Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
جان کری در یک مصاحبه تلویزیونی

«آمریکا در نهایت مجبور است با بشار اسد رییس جمهوری سوریه مذاکره کند»

2015 March 16

خبر / رادیو کوچه

 

«جان کری»، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا گفت که آمریکا در نهایت مجبور است با بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه مذاکره کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه چهارمین سال‌گرد آغاز جنگ داخلی سوریه، بحران این کشور را یکی از بدترین تراژدی‌هایی توصیف کرد که بشر تا کنون به چشم دیده است.

«جان کری» در روز یک‌شنبه پانزدهم مارس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا با بیان این‌که واشینگتن بعد از شکست دو دور قبلی مذاکرات، سعی کرده «بشار اسد» را به آغاز دوباره گفت‌وگوها ترغیب کند، گفت دلیل شکست مذاکرات قبلی این بود که آقای «اسد» تمایلی به گفت‌وگو نداشت.

«جان کری» همچنین گفت: «ما همیشه خواسته‌ایم در چارچوب مفاد ژنو یک مذاکره کنیم». تفاهم ژنو یک به طوری کلی انتقال قدرت را بدون خشونت و با شرکت مردم سوریه پیش‌بینی می‌کرد.

jankeri.

دولت آمریکا که به طور رسمی از کناره‌گیری «بشار اسد» از ریاست جمهوری و انتقال قدرت در سوریه از طریق مذاکره دفاع می‌کرد، با روی کار آمدن گروه دولت اسلامی «داعش»، از قاطعیت خود در قبال بشار اسد کاسته است.

وزیر خارجه آمریکا در این مصاحبه تلویزیونی همچنین گفت، کاخ سفید و کشورهای دیگر در تلاش بوده‌اند تا آقای «اسد» را وادار به مذاکره کنند، وی اما نامی از کشورهای دیگر نبرد.

تنها ساعتی پس از انتشار سخنان آقای «کری»، خانم «ماری هارف»، یکی از سخن‌گویان وزارت خارجه آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت که «جان کری از مذاکره مستقیم با بشار اسد سخن نگفته» است، وی همچنین توضیح داد که آمریکا همان سیاست قبلی را در قبال سوریه دنبال می‌کند.

تخمین زده می‌شود بیش از ۲۱۵ هزار نفر جان خود را در طول چهار سال جنگ داخلی سوریه از دست داده باشند و بنابه گفته سازمان ملل متحد تقریبن نیمی از مردم این کشور در داخل یا خارج این کشور آواره شده‌اند.

مطالب مرتبط

پایان مذاکرات صلح سوریه در ژنو بدون هیچ نتیجه‌ای

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,