Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
ایران امروز

«معضل کالای قاچاق در ایران»

2015 March 09

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قاچاق کالا در کشور یکی از معضلات اقتصاد ایران به شمار می‌رود. پدیده قاچایق که به نوعی با مافیای رانتی در هم تنیده شده است یکی از موانع توسعه است. به تازگی آماری از حجم کالای قاچاق ورودی و خروجی از کشور منتشر شده است. بر اساس این آمار تنها در سال ۱۳۹۲ حدودا ۱۴ میلیارد نخ سیگار و به طور معمول هر ساله حدود ۷. ۲ میلیارد دلار منسوجات نساجی شامل پوشاک، پارچه، پتو، کیف و کفش، حدود ۵. ۳ میلیارد دلار کالاهای سلامت محور شامل دارو، لوازم آرایشی و بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی به صورت قاچاق و غیر رسمی وارد کشور می‌شود که به آن مقدار باید قاچاق مشروبات الکلی و تجهیزات دریافت ماهواره را نیز اضافه کرد.

از جمله کالاهایی که به صورت قاچاق و غیر قانونی از کشور خارج می‌شود نیز می‌توان به مواردی چون سوخت و فرآورده‌های نفتی که تا قبل از کاهش قیمت نفت روزانه تا ۲۰ میلیون لیتر به صورت قاچاق از کشور خارج می‌شد، دارو و برخی کالاهای یارانه‌ای، اموال فرهنگی و عتیقه جات اشاره کرد.

ghachagh

برخی مسئولان و کار‌شناسان معتقدند بیش از ۳۰ درصد از فعالیت‌های اقتصادی کشور به صورت زیرزمینی و غیرقانونی صورت می‌گیرد. در این ارتباط بیش از ۵۰ درصد فعالیت‌های اقتصاد زیرزمینی را قاچاق کالا تشکیل می‌دهد و سالیانه ۵. ۱۷ میلیارد دلار کالا به صورت قاچاق وارد و حدود ۸ میلیارد دلار از کشور خارج می‌شود.

همچنین هر ۱۰ هزار دلار کالای قاچاق که به کشور وارد می‌شود، یک فرصت شغلی را از بین می‌برد. یکی دیگر از دلائل افزایش حجم کالای قاچاق شده در مناطق مرز نشین، سیاست‌های نادرست حکومت ایران در توزیع ناعادلانه امکانات و فرصت‌ها است و جوانان بیکار برای امرار معاش به سمت فعالیت در نقل و انتقال قاچاق کالا می‌روند.

بیش از ۵۰ درصد فعالیت‌های اقتصاد زیرزمینی را قاچاق کالا تشکیل می‌دهد و سالیانه ۵. ۱۷ میلیارد دلار کالا به صورت قاچاق وارد و حدود ۸ میلیارد دلار از کشور خارج می‌شود

بنا بر گزارش‌های غیر رسمی قاچاق برخی کالا‌ها به کشور توسط مافیاهایی صورت می‌گیرد که ارتباط نزدیکی با رانت‌های اقتصادی دارند.

از دیگر عواملی که باعث افزایش حجم قاچاق ورودی به کشور می‌شود نبود سیاست‌های حامی تولید ملی در کشور است. وقتی تولید در کشور با موانع متعدد روبروست و دولت هم حمایت موثری از تولیدکنندگان ندارد و در مقابل تقاضا برای کالا بالاست در نتیجه سیل کالاهای وارداتی به کشور افزایش یافته که در این میان برخی سودجویان با استفاده از رانت‌های اقتصادی حجمی از واردات کالا را به صورت قاچاق انجام می‌دهند.

آمار ارائه شده از قاچاق کالاهای خروجی نیز بیشترین حجم را به سوخت اختصاص می‌دهد. به گزارش ایرنا، نیروی انتظامی به تازگی ٧٣ کیلومتر از خط لوله‌های قاچاق سوخت که از سمت خشکی به سمت دریا جاگذاری شده بوده‌اند را شناسایی کرده است.

گزارش‌های مختلف حاکی از قاچاق گسترده گازوییل به کشورهای همسایه و بازار داغ فروش سهمیه گازوییل در نواحی مرزی حکایت دارد. یکی از دلائل قاچاق سوخت به کشورهای همسایه از ایران، قیمت پایین سوخت در ایرن به نسبت کشورهای دیگر است.

ghachagh2

در مورد قاچاق کالاهای خروجی هم باز رد پای مافیای رانت اقتصادی در میان است. «عبدالرضا رحمانی فضلی»، وزیرکشور چندی پیش با اشاره به گردش سالانه ۲۰ هزارمیلیارد تومان به دنبال قاچاق مواد مخدر گفته بود بی‌شک بخشی از این پول درحوزه سیاست، انتخابات و انتقال قدرت سیاسی درکشور وارد می‌شود. او هفته گذشته نیز اعلام کرد اقتصاد سالم، اقتصادی است که همه جریانات مالی درآن کاملا مشخص باشد. ورودی، خروجی، هزینه‌ها و درآمد‌ها مشخص باشند، دراین شرایط است که برای سرمایه‌گذار اطمینان حاصل می‌شود اما اگر جریانات مالی کنترل نشده و شفاف‌سازی نشوند و خارج ازچرخه واردات و صادرات رسمی وارد جریانات مالی بشوند، ابعاد پنهان و تاثیرگذار این منابع مالی بسیار ویران‌گر و فاجعه‌آمیز خواهد بود.

آمار قاچاق کالا در کشور و رانت‌های پشت پرده آن چندان برجسته شده است که رهبر جمهوری اسلامی نیز نسبت به آن واکنش نشان داده است. «آیت اله علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی که ۴ اسفندماه به مناسبت روز مهندس انجام داد ارقام و آمار مربوط به قاچاق کالا را بسیار عجیب ارزیابی کرد.

نیروی انتظامی به تازگی ٧٣ کیلومتر از این خط لوله‌های قاچاق سوخت که از سمت خشکی به سمت دریا جاگذاری شده بوده‌اند را شناسایی کرده است

همچنین «حبیب‌الله حقیقی»، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، روز دوم بهمن ماه ارزش کالای قاچاق شده به ایران در سال ۹۲ را بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار اعلام کرد که این رقم حدود نیمی از ارزش کالاهایی است که درسال گذشته به صورت رسمی به ایران وارد شده‌است.  وی روز ۲۱ دی‌ماه نیز با اشاره به «حجم ۲۰ میلیارد دلاری قاچاق کالا در سال ۱۳۹۲» گفته‌بود که این حجم از قاچاق کالا، دو برابر کل بودجه عمرانی کشور بوده است.

گفتنی است «محمود احمدی‌نژاد»، رئیس جمهوری پیشین ایران نیز در تیرماه سال ۱۳۹۰ گفته بود که شماری از نهاد‌ها و سازمان‌ها از طریق اسکله‌ها و مرزهای غیرقانونی کالا وارد می‌کنند و باید جلوی آن‌ها گرفته شود.

‌تنها یک روز پس از انتقاد «محمود احمدی‌نژاد» از برخی از نهاد‌ها در مورد واردات غیر قانونی کالا از برخی از نقاط مرزی و اسکله‌های غیرمجاز، فرمانده سپاه پاسداران تأکید کرد که نهاد تحت فرماندهی‌اش همچون سایر نهادهای نظامی، اسکله‌هایی نظامی در اختیار دارد اما هیچ گونه مبادله تجاری در آن‌ها انجام نمی‌شود.

مطالب مرتبط

موج تازه تورم با کاهش درآمدهای ارزی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,