Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
رییس واحد سنندج دانشگاه آزاد

«زبان و ادبیات کردی به برنامه تدریس دانشگاه آزاد سنندج اضافه می‌شود»

2015 March 01

خبر / رادیو کوچه

 

«محمدباقر کیانی» رییس واحد سنندج دانشگاه آزاد، از ارایه دو واحد اختیاری آموزش زبان کردی، از سال ۹۴ در این دانشگاه خبر داد که در صورت اجرای این طرح، دانشگاه سنندج پیشگام آموزش زبان کردی در یک واحد آموزشی رسمی در ایران خواهد بود.

«ایرنا»،خبرگزاری رسمی ایران روز یک‌شنبه دهم اسفند ماه، به نقل از محمدباقر کیانی، رییس واحد سنندج دانشگاه آزاد اسلامی گزارش داد که مقدمات تدریس زبان کردی در این مرکز فراهم شده است.

بنابه این گزارش، «محمدقربان کیانی» شام‌گاه شنبه گفته است: «از اساتید و فرهیختگان حوزه زبان کردی برای تدوین سرفصل‌های این درس دعوت شده و با نهایی شدن سرفصل‌ها و مشخص شدن اساتید، از سال ۹۴ زبان کردی در قالب دو واحد درس اختیاری تدریس می شود».

به گفته رییس دانشگاه آزاد سنندج، همچنین «مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج» نیز فعال شده و در گام اول کتابی با موضوع «کنایه‌های کردی» به نام «زیوری زمان» منتشر خواهد کرد.

danshgahazadsannandaj

«محمدباقر کیانی» همچنین گفته است، که این دانشگاه آماده است شعبه‌ای هم در اقلیم کردستان دایر کند، اما مسئولان اقلیم کردستان «فعلا به دلیل وجود مشکلاتی، تمایلی برای راه‌اندازی نشان نداده‌اند.» کیانی به جزییات بیش‌تری در این مورد اشاره نکرده و تنها «مسایل و مشکلات موجود در منطقه کردستان عراق» را مانع اجرای طرح یادشده برشمرد‌ه است.

هرچند اصل پانزده قانون اساسی ایران، استفاده‏ از زبان‌های‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‌های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آن‌ها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی را آزاد اعلام کرده اما حکومت ایران به موضوع آموزش زبان اقوام حساسیت ویژه‌ای نشان می‌دهد.

در رابطه با حساسیت حکومت ایران به آموزش زبان مادری، اخبار متعددی از مخالفت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با آموزش زبان‌های مادری منتشر شده است.

در ایران، طرح موضوع زبان اقوام (زبان مادری) در برخی موضع‌گیری‌ها به نوعی تهدید علیه هویت و امنیت ملی ارزیابی می‌شود. گروهی هم معتقدند که آموزش به زبان مادری، به زبان فارسی، به عنوان زبان رسمی ایران آسیب می‌زند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,