Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
برای اولین بار در هرات افغانستان

«ویزای آنلاین ایران برای باشنده‌های هرات»

2015 March 05

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه / هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ویزای کشور ایران از این پس برای باشنده‌گان ولایات غربی افغانستان به گونه انترنتی داده خواهد شد.

اما شماری از باشنده‌گان ولایت هرات یکی از ولایات غربی این کشور زمان حال را برای اجرای این روند زود می‌دانند.

برای باشنده گان غربی افغانستان که هم‌سرحد با کشور ایران هستند در وقت گرفتن ویزای کشور ایران از سوی نماینده‌گی سیاسی ایران در هرات  محدودیت‌هایی وضع می‌شد که به ساده‌گی موفق به گرفتن ویزای این کشور نمی‌شدند.

اما حالا مسوولان کنسولگیری ایران در ولایت هرات می‌گویند: از این پس برای شهروندان ولایات غربی افغانستان در بخش گرفتن ویزا هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت.

22

«مهدی شاهرخی» معاون کنسولگیری ایران در ولایت هرات می‌گوید: دیگر نیازی به صف کشیدن متقاضیان ویزا به مقابل ساختمان نماینده‌گی سیاسی ایران نیست و هر متقاضی با مراجعه به سایت کنسولگیری ایران در هرات می‌تواند فورم درخواست ویزا را خانه پری کند.

او گفت این طرح به زودی عملی خواهد شد که در این صورت توزیع ویزا افزایش می‌یابد و برای مراجعین هم سهولت‌های زیادی به وجود خواهد آمد.

معاون کنسولگیری ایران در هرات می‌گوید: یکی از اهداف این برنامه از میان برداشتن محدودیت‌ها در روند توزیع ویزا و جلوگیری از تخلافات و جعل است.

این مسوول کنسولگیری ایران در هرات تاکید می‌روزد که در گذشته شماری از افراد با اسناد جعلی ویزا بدست آوردند، با این حال این دیپلمات ایرانی می‌گوید با آوردن سیستم انترنتی اخذ ویزای این کشور توزیع ویزا نیز به طور چشم‌گیری افزایش خواهد یافت.

در همین حال شماری از شهروندان ولایت هرات یکی از ولایات غربی این کشور، با آن‌که این روند را به نفع طیف باسواد و جلوگیری از ضیاع وقت و سرعت بخشیدن در کار این نماینده‌گی سیاسی می‌دانند اما عملی شدن آن را زود هنگام می‌گویند از دید آنان به دلیل فراگیر نبود سواد در اغلب ولایات غربی ممکن است این طرح به استفاده جویی بیش‌تر از طرف عده‌ای کمیشن‌کار و فرصت طلب مواجه شود.

33

روزانه صدها تن برای گرفتن ویزای کار و یا هم سفر سیاحتی به ایران در نماینده‎‌گی سیاسی این کشور در ولایت هرات مراجعه می‌کنند.

پیش‌تر شماری از مراجعه کننده‌گان از عمل‌کرد کارکنان این کنسولگیری شکایت داشته و می‌گفتند به خواسته‌های‌شان بی‌توجهی می‌شود.

اما حالا مسوولان کنسولگیری ایران در هرات می‌گوید: با عملی شدن سیستم تازه اخذ ویزا دیگر نیازی به آمدن متقاضیان به این نماینده‌گی سیاسی نیست.

با وضع شدن محدودیت‌های قبلی برای گرفتن ویزا از سوی کنسولگیری ایران در ولایت هرات، شمار ویزای صادره در سال گذشته در این ولایت ۵٠ هزار گزارش شده است که ارقام موجود اخذ ویزای این کشور در هیچ ولایت افغانستان با آن برابری کرده نمی‌تواند.

این برای اولین باری است که نماینده‌گی سیاسی یکی از کشورهای همسایه در غرب افغانستان اقدام به دادن ویزای آنلاین به باشنده‌گان غربی این کشور کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,