Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
موسسه مطالعاتی بروکینگز

«حمایت نزدیک به ۵٠ هزار نفر از داعش در توییتر»

2015 March 07

خبر / رادیو کوچه

 

یک مرکز مطالعاتی در واشینگتن، براساس  تحقیقاتی که انجام داده می‌گوید دست‌کم ۴۶ هزار حساب کاربری در شبکه اجتماعی توییتر از داعش حمایت می‌کنند.

رسانه‌های خبری روز شنبه هفتم مارس گزارش داده‌اند، موسسه مطالعاتی «بروکینگز» در واشینگتن، که طی سه ماه پایانی سال ۲۰۱۴ هواداران داعش در توییتر را رصد کرده می‌گوید، در این دوره ۴۶ هزار حساب کاربری آنان را شناسایی کرده است.

بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»، موسسه «بروکینگز» در گزارش خود نوشته است که از سپتامبر تا دسامبر سال ۲۰۱۴ (چهار ماه) حداقل ۴۶ هزار کاربر توئیتر حامی داعش بوده‌اند که البته همه آن‌ها همزمان فعال نبوده‌اند. بیش‌ترین این کاربران ساکن عربستان سعودی هستند و بعد از آن به ترتیب از کشورهای سوریه، عراق و آمریکا بوده‌اند.

daeshtotr

این گزارش می‌گوید که برای تحلیل تلاش های گروه داعش در شبکه‌های اجتماعی باید فرا‌تر از هسته رهبری این گروه افراطی رفت، به طوری که تحلیل‌های قبلی درباره فعالیت اینترنتی این گروه معطوف به شبکه‌های اجتماعی محدودی از کل شبکه‌های مورد استفاده داعش بود.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که حدود یک پنجم توئیت‌ها در حمایت از داعش به زبان انگلیسی و سه چهارم آن‌ها به زبان عربی منتشر می‌شوند.

پژوهش‌گران «بروکینگز» می‌گویند احتمال دارد تعداد واقعی حساب‌های توییتری هوادار داعش بیش‌تر از آن چیزی است که آن‌ها یافته‌اند. یکی از تهیه‌کنندگان گزارش گفت یک تخمین دست بالا می‌تواند تا ۹۰ هزار تا باشد.

این گزارش توصیه می‌کند که شرکت های شبکه اجتماعی و دولت آمریکا باید با همدیگر همکاری کنند تا پاسخ مناسب‌تر و دقیق‌تری به فعالیت‌های این گروه افراطی در شبکه‌های اجتماعی بدهند.

موسسه مطالعاتی «بروکینگز» در ادامه می‌نویسد که اگرچه بحث پیرامون این موضوع بر نگرانی‌ها از دخالت‌های دولتی و نقض آزادی بیان دامن می‌زند، اما واقعیت مساله این است که شرکت‌های  شبکه‌های اجتماعی بدون هیچ نظارت یا فاش‌سازی کاربرانی که مظنون هستند، در حال ارایه خدمت هستند.

بیشتر بخوانید

توییتر و یوتیوب ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا توسط هگرهای اسلام‌گرا هک شد

داعش از شبکه اجتماعی توییتر حذف شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,