Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا

«مذاکره آمریکا با ایران به معنی گرم شدن روابط نیست»

2015 March 05

خبر / رادیو کوچه

 

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، در یک اظهار نظری رسمی، اعلام کرد که مذاکرات اتمی با جمهوری اسلامی نشانه‌ باز شدن یخ رابطه ایران و آمریکا نیست.

«مری هارف»، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، چهارم مارس، اعلام کرد مذاکرات ما با جمهوری اسلامی بر سر پرونده اتمی آن کشور به هیچ وجه نشانه‌ای از گرم شدن و گسترده‌تر شدن روابط نیست. بلکه تنها نگرانی‌های ما را کاهش می‌دهد.

بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا همچنین افزود، موضوع این مذاکرات گسترش روابط حسنه در هیچ شکلی نیست. موضوع این مذاکرات تنها مسئله هسته‌ای است و هیچ چیز دیگر.

روابط دیپلماتیک و سیاسی جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا به دنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران و گروگان‌گیری پرسنل و دیپلمات‌های این سفارتخانه در سال ۱۳۵۸ توسط گروهی با نام «دانشجویان مسلمان پیرو خط امام»، از طرف واشینگتن قطع شد.

mary-harf

با این حال در بیش از یک سال اخیر، مقام‌های ارشد دو طرف گفت‌وگوهایی علنی درباره برنامه اتمی جمهوری اسلامی داشته‌اند.

در حالی که در روزهای گذشته برخی از فرماندهان ارشد نظامی آمریکا از جمله ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا بر نقش جمهوری اسلامی در عملیات نظامی در داخل خاک عراق تاکید کرده‌اند، خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که، خانم هارف تاکید کرده «ما ارتباطی میان توافق هسته‌ای یا یک توافق موفق هسته‌ای با گستره‌ای از گرم شدن روابط یا گسترش روابطی حسنه در بقیه مسایل یا در کل نمی‌بینیم».

با وجود این، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که این کشور «نگرانی‌های متعددی» در رابطه با ایران از جمله پرونده حقوق بشری جمهوری اسلامی دارد.

خانم «هارف» همچنین تاکید کرده است: «ایجاد روابط حسنه روابطی گرم‌تر و گسترده‌تر را به ارمغان می‌آورد، اگر ما نگرانی‌های جدی درباره حقوق بشر، تروریسم، سوریه و حزب‌اله نداشته باشیم.»

بیشتر بخوانید

اوباما: حرف‌های نتانیاهو بر سر مذاکره اتمی با ایران هیچ چیز تازه‌ای نداشت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,