Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
یک دیپلمات بلندپایه آمریکایی

«تا یک ماه دیگر سفارت آمریکا در کوبا باز خواهد شد»

2015 February 28

خبر / رادیو کوچه

 

«روبرتا یاکوبسون»، دیپلمات بلندپایه ایالات متحده گفت که ممکن است آمریکا تا آغاز ماه آوریل سفارتش را در کوبا باز کند.

رسانه‌های خبری روز شنبه بیست و هشتم فوریه گزارش داده‌اند که «روبرتا یاکوبسون»، دیپلمات بلندپایه آمریکا در امور آمریکای لاتین گفته است امکان دارد قبل از اجلاس سران منطقه که قرار است روز دهم آوریل در پاناما آغاز می‌شود، ایالات متحده آمریکا سفارت خود را در کوبا باز کند.

این در حالی است که، «ژوزفینا ویدال»، رییس هیات کوبا برای عادی سازی با روابط با آمریکا گفته است، قبل از هر گونه از سرگیری روابط دیپلماتیک، نام کوبا باید از فهرست وزارت امور خارجه آمریکا در مورد کشورهای حامی تروریسم حذف شود.

پیش از این نیز کوبا، بهبود روابط با آمریکا را به پس گرفتن گوانتانامو مشروط کرده و گفته بود آمریکا باید خاکی را که پایگاه دریایی گوانتانامو در آن قرار دارد پس دهد.

22

زمینی که پایگاه گوانتانامو در آن قرار دارد در کنار خلیج گوانتانامو در جنوب کوبا واقع است و در سال ۱۹۰۳ از سوی حاکمان وقت کوبا به دولت آمریکا اجاره داده شد.

همچنین از سوی دیگر «رائول کاسترو»، رییس جمهوری کوبا نیز خواستار لغو تحریم‌های تجاری آمریکا علیه آن کشور شده است.

از سال ١٩۶١ که روابط کوبا و ایالات متحده آمریکا قطع شده بود، دو کشور در دسامبر گذشته اعلام کردند که با عادی‌سازی روابط پس از بیش از پنج دهه موافقت کرده‌اند.

«باراک اوباما» و «رائول کاسترو»، روسای جمهوری دو کشور روز چهارشنبه هفدهم دسامبر، تلفنی گفت‌گو کردند و قرار شد بازگشایی سفارت آمریکا در کوبا و آغاز مذاکرات عادی سازی روابط دو کشور را اعلام کنند.

اولین دور گفت‌وگوها میان نمایندگان ایالات متحده آمریکا و کوبا نیز روز جمعه بیست و سوم ژانویه، در هاوانا، پایتخت این کشور به پایان رسید و نمایندگان هر دو طرف در این گفت‌وگوهای دو روزه درباره موضوعاتی همچون مهاجرت، بازگشایی سفارتخانه‌ها و بهبود روابط دیپلماتیک به بحث پرداختند.

بیشتر بخوانید

روسای جمهوری آمریکا و کوبا تلفنی گفت‌وگو کردند

اولین دور گفت‌وگوهای آمریکا و کوبا به منظور عادی‌سازی روابط پایان یافت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,