Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
از سوی عبدالرب رسول سیاف

«ابراز نگرانی برای سوءاستفاده از نام اسلام توسط گروه داعش»

2015 March 17

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«عبدالرب رسول سیاف» یک تن از سران جهادی و یک تن از کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ه. ش سوستفاده گروهای دهشت افگن از نام اسلام را نگران کننده خواند.

اخیرن ادعا می‌شود که گروهی به نام داعش با سواستفاده از نام اسلام دست به حملات مخربانه و یا هم اسیر کردن افراد و اقوام خاصی می‌زند. قدم این گروه تندرو تا افغانستان هم رسیده است.

سرگروه- «داعشیان» – ابوبکر بغدادی- خود را خلیفه مسلمانان جهان گفته است اما فعالیت‌های این گروه تحت نام اسلام شماری از شخصیت‌های مطرح افغانستانی را نگران کرده.

1

یکی از کسانی که این نگرانی را مطرح می‌کند «عبدالرب رسول سیاف» یک تن از نامزدان کرسی ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ افغانستان است.

«سیاف» که از سران جهادی و عالمان دین این کشور نیز به حساب می‌آید، به گونه جدی نگرانی‌اش را از سواستفاده نام اسلام توسط گروه «داعش» عنوان کرد.

او که در مراسم بزرگداشت قیام ۲۴ حوت-قیام مردم هرات در مقابل دولت وقت- در ولایت هرات سخن‌رانی می‌کرد بیان کرد که اسلام دین وحشت، دهشت و ترور نیست و گروهای تروریستی؛ چون: داعش اگر با استفاده از نام اسلام به آزار و اذیت بشریت می‌پردازد به این دین مقدس جفا روا داشته و قابل نگرانی است.

وی با اشاره به گروگان‌گیری داعش در نیمروز از قوم هزاره گفت: «هیچ گاهی تروریستان مردم افغانستان را به بهانه‌های قوم، ‌نژاد و مذهب از هم جدا ساخته نمی‌توانند و همه افغانستانی‌ها تحت چتر اسلام با یکدیگر متحد و یکپارچه هستند.»

«سیاف» همچنان برشفافیت روند گفتگوهای صلح تاکید کرد و از حکومت خواست جدیت در این زمینه را در اولویت مذاکرات صلح قرار دهد.

2

در همین حال یک تن از علمای حوزه غرب که نخواست در خبر نامی از وی گرفته شود به «رادیو کوچه» گفت: «اسلام فعالیت‌های دهشت‌افگنانه گروه داعش را سریعن مردود می‌داند و تشکیل گروه داعش تحت نام اسلام کار دشمنان این دین است.»

وی تاکید کرد انگیزای این‌که همواره گروه‌های تروریستی به عنوان مسلمان معرفی می‌شوند گسترش روز افزون اسلام در جوامع غربی و اروپایی است.

نگرانی سران جهادی و علمای دینی افغانستان در مورد سو استفاده از نام اسلام توسط گروه داعش در حالی مطرح شده است که حدود ۲۰ روز پیش این گروه ۳۱ تن از قوم هزاره تبعه افغانستان را از ولایت زابل این کشور گروگان گرفتند و تا کنون هم حتا با پادرمیانی بزرگان قومی حاضر به رهایی آنان نگردیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,