Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
صدای ممنوع

«انتخابات روژآوای کردستان، تمرین دمکراسی زیر سایه جنگ»

2015 March 14

علی‌اصغر فریدی / رادیو کوچه

 

مصاحبه با کوماس شهبازی روزنامه‌نگار کرد در شهر قامیشلی در روژآوای کردستان

متن کامل این مصاحبه را از فایل صوتی بشنوید

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

علی‌رغم جنگ و درگیری در مناطق کردنشین در سوریه کنونی، انتخابات شهرداری‌ها در کانتون جزیره که یکی از سه کانتونی است که تحت اداره نیروهای کرد به صورت خودمدیریتی دمکراتیک اداره می‌شود‌  روز جمعه سیزدهم مارس از ساعت ٨ صبح آغاز و حوزه‌های رای‌گیری تا ساعت ٩ شب مشغول فعالیت بودند.

چگونگی برگزاری، میزان مشارکت مردم، علت تحریم آن از سوی برخی احزاب و علت برگزاری این انتخابات در زمانی که آن منطقه درگیر جنگ با داعش است را از آقای کوماس شهبازی روزنامه‌نگاری که در شهر قامیشلو این انتخابات را پوشش خبری می‌داد در میان گذاشتیم.

komasshahbazi

کوماس شهبازی 

آقای شهبازی ابتدا تشکر می‌کنم از شما برای شرکت در این برنامە و برای سوال اول می‌خواستم بپرسم کە این انتخابات در چند حوزە و با حضور چند حزب و سازمان بر گزار شد؟

بلە من هم سلام دارم خدمت شما و همچنین شنونده‌هایتان، انتخابات شهرداری‌ها در کانتون جزیرە در دوازده شهر کانتون جزیرە و همچنین در روستا‌های این کانتون در حال برگزاری هست، الان که من با شما صحبت می‌کنم از ساعت هشت صبح  با حضور کمیساریای انتخابات و همچنین نمایندگان کاندیداها و نمایندگان مستقل، صندوق‌های انتخابات به روی مردم روژآوای کردستان گشودە شد. در کانتون جزیرە بیش از هفده حزب و همچنین سی و چهار ان‌جی‌او مستقل شرکت کردە‌اند. همچنین اشخاصی هم بە صورت مستقل در انتخابات شهرداری‌ها در کانتون جزیرە شرکت کردەاند.

شما صحبت از هفده حزب کردید که در این انتخابات شرکت کرده‌اند، شیوه تبلیغات و تاثیر این احزاب در انتخابات چکونه بود؟

بله درست است هفده حزب در این انتخابات شرکت کردند اما یک نکته قابل تامل در انتخابات شهرداری‌های روژآوا این بود که هیچ حزبی حق استفاده از امکانات حزبی برای تبلیغ و حمایت از کاندیدای خاصی را نداشت، کاندیدها نیز حق هیچ‌گونه استفاده از لوگوی حزبی، رسانه حزبی و امکانات حزبی را نداشتند و فقط به عنوان شخص و نه نماینده حزب در انتخابات شرکت کردند. و این هم نکته قابل تاملی بود که من در این انتخابات شاهد آن بودم. در واقع هیچ حزبی اجازه این را نداشت که در روند تبلیغات انتخابات تاثیر بگذارد.

5

گویا برخی از احزاب این انتخابات را تحریم کرده بودند، این احزاب کدام بودند و چرا؟

این انتخابات که در حال حاضر یعنی سیزدهم مارس در روژآوای کردستان در حال برگزاری است و تا یک ساعت دیگر هم به اتمام خواهد رسید، از سوی احزابی که در این‌جا هیچ پایگاه و نمایندگی ندارند و دفاتر آن‌ها در جنوب کردستان (اقلیم کردستان) و ترکیه است مورد انتقاد و تحریم قرار گرفته است، کمیسیون انتخابات بیش از چند ماه است که اعلام کرده بود انتخابات شهرداری‌ها در وقت مقرر یعنی سیزدهم مارس برگزار خواهد شد و از تمام احزاب و نهادهای سیاسی دعوت کرد که هر کسی در روژآوا حضور دارد می‌تواند برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کند. اکنون چند حزبی می‌گویند ما این انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسیم، به عنوان مثال، بیش از چهار سال است که روژآوای کردستان در کنترل نیروهای کرد است اما به عنوان نمونه حزب‌الپارتی که اکنون در اربیل حضور دارد، تا این لحظه که من با شما صحبت می‌کنم هیچ اقدامی برای برگشتن به روژآوای کردستان نکرده، برخی از احزاب که در این انتخابات شرکت نکردند، درخواست کرده بودند که انتخابات برای چند ماه به تعویق بیفتد، اما کمیسیون انتخابات در یک بیانیه رسمی اعلام کرد که ما تحت‌تاثیر هیچ حزب و جریان سیاسی قرار نخواهیم گردت و هیچ حزب و سازمانی نمی‌تواند انتخابات شهرداری‌های روژآوا را به تاخیر بیندازد و یا در آن تداخل داشته باشد.

درحالی که این مناطق در حال حاضر درگیر جنگ با داعش هستند چه ضرورتی داشت که این انتخابات اکنون برگزار بشود یعنی می‌شد انتخابات را به زمانی موکول کرد که حداقل آرامشی نسبی به منطقه برگردد.

2

 

الان وضعیت روژآوای کردستان خیلی متفاوت هستش، ببینید دقیقن تروریست‌های داعش و دشمنان روژآوای کردستان و کسانی که نمی‌خواهند این سیستم خودمدیریتی در اینجا جا بیفتد، از چند روز پیش حملاتی را با همین هدف انجام دادند، که این منطقه را درگیر آشوب و جنگ کنند تا انتخابات را به تعویق بیندازند.

هرچند در اینجا آلان جنگ هنوز ادامه دارد و در تل‌تمر و ٢۵ کیلومتری غرب سریکانی جنگ است، اما مقامات روژآوا و کمیساریای انتخابات بار دیگر تاکید کردند که هیچ عاملی نمی‌تواند مانع از برگزاری انتخابات شود.

روژآوا شرایط بسیار متفاوتی دارد، اینجا مردم با جنگ زندگی می‌کنند، این یک واقعیت است، در روژآوا هر روز یپکر جان‌باختگان نیروهای مدافع خلق، نیروهای مدافع زن، نیروهای آسایش (دستگاه امنیتی، روژآوا) از سوی مردم تشیع می‌شوند و به گورستان سپرده می‌شوند، اینجا مردم با جنگ زندگی می‌کنند.

بنابه آخرین اخباری که به دست من رسیده است استقبال وسیع مردم از انتخابات به ویژه در شهرهای دیرک، عامودا، سریکانی و قامیشلو باعث شده که برخی از حوزه‌ها با کمبود برکه رای مواجه شوند.

6

به غیر از ناظرین محلی آیا ناظران منطقه‌ای و بین‌المللی هم بر این انتخابات نظارت می‌کنند؟

هیات‌هایی از کردستان ترکیه، کردستان عراق و همچنین هیات‌های از سازمان حقوق‌بشر سوریه و بسیاری از «ان‌جی‌او» های دیگر بر روند انتخابات نظارت دارند.

یک نکته قابل تامل این است که روز گذشته قرار بود چند هیات و گروهی روزنامه‌نگار، از اقلیم کردستان به اینجا بیایند تا این انتخابات را کنترل کنند و همجنین آن را پوشش بدهند اما مقامات اقلیم کردستان مانع از ورود آن‌ها به روژآوای کردستان شدند.

متن کامل مصاحبه را از فایل صوتی بشنوید

مطال قبلی برنامه صدای ممنوی را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,