Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
مجله کارگر

«با دست‌مزد سال ١٣٩۴ گوشت را در خواب ببینید»

2015 March 15

بهرنگ زندی-شادیار عمرانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

١۵٠ نفر از کارگران لوله و نورد صفا ٣ ماه است که حقوق نگرفته‌اند

١۵٠ نفر از کارگران کارخانه «نورد لوله صفا» در ساوه، امروز (شنبه) در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد‌هایشان دست از کار کشیده اند. اعتراض کارگران این کارخانه بابت حقوق معوق ماه‌های آذر، دی، بهمن و عیدی پایان سال است.

کارخانه لوله و نورد صفا از سه هفته‌ی پیش مواد اولیه برای تولید ندارد و ندارند به همین دلیل در حال حاضر حدودا ۹۵۰ کارگر بلاتکلیف و بیکار هستند.

به گزارش ایلنا کارگران نبرد لوله صفا با بیان اینکه امکان پیگیری مطالبات صنفی خود را ندارند؛ گفتند: «در تاریخ ۱۸ بهمن ماه حدود ۱۰ نفر از همکاران‌مان به اتهام اغتشاش از سوی کارفرما اخراج شدند و این کارگران بیکار شده که متقاضی دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند به دلیل مشکلات بیمه‌ای هنوز نتوانسته‌اند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار بگیرند.»

1

لازم به ذکر است علاوه بر این کارگران لوله و نورد صفا به معوقات بیمه‌ای خود نیز معترض هستند.

تجمع کارگران آبفای اهواز به دلیل تعویق پرداخت دست‌مزد

صبح امروز (۲۳ اسفندماه) جمعی از کارگران پیمانی آبفای اهواز که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «پرتو داچک» کار می‌کنند در اعتراض به تعویق حقوق بهمن ماه، حق عیدی و پرداخت نشدن بیش از دو ماه حق بیمه‌شان به سازمان تامین اجتماعی دست به تجمع زدند.

کارگران معترض به ایلنا گفته‌اند از یک‌سال پیش دست‌مزد و بیمه کارگران پیمانی به صورت نامنظم پرداخت می‌شده است، به همین دلیل این وضعیت کارگران آبفای اهواز و اعضای خانواده‌های‌شان را دچار مشکل کرده است.

براساس اخباری که به نقل از کارگران منتشر شده است؛ برپایی تجمع امروز پاسخی به بی‌تفاوتی پیمانکار در خصوص پرداخت نشدن مطالباتی است که از یکسال گذشته باقی مانده است.

کارگران می‌گویند؛ از فروردین ماه سال جاری تا شهریور ماه کارفرما حقوقمان را به صورت کامل پرداخت نکرده است. در عین حال بخشی از مطالبات ما مربوط به هنوز توسط پیمانکاران قبلی پرداخت نشده است.

کارگران پیمانکاری آبفای اهواز همچنین در مورد معوقات بیمه‌ای خود می‌گویند؛ به غیر از پرداخت نشدن مزد، در سوابق بیمه تامین اجتماعی‌شان هم نیز مشکلاتی دیده می‌شود بطوری که بخشی از سوابق آنان به صورت نامنظم ثبت شده است.

2

همچنین در تجمع امروز تعداد ۱۶ کارگر پیمانی شرکت آب و فاضلاب اهواز که در تاریخ ۲۰ دی ماه سال جاری بعد از ۴ سال کار مستمر، به دلیل عدم نیاز کرفرما اخراج شده‌اند در جمع معترضین حاضر بودند و خواستار بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه خود هستند.

٧٠٠ معلم در استان اردبیل در اعتراض به دست‌مزد تجمع کردند

حدود ٧٠٠ نفر از معلمان در اردبیل روز ٢١ اسفندماه در یک تجمع اعتراضی خواستار افزایش بودجه آموزش و پرورش به قصد افزایش حقوق معلمان شدند.

یکی از معلمان حاضر در تجمع ٢١ اسفند در گفتگو با ایلنا اعتراض معلمان در ادبیل را در ادامه اجتماعات اعتراضی معلمان ظرف یک ماه اخیر و به ویژه پی‌گیری مطالبات مطرح شده در تجمعات سراسری معلمان در روز دهم اسفند ماه دانست.

این معلم گفت: «به دلیل کمبود بودجه وزارت آموزش و پرورش در هنگام تصویب بودجه، هر سال حتی در اولین روزهای سال هم صحبت از کسری بودجه است و این نشان می‌دهد اساسا بودجه‌ این وزارتخانه دارای اشکال است. »

به گفته این معلم، اگر اشکالی فردی در بودجه‌نویسی وجود داشت نهایتا یک یا دو سال این اشتباه اتفاق می‌افتاد در حالی که درآمد معلمان ۳۵ سال است که تحت تاثیر بودجه از هزینه‌های زندگی عقب افتاده است و با تکرار هر ساله این اشتباه بر شکاف بین درآمد و هزینه‌های زندگی معلمان افزوده شده است.

3

گفته می‌شود در تجمع معلمان اردبیل، دکتر صابر سپهری مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با حضور در جمع معترضین به گفتگو با آنان پرداخت.

تجمع صنفی معلمان در حالی خاتمه یافت که معلمان استان اردبیل دو طومار جداگانه را خطاب به دو مقام عالی‌تبه کشور امضا کردند.

میلاد درویش‌پور از زندان آزاد شد

به گزارش سایت معلم و کارگر، میلاد درویش مستند ساز، عضو بنیاد محیط زیستی حرمت حیات و عضو افتخاری کانون صنفی معلمان پس از گذراندن  ١٠ روز بازداشت آزاد شد. درویش‌پور در ١٠ اسفند ٩٣ در تجمع اعتراضی معلمان مقابل مجلس شورای اسلامی در حالی که هیچ عمل مجرمانه ای انجام نداده بود توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد. این فعال اجتماعی پس از دستگیری به پلیس امنیت و سپس به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد و در ادامه ی بازداشت، پس از گذشت سه روز به بند دو الف زندان اوین برده شد.

miladdarwish

میلاد درویش

 

این عضو افتخاری کانون صنفی معلمان پس از گذشت ده روز بازداشت با کفالت پنجاه میلیون تومانی آزاد شده است.

گزارش ویژه هفته

با دست‌مزد  ١٣٩۴ گوشت را در خواب ببینید

در حالی که فقط ۶ روز به پایان سال ١٣٩٣ مانده است، حداقل دستمزد کارگران برای سال ١٣٩۴ در شورای عالی کار هنوز به تصویب نهایی نرسیده است. به گزارش خبرگزاری کار ایران «علی خدایی» رییس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی گفته است که جلسه بعدی تعیین مزد ٩۴ روز یکشنبه (٢۴ اسفند) برگزار خواهد شد.

نمایندگان شورای اسلامی کار در شورای عالی کار افزایش ٢۶٠ هزار تومانی را پیشنهاد داده‌اند که حتی به رغم این افزایش چند درصدی سرعت تورم آنقدر زیاد هست که ٨۶٠ هزارتومان حداقل دست‌مزد ١٣٩۴ نمی‌تواند به تورم و هزینه‌های جاری یک خانوار کارگری غلبه کند. هزینه‌ی یک خانوار ۴ نفر کارگری طبق اعلام شورای اسلامی کار که هم‌اکنون بر سر افزایش ٢۶٠ هزار تومانی چانه می‌زند، سه میلیون و پانصد هزار تومان است.

شاهپور احسانی راد عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران در این رابطه نوشته است که: «به زودی آخرین ذره های امید و توهم میلیونها کارگری که برای برخورداری از مزدی عادلانه! چشم به شورای عالی کار دوخته اند فرو خواهد ریخت  و خیانت  خانه کارگر، شورای اسلامی کار، کانون عالی صنفی کار و دیگر بازیگران و دلقکان این خیمه شب بازی را آشکارا خواهند دید و در خواهند یافت در این مملکت فقط وقتی برف ها آتش بگیرند مزد عادلانه هم نصیب و سهم کارگر خواهد شد.»

gosht

آیا برف‌ها آتش می‌گیرند؟

نگاهی به قیمت اقلام اصلی کالاها در سبد خرید خانوارها تورم سنگینی را در ایران به نمایش می‌گذارد، که هر چه قدر این نمودار را با فرمول‌های اقتصادی و آماری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد دستکاری کرد، از واقعیت محض آن در جامعه کاسته نمی‌شود. بر اساس گزارشی که خبرگزاری مهر به صورت میدانی تهیه کرده است، قیمت مرغ گرم در برخی نقاط ۷۸۹۰ تومان و در برخی نقاط دیگر شهر۷۷۰۰ تومان است. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در رابطه با افزایش قیمت مرغ گفته است که سعی می‌کنند قیمت آن را پایین بیاورند، شما فکر می‌کنید که چه قدر از این قیمت قرار است کاسته شود؟ ٢٠٠٠ هزار تومان، ٣٠٠٠ هزار تومان؟ وعده‌ی آقای رییس برای کاهش قیمت مرغ رساندن آن به ٧٠٠٠ تومان است.

بهتر است که به گزارش مهر در این رابطه برگردیم و قیمت اقلام کالا را در آستانه‌ی شب عید با هم مرور کنیم. قیمت میوه در مغازه‌های جنوب شهر تهران بدین شرح است: پرتقال ۶٠٠٠ تا ۶۵٠٠ تومان، سیب قرمز ۴۵٠٠ تومان، سیب زرد بین ۵٠٠٠ تا ۵۵٠٠ تومان، کیوی ۴٠٠٠ تومان. مهر در ادامه‌ی گزارش خود قیمت گوشت را هم منتشر کرده است که بدین شرح است: قیمت هر کیلوگرم شقه گوسفندی ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان، سردست گوسفندی ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان، گردن گوسفندی ۲۹ هزار تومان، راسته گوسفندی ۳۰ هزار تومان، ماهیچه گوسفندی ۳۵ هزار تومان، جگر گوسفندی ۴۱ هزار تومان، گوشت گوساله ۳۲ هزار تومان، چرخ کرده مخلوط ۲۵ هزار تومان، جگر گوساله ۳۱ هزار تومان و ران گوسفندی ۳۴ هزار تومان است.

اگر شورای اسلامی کار در نمایش و شوی تعیین دستمزد شورای عالی کار با کارفرمایان و دولت بر سر افزایش ٢۶٠ هزار تومانی به توافق برسند، با ٨۶٠ هزار تومان چه قدر می‌توان گوشت خرید؟ با یک ضرب و تقسیم ساده، نتیجه‌ی به دست آمده ٢٨ کیلو است. ٢٨ کیلو نه مصرف مورد نیاز برای رسیدن کالری لازم به بدن است و نه کسی پیدا می‌شود که ٢٨ کیلو گوشت بخرد؟ اگر ٣٠ هزار تومان خانوار کارگری که ۴ نفره باشد و بایت خرید یک کیلو گوشت برای مصرف یک ماه پول پرداخت کند، به هر نفر ٢۵٠گرم گوشت در کل ٣٠روز ماه می‌رسد و اگر این ٢۵٠ گرم را تقسیم بر ٣٠ روز ماه کنید، روزی ٨ گرم سهیمه‌ی مصرف هر نفر است. اما سوال اینجاست که کارگر می‌تواند با ٨۶٠ هزار تومان یک کیلو گوشت بخرد؟ و به همان مصرف روزانه‌ی ٨ گرم گوشت راضی شود؟

طبق محاسبات انجام شده هزینه‌ی خوراک یک خانوار ۴ نفره کارگری نزدیک به ٨٠٠ هزار تومان است، که شامل نان، برنج، ماکارونی، سبزیجات، حبوبات، ماهی، کره، روغن، قند و شکر و سایر اقلام است. با ٨۶٠ هزار تومان اگر از مراکز دولتی خرید کرد و فرصت آن را داشته باشید که بتوانید در صف طویل تعاونی‌های توزیع سبدی نسیب‌تان شود فقط می‌توانید به بدن‌تان کالری برسانید تا زنده بمانید و ادامه حیات دهید. نه قیمت مسکن را حساب کنید و هزینه‌ی اجاره بها، نه کفش و پوشاک، نه بهداشت و درمان، نه حمل و نقل، نه تحصیل. سهم یک میلیونی مسکن هم که در این محاسبات به دست آمده با ٨۶٠ هزار تومان هم پر نمی‌شود. با ٨۶٠ هزار تومان حتی نمی‌‌توان همان ٨ گرم گوشت روزانه را خورد. با احتساب این هزینه‌ها شاید بتوان گفت که برده‌داری بسیار شرافت‌مندانه‌تر از سیستم موجود است. حتی آنقدر پرداخت نمی‌کنند که سقف بالای سرت را نگه داری، یک کیلو گوشت پیش‌کششان.

sabadkala

اگر دستمزد ٨۶٠ هزار تومان تصویب شود، سال ٩۴ را باید خانوار کارگری در اندورنی کمبود، قحطی و فقر بگذارند. مساله اینجاست که همان ٨۶٠ هزار تومان هم درست پرداخت نمی‌شود. وزارت کار اعلام کرده است که بیش از ٩٣ درصد از قراردادهای کار موقت است و زیر یک سال بسته می‌شود. تابستان امسال بود که وزیر صنعت اعلام کرد ١۴ هزار واحد کوچک و متوسط از ادامه‌ی کار بازمانده‌اند. به گزارش ایلنا در سال ٩٣ واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگی چون واگن پارس، لوله و نورد صفا، سیمان سپاهان، کیان تایر، شیشه آبگینه قزوین، و پروژه قطار شهری اهواز بخش عظیمی از نیروهای خود را به بهانه‌های چون رکود اقتصادی، بالا بودن نرخ ارز و تحریم‌های اقتصادی تعدیل کردند. به این تعدیل‌ها باید معادن البرز شرقی و سنگرود، قند کامیاب، قند ورامین و تعدیل‌های همیشگی کارخانه‌جات نساجی را اضافه کرد. در متن این شرایط ناامن شغلی و با ٩٣ درصد قرارداد سفید امضا که هر لحظه کارفرما بخواهد یا نخواهد دستمزد را پرداخت می‌کند، امید بستن به ٨۶٠ هزار تومان و پرداخت مرتب و تضمینی آن باید کار یک انسان خوش خیالی باشد.

برف‌ها و یخ معیشت کارگری با ٨۶٠ هزار تومان آتش  خواهد گرفت؟ این روزها بلندگوهای مختلف و رسانه‌های فراوانی بحث‌شان دستمزد کارگران شده است، از درجه‌داران بازنشسته ارتش شاهنشاهی سابق در تلویزیون‌ها لوس‌آنجلس تا ناراضیان از حصر رهبران جنبش سبز، حتی صدای مدافعان هار بازار آزاد و شیفتگان فریدمن و هایک درآمده است. اما هم درجه‌داران و شومن‌های سیاسی در برخوردشان با کارگر و دستمزد امتحان‌شان را پس داده‌اند و هم ناراضیان از حصر که محبوب‌شان در سال ١٣٨٢ بر روی کارگران خاتون‌آباد آتش گشود. اخگری که برافروزد هیچ قشونی جلودار آن نیست. به قول قدیمی‌ها کارد به استخوان رسیده است و آلترناتیوها هم امتحان خود را پس داده‌اند، ظاهرن سر کارگر است که همیشه بی‌کلاه مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۳ Comments


 1. سال ۲۵۷۴ سال ( الله آدمکش زدایی) از ایران بزرگ.
  1

  سال ۲۵۷۴ سال ( الله آدمکش زدایی) از ایران بزرگ.


 2. Sara
  2

  Very interesting

 3. 3

  wh0cd4840559 cialis buy elocon over the counter