Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
بارزانی در مصاحبه با اشپیگل

«دشمن سرسختی که هیچ‌وقت این منطقه به خود ندیده است»

2015 March 04

گزارش / رادیو کوچه

 

گفت‌وگوی اشپیگل، با مسعود بارزانی، رییس ۶۸ ساله حکومت اقلیم کردستان در خصوص مبارزه پیشمرگه علیه گروه دولت اسلامی.

برگردان از آلمانی: عمار گلیسایت خبری تحلیلی روژ

 

آقای رییس، در حال حاضر وضعیت نظامی کردستان چگونه است؟

عملیاتی که در اواخر ژانویه در جنوب سد موصل آغاز کرده بودیم، تا کنون بسیار موفقیت‌آمیز بوده است. توانستیم شمار زیادی از تروریست‌های گروه دولت اسلامی را از پایی درآوریم. البته ما هم متحمل زیان‌هایی شدیم، اما نسبتن کم. نیروهای نظامی ما در چند کیلومتری موصل قرار گرفته‌اند.

این نبرد چگونه انجام می‌گیرد؟

داعش استراتژی خود را تغییر داده است. هنگام حملە در مدت زمان کوتاهی از دو یا سه حمله انتحاری استفاده می‌کنند، آن‌ها با کامیون‌های پر از مواد منفجره به سوی مواضع ما هجوم می‌آورند، بە طوری کە تنها در مدت سه روز بە ۲۰ حمله انتحاری با خودرو دست زدند. پنج عدد از این خودروها توسط حملات هوایی از بین رفتند. ۱۵ عدد را نیز ما با موشک‌های ضد تانک میلان – که خوش‌بختانه دولت آلمان در اختیارمان گذاشته بود – از کار انداختیم.

barzani

داعش از کجا این همه مواد منفجره را می‌آورد؟

از داخل موصل.

شما از ۱۶ سالگی پیشمرگه هستید. تفاوت حملات داعش با دشمنان پیشین در چیست؟

هیچ‌وقت دشمنی بە بی‌رحمی و سرسختی داعش در این منطقە [عراق و سوریە] وجود نداشتە است. مردانش تا نفس آخر می‌جنگند و فرقی میان غیرنظامیان و نظامیان نمی‌گذارند، آن‌ها دشمن همه هستند.

آیا تسلیحات داعش در وضعیت خوبی هستند؟

بله، شما نباید فراموش کنید که ارتش عراق با عقب‌نشینی ناگهانی‌اش در ژوئن سال ۲۰۱۴ فرصتی را برای به غنیمت گرفته شدن تسلیحات ۵ لشکر برای آن‌ها به وجود آورد. متاسفانه ارتش عراق [حس] وفاداری را در سربازان ایجاد نکرده بود. این دلیلی است که چرا شما علی‌رغم سال‌ها زحمات آمریکا و ناتو در خلال چند ساعت ناپدید شدید، زمانی که داعش به موصل حمله کرد.

چندی پیش آزادی حدود ۲۷۰ گروگان ایزدی خبرساز شد. چگونه این اتفاق رخ داد؟

این مورد مربوط به بیماران و سال‌خوردگان بود، مسلمن همان یک مورد بود. تروریست‌ها می‌توانستند آن‌ها را نیز بکشند، اما از آن‌جا که این افراد خطر قلمداد نشدند، می‌توانستند بروند. معمولن موفقیت گروگان‌ها برای آزادی و رسیدن به خطوط ما با کمک شهروندان سنی جسور می‌باشد.

پولی برای آزادی گروگان‌ها پرداخت شده است؟

خیر.

توضیح دیگر می‌تواند آن باشد که جنگجویان داعش ناکافی است و بنابراین از شمار نگهبانانش کاسته است.

peshmarga-u-da3sh-shara

من نمی دانم. در هر حال پس از موفقیت‌های اخیر ما انگیزه آن‌ها تضعیف شده است. گسترده شدن جنگ به سود ما است، گاهی اوقات آن‌چنان سریع فرار می‌کنند و غیب می‌شوند که قادر به گرفتن‌شان نیستیم. قبلن داعش برای هر عملیات بیش‌تر از ۱۰۰۰ جنگجو گردهم می‌آورد، اما حالا کمتر از ۵۰۰ نفر هستند.

گزارش‌هایی وجود دارد که نیروهای نظامی همپیمان بهار به موصل حمله می‌کنند. درست است؟

یک برنامه کاری وجود ندارد. بازپس گیری موصل وظیفه ارتش عراق است، همچنین مردم این شهر نیز باید سهم خود را ادا کنند. اما این‌که چه وقت و چگونه اتفاق خواهد افتاد، من نمی‌توانم به شما بگویم.

آیا پیشمرگه ارتش عراق را پشتیبانی می‌کند؟

وقتی نقشه‌ای مشخص و منطقی وجود داشته باشد. اما تا آن‌جایی که من اطلاع دارم هنوز چنین چیزی وجود ندارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,