Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
بر روند صلح

«تاثیر طولانی شدن مسایل انتخابات افغانستان و تنش‌های بعد از آن»

2015 March 08

نقیبه بارکزی / را دیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مسوولان دارالنشایی ولایتی صلح در هرات یکی از ولایات غربی افغانستان ادعا دارند که روند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان در سال ۱۳۹۳ بالای روند صلح در این ولایت تاثیر منفی گذاشته است.

آمار مخالفان دولت که در سال ۱۳۹۳ در ولایت هرات به پروسه صلح پیوستند ۵۳ تن در قالب ۵ گروه گفته شده است.

در حالی‌که این رقم در سال ۱۳۹۲در این ولایت بیش از ۲۸۰ تن بوده است.

«احمد یما امینی» مسوول دارلنشای صلح ولایت هرات دلیل کاهش پیوستگان به روند صلح ولایتی در هرات را به طول انجامیدن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی می‌داند.

solh1

وی می‌گوید: طولانی شدن روند انتخابات مخالفان را به حال سردرگمی در آورده بود و از این رو تعداد زیادی به پروسه صلح ولایتی نپیوستند.

اما «امینی» تاکید می‌کند با این وجود هم آنان از طریق آگاهی‌دهی عامه در مورد پروسه صلح ولایتی به همیاری مردم، علما، فعالان مدنی و متنفیذین توانسته‌اند از آغاز روند پروسه صلح ولایتی توانسته‌اند شمار زیادی از مخالفان دولت را شامل پروسه صلح کنند.

آگاهان امورسیاسی اما شورای صلح ولایتی هرات را در بخش شناسایی مخالفان مسلح دولت و افراد فرصت طلب ناموفق می‌دانند.

«عبدالقادرکامل» یک تن از آگاهان امور سیاسی در هرات می‌گوید: دارالنشای صلح ولایتی در هرات تا کنون کسانی را از امتیازات شورای صلح بهرمند کرده است که افراد کلیدی و تاثیرگذار در بین گروهای مخالف مسلح دولت نبوده‌اند.

solh2

از دید او تنها افرادی به این شورا به عنوان مخالف مسلح دولت پیوسته‌اند که قصد استفاده کوتاه مدت از امتیازات این شورا را داشته‌اند.

«احمد یما امینی» مسوول شورای ولایتی صلح هرات این ادعای کار‌شناسان سیاسی را رد می‌کند.

او می‌گوید: افرادی را در پروسه صلح ولایتی جذب می‌کنند که ابتدا از سوی نیروهای امنیتی تایید شده باشد که عملن در مخالفت با دولت فعالیت دارند.

درحالی مسوولان شورای صلح ولایتی در هرات از کاهش آمار پیوستن مخالفان مسلح دولت به روند صلح ولایتی این ولایت در سال روان خبر می‌دهند که در این سال، هرات گواه بیش‌ترین آمار ترور و بدامنی بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,