Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
رییس جمهوری آمریکا

«با پذیرش محدودیت ١٠ ساله از سوی ایران، امکان توافق اتمی وجود دارد»

2015 March 03

خبر / رادیو کوچه

 

«باراک اوباما» رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «رویترز» گفته است که ایران باید برای حداقل ده سال، پایبندی خود را به توقف فعالیت اتمی‌اش به صورتی قابل تصدیق اعلام کند، تا امکان رسیدن به موافقت‌نامه جامع بر سر پرونده اتمی این کشور وجود داشته باشد.

به گزارش «رویترز» آقای «اوباما» در این مصاحبه که روز دوشنبه دوم مارس به وقت محلی در کاخ سفید انجام شد گفت که شانس چنین توافقی را زیاد نمی‌داند.

براساس این گزارش آقای «اوباما» گفته است که اگر به این توافق برسیم که ایران، برای حداقل ده سال برنامه اتمی‌اش را در ابعاد فعلی نگه دارد و بعضی از عناصر موجود این برنامه را برچیند و راهی برای تصدیق این پایبندی پیدا کنیم، هیچ گام دیگری نیست که بتوانیم برداریم که به این اندازه در مورد عدم دستیابی آن‌ها به سلاح اتمی به ما اطمینان دهد.

obama

این سخنان «باراک اوباما» در حای مطرح می‌شود که پیش از این برخی رسانه‌های خبری، از مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق ۱۰ ساله اتمی خبر داده بودند که روز شنبه ٢۴ فوریه، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، با نادرست خواندن این گزارش‌ها، آن را رد کرده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پیشنهاد مذکور شامل اعمال محدودیت‌های جدی بر برنامه اتمی ایران برای ده سال است اما در پنج سال بعدی این محدودیت‌ها به تدریج کاهش خواهد یافت.

گفته می شود که آمریکا ابتدا خواستار اعمال محدودیت‌هایی برای ۲۰ سال بر برنامه اتمی ایران بود اما ایران بر یک دوره زمانی کوتاه‌تر از یک دهه تاکید می‌کرد.

آقای «اوباما» به «رویترز» گفته است هدف آمریکا این است که از زمانی که ما متوجه می‌شویم آن‌ها برای دست یافتن به سلاح اتمی تلاش می‌کنند و زمانی که عملن توانایی ساخت آن را پیدا می‌کنند، حداقل یک سال فاصله باشد.

بیشتر بخوانید

رفسنجانی: نتانیاهو، اوباما را تهدید می‌کند و دلواپسان مذاکره‌کنندگان ایرانی را

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,