Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
در رابطه با اظهاراتش در مورد عراق

«احضار و بازپرسی مشاور ویژه حسن روحانی در دادگاه ویژه روحانیت»

2015 March 17

خبر / رادیو کوجه

 

«علی یونسی»، دستیار ویژه «حسن روحانی» رییس جمهوری و وزیر پیشین اطلاعات ایران به دلیل اظهارات اخیرش در مورد نفوذ ایران در عراق، به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده و مورد بازپرسی قرار گرفته است.

رسانه‌های خبری داخل ایران، روز سه‌شنبه بیست و شسم اسفند ماه، ضمن انتشار این خبر به جزییات اتهام یا اتهامات احتمالی آقای «یونسی» اشاره‌ای نکرده‌اند.

آقای «یونسی» پیش‌تر کشور عراق را حوزه تمدنی نفوذ ایران خوانده و گفته بود: «جغرافیای ایران و عراق غیرقابل تجزیه است و فرهنگ ما غیرقابل تفکیک است. پس ما یا باید با هم بجنگیم و یا یکی شویم.»

ali-yonesi

مشاور ویژه «حسن روحانی» همجنین گفته بود نام ایران بزرگ و فرهنگ ایران بر تمام منطقه نامی درست است و همه کسانی که در این گستره زندگی می‌کنند اقوام ایرانی هستند.

سخنان آقای «یونسی» در رابطه با عراق، با واکنش منفی مقامات عراقی و سایر کشورهای عربی و رسانه‌های عرب‌زبان منطقه روبرو شد و انتقاد شدید گروهی از چهره‌های سیاسی محافظه کار در ایران را به دنبال داشت.

همچنین بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به «حسن روحانی»، رییس جمهوری این کشور خواهان برکناری آقای «یونسی» شده بودند.

علی یونسی در مصاحبه‌ای با نسیم در توضیح سخنانش گفته بود: «ایران برای عراق و عراق برای ایران حیاتی است و در واقع منافع ایران و عراق به هم گره خورده و بر همین اساس باید بگویم که بغداد برای ما همچون تهران ارزش دارد و محترم است، اما این گفته من معنایش این نیست که ما می‌خواهیم به مرزهای کشور عراق نظر داشته باشیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,