Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
فرشته نجات

«ایجاد مرکز ترک اعتیاد از سوی یک معتاد در غرب افغانستان»

2015 March 04

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ هرات افغانستان

 

این فرد که ۲۵ سال، خود دست به کاسه مواد مخدر بوده حال با ایجاد مرکزترک اعتیاد (روان درمانی و آب درمانی) می‌خواهد دست دیگر معتادین را هم ازسفره مواد مخدر بکشد.

ضیاء، فردی است که اعتیاد به مواد مخدر وی را ۲۵ سال نشیمن در خرابه‌های ولایت هرات و چند شهر کشور ایران کرده بود تا این‌که سرانجام از راه (روان درمانی و آب درمانی) موفق به ترک گردیده است.

این فرد معتاد ۸ ماه است فرشته نجات آن‌عده ازافراد معتاد به مواد مخدری شده که خود تصمیم رهایی از این بیماری را گرفتند.

etiad

وی می‌گوید: از آغاز تاسیس این مرکز۴۰۰ تن که مبتلا به بیماری اعتیاد به مواد مخدر بودند در چند دوره با اعتیاد خدا حافظی گفتند و هیچ یک از آن‌ها هم دوباره عود- بازگشت دوباره به سوی مواد مخدر- نکرده‌اند.

اما از عدم هم‌کاری نهادهای مربوط به مبارزه با مواد مخدر و ترک اعتیاد معتادین با این مرکز سخت گلایه دارد.

امکانات مالی این مرکز ترک اعتیاد هم از سوی یک فرد خیر ملکی پرداخته شده و در حال حاضر ۱۸۰ تن دیگر هم تحت مداوا (آب درمانی و روان درمانی) قرار دارند آن هم بدون پرداخت کدام هزینه.

«عبدالستار پهلوان بارک» فردی که امکانات را به اختیار «ضیاء» مسوول مرکز (روان درمانی و آب درمانی) ترک اعتیاد معتادین، برای ایجاد این مرکز گذاشته است دلیل این کاراش را برچیده شدن ریشه اعتیاد از این ولایت و نجات جوانان از ابتلا به این بیماری خواند.

etiad

 

معتادین تحت درمان در این مرکز بدون در نظر گرفتن دمای هوا خود را در آب سرد می‌ندازند و زمانی هم برای ازیاد بردن مواد مخدر بساط ساز و سرود را به راه می‌اندازند.

شماری از معتادین تحت درمان می‌گویند: هیچ اجباری از سوی مسوولان این مرکز برای آنان نیست و آنان خود سعی می‌کنند از راه ورزش، موسیقی و آب درمانی با اعتیاد وداع کنند.

این درحالی است که آمار افراد مبتلا به مواد مخدر با وجود کاهش کاشت کوکنار در هرات ۷۰ هزار گزارش شده است.

و این مرکز از آغاز فعالیت تا کنون توانسته ۴۰۰ تن را از ابتلا به بیماری اعتیاد نجات بخشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,