Saturday, 18 July 2015
27 September 2020
دبیر کل سازمان ملل متحد:

«مردم جهان در نوروز صلح جهانی را ترویج کنند»

2010 March 18

رادیو کوچه

دبیر کل سازمان ملل متحد با انتشار پیامی فرارسیدن نوروز را تبریک گفت و از دولت‌های سراسر جهان خواست تا با نگاه به «نوروز»، صلح جهانی را ترویج کنند.

بان کی مون در پیام خود با اشاره به تصمیم امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای به رسمیت شناختن روز بین‌المللی «نوروز» اظهار داشت: «این تصمیم گواه رشد فزاینده آگاهی جهانی نسبت به اهمیت این مناسبت نه تنها در مناطقی که آن را جشن می‌گیرند، بلکه برای سراسر جهان است. »

به گزارش ایلنا، بان کی مون دربخش دیگری از این پیام آورده است: «هنگامی که خورشید از خط استوا عبور می‌کند و بهار در نیم کره شمالی آغاز می‌شود، مردم در بالکان، حوزه دریای سیاه، قفقاز، آسیای میانه، خاورمیانه و سایر مناطق، مراسم ویژه خود را برای جشن نوروز برگزار می‌کنند.

این آیین‌ها از رنگ نو به خانه‌ها دادن گرفته تا دیدار از دوستان یا آماده سازی غذاهای نمادین، همگی القا کننده روح تجدیدپذیری بوده و نه تنها الهام‌بخش آنانی که این مراسم را برگزار می‌کنند، بلکه همه مردم است.

همان گونه که اولین روز بین‌المللی نوروز را گرامی می‌داریم، امیدوارم کشورها و مردم سراسر جهان به تاریخ و مراسم این جشن برای ارتقای هماهنگی با جهان طبیعت توجه کرده و حسن نیت و صلح جهانی را ترویج کنند.»

گفتنی است چندی پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد «نوروز» را به عنوان یک روز بین‌المللی به رسمیت شناخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,