Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
در سرمقاله کیهان

«شریعتمداری با محال دانستن توافق اتمی خواستار بستن تنگه هرمز شد»

2015 March 14

خبر / رادیو کوچه

 

«»حسین شریعتمداری» سردبیر روزنامه کیهان پیشنهاد کرده که ایران به جای تلاش برای توافق هسته‌ای با غرب، تنگه هرمز را برای توقف صدور نفت به اروپا مسدود کند.

در حالی که در روزهای اخیر مقامات ایرانی و آمریکایی نسبت به پیشرفت مذاکرات اتمی ابراز خوشبینی کرده‌اند، «حسین شریعتمداری» نماینده آیت‌اله «خامنه‌ای» رهبر ایران در روزنامه کیهان روز شنبه بیست و سوم اسفند ماه، در سرمقاله این روزنامه، ضمن انتقاد شدید از روند مذاکرات اتمی ایران و شش قدرت جهانی، توافق هسته‌ای را محال و غیرممکن خوانده است.

آقای «شریعتمداری» می‌گوید: «از نگاه آمریکا و متحدانش چالش هسته‌ای ادامه درگیری‌های سی و چند ساله و از جمله، صحنه دیگری از جنگ ۸ ساله است. بنابراین، لغو تحریم‌ها که در مذاکرات هسته‌ای دنبال می‌کنیم، مانند آن است که از حریف انتظار داشته باشیم در میدان جنگ با ایران اسلامی، کارآمدترین اسلحه خود را زمین بگذارد! و بدیهی است که نگذاشته و نمی‌گذارد.»

shariatmadari

«حسین شریعتمداری» در سرمقاله کیهان، کسانی را که از مذاکرات هسته‌ای نتیجه دیگری را انتظار دارند، متهم می‌کند که: «به جای آن که با نگاه به شناسنامه مذاکرات که غیر هسته‌ای است، مسیر حرکت خود را تنظیم کنند، به تابلوی مذاکرات که آدرسی غلط می‌دهد چشم دوخته‌اند.»

«شریعتمداری» می‌گوید، ایران برای عبور از تحریم‌ها به جای خوشبینی نسبت به مذاکرات باید به مقابله مثل دست بزند، مثلا کشورهای اروپایی از اولویت مبادلات تجاری ایران خارج شوند و خط تولید رنو و پژو در ایران تعطیل شود.

او همچنین با این استدلال که تحریم نفت ایران از سوی اروپا به مذاکرات هسته‌ای ربطی ندارد و ضربه‌زدن به جمهوری اسلامی را دنبال می‌کند، پیشنهاد می‌دهد که تنگه هرمز برای کشتی‌های حامل نفت به اروپا بسته شود.

بیشتر بخوانید

توافق نهایی در مذاکرات اتمی با ایران باید به تصویب شورای امنیت برسد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,