Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
با حضور برخی از اهل قلم کرد

«برگزاری مراسم بزرگداشت معلم فداکار کامیارانی، ادهم مظفری»

2015 March 13

علی‌اصغر فریدی / رادیو کوچه

 

«ادهم مظفری» معلمی بود که در بیست و هفتم اسفند ماه سال ٧۶ مصادف است با روز چهارشنبه سوری برای نجات جان یکی از دانش‌آموزانش خود را به رودخانه خروشان کام در یکی از روستاهای کامیاران در استان کردستان به آب انداخت و اگرچه توانست دانش‌آموزش را نجات دهد خود اما غرق شد.

مراسم تجلیل از این معلم فداکار و رونمایی از کتاب تولدی دیگر ( یادنامه معلم فداکار ادهم مظفری) با حضور مردم شهرهای کامیاران، سنندج، قروه، دهگلان وجمعی از اهل قلم، فرهنگیان، دانشجویان، مسئولان فرهنگی استان کردستان و شورای شهر سنندج و کامیاران روز سه‌شنبه نوزدهم اسفند ماه در تالار اجتماعات کانون مطهری شهر سنندج برگزار شد.

3

در این مراسم از کتاب تولدی دیگر (یادنامه معلم فداکار ادهم مظفری) توسط کاک «عبداله مظفری» پدر زنده یاد ادهم و برادر وی کاک «منصور مظفری» رونمایی شد.

سه بار کتاب چاپ شد فقط خدا و همت مردم یار بود و هر سه بار وام گرفتم با بهره زیاد و هیچ ارگان و نهادی کمترین کمک مادی و معنوی نکرد

این کتاب که توسط نویسنده آن «محمد باقر پیری» به کاک «عبداله» به پاس پرورش فرزندی فداکار چون «ادهم مظفری» تقدیم شد، به زبان‌های انگلیسی، روسی و کردی نیز ترجمه خواهد شد.

نویسنده کتاب در این مراسم پس از شرح واقعه ایثار و هدف از نوشتن کتاب و بیان مظلومیت «ادهم مظفری» به دلیل عدم پوشش رسانه‌ای مناسب و بیان این مطلب که چرا فردی همچون ادهم نباید جهانی شود در صورتی‌که میراث ادهم با آن روح پاک و فداکار خویش میراثی جهانی و مایه فخر ملت کرد است، در پایان سخنان خو یش چند پیشنهاد را که طی ١٧ سال گذشته بارها به مسئولان کشوری و استانی ارایه داده بود تکرار نمود.

1

پیشنهاد‌های آقای پیری عبارت بودند از:

  • ١- گنجاندن فداکاری ادهم مظفری در کتب درسی -٢ تهیه و نصب تندیس و المان زنده یاد ادهم در دانشگاه فرهنگیان، کامیاران و سنندج ٣– نام‌گذاری مدارس و اماکن فرهنگی با نام ایشان ۴- برگزاری همایش ملی و استانی برای وی ۵- تعیین جایزه فداکاری با نام ایشان و ارایه سالانه به فداکاران جامعه  ۶- ساخت فیلم مستند از زندگی وی و توجه بیش‌تر صداوسیما و رسانه‌ها به این امر  ٧- ساخت آرامگاهی مناسب و در خور مقام این معلم فداکار.

در این مراسم همچنین دکتر «سید مختار هاشمی» استاد دانشگاه در ایران و انگلستان با ارایه سخنان خود و ضمن نقد و برسی کتاب، وجود چنین انسان‌هایی را مایه فخر دانستند و از نویسنده کتاب هم که با نوشتن این کتاب باعث ماندگاری و ثبت آن شده تقدیر نمود و پیشنهاد دادند که بنیادی با نام ادهم مظفری ثبت گردد.

همچنین «شاه حسین سعیدی» (غریب کردستانی) استاد دانشگاه و شاعر نام آشنای دیار قروه شعری در بیان فداکاری ادهم مظفری ارایه نمودند.

2

دکتر «علی اشرافی» استاد دانشگاه و از معلمان برجسته و فعال فرهنگی در سخنان خویش فداکاری ادهم مظفری را میراث ملی ملت کرد دانست که می بایست جهانی شود زیرا در جهانی که سراسر از بی‌رحمی است معلمی مثل ادهم جان می‌دهد اما آن‌ها جان می گیرند.

درد بسیار است اما درد خودی دردناک‌تر است. چه گویم که ناگفتنم بهتراست

دکتر «حبیب‌اله قادرمرزی» معاون دانشگاه فرهنگیان سنندج ضمن تقدیر از فداکاری زنده یاد مظفری از نویسنده کتاب هم تقدیر نمود و قول پیگیری جدی نصب تندیس را حیاط دانشگاه فرهنگیان داد.

دکتر «رئوف کریمی» پزشک و فعال سیاسی، فرهنگی گفت ما به خاطر ثروت، پست و مقام ادهم در این مکان جمع نشده‌ایم بلکه به خاطر روح پاک و فداکار ایشان جمع شده‌ایم تا به‌عنوان یک انسان بزرگ از او تجلیل نماییم.

دکتر «غریب سجادی» استاد دانشگاه و از اعضای شورای شهر سنندج ضمن نکوداشت نام و یاد این معلم فداکار گفت در اولین فرصت یکی از خیابان‌های سنندج را با نام ایشان مزین می‌کنیم.

4

همچنین قرار بود روز دوشنبه بیست و ششم اسفند ماه نیز مراسم تجلیلی برای این معلم فداکار در شهر کامیاران برگزار شود که تا زمان تنظیم این گزارش با مانع تراشی عده‌ای روبرو شده است.

نویسنده این کتاب می‌گوید «سه بار کتاب چاپ شد فقط خدا و همت مردم یار بود و هر سه بار وام گرفتم با بهره زیاد و هیچ ارگان و نهادی کمترین کمک مادی و معنوی نکرد بلکه بسیار آزار هم دیدم و کشیدم چون در رثای معلمان فداکار کامیاران نوشتم و گفتم و خواهم گفت و نوشت. درد بسیار است اما درد خودی دردناک‌تر است. چه گویم که ناگفتنم بهتراست…»

مطالب مرتبط

به یاد معلمی که غرق شد تا دانش‌آموزش را نجات دهد

برخی از مقالات این نویسنده در رادیو کوچه را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,