Saturday, 18 July 2015
26 September 2021
استاتوس

«مکارم شیرازی: چهارشنبه‌سوری خرافه‌ای بیش نیست»

2015 March 18

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

آخرین برنامه استاتوس سال ١٣٩٣ را هم‌راه شما خواهیم بود و این برنامه را با خبری به نقل از آیت‌اله مکارم شیرازی آغاز خواهیم کرد، جایی که این مجتهد ایرانی اعتقاد بر خرافه‌ای بودن چهارشنبه‌سوری دارد و عنوان کرد: باید حرمت فاطمیه را نگه داشت و چیزهایی که بوی شادی بدهند مناسب این ایام نیست و از آنها خوداری شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر تنوری

«مکارم شیرازی: چهارشنبه‌سوری خرافه‌ای بیش نیست»

آیت‌اله «مکارم شیرازی» گفتند: چهارشنبه‌سوری کاری خرافی است و تبدیل به بلایی برای مملکت شده است که مفهوم عاقلانه‌ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید امروز در پایان درس خارج فقه خود در مسجد اعظم با اشاره به خرافه چهارشنبه‌سوری اظهار داشت: چهارشنبه‌سوری هر سال یک بلایی برای این مملکت است که عده‌ای به بهانه این که نیاکان ما این کار را انجام می‌دادند اقدام به آتش بازی می‌کنند که  کنترل هم نمی‌شود.

20130306-makarem-koocheh

 

ایشان بیان داشتند: مواد محترقه  باعث می‌شود عده‌ای از جوانان دست و صورت و اعضای بدن آنها سوخته شود و یا حتا جان خود را از دست دهند.

آیت‌اله مکارم شیرازی گفت: والدین و مامورین مراقب این کارها باشند؛ چهارشنبه‌سوری مفهوم عاقلانه‌ای ندارد، کسانی‌که می‌خواهند کارهای نیاکان خود را انجام دهند، بدانند که نیاکان کارهای خوبی نیز داشتند آنها را انجام بدهید نیازی به آتش بازی و  این کارها نیست.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان  خود با اشاره به تلاقی نوروز و ایام فاطمیه با  توصیه به پاسداشت فاطمیه گفتند:  باید حرمت فاطمیه را نگه داشت و چیزهایی که بوی شادی بدهند مناسب این ایام نیست و از آنها خودداری شود.

سوتی هفته

«کلاغی که در اینستاگرام بیش از سه هزار فالوئر دارد»

کلاغی به نام «پنگوئن» اکنون به یک عضو ثابت خانواده «بلوم» استرالیایی تبدیل شده است.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، نام عجیب و غریب این پرنده به دلیل شباهتش به این حیوان انتخاب شده است. پنگوئن در کنار سه پسر بچه این خانواده غذا می‌خورد، می‌خوابد و حتا به آنها در آماده ‌شدن برای رفتن به مدرسه کمک می‌کند.

جالب این‌جاست که این کلاغ در اینستاگرام صفحه شخصی و بیش از سه‌ هزار فالوئر دارد! این کلاغ که از سال ٢٠١٣ میلادی وارد این خانه شده، توسط «نوح» پسر بزرگ خانواده پیدا شده است. این پرنده که آن زمان چند هفته بیشتر سن نداشته، زخمی روی زمین رها شده بود.

2

آقای بلوم پدر این خانواده درباره این ماجرا می‌گوید: من این حیوان را نگه داشتم؛ چون مطمئن بودم توانایی برگرداندن او را به زندگی دارم و از آن‌جایی‌ که بهترین دوستم دامپزشک است، خیلی زود توانستیم پنگوئن را به زندگی عادی برگردانیم.

آقای بلوم می‌گوید که این کلاغ نه به عنوان یک حیوان خانگی که به یکی از اعضای این خانواده تبدیل شده است و بچه‌ها به شدت به او عادت کرده‌اند: پنگوئن دوست دارد برای ما آواز بخواند. او هم‌چنین علاقه دارد که اطراف ما پرواز کند و روی سر ما بنشیند. او حتا ترجیح می‌دهد شب‌ها در تخت و  کنار بچه‌ها بخوابد. پنگوئن صبح‌ها بچه‌ها را برای رفتن به مدرسه بیدار می‌کند. در مسواک زدن کمکشان می‌کند و عصرها موقع بازگشت به استقبالشان می‌رود.

آقای بلوم آن‌قدر از لحظات زندگی شیرینشان با این حیوان عکس‌برداری کرده که الان به یک عکاس حرفه‌ای تبدیل شده است.

او درباره این عضو کوچک خانوده می‌گوید: شادی و هیجانی که پنگوئن به خانواده ما آورده، بی‌اندازه است!

حوادث

«هفت‌تیر‌کشی کارمند اخراجی با لباس زنانه در خیابان شریعتی»

کارمند اخراجی که با تشکیل یک گروه اقدام به سرقت مسلحانه از یک شرکت خصوصی در خیابان شریعتی کرده بودند، توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

ساعت ١٠ و ۵۵ دقیقه صبح روز ٢٣ اسفند یک مورد سرقت مسلحانه در یکی از شرکت‌های خصوصی خیابان شریعتی به کلانتری ١٠۴ عباس‌آباد اعلام شد و ماموران گشت انتظامی محله محور در کمتر از ٣ دقیقه خود را به محل رساندند.

ماموران پس از استقرار در محل مشاهده کردند سارقی با لباس زنانه در حالی‌که یک اسلحه زیر مانتو پنهان کرده است، در حال پرسه زدن جلوی درب شرکت است.

عوامل کلانتری بلافاصله وارد عمل شده و سارق مسلح را قبل از هر گونه اقدامی خلع سلاح کرده و تعداد بیست و پنج عدد تیر جنگی نیز از وی کشف کردند.

با دستگیری دو تن از سارقان مسلح، عوامل کلانتری وارد شرکت خصوصی شدند و کارمندان و مدیر شرکت را که به صورت گروگان و ‏دست و پا بسته در اتاقی محبوس شده بودند، آزاد کردند.

feshang

به دنبال آزادی مدیر شرکت، از بانک‌ملی تماس گرفته شد و پرسنل بانک از حضور فردی خبر دادند که قصد نقد کردن ۴ فقره چک پانزده میلیون تومانی مربوط به این شرکت را دارد.

لذا سریعن ماموران وارد عمل شده و متهم را در بانک دستگیر و به هم‌راه دو متهم دیگر روانه کلانتری کردند.

متهمان در کلانتری به جرم خود اعتراف کرده و ماموران در جریان تحقیقات پلیسی دریافتند؛ یکی از کارمندان شرکت خصوصی به نام «محسن» که سال‌ها قبل به دلیل رفتار‌های نادرست از شرکت اخراج شده بود، به خاطر گرفتن انتقام نقشه سرقت از شرکت را طراحی می‌کند.

محسن در این نقشه با تهیه اسلحه کلاشینکف و هم‌چنین اجیر کردن سه مرد که یکی از آنان برادرش بود، ساعت ٧صبح روز ٢٣ اسفند‌ماه نقشه سرقت خود را عملی می‌کند.

گفتنی است، سه متهم در اختیار کارآگاهان اداره یکم پلیس آگاهی قرار گرفتند و پلیس هم‌چنان در تعقیب آخرین هم‌دست محسن است که توانسته بود قبل از حضور پلیس در شرکت متواری شود.

یادی از تاریخ

«نوروز جشن آریایی»

قدمت نوروز و وجود این جشن به زمان‌های پیش از هخامنشیان و مادها برمی‌گردد، زمانی‌که آریایی‌ها سرزمین‌شان را به دو قسمت تقسیم می‌کردند و دو فصل گرما و سرما داشتند. فصل سرما شامل ده ماه و فصل گرما شامل دو ماه بود، چنان‌چه در اوستا آمده‌ است. بعدها در این دو فصل تغییری پدید آمد و به موجب «وندیداد» تابستان دارای ۷ ماه و زمستان ۵ ماه گردید. در هر یک از این دو فصل جشنی بر پا می‌داشتند که هر دو آغاز سال نو به شمار می‌رفته‌ است. وجود پایه و اساس جشن‌های نوروز و مهرگان در آغاز فصول دوگانه آریایی‌ها گویای آن است که زمینه اصلی پیدایش هر یک از آنها، بزرگداشت سرآغاز سال، توجه به پایان یک فصل و آغاز فصلی دیگر بوده‌ است. با مرور زمان و تحول تدریجی اوضاع جشن نوروز از آن صورت بسیط نجومی و گاه‌شناسی بیرون آمد و بعدها جنبه‌های متعدد دینی و رسمی و سیاسی پیدا کرد. سرانجام این یادگار با سنن دیرین خود از مدتی متجاوز از نه قرن پیش در آغاز برج حمل جای ثابتی یافت و تنها جشن جهانی است که می‌توان گفت تمامی جنبه‌های دینی، رسمی، سیاسی و طبیعی را در خود جای داده‌است.

مردم بابل از دوران‌های بسیار قدیم، روز اول سال را عمومن در اعتدال بهاری (۲۱ مارس) جشن می‌گرفتند. این زمان اول بهار و آغاز فصل نو است، زمانی‌که طبیعت از خواب زمستانی بیدار می‌شود، در حقیقت آغاز سال نو بود. از لوحه‌ها چنین بر می‌آید که این جشن تقریبن از ۲۳۴۰سال پیش از میلاد، شناخته شده بود. سال ایرانیان باستان، به صورتی‌که آن را در سنگ‌نوشته‌های داریوش بزرگ در بیستون می‌یابیم، در پاییز آغاز می‌شد و جشن بسیار معروف مهرگان (بگیاد)، در اصل جشن اول سال ایرانیان بوده ‌است. از جشن نوروز در اوستا و ادبیات اوستایی هیچ نامی برده نشده، چنان‌که از مهرگان نیز اشارتی نیست.

در اواخر فرمانروایی داریوش بزرگ، ایرانیان که تحت‌تاثیر تمدن آسیای صغیر و سرزمین‌های مدیترانه‌ای قرار گرفته بودند، تقویم مصری را پذیرفتند که بر طبق آن سال به دوازده ماه سی روزه، به اضافه پنج روز اضافی (پنجه دزدیده یا خمسه مسترقه) تقسیم شده بود و در اعتدال بهاری آغاز می‌شد. این سال، یعنی سال اوستایی جدید، سال دینی زرتشتی گشت و تا امروز در نزد پارسیان حفظ گردیده ‌است. روز اول سال در اعتدال بهاری، اول فروردین، عید نوروز است.

nawroz

«مهرداد بهار» (نویسنده و پژوهشگر ایرانی، پنجمین فرزند ملک‌الشعرای بهار) با نظریه وام‌گیری عید نوروز ایرانیان، از بین‌النهرین موافق نیست و عقیده دارد، از سه هزار سال پیش از میلاد، در آسیای غربی دو عید رواج داشته ‌است، عید آفرینش در اوایل پاییز و عید رستاخیزی که در آغاز بهار برگزار می‌شده ‌است. بعدها دو عید پاییزی و بهاری به یک عید تبدیل گردیده و سر بهار جشن گرفته می‌شده‌ است. به اعتقاد مهرداد بهار، احتمالن نوروز در ایران قبل از هخامنشیان وجود داشته، در اوستا مطرح نمی‌شود، چون یک عید ملی محسوب می‌شده و اوستا یک کتاب دینی است و جشن‌های خاص خودش را دارد. بعد از گذشت زمان، سرانجام دین زرتشتی هم جشن مهرگان را که در آغاز یک عید بومی بوده و هم نوروز را می‌پذیرد.

از میان سنن دیرین ایرانی، جشن فروردگان یا جشن (همسپثمیدیه) که بر مبنای معتقدات دیرین آریایی‌ها استوار است بیش از همه در زمینه اصلی و ابتدایی نوروز تاثیر گذاشته ‌است. جشن فروردگان جشن فروهرها بود و ظاهرن در آن هنگام ده روز و ده شب برگزار می‌شد. فروهرها همان ارواح مردگانند. نام فروردین که آغاز بهار است، برگرفته از نام فروهرهاست. در فروردین یشت آمده است که در مدت جشن فروردگان فروهرهای مومنان از اقامتگاه‌های خود می‌آیند و مدت ده شب در کنار مردم می‌مانند، این جشن مربوط به بازگشت مردگان بود. زمان این جشن به حساب گاه شمارهای امروزی، پنج روز آخر اسفند و پنج روز اول فروردین، به حساب می‌آمد. از زمانی‌که آغاز سال در اعتدال بهاری تعیین گردید، نوروز ششمین روز این جشن گشت که به فروردگان افزوده شد. بدین ترتیب اندیشهٔ شکوه و پر اهمیت بودن ششمین روز جشن سال نو، در ذهن ایرانیان، از قبل وجود داشته و در زمان ساسانی هم حفظ گردید.

یکی از آیین‌های که پیش از نوروز تدارک آن مرسوم بوده، پروراندن سبزه می‌باشد. به موجب روایتی کهن، بیست و پنج روز پیش از عید، ستون‌هایی از خشت خام اطراف حیاط دربار برپا می‌کردند و بر فراز هر ستونی نوعی دانه از حبوبات می‌کاشتند و خوبی و بدی رویش غلات را در سالی که در پیش بود، از چگونگی روییدن آن پیش‌بینی می‌کردند. معمول بود به رشد این دانه‌ها نگریسته و هر یک از دانه‌هایی که بهتر بار آمده بود، تفال می‌زدند که آن محصول در سال بیشتر خواهد بود. در خانه‌ها نیز در ظروف ویژه سبزه به عمل می‌آوردند. هر کدام از مردمان در ظرفی یا چیزی مانند آن اقلامی از دانه‌ها از قبیل گندم، جو، برنج، لوبیا، عدس، ارزن، نخود، کنجد، باقلا، ذرت، و ماش می‌کاشتند.

«ابوریحان بیرونی» نیز در داستان‌های پیدایش سبزه‌های نوروزی آورده‌است، «هر شخصی از راه تبرک به این روز در طشتی جو کاشت، سپس این رسم در ایرانیان پایدار ماند، که روز نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات بر هفت استوانه بکارند، و از روییدن این غلات، به خوبی و بدی زراعت و حاصل سالیانه حدس بزنند.» تقدس عدد هفت نزد ایرانیان بیشتر از این جهت بود که نماینده ۷ امشاسپند است. امشاسپند به هفت فرشته بزرگ که هر یک مظهر یکی از صفات اهورامزداست، گفته می‌شود. برخی از محققان عقیده دارند که ترکیب لغوی هفت‌سین از همین هفت صنف غلات است که ابوریحان به آن اشاره کرده‌است. به عبارت دیگر هفت صنف که در اوایل ظهور اسلام به پیروی از سنت‌های باستانی متداول بوده و فقط به جنبه تقدس آن از جهت عدد هفت و زیبایی سبزه‌های نوروزی، از نظر سنن دیرین، توجه می‌شده، به تدریج در زبان عامهمردم به این ترتیب تغییر یافته است: هفت صنف، هفت صن، هفت سن، هفت سین و در نتیجه به پیروی از معنی ظاهری کلمه، کم‌کم چنین پنداشته شده که باید بر سفره نوروزی، هفت چیز که نام آن با سین آغاز گردد، فراهم آید.

استاتوس

در پایان برنامه این هفته و با توجه به در پیش رو بودن سال ١٣٩٣ و هم‌زمانی این ایام باستانی با ایام فاطمیه شیعیان ایرانی و صحبت‌های برخی از روحانیان تندرو در خصوص شادی نکردن در ایام ابتدایی ٩۴، نظر خودتان را برایمان بنویسید.

تمامی عوامل سازنده برنامه استاتوس سال خوبی را برای شما آرزومند هستند، نوروز بر شما مبارک.

مطالب مرتبط

 کم‌کاری پزشکان ایرانی، بیمار تصادفی را به کمای مطلق برد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,