Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
به مناسبت روز جهانی زن

«بیانیه انجمن جمهوری‌خواهان ایران در واشینگتن دی‌سی»

2015 March 08

گزارش / رادیو کوچه

 

انجمن جمهوری‌خواهان ایران در واشنگتن دی‌سی افتخار دارد که نخستین بیانیه خود را به مناسبت ۸ مارس  روز بزرگداشت جهانی ‌زن، به آگاهی هم‌میهنان عزیز برساند. انتخاب این روز از سوی ما به خاطر اهمیت ویژه‌ای است که جنبش زنان در مبارزات سیاسی و اجتماعی ایران برای گذر از جمهوری اسلامی  و استقرار یک جمهوری عرفی مبتنی‌ بر اعلامیه جهانی‌حقوق بشر دارا است.

مبارزات مدنی و خشونت پرهیز زنان ایران که در طول حیات جمهوری اسلامی پیوسته در اشکال گوناگون ادامه داشته  مشوقی برای روش‌های مبارزاتی جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران در عرصه‌های دیگر است.

سی و شش سال است که جمهوری اسلامی می‌کوشد زنان را در عرصه‌های سیاسی اجتماعی، فرهنگی ‌و آموزشی دور کند، و یا  برای‌شان نقشی ‌درجه دوم  قایل شود. اما واکنش زنان به چنین محدودیت‌هایی‌ ابراز هر چه بیش‌تر لیاقت‌ها و توانا‌هایی‌بوده است که پایه‌های حقوقی و توجیهات  مناسبات تبعیض آمیز حکومت را نقش بر آب کرده است. موفقیت زنان ایرانی‌ در حوزه‌های مختلف رو به افزایش است.

zanan

این موفقیت‌ها فقط در حوزه تلاش‌های سازمان‌یافته برای رفع تبعیض‌های جنسیتی محدود نمی‌شود، بلکه شامل تلاش‌های فردی زنان موفق در عرصه‌های علمی، فنی، فرهنگی، هنری، صنعتی، مدیریتی، کار آفرینی ،تجاری و پژوهشی نیز است. در این راستا موفقیت دکتر مریم میرزاخانی در کسب جایزه معتبر فیلدز قابل ذکر است که پتانسیل بالای زنان ایرانی را نشان می‌دهد. در سایه تلاش‌های زنان روز به روز عرصه بر  دیدگاه‌هایی تنگ می‌شود که خواهان سهمیه‌بندی جنسیتی و یا حذف زنان در بخش‌هایی  از جامعه و مشاغل هستند.

علی‌رغم سخت‌گیری‌های حکومت، تاثیر زنان در جامعه باعث شده است که گاه و بی‌گاه رهبران سیاسی در وعده‌های انتخاباتی خود سخن از مشارکت بیشتر زنان در حوزه مدیریت سیاسی جامعه به میان آورند.حسن روحانی نیز در وعده‌های انتخاباتی خود بر روی بهبود موقعیت زنان مانور زیادی داد. اما وعده وی در خصوص افزایش سهم زنان در مناصب مدیریتی ارشد دولت هنوز محقق نشده است. اگر چه وی در پست‌های معاونت حقوقی و ریاست سازمان محیط زیست از الهام امین‌زاده و معصومه ابتکار استفاده کرده است، اما در کابینه وزیر زن وجود نداشته و در سطح معاونت وزراء نیز از زنان استفاده نشده است. مرکز امور زنان طرحی را پیشنهاد داده است تا ده درصد پست‌های مدیریتی در وزارت‌خانه‌ها به زنان اختصاص داده شود. این طرح نیز هنوز وارد روال اجرایی نشده است.

در حالی که تلاش‌های‌های مثبت خانم مولاوردی معاون رییس‌جمهور در امور زنان در زمینه توانمندسازی زنان و عدالت جنسیتی تفاوت‌های زیادی با دیدگاه‌های بسته و مغایر با حقوق زن دولت احمدی نژاد دارد، اما بخش‌های دیگر دولت روحانی تا کنون اقدامات متناسبی با وعده‌های وی و برنامه‌های مرکز اموز زنان انجام نداده‌اند. همچنین تغییر ملموس و قابل اندازه‌گیری در وضعیت زنان در جامعه و مطالبات گسترده بر زمین مانده  آنان ایجاد نشده است.  ZANAN-448x275

تردیدی نیست که  از هر فرصتی می‌باید  برای به چالش کشیدن کوشش‌های حاکمان برای حذف زنان از مدیریت جامعه‌  و موانع جنسیت محور  همراه با آگاهی رسانی و آموزش  بهره برد. یکی از موضوعات مهم، مشارکت هر چه بیش‌تر زنان در فعالیت‌های تشکل‌های سیاسی و مدیریت جنبش دمکراسی‌خواهانه مردم ایران است.

با توجه به اینکه جنبش جمهوری‌خواهی‌ایران در آغاز فعالیت و سازمان‌یابی‌خویش است و این جنبش می‌کوشد از ساخت مردسالارانه حاکم بر تشکل‌های سنتی‌ به صورت غیرشعاری فاصله بگیرد،  مشارکت فعال زنان امری ضروری است. به نظر ما ساختن یک تشکیلات مدرن بدون شرکت تاثیرگذار و واقعی   زنان ممکن نیست.

از این رو انجمن جمهوری‌خواهان ایران در واشنگتن ضمن مغتنم دانستن بزرگداشت ۸ مارس، از همه  زنان ایرانی‌دعوت می‌کند که در کنش‌گری سیاسی و تاسیس و ارتقاء سازمان‌های سیاسی برای گذار مسالمت‌آمیز به ایران دموکراتیک شرکت فعال داشته باشند.

واشنگتن د سی، آمریکا

۶ مارس ٢٠١۵

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,