Saturday, 18 July 2015
01 October 2020
سرخی تو از من

«سمنو، نیایش قدرت»

2010 March 17

محمدعلی دادخواه / رادیوکوچه

چهارمین سین سفره هفت سین «سمنو» است. سمنو نیایش قدرت و مبارزه با ضعف است.

زنیرو بود مر‌د را راستی                         زسستی کژی زاید و کاستی

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سمنو را کوچک‌ترین فرد خانواده به سفره نزدیک می‌سازد. سمنو مظهر قدرت است زیرا یک غذای مقوی تلقی شده است. به گونه‌ای که پیشینیان گفتند سمنو غذای مردآفرین است. کسانی که دارای ضعف بدن بودند به آن‌ها توصیه کردند که چهل روز برای صبحانه سمنو بخورند. زیرا انسان در کشاکش زندگی  و مبارزه با طبیعت باید نیرومند و قوی باشد. سمنو را در سفره می‌نهند که قدرت فردی و جمعی را از دست ندهیم. کافی نیست که انسان عاقل و سالم و خوش‌خلق باشد بلکه باید قوی هم باشد. ضمن این که سوهان که نوعی سمنوی سفت شده است در زمره‌ی شیرینی‌های مقوی تلقی می‌شود. شیرینی آن از جوانه گندم است که سرشار از ویتامین‌های متعدد است و جهت تسکین اعصاب و تامین نیروی آدمی املاح سودمند دارد.  به همین علت از روزگار کهن به آن توجه می‌کردند.

برو قوی شو اگر راحت جهان طلبی          که در نظام طبیعت ضعیف پایمال است

جامعه باید قوی باشد تا با دشمنان برونی و درونی به جنگ پردازد. برای درنوردیدن سنگ‌لاخ‌های کوره‌ راه‌های متعدد، تا قدرت نداشته باشیم نمی‌توانیم به مبارزه با این‌ها به پا خیزیم.

این نماد خدایی هدیه‌ای است به جامعه تا قدرت  خویش را حفظ کند و بر همین مبنا در چهارمین سین سفره هفت سین قدرت ستایش می‌شود، تا به مقابله‌ی ناکامی‌ها به پا خیزد.

شادی راز بزرگ زندگی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,