Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
در سن ٩٢ سالگی

«یاشار کمال نویسنده کردتبار ترکیه درگذشت»

2015 March 01

خبر / رادیو کوچه

 

«یاشار کمال» نویسنده کردتبار و مشهور ترکیه که کتاب‌هایش به ۴٠ زبان مخلتف از جمله فارسی ترجمه شده و شخصیتی شناخته شده دنیای ادبیات به شمار می رود، عصر روز شنبه بیست و هشتم فوریه در استانبول در سن ٩٢ سالگی درگذشت.

«یاشار کمال» که این اواخر به علت مشکلات تنفسی به بیمارستان منتقل شده بود، عصر شنبه در بیمارستان فوت کرد و شبکه‌های خبری ترکیه خبر فوت وی را با قطع برنامه‌های خود به صورت خبر فوری منتشر کردند.

این نویسنده سرشناس ترکیه، در در بخش مراقبت‌های ویژه دانشکده پزشکی دانشگاه استانبول بستری بود. پزشکان معالج گفته بودند یاشار کمال به عفونت ریه و اختلال ریتم قلب دچار است.

«یاشار کمال» که در سال ١٩٢٣ در روستایی کردنشین در استان عثمانیه ترکیه در کناره شرق دریای مدیترانه به دنیا آمده، از مهمترین نویسندگان ادبیات معاصر ترکیه به شمار می‌رود.

yashalkamal

«یاشار کمال» چشم راستش را در یک حادثه از دست داد و به همین علت کودکی سختی داشت. وی نخست به عنوان نامه‌نگار برای شهروندان بی‌سواد در روستاهای کوچک شروع به کار کرد، سپس روزنامه‌نگار شد و در نهایت رمان نویس.

«یاشار کمال» که در آثارش به مشکلات اجتماعی و مسائل مردم به ویژه مردم زادگاهش پرداخته، چندین بار به خاطر دفاع از آزادی بیان و حقوق کردها در ترکیه دستگیر و زندانی شده است.

«یاشار کمال» برنده چندین جایزه داخلی و خارجی بوده است، از آن جمله جایزه جهانی سینو دل دوکا در ١٩٨٢ ، جایزه لژیون دونور در ١٩٨۴ و جایزه صلح ناشران و کتابفروشان آلمان در سال ١٩٩٧. در سال ٢٠١٣ وزارت فرهنگ آمریکا نیز مدال گریگور نارکاتسی را به وی اعطا کرد.

«یاشار کمال» در سخنرانی خود به مناسبت دریافت جایزه صلح ناشران و کتابفروشان آلمان گفت: انسان در طول تاریخ همیشه برای خود دنیایی افسانه‌ای و تخیلی ساخته است. مردم در طول عمر از درد و اندوه زندگی به این دنیای خیالی پناه برده‌اند؛ هر چه زندگی آن‌ها تیره و تارتر بود، به افسانه‌های زیباتر و خیال‌های رنگین‌تری پناه بردند و از آن‌ها مرهمی ساختند برای تسکین درد و آلام خود.

بیشتر آثار این نویسنده به فارسی ترجمه شده که از آن میان می‌توان به گرمای زرد و اینجه ممد اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. fardad
    1

    رادیو کوچه جزو مجدود وب سایتهایی است که کمال دقت را در تیتر خبر رعایت نموده است و از کرد تبار بودن یاشار کمال درتیترش استفاده نموده است. سپاسگزار از دقت نظر شما