همه شمااین است که یابرویدحزب یابیائید ارتـش بـاشـیـد.مـخـتـاریـد،ازارتـش کـنـاره گـیـرى کـنـیـدبـرویـددرحـزب،مـیـل خـودتان است اما هم ارتش ‍ وهم حزب،معنایش این است که ارتشى بایداز ارتشى اش دسـت بردارد،بازى هاى سیاسى بایدتوى ارتش هم واردبشود.درهر گروهى که واردهستیدبایداز آن گروه جدا بشوید،ولو یک گروهى است که بسیار مردم خوبى هم هستند،ولویـک حـزب اسـت کـه بـسـیـار حـزب خـوبـى هـسـت، لکـن اصل حزب واردشدن براى ارتش،براى سپاه پاسداران،براى قواى نظامى و انتظامىوارد شـدنش ‍ جایزنیست،به فسادمى کشداینها را. و من عرض مى کنم که کسانى که درراس ارتش هستندوکسانى که درراس سپاه پاسداران هستند موظف هستندکه ارتش راوسپاه راوـایـر قـواى مسلح را از احزاب کناربزنندو اگر کسى درحزب هست،بایداورا ازارتش بگویندیادرآنجایادراینجا،وهمین طور سپاه پاسداران وهمین طورسایرقواى مـسـلح بـایـدوارددرجـهـات سـیـاسـى نـشـونـدتا انسجام پیدابشود.اگر بشوید،بـالاخـره بـه هـم خـواهـیـدزدخـودتـان را و بـالاخـره درمقابل هم خواهید ایستا و نظام را به هم خواهید زد».

(ماخذ:صحیفه نور،ج14و15و16)

این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است

مطالب مرتبط

«چند سال پیش / سری دوم»

چند سال پیش / سری اول

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,