Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
به منظور کاهش تلفات

«ارتش عراق عملیات بازپس‌گیری تکریت از دست داعش را متوقف کرد»

2015 March 17

خبر / رادیو کوچه

 

عملیات نظامی برای باز پس گرفتن تکریت از شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی «داعش» از سوی ارتش عراق و شبه‌نظامیان شیعه تحت رهبری ایران، که از دو هفته پیش آغاز شده بود، متوقف شده است.

مقامات عراقی روز دوشنبه شانزدهم مارس اعلام کرده‌اند که به منظور پایین نگه داشتن شمار تلفات نظامی و غیرنظامی دست به چنین اقدامی زده‌اند.

نیروهای عراقی با همراهی شبه‌نظامیانی شیعه مورد حمایت ایران، که در حال حاضر بخش‌هایی از تکریت را تحت کنترل خود دارند، هنوز موفق نشده‌اند که نیروهای داعش را از مرکز شهر بیرون کنند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از «ابراهیم اللامی»، معاون وزیر دفاع عراق گزارش داده است که ارتش این کشور برای بیرون راندن نیروهای دولت اسلامی از شهر تکریت به پشتیبانی حملات هوایی نیازد دارد. اما وی مشخص نکرد که این پشتیبانی از سوی چه کسی باید ارائه شود.

22

مقامات عراقی ابتدا اعلام کرده بودند که قصد دارند مرکز شهر تکریت را ظرف مدت سه روز کنترل کنند، اما با گذشتن حدود دو هفته از آغاز عملیات هنوز مرکز شهر در کنترل اعضای مسلح گروه داعش است.

در عملیات بازپس گیری تکریت، نیروهای شبه‌نظامی شیعه موسوم به «حشد شعبی» در کنار نیروهای ارتش عراق می‌جنگند و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران ایران نیز در آن شرکت دارند.

گزارش‌های نیز مبنی بر نظارت «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه ایران بر این عملیات منتشر شده بود که از آن جمله خبرگزاری «فارس» گزارش داده بود که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران برای نظارت و مشورت با فرماندهان میدانی وارد تکریت شده است.

تکریت زادگاه «صدام حسین»، رهبر سابق عراق در ۱۵۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد که تابستان گذشته هم‌زمان با موصل، دومین شهر بزرگ عراق به دست داعش افتاد.

پیش‌تر در بیست و نهم ژوئن سال گذشته نیروهای دولتی عراق که برای باز پس گرفتن شهر تکریت با گروه «داعش» وارد جنگ شده بودند، پس از حمله‌ای ناموفق ناگزیر شدند تا ٢۵ کیلومتری جنوب تکریب، عقب بروند.

مطالب مرتبط

استفاده داعش از گاز کلر در جنگ در عراق

شرکت قاسم سلیمانی به همراه ارتش عراق در عملیات آزادسازی زادگاه صدام

عقب‌نشینی ارتش عراق تا بیست و پنج کیلومتری جنوب تکریت

داعش، شهر تکریت زادگاه صدام در عراق را هم تصرف کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,