Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ایران امروز

«نارضایتی از اقتصاد، نارضایتی از دولت»

2015 March 13

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 

 

سال ۹۳ در حالی پایان می‌یابد که وضعیت معیشتی مردم در ایران همچنان بحرانی گزارش می‌شود. یکسال و نیم از روی کارآمدن دولت روحانی می‌گذرد اما به اعتقاد بسیاری از کار‌شناسان پابرجا بودم تحریم‌های اقتصادی و عدم سیاست مشخص دولت یازدهم در اقتصاد کلان کشور باعث شده وضعیت اقتصادی ایران همچنان بحران زده باشد.

زمانی که «حسن روحانی» به ریاست جمهوری رسید، افزایش تنگنا‌ها و تهدیدهای منطقه یی و بین المللی به واسطهٔ پیگیری سیاست‌ها و مواضع تنش زا، تورم بالای ۴۰ درصدی، رشد منفی اقتصادی، افزایش بدهکاری‌های دولت، رشد شتابان میزان بیکاری، افت بی‌سابقهٔ ارزش پول ملی و ورشکستگی و تعطیلی بنگاه‌های تولیدی در کنار گسترش بدبینی به آینده و کاهش اعتماد مردم نسبت به مسوولان اجرایی کشور همه و همه شرایط ویژه‌ای را برای دولت یازدهم رقم می‌زد.

حال آنکه در ابتدا دولت در نحوهٔ تخصیص و توزیع سبد کالا همچنین فراخوان پرهیاهو برای انصراف از یارانه‌ها، خوب عمل ننمود و مهم‌تر از همه اینکه دولت هنوز برای حمایت از تولید داخلی، کاهش واردات و حرکت در مسیر تحقق اقتصاد ملی تلاش چندانی از خود بروز نداده است.

nan

از سوی دیگر همه شاخص‌های اقتصادی از عمیق‌تر شدن رکود خبر می‌دهند و اصلیترین دلیل آن هم کاهش تورم بوده است. «حسین راغفر» اقتصاددان و استاد دانشگاه اصلیترین علت این مساله را عملکرد منفعلانه دولت می‌داند.

همه شاخص‌های اقتصادی از عمیق‌تر شدن رکود خبر می‌دهند و اصلیترین دلیل آن هم کاهش تورم بوده است

این استاد دانشگاه همچنین آثار مثبتی مثل کاهش یا کنترل شتاب تورم را ناشی از تلاش‌های دولت در عرصه دیپلماسی ارزیابی می‌کند و می‌افزاید: «مهم‌ترین مشکل فعلی در اقتصاد ایران، فقدان سیاست‌های روشن و فعالی است که بتواند معضلات مهمی مثل بیکاری را حل کند. حسین راغفر معتقد است: بیکاری در کشور ما رو به افزایش است و تبعات اجتماعی گسترده‎ای همچون فرار مغز‌ها، فروپاشی خانواده‌ها، اعتیاد، سرخوردگی و خودکشی و… را به همراه دارد. در حالی که سامان دهی وضعیت اشتغال می‌تواند این معضلات اجتماعی را حل کند.»

از سوی دیگر بنا بر نظر کا‌شناسان عدم اهتمام دولت به لزوم شفاف سازی اقتصادی از نقاط ضعف دولت یازدهم است، به نحوی که رئیس جمهور این عمل را به سرک کشیدن در زندگی مردم تعبیر می‌کند. به اعتقاد کار‌شناسان از دیگر ابعادی که می‌توانست به بهبود وضعیت اقتصاد کشور کمک کند و با شفافیت اقتصادی نیز مرتبط است بحث مالیات هاست. اخذ مالیات بر پایه یک نظام مالیاتی صحیح و هزینه کرد آن در بخش توسعه زیرساخت‌ها و تبدیل به اشکال دیگر سرمایه و اصلاح فضای کسب و کار از جمله نیازهای کشور در عرصه اقتصاد است که عملکرد صحیح دولت را طلب می‌کند.

2

نامساعد ماندن وضعیت اقتصادی به گونه‌ای است که برخی نظرسنجی‌ها از کاهش محبوبیت دولت روحانی خبر می‌دهد. خبرگزاری آریا در گزارشی اعلام کرده براساس نظرسنجی یک موسسه آمریکایی محبوبیت «حسن روحانی» در آبان ماه امسال ۱۱ درصد کاهش یافته است. آریا در قسمت دیگری از گزارش خود نوشت: بی‌تردید این کاهش محبوبیت زنگ خطری برای رییس دولت یازدهم است.

نابسامانی‌های اقتصادی در کاهش محبوبیت روحانی نقش بسزایی ایفا خواهد کرد و توافق هسته‌ای چندان نمی‌تواند رضایتمندی مردم را از دولت به دنبال داشته باشد

کار‌شناسان عوامل متعددی را برای این کاهش احتمالی می‌شمارند. برخی می‌گویند نابسامانی‌های اقتصادی در کاهش محبوبیت روحانی نقش بسزایی ایفا خواهد کرد. سیاسیون همچنین معتقدند توافق هسته‌ای چندان نمی‌تواند رضایتمندی مردم را از دولت به دنبال داشته باشد. در این میان البته کارشناسانی هم هستند که می‌گویند این کاهش محبوبیت را باور نداشته، روحانی همچنان محبوب است و وضعیت اقتصادی نیز بهتر از قبل شده است.

در همین زمینه «محمد صالح جوکار» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است: آنطور که مردم از دولت انتظار داشتند شاید مطالباتشان تحقق پیدا نکرده است بنابراین لازم است دولت در بحث‌های اقتصادی اهتمام بیشتری داشته باشد. وی می‌افزاید: در یک سال اخیر نه تنها برای افرادی که از نظر اقتصادی تحت فشار هستند کاری نشده بلکه سبد کالایی که برای نیازمندان در نظر گرفته شده بود نیز به دست افراد مستحق نرسیده است.

در پایان گفتنی است آنچه در زمان انتخابات برای مردم ایران از انگیزه‌های اصلی انتخاب کاندیدا به شمار می‌آمد بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی بود. مطالبه‌ای که در آستانه آغاز سال ۹۴ و پس از یک‌سال و نیم هنوز در مسیر تحقق قرار نگرفته است.

مطالب مرتبط

معضل کالای قاچاق در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,