Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
احمد شهید

«وضعیت حقوق بشر ایران در دوران ریاست‌جمهوری روحانی بدتر شده است»

2015 March 16

خبر / رادیو کوچه

 

«احمد شهید» گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران با بیان این‌که وضعیت حقوق بشر در این کشور در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی بدتر از گذشته شده است ابراز امیدواری کرد که امضای توافق هسته‌ای با ایران به بهتر شدن وضعیت حقوق بشر کمک کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز دوشنبه شانزدهم مارس گفت که جمهوری اسلامی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، بیش از ۲۰۰ نفر را اعدام کرده است.

جمهوری اسلامی در سال گذشته نیز دست‌کم ۷۵۳ اعدام تایید شده انجام داد که این تعداد بیش‌ترین میزان اعدام از سال ۲۰۰۲ بود.

ahmad-shahid

گزارش‌گر ویژه حقوق بشر در امور ایران، مجلس ایران را متهم کرد که قوانینی را تصویب کرده که بر اساس آن محدودیت‌ها بر منتقدان، فعالان مدنی و روزنامه نگاران افزایش یافته است.

به گفته آقای شهید، به طور کلی وضعیت حقوق بشر ایران در زمینه احزاب، تشکل‌های مدنی، جامعه حقوقی و مدافعان حقوق بشر بدتر شده است.

«احمد شهید» که در یک نشست خبری در ژنو سوییس صحبت می‌کرد همچنین افزود: «جامعه ایران نگران زیادی دارد که پرونده هسته‌ای بر روی مباحث حقوق بشری سایه بیندازد. از نظر من اگر در تعامل بر سر موضوعات امنیتی بهبود حاصل شود، بهبود بالقوه‌ای در انتظار بقیه موارد به عنوان تعاملی گسترده وجود خواهد داشت.»

سخنان گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره ایران و در ژنو سوئیس همزمان با مذاکرات هسته‌ای هیات‌های بلندپایه ایران و آمریکا در شهر لوزان این کشور بیان شد.

احمد شهید، وزیر خارجه سابق مالدیو از زمانی که به عنوان گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شده، با وجود درخواست‌های مکرر، مقامات ایرانی به وی اجازه سفر به ایران را نداده‌اند.

بیشتر بخوانید

جواد لاریجانی گفت حکم قصاص ربطی به احمد شهید ندارد

روحانی گزارش احمد شهید را بیانگر واقعیت جامعه ایران نمی‌داند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,