Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
استاتوس

«مقایسه بالاترین دست‌مزد در ایران و آمریکا»

2015 March 04

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برنامه این هفته استاتوس با گزارشی از مقایسه میزان دست‌مزد بهترین مشاغل در ایران و آمریکا آغاز شده است و اگر از خود سوال می‌کنید که چرا این گزارش در آیتم خبر تنوری جا خشک کرده است، باید خدمتتان عرض کنیم در فضای این روزهای خبر که عمدتن به مسایل هسته‌ای ایران و یا قتل و خونریزی دولت اسلامی مربوط است، این گزارش شاید برای شما تنوری محسوب شود.

خبر تنوری

«مقایسه بالاترین دست‌مزد در ایران و آمریکا»

بررسی‌ها از آمار منتشر شده در دو گزارش، رتبه‌بندی مشاغل برتر در ایران و آمریکا را مشخص کرده است. بر اساس گزارش نخست که پای‌گاه خبری سی‌.ان‌.ان منتشر کرده است، لیست صد شغل برتر آمریکا بر اساس عواملی مانند «میزان درآمد»، «رضایت‌مندی»، «فرصت‌های ترقی»، «استرس ناشی از کار» و «میزان دور کاری» رتبه‌بندی شده است.

به گزارش فرارو، در کنار این گزارش سایت استخدامی ایران (ایران تلنت) نیز گزارشی از میزان «حقوق ‌و ‌دست‌مزد‌ها» در شغل‌های مختلف داخل ایران را منتشر کرده است که در آن به نکات قابل توجهی از جمله شغل‌های پردرآمد و تفاوت‌های دست‌مزد به لحاظ رده‌بندی سازمانی و میزان سابقه افراد در این مشاغل اشاره شده است. «دنیای اقتصاد» با مقایسه این دو گزارش بر اساس معیار درآمد ١٠شغل اول هر دو کشور را بررسی کرده است. هم‌چنین در بررسی‌های ایران به دلیل خلا اطلاعاتی، گزارش‌ها بر اساس اطلاعات استخدامی رتبه‌بندی شده است.

در این گزارش ابتدا به بررسی شغل‌های برتر از نگاه «سی‌.ان‌.ان» می‌پردازیم:

١- طراحی نرم‌افزار: همان‌طور که معمار، خانه‌ای را طراحی می‌کند. معمار نرم‌افزار هم نرم‌افزار را طراحی می‌کند و تیمی از مهندسان و توسعه‌دهندگان را هدایت می‌کند. وی مطمئن می‌شود که تمامی قطعات در کنار هم قرار می‌گیرند تا نرم‌افزار به‌طور کامل درست کار کند. با ورود فناوری جدید هر روز مسایل جدیدی به وجود می‌آید و هر روز را متفاوت از روز پیشین می‌سازد.

٢- طراحی بازی‌های کامپیوتری: طراحی بازی‌های کامپیوتری همواره لذت‌بخش نیست و با مسایل فنی مختلفی روبه‌رو هستند. مانند کارگردانان، طراحان بازی مسوول خلاقیت‌های بصری بازی‌ها هستند و تیمی از طراحان و هنرمندان را برای درک این ویژگی‌های بصری هدایت می‌کنند. این صنعت نسبتن جدید و در نوع خود بدیع است.

٣- واسطه‌گری منابع نفتی: در زمان رشد قیمت نفت و گاز، خریداران منابع برای مذاکرات نفت و گاز بین شرکت‌ها و صاحبان منابع دست به کار می‌شوند. آنان در اطراف شهر در جست‌وجوی کسانی هستند که حق منابع‌شان را بخرند و به شرکت‌های نفتی واگذار کنند. با وجود نوسانات قیمت نفت، نا‌اطمینانی در پیش‌بینی بلندمدت برای صنعت نفت و نبود چشم‌انداز شغلی، اما هم‌چنان این شغل پر‌طرفدار باقی مانده است.

iran-usa

۴- مشاوره ثبت اختراع: مشاوران ثبت اختراع در جست‌وجوی اختراعات جدید هستند و تصمیم می‌گیرند که آیا این اختراع را ثبت کنند یا خیر. هم‌چنین به پرونده‌های متقاضی‌های ثبت اختراع رسیدگی می‌کنند و مخترعان را به اداره ثبت اختراع در آمریکا معرفی می‌کنند. از مزایای این شغل مرتبط بودن با اختراع و ارایه ایده‌های ناب است.

۵- مدیریت بیمارستان: مدیران بیمارستان با بخش‌های متفاوت و کارکنان هم‌کاری می‌کنند. آنان با پزشک متخصص، بیماران و کارکنان محیطی آرام ایجاد می‌کنند و هر روز با چالشی جدید روبه‌رو هستند.

۶- مدیریت بهبود روش‌ها: مدیران بهبود روش‌ها اهدافی را شناسایی می‌کنند که سازمان را کارآتر می‌سازد و به کارمندان نحوه رسیدن به این اهداف را شرح می‌دهند. بهبود روش‌ها به ‌عنوان موثرترین راه برای بهبود بازده و بهبود کیفیت در شرکت‌ها شناخته شده ‌است. راه‌حلی که این مدیران برای بهبود شرکت ارایه می‌دهند معمولن بسیار کار‌ساز هستند.

٧- پرستاری کلینیک: این پرستاران ارتباط نزدیکی با کارکنان و بیمارانی که بیشتر در معرض خطر هستند دارند، این افراد غالبن در بیمارستان کار می‌کنند، پروتکل‌های جاری را ارزشیابی می‌کنند و سیاست‌های جدید را اجرا می‌کنند. این پرستاران روی بهبود مراقبت از مریض تمرکز می‌کنند و در بعضی زمینه‌ها مثل تومور شناسی و مدیریت درد تخصص کسب می‌کنند. آن‌چه در این شغل جالب است کشف و تحقیق روی بهترین روش‌های درمانی است.

٨- توسعه پایگاه داده‌ها:این افراد با ارزیابی و طبقه‌بندی داده‌های مشترکان یک پای‌گاه داده می‌توانند از این بانک‌های اطلاعاتی در راستای هدف شرکت استفاده بهینه کنند. با فناوری که در حال تغییر است فرصت‌های بسیاری برای یادگیری موضوعات جدید وجود دارد.

٩- تحلیلگری امنیت اطلاعات:  اطلاعات شخصی ما از پست الکترونیکی گرفته تا آن‌چه در سایت «فضای ابری» می‌گذاریم در دسترس همه می‌تواند قرار بگیرد و تحلیل‌گر امنیت اطلاعات از وقوع چنین حادثه‌ای جلوگیری می‌کند. هم‌چنین اطلاعات را در دسترس افرادی که نیاز دارند، قرار می‌دهد و از آنهایی که از این اطلاعات سواستفاده می‌کنند دور نگه می‌دارد. وقتی صحبت از حریم شخصی است همواره مشکل امنیتی وجود دارد؛ بنابراین بسیاری از شرکت‌ها در جست‌وجوی امنیت اطلاعات خود هستند.

١٠- مربیگری یوگا: شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد، اما مربی یوگا درس روح و بدن می‌دهد و برای هر کلاس برنامه‌ریزی می‌کند. برای مربیان یوگا بهترین بخش شغل تغییر روح و بدن افراد است. شایان ذکر است که این مبلغ برای مربیان تمام وقت و دارای مدرک دانشگاهی است.

به‌ منظور مقایسه برترین مشاغل در آمریکا با مشاغل جذاب به لحاظ دست‌مزد در اقتصاد ایران می‌توان به گزارش سراسری حقوق و دست‌مزد کشور از سوی سایت استخدامی ایران اشاره کرد. این نتایج محصول ارزیابی دست‌مزد ماهانه بیست و نه هزار نفر از جامعه متخصصان کشور است و طبق این آمار، بین حداقل و حداکثر دریافتی افراد در هر رده سازمانی تفاوت ٢٠٠ درصدی قابل مشاهده است، خالص دریافتی در هر گروه شغلی، برای سه رده کارشناس، سرپرست و مدیر و در هر رده شغلی، میزان دریافتی افراد به تفکیک سابقه کار مشخص شده است.

dastmozd

اطلاعات ارایه شده، متوسط دریافتی در جامعه و هم‌چنین بازده رایج آن را نشان می‌دهد. به ‌عنوان مثال در سال ٩٢ یک مدیر مالی در تهران با سابقه کاری بین ٧ تا ١۵ سال، ماهانه به‌ طور متوسط سی میلیون ریال دریافتی داشته که این مبلغ در موارد مختلف بین پانزده تا پنجاه و سه میلیون ریال متغیر بوده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد که دریافتی افراد برای یک سمت مشابه در شرکت‌های مختلف تفاوت‌های چشم‌گیری دارد به گونه‌ای که کارشناسان در شرکت‌های حسابداری و حمل‌ونقل کمترین دریافتی و در بانک‌ها و شرکت‌های نفت و گاز بیشترین دریافتی را دارند.

در حاشیه این گزارش، متغیرهای اثرگذار بر سطح درآمد افراد نیز بررسی شده است؛ در حالی‌که سابقه کار و رده سازمانی دو شاخص اصلی و تعیین‌کننده سطح حقوق در شرکت‌ها محسوب می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که عوامل دیگری نظیر نوع شرکت، سطح تحصیلات و نوع دانشگاه نیز بر دریافتی افراد تاثیرگذار بوده‌اند؛ در حالی‌که اختلاف دریافتی کارشناس تحقیق و توسعه با مدرک فوق‌لیسانس و لیسانس حدود ٣٣ درصد است و در مشاغل کارشناسی فروش و مدیریت کنترل پروژه تفاوت ناچیزی بین دست‌مزد فوق و لیسانس وجود دارد.

این ارزیابی نشان می‌دهد که تاثیر سابقه کاری در بین مهندسان عمران و معماری و هم‌چنین مهندسان نفت و پتروشیمی در درآمد بیشتر از سایر مشاغل است و تفاوت دامنه درآمد در رده کارشناسی بین متخصصان فروش، بازاریابی و تحقیقات بازار بیش از سایر مشاغل است. با توجه به علاقه‌مندی‌های داوطلبان کنکور به برخی رشته‌های خاص می‌توان ملاحظه کرد که با وجود مهندسی برق و مهندسی عمران که در میان دانش‌آموزان جای‌گاه نخست را در انتخاب رشته دانشگاهی دارد، در این رده‌بندی جزو مشاغل پر درآمد محسوب نمی‌شود و از طرف دیگر در حالی‌که مهندسی نفت جزو درآمدزا‌‌ترین مشاغل است، اما جزو اولین علاقه‌مندی‌های داوطلبان نیست.

اکنون یکی از مهم‌ترین مسایل در انتخاب مشاغل چشم‌انداز آینده کاری است. وب‌سایت «کانادین بیزنس» میزان تقاضای مشاغل در کانادا را تا سال ٢٠٢٠ پیش‌بینی می‌کند. دراین پیش‌بینی برآورد شده است که نیاز به وکلا، مهندسان نفت و متخصصان مالی و حساب‌داری روند افزایشی خواهد داشت و از طرف دیگر تقاضا برای مهندس معماری، مهندس هوافضا و زمین‌شناس کاهش می‌یابد.

 

سوتی هفته

«بیماری ١۴٠ دانشجوی خواب‌گاه‌ دانشگاه شیراز»

روابط عمومی دانشگاه شیراز از بیماری صد و چهل دانشجوی ساکن خواب‌گاه پردیس ارم دانشگاه شیراز خبر داد، با این وجود اما سخنگوی اورژانس کشور تعداد این دانشجویان را هفتاد نفر اعلام کرده است.

«مجتبی خالدی» در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره گفت: شب گذشته خبر مسمومیت دانشجویان در یک مجتمع خواب‌گاهی به اورژانس اطلاع داده شد و به دنبال آن عوامل اورژانس در محل حادثه که خواب‌گاه‌های دانشجویی یکی از دانشگاه‌های شیراز بود اعزام شدند.

وی با اشاره به انجام اقدامات درمانی از سوی عوامل اورژانس اظهار کرد: پس از عوامل حضور اورژانس مشخص شد که هفتاد تن از دانشجویان این دانشگاه پس از صرف شام دچار مسمومیت شدند که خوش‌بختانه با اقدامات انجام شده از سوی عوامل اورژانس، اکثر آنها در محل به صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفتند و تنها دو نفر برای انجام اقدامات درمانی بیشتر به بیمارستان علی‌اصغر شیراز منتقل شدند.

خالدی با بیان این‌که یک دستگاه آمبولانس مقابل این مجتمع خواب‌گاهی به حالت آماده‌باش قرار داشت، خاطرنشان کرد: یک گروه از عوامل اورژانس نیز توصیه‌ها و هشدارهای لازم را به دانشجویان و مسوولان این خواب‌گاه ارایه کردند.

به گفته سخنگوی اورژانس کشور نتایج اولیه نشان می‌دهد که وجود مسمومیت در وعده شام دانشجویان علت این اتفاق بوده است.

22

با این وجود اما روابط عمومی دانشگاه شیراز تعداد دانشجویان را صد و چهل نفر عنوان می‌کند.

فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه شیراز، نوشت: از شب یک‌شنبه ١٠ اسفند تا پاسی از شب دوشنبه ١١ اسفند حدود صد و چهل نفر از دانشجویان ساکن در خواب‌گاه‌های پردیس ارم دانشگاه شیراز دچار بیماری با علایم کوفتگی، بدن درد، بی‌حالی و دل‌درد و بعضن تب‌ و لرز شدند.

بنابراین گزارش مسوولان دانشگاه سریعن با مسوولین بهداشت و درمان و به ویژه اورژانس شیراز تماس گرفتند و با حضور کادر‌پزشکی و آمبولانس‌های اورژانس،‌ خدمات لازم اعم از معالجه سرپایی، سرم درمانی و اعزام به بیمارستان را انجام داده و با هم‌کاری‌های صورت گرفته اورژانس، دانشجویان و به ویژه اعضای شورای صنفی و کارکنان خواب‌گاه و امور دانشجویی، امور مداوای بیماران به انجام شد.

حوادث

«مرد جوان اقوام و فامیلش را طعمه نقشه شوم خود کرد»

مرد جوانی که به بهانه تجارت و واردات کالا بدون گمرکی از اقوام و فامیل خود کلاه‌برداری کرده بود توسط ماموران پلیس دستگیر شد.

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، در تاریخ ٠ دی‌ماه سال جاری فردی با مراجعه به کلانتری ١٢٧ نارمک به ماموران اعلام کرد که یکی از بستگانش اقدام به کلاه‌برداری صد و ده میلیون تومانی از وی کرده است.

شاکی پرونده پس از حضور در پای‌گاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: چند ماه پیش یکی از بستگان به نام «علی . ج» مدعی شد که دوستان خوبی در گمرک پیدا کرده و به واسطه آنها می‌تواند کالاهای وارداتی را بدون هر گونه پرداخت عوارض گمرکی ترخیص کند. به این بهانه و برای مشارکت در سرمایه‌گذاری، پیشنهاد وی را در خصوص سرمایه‌گذاری جهت واردات گوشی‌های تلفن همراه اپل (Apple) قبول کرده و مبلغ صد و ده میلیون تومان به او تحویل دادم و قرار شد تا پس از وارد کردن گوشی‌های تلفن همراه و فروش آنها در بازار، اصل پول و هم‌چنین سود حاصل از سرمایه‌گذاری به من پرداخت شود.

33

شاکی گفت: مدتی خبری نبود تا این‌که از طریق سایر بستگان متوجه شدم که «علی . ج» به این شیوه اقدام به گرفتن پول از سایر اعضای فامیل کرده، اما آنها نیز همانند من به دنبال او هستند، آن زمان بود که اطمینان پیدا کردم که «علی . ج» از تمامی فامیل کلاه‌برداری کرده است.

یکی دیگر از مال‌باختگان پس از تشریح نحوه پرداخت مبلغ دویست و شصت میلیون تومان به «علی . ج»، در خصوص علت اطمینان به این شخص گفت: پس از گذشت مدتی از طرح ادعای علی در داخل اعضای فامیل مبنی بر داشتن ارتباطات جهت ترخیص کالاهای خارجی و به ویژه گوشی‌های تلفن همراه بدون پرداخت هر گونه عوارض گمرکی، ناگهان تنها در عرض چند ماه تغییر محسوسی در زندگی او ایجاد شد .

وی ادامه داد: او در عرض همین مدت کوتاه یک دستگاه خودرو شاسی بلند خارجی مدل سال و یک دستگاه خانه ویلایی خریداری کرده بود و در بین اعضای فامیل نیز با ظاهری کاملن شیک و آراسته ظاهر می‌شد، همین موضوع باعث شد تا من و سایر اعضای فامیل به صحبت‌های او اطمینان پیدا کرده و با او در زمینه واردات کالاهای خارجی و به ویژه گوشی‌های تلفن همراه مشارکت در سرمایه‌گذاری داشته باشیم اما ناگهان او ناپدید شد.

با شناسایی «علی . ج ٣۵ ساله» و در شرایطی که حتا خانواده خود متهم نیز هیچ‌گونه اطلاعاتی از اقدامات کلاه‌بردارانه و مخفیگاه علی در اختیار نداشتند، کارآگاهان پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ، موفق به شناسایی مخفیگاه این شخص در شهرک شهید باقری شده و پس از اطمینان از حضور متهم در داخل مخفیگاهش، او را دستگیر و به پای‌گاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

سرهنگ کارآگاه «سعداله گزافی»، رییس پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به برآورد یک میلیارد تومانی در خصوص این پرونده گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به کلاه‌برداری، قرار چند میلیارد تومانی از سوی بازپرس پرونده صادر و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی متهم و هم‌چنین شناسایی سایر شکات احتمالی در دستور کار این پای‌گاه قرار گرفته است.

یادی از تاریخ

«تهران چگونه بنا شد»

تهران در گذشته از روستاهای ری بوده و ری که در تقاطع محورهای قم، خراسان، مازندران، قزوین، گیلان و ساوه واقع شده به سبب مرکزیت مهم سیاسی، بازرگانی، اداری و مذهبی از قدیم مورد نظر بوده و مدعیان همواره این مرکز راه‌بردی را مورد تهاجم و حمله قرار می‌داده‌اند. روستای تهران به‌ واسطه برخورداری از مغاک‌ها و حفره‌های زیرزمینی و مواضع طبیعی فراوان و دشواری نفوذ در آنها پناه‌گاه خوبی برای دولت‌مردان و دیگر اشخاصی بوده که احتمالن مورد تعقیب مدعیان قرار داشته‌اند.

از سوی دیگر، کاروان‌های بزرگی که از محورهای مورد بحث عبور می‌کردند شکارهای سودمندی بودند و اغلب مورد حمله و چپاول مردم بومی واقع می‌شدند. روستای تهران در واقع کانون چپاولگران و نهانگاه کالاهای دزدیده‌ شده بود و این وضع تا زمان «شاه طهماسب صفوی» که قزوین را به عنوان پایتخت خود انتخاب نمود ادامه داشت.

تهران ترقی و حرکت سریع خود به سوی پیشرفت را از سال انتقال پایتخت به قزوین آغاز کرد و شاه طهماسب صفوی به دلیل آن‌که «سید حمزه»، جد اعلای صفویه در شهر ری و در جوار مرقد حضرت عبدالعظیم مدفون بود گاه به زیارت می‌رفت. او با افزایش رفت‌وآمدهایش دستور داد پیرامون آن باروی محکمی برای وی بسازند. هم‌چنین دستور داد بناهای جدید بسازند که در سال ٩٧١ ه-ق با ایجاد صد و چهارده برج (به تعداد سوره‌های قرآن) در تهران آغاز شد و وی دستور داد در زیر هر برج یکی از سوره‌های قرآن را دفن کنند.

حصاری که دور تهران کشیده شد شش هزار قدم طول داشت و برای ساختمان آن و برج‌هایش از دو نقطه خاک‌برداری کردند که بعدها یکی از دو محل به چاله میدان و دیگری به چاله حصار معروف شد.

tehranghadim

پس از انقراض صفویه، «نادر شاه افشار» در سال ١١۵۴ ه-ق تهران را به رسم تیول به پسر خود «رضا قلی» داد و پس از افشاریه، «کریم خان زند» به علت درگیری و نزاع با «آقا محمد خان قاجار» و از آن‌جا که تهران در نزدیکی طبرستان (یعنی مقر اصلی آقا محمدخان) قرار داشت صلاح خود را در اقامت در تهران دید.

بعد از مرگ کریم خان زند، آقا محمد خان قاجار در سال ١٢٠٠ ه-ق در اول فروردین بر تخت سلطنت نشت و تهران را به ‌عنوان پایتخت برگزید و «دارالخلافه» نامید.

انتخاب تهران به عنوان پایتخت از سوی خان قاجار چند علت داشته که مهم‌ترین آنها نزدیکی به اراضی حاصل‌خیز ورامین و مجاورت آن با محل استقرار ایلات ساوجبلاغ بوده‌است، هم‌چنین ایلات غرب ساکن در ورامین، یعنی هواخواهان وی در حوالی تهران اقامت داشتند و جز این، تهران با استرآباد و مازندران که در حقیقت ستاد اصلی نیروهایش بود فاصله چندانی نداشته‌است.

در زمان سلطنت «فتحعلی شاه قاجار» بر اثر موج حرکت ایران به سوی غرب، تهران بیش از پیش آباد گردید. جمعیت تهران در زمان ناصرالدین شاه، به صد و پنجاه هزار نفر رسیده بود.

ناصر الدین شاه دو نفر را مامور کرد که محدوده و نقشه‌ای برای پایتخت در نظر بگیرند و با وسعت بیشتری به حفر خندق‌های جدیدی در اطراف تهران بپردازند.

در حدود سال ١٣١٧ یا ١٣١٨ شمسی، که اولین سرشماری صورت گرفت، تهران جمعیتی معادل سی‌صد هزار نفر داشت. در این زمان شناسنامه اجباری شده بود و هیچ‌کاری بدون داشتن شناسنامه صورت نمی‌گرفت. روی نقشه، تهران به صورت هشت ضلعی ناقص‌الاضلاعی بود که با خندقی که به دورش حفر شده بود از زمین‌های اطرافش جدا می‌شود. شهر با سیزده دروازه با خارج ارتباط داشت. عرض خندق دور شهر حدود ده متر و نیم بود که در زمان ناصرالدین‌شاه ایجاد شده بود. این خندق محل زندگی الواط و اراذل و فقرا و کولی‌ها و … بود.

حدود شمال شهر تهران موازی خیابان شاه‌رضا (انقلاب فعلی) نرسیده به پیچ‌شمیران تا کمی بعد از چهار راه کالج بود. مرز غربی در چهار‌راه شاه (چهار‌راه جمهوری)؛ مرز شرقی در مسیر خیابان شهباز (١٧ شهریور فعلی) تا بعد از میدان ژاله (میدان شهدای فعلی) و مرز جنوبی شهر تهران در امتداد خیابان شوش تا میدان شوش بود.

تهرانی‌های اصیل با پوستی مایل به سفید، اندام متناسب، گونه‌ّای گلگون، چهره‌ متبسم و برخورد مهربان شناخته می‌شدند. روحیات معروف تهرانی‌ها عبارت بودند از درویش صفتی، راحت‌طلبی، خوش‌سخنی، خوش‌قلبی، غریب‌نوازی، زودجوشی، زودرنجی، تنبلی، دَم غنیمت‌دانی و گریزانی از کارهای پر‌مشغله!

لباس مردانشان عبارت بود از عبا، قبا و ارخالق که تا بالای زانو می‌رسید و سرآستین‌هایش سوزن‌دوزی شده بود. ارخالق از قبا ضخیم‌تر بود. همین‌طور مرادبیگی، که قبایی با یقه‌ بسته، لبه‌دار و کوتاه بود و سرداری که جلویش مانند مرادبیگی بود و چند چین درشت داشت و در پشت آن شکافی بود. قد سرداری تا پایین‌زانو می‌رسید و آن را بر روی قبا می‌پوشیدند. از دیگر لباس‌های مردان عبارت بودند از شلوار ماهوت سیاه ساده، شال یا کمربند، کلاه نمدی یا پوستی، گیوه یا کفش نعلین بی‌بندو…

اما لباس زنان شامل تنکه‌پاچه‌دار تا بالای زانو که از جنس چلوار یا حریر یا اطلس بود و آن را در زیر می‌پوشیدند. شلواری تنگ از جنس مخمل و ماهوت که اکثرن از رنگ‌های شاد بود. بر روی این شلوار، لباسی شبیه دامن پوشیده می‌شد که به آن شلیته می‌گفتند و در دو نوع کوتاه و بلند بود. روی شلیته پیراهنی کوتاه می‌پوشیدند که روی آن می‌افتاد.

اما حجاب زنان عبارت بود از چارقد که پارچه‌ای مثلثی شکل بود. جنس این پارچه از تور و حریر بود که به طور مثلث بریده یا به روی هم تا می‌زدند و به سر می‌کردند و در زیر گلو آن را سنجاق می‌زدند. گوشه‌ّای این چارقد را تزیین می‌کردند ولی بعضی هم از آن به عنوان کیسه و دستمال پول استفاده می‌کردند.

استاتوس

موضوع برنامه این هفته نیز در رابطه با خبر تنوری است، جایی‌که دست‌مزدهای بالا در ایران و آمریکا کاملن متفاوت می‌باشد. نظر شما در این خصوص چیست و شما دلایل این متفاوت بودن را در چه می‌بینید؟

مطالب مرتبط

خارج کردن ارز چند‌صد میلیونی با چمدان از ایران زیر نظر بانک مرکزی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,