Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
زیر یه خم

«باز هم زور سیاست به ورزش رسید، کی‌روش رفت»

2015 March 20

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

توافق برای رفتن مسالمت‌آمیز، این جدیدترین واژه از دلایل تصمیم کفاشیان و کارلوس کی‌روش برای جدایی است. کارلوس کی‌روش دو بازی مهمی که از قبل برای‌شان برنامه‌ریزی کرده بود را می‌ماند و بعد می‌رود به همین سادگی و بالاخره مسوولان سیاسی وزارت ورزش به هدف‌شان که پس از جام‌جهانی کلید زده بودند رسیدند. برنامه پایانی سال ١٣٩٣ زیر یه خم این هفته با این خبر آغاز خواهد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«باز هم زور سیاست به ورزش رسید، کی‌روش رفت»

«علی کفاشیان» حالا خیلی حرفه‌ای سخن می‌گوید: «کارلوس کی‌روش» حرف‌های وزیر ورزش را خیلی دقیق خوانده بود و در جریانش بود. شرایط برای ادامه هم‌کاری فراهم نبود و قرار شد ما بعد از بازی با سوئد دنبال مربی باشیم.

به همین سادگی همه چیز همانی شد که می‌شد پیش‌بینی کرد. حالا ایران دو ماه وقت دارد تا سرمربی جدیدی پیدا کند. کسی که دیگر بین مردم محبوب نباشد، برای فدراسیون تصمیم نگیرد و بتواند رشد ایران در فوتبال آسیا را متوازن با پیشرفت فوتبال هلند و آرژانتین بالا ببرد. اینها نکاتی بودند که وزیر ورزش در آخرین گفت‌و‌گوی خود مطرح کرده بود. حرف‌هایی که پیشتر از سوی «علی‌رضا اسدی» دبیر‌کلی که کفاشیان صراحتن تاکید کرده با نظر وزارت ورزش به فوتبال آمده است، رو‌در‌رو به مربی پرتغالی گفته بود. حالا کی‌روش درباره جدایی می‌گوید: قرار شد توافقی از پیش هم برویم. من به این دو بازی می‌روم و بعد از این اردو راه‌مان از هم جدا می‌شود.

kirosh

او دلیل جدایی‌اش را خیلی شفاف به نظر وزارت ورزش ربط می‌دهد. ۴٨ ساعت بعد از حرف‌های تندش در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبر‌آنلاین درباره اسدی و این‌که می‌گفت دبیر‌کل با شمشیر ایستاده تا اخراجش کند، حالا دیگر همان‌طور که مسوول جدید اجرایی فوتبال گفته بود، او سرمربی موقت ایران است. فقط برای دو بازی. با کفاشیان حرف‌هایش را زده: من با او دوستم اما این تصمیم برای هر دوی‌مان بهتر است. من نمی‌خواهم یکی از قاتلین فوتبال ایران باشم. با فشاری که روی ما بود این توافق را کردیم و این برخلاف آرزوها و خواسته‌های ما است و در واقع هم شما و هم همه مردم می‌دانند که چه کسی و به خاطر چه چیزی این کار را انجام می‌دهند.

حالا او می‌رود دوباره فیلم سینمایی انتخاب مربی برای تیم‌ملی آغاز می‌شود. نمایش به صف شدن اسامی از «کاپلو» و «فرگوسن» تا «مایلی‌کهن» و «هومن افاضلی». از این پس تیم‌های ملی در مسیری پیش می‌رود که بتواند پیشرفتی متوازن با فوتبال روز دنیا داشته باشد. چنان‌چه اسدی دبیر‌کل جدید گفته است: من به آمار کاری ندارم و اصلن درباره محبوبیت مربی نباید مردم نظر بدهند. این نخبگان فوتبال هستند که باید برنامه مربی را بررسی کنند و نتایج کارلوس کی‌روش به اندازه کف خواسته‌های ما هم نبوده است.

واژه‌ای که مربی تیم‌ملی گفت در نشست مشترک با دبیر‌کل از اسدی شنیده است و این دکتر فوتبالی هم تکذیبش نکرد.

حالا او در بازی با سوئد و اتریش هم‌راه تیم‌ملی است، اما مربی بعد از او است که باید تیمش را بدون حتا یک بازی تدارکاتی به مصاف حریفان ببرد.

«کی‌روش: شرمنده مردم شدم»

سرمربی پرتغالی از وداع با تیم‌ملی فوتبال ایران خبر داد و گفت: توافق کردیم صلح‌آمیز جدا شویم و این خداحافظی را من نمی‌خواستم.

به گزارش فارس، «کارلوس کی‌روش» پس از جلسه با «علی کفاشیان» درباره جدایی از تیم‌ملی فوتبال گفت: این موضوع صحت دارد اما پاسخگویی در این‌باره را به کفاشیان واگذار می‌کنم.

وی افزود: با جلسه‌ای که با رییس داشتم پس از جلسه طرفین موافقت کردیم که به صورت صلح‌آمیز از هم جدا شویم.

کی‌روش گفت: شما نمی‌توانید بگویید من نمی‌‌خواستم به این مسیر ادامه دهم این جدایی را من نمی‌‌خواستم و در فکرش هم نبودم و در اختیار و تصمیم من هم نبوده و حتا موضوعی نبوده که رییسم بخواهد، اما متاسفانه طرفین با فشارهای زیادی که آمد اجبارن این توافق را انجام می‌دهند.

سرمربی تیم‌ملی افزود: با فشاری که روی ما بود این توافق را کردیم و این برخلاف آرزوها و خواسته‌های ما است و در واقع هم شما و هم همه مردم می‌دانند که چه کسی و به خاطر چه چیزی این کار را انجام می‌دهند.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف خواسته مردم که او را می‌خواستند چه می‌شود، گفت: این سوال را از کسی بپرسید که به ما فشار آورد تا این کار را انجام دهیم.

kirosh1

کی‌روش در پاسخ به این سوال که آیا منظور او وزیر ورزش است، گفت: باز هم می‌گویم از کسی بپرسید که به ما فشار آورد تا کنار برویم، نمی‌خواهم در این رابطه بیش از این صحبت کنم.

سرمربی تیم‌ملی در پاسخ به این سوال که آیا از بابت این جدایی دو طرف به هم غرامتی خواهند پرداخت گفت: دوستی بین من و کفاشیان وجود دارد در نهایت به جایی رسیدیم که این موضوع را محترمانه و صلح‌آمیز برطرف کنیم. در واقع از این‌که این اتفاق می‌افتد احساس بدی دارم چرا که این موضوع برخلاف افکار و انتظاراتم بوده و است.

وی خاطرنشان کرد: شرمنده مردم شدم. اگر با شنیدن این خبر نوروزشان خراب شد، بدانند که این جدایی خارج از خواسته قلبی من و رییس فدراسیون فوتبال بود.

«چه کسانی باعث جدایی کی‌روش شدند»

سرمربی پرتغالی تیم‌ملی فوتبال ایران در شرایطی جدایی‌اش از این تیم را تایید کرد که در مصاحبه‌اش به عواملی اشاره کرد که برخی از آنها در وزارت ورزش و جوانان هستند و البته برخی هم در خود فدراسیون فوتبال!

به گزارش مهر، در حالی‌که تنش‌های بین فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان از زمان حضور «محمود گودرزی» بیشتر از گذشته نمایان شد و بارها به اوج خود رسید، اما قبل از جام ملت‌های آسیا با برکناری دبیر‌کل و نایب‌رییس فدراسیون فوتبال روابط کمی نزدیک شد.

با این حال این نزدیکی و رابطه بهتر از گذشته دوام زیادی نداشت و پس از آن‌که تیم‌ملی در جام ملت‌های آسیا نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند، تلاش‌های زیر‌پوستی برای کنار گذاشتن کارلوس کی‌روش آغاز شد و انتصاب افرادی در فدراسیون فوتبال که نزدیک به وزارت ورزش و جوانان بودند گامی در این راستا بود.

godarzi-siasi

کارلوس کی‌روش در شرایطی در آخرین روز سال ١٣٩٣از هدایت تیم‌ملی فوتبال ایران کناره‌گیری کرد که در مصاحبه‌اش به عوامل این جدایی اشاره مستقیمی نکرد، اما می‌شد حدس زد که منظور وی وزارت ورزش و جوانان است. جایی که محمود گودرزی روز پنج‌شنبه در  ای مفصل انتقاداتی را به فدراسیون فوتبال و کی‌روش مطرح کرده بود.

با این حال در شرایطی که عنوان می‌شد کی‌روش به خاطر در اختیار ندادن «سردار آزمون» و «علیرضا جهانبخش» به تیم امید، قصد جدایی از تیم‌ملی را دارد اما نشستی که وی چند روز پیش با علیرضا اسدی دبیر‌کل فدراسیون فوتبال برگزار کرد، در این جدایی نقش غیر‌قابل انکاری دارد.

هر چند حرف‌هایی که از سوی دبیر‌کل فدراسیون فوتبال مطرح شده بود چندان دور از واقعیت و غیر‌منطقی نبود، اما از آن‌جایی که اسدی حرف‌هایی را بر زبان آورده بود که پیش از این از زبان مسوولان وزارت ورزش و جوانان مطرح شده بود، این ذهنیت را برای کی‌روش به وجود آورد که وزارت ورزش نمی‌خواست وی به هم‌کاری‌اش با تیم‌ملی ادامه دهد.

قرار است کی‌روش در بازگشت به ایران و شاید هم در طول برگزاری اردوی تیم‌ملی در اتریش حرف‌هایش را در مورد جدایی از فوتبال ایران مطرح کند. گفته می‌شود او در این مصاحبه قصد دارد برخی حقایق در مورد وزارت ورزش و تعدادی از مسوولان فدراسیون فوتبال را مطرح کند.

با رفتن کارلوس کی‌روش که حمایت مردمی را پشت‌سرش داشت، حالا وظیفه فدراسیون فوتبال و همه تصمیم‌گیرندگان برای تیم‌ملی ایران سنگین شده و باید مربی بزرگ‌تر از کی‌روش را برای هدایت تیم‌ملی ایران به خدمت بگیرند و طبیعتن با این فرضیه مربی داخلی نمی‌تواند گزینه مناسبی برای تیم‌ملی باشد!

«باشگاه پارما رسمن ورشکسته شد»

با اعلام مسوولان قضایی ایتالیا، باشگاه پارما به دلیل بدهی‌های کلان مالی رسمن ورشکسته اعلام شد.

به گزارش جهان، پس از دستگیری «جیان‌پییترو مانتی»، رییس باشگاه پارما، اخبار ضد و نقیضی در این زمینه رسانه‌ها منتشر کردند، اما جلسه رسیدگی قضایی به این پرونده امروز برگزار شد و پس از بررسی‌های نهایی این باشگاه ایتالیایی به دلیل بدهی صد میلیارد دلاری رسمن ورشکسته معرفی شد.

parama

مانتی به هم‌راه بیست و یک هم‌دست خود ۲ روز پیش دستگیر شدند و با ارایه مدارکی مشخص شد که تخلفات گسترده‌ای در این باشگاه که از تیم‌های قدیمی در سری آ ایتالیا است رخ داده است.

ورشکسته شدن باشگاه پارما رسمن اعلام شده، اما هنوز مشخص نیست که آیا این تیم قانونن می‌تواند در مسابقات باشگاهی ایتالیا به کارش ادامه دهد یا خیر. چنان‌چه از سوی مقامات قضایی این باشگاه از ادامه مسابقات محروم شود تمام نتایج بازی‌های سه بر صفر به سود حریفانش اعلام خواهد شد.

«آمار لیگ‌برتر ایران در آخرین روز سال ۹۳»

سال ۱۳۹۳ در حالی به پایان می‌رسد که تراکتورسازی، ذوب‌آهن، استقلال و نفت گل‌زن‌ترین تیم‌های لیگ‌برتر ایران هستند.

به گزارش فارس، در آخرین روز از سال ۱۳۹۳ و در فاصله چند ساعت تا بهار ۱۳۹۴ آخرین آمار از لیگ‌برتر ایران حکایت از این نکته دارد که تراکتورسازی تبریز، ذوب‌آهن اصفهان و استقلال تهران صاحب هجومی‌ترین خطوط حمله لیگ ایران هستند.

هم‌چنین تیم‌ نفت تهران مستحکم‌ترین خط دفاع لیگ ایران را در اختیار دارد.

تراکتورسازان با بهترین آمار گل زده

در شرایطی که بیست و سه هفته از مسابقات فصل جاری لیگ‌برتر فوتبال ایران سپری شده و ۷ هفته تا پایان آن فرصت باقی است، تراکتورسازی صاحب بهترین خط حمله بوده است.

این تیم که یکی از نمایندگان ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نیز است، تا به این‌جا توانسته چهل و دو گل در مسابقات لیگ داخلی به ثمر رساند و میانگین گل زده ۱.۸۳ در هر دیدار را ثبت کند.

در رده دوم بهترین خط آتش ذوب‌آهن اصفهان جای دارد. تیم سنتی سی و چهار گل زده و صاحب میانگین ۱.۴۸ در هر بازی است.

البته در رده دوم ذوبی‌ها تک و تنها نیستند. زیرا با استقلال تهران شریک شده‌اند. تیم «امیر قلعه‌نویی» نیز همین آمار گل زده و میانگین را دارد.

در رده چهارم نیز نفت تهران با هدایت «علیرضا منصوریان» قرار دارد که سی و سه گل زده در کارنامه‌اش ثبت کرده و میانگین گل زده ۱.۴۳ را در اختیار دارد.

ligbartar

نفت منصوریان کاملن مستحکم در دفاع

اما در بخش دفاعی نفت تهران بهترین شکل و ساختار دفاعی را در میان تیم‌های لیگی به معرض نمایش گذاشته است.

تیم «منصوریان» در هفته‌های سپری شده هجده گل دریافت کرده که میانگین گل خورده‌اش ۰.۷۳ در هر بازی است.

در رده دوم فولاد خوزستان، با ۱۹ گل دریافتی قراردارد. این تیم میانگین گل خورده ۰.۸۳ را ثبت کرده است.

در رده سوم بهترین خط دفاعی نیز سپاهان اصفهان و پیکان تهران هر دو با بیست و یک گل زده دارای میانگین گل خورده ۰.۹۱ هستند.

«ثروتمندترین ورزشکار بازنشسته»

مجله آمریکایی فوربس از ثروتمندترین ورزشکار بازنشسته جهان رونمایی کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، مجله آمریکایی فوربس در تازه‌ترین شماره خود از چهره ثروتمندترین ورزشکاران بازنشسته جهان رونمایی کرد.

joradn

بر این اساس، «مایکل جردن» با درآمد شصت و هفت میلیون پوند در سال گذشته عنوان نخست را به دست آورد و «دیوید بکهام» با پنجاه میلیون و پانصد هزار پوند در جای‌گاه دوم قرار گرفت.

«کفاشیان: درباره صحبت‌های وزیر نظری ندارم»

رییس فدراسیون فوتبال گفت: آرزوی من در سال ٩۴ آشتی کردن با وزیر ورزش است نه دیدار با او!

به گزارش  فارس، «علی کفاشیان» که عصر امروز در تمرین تیم‌ملی امید حاضر شده بود درباره صحبت‌های وزیر ورزش گفت: صحبت‌های وزیر ورزش را کاملن شنیدم.

وی درباره این‌که وزیر ورزش گفته بود از فدراسیون فوتبال راضی نیست و این فدراسیون ملوک‌الطوایفی اداره می‌شود تاکید کرد: نظر خاصی ندارم و معتقدم که وزیر نظرش را در این‌باره گفته است.

کفاشیان هم‌چنین درباره این گفته وزیر که گزارش‌های تخلف داوری به دست او رسیده است تاکید کرد: در روزهای آینده جلسه‌ای با کمیته داوران خواهم داشت و آنها را مامور می‌کنم تا این موارد را پیدا کنند تا ببینم منظور وزیر از این تخلفات چیست.

kafashian

رییس فدراسیون فوتبال اظهار داشت:‌ با اشاره به این‌که امروز جلسه‌ای با «کارلوس کی‌روش» برگزار نکرده است درباره این اظهار‌نظر کی‌روش که اگر با او هم‌کاری نشود یا استعفا می‌دهد یا باید او را اخراج کنند گفت: نه استعفایی از مربی تیم‌ملی به دستم رسیده و نه خیال اخراج او را دارم.

کفاشیان درباره حضورش در تمرین تیم امید تصریح کرد: باید می‌آمدم چون بازی‌های این تیم نزدیک است. به کاشانی و خاکپور هم خسته نباشید می‌گویم و امیدوارم که این تیم در بازی‌های پیش‌رو نتیجه بگیرد. ضمن این‌که برای فوتبال ایران در سال ٩۴ آرزوی موفقیت دارم.

وی در پایان درباره این‌که آینده در رادیو گفته بود در سال ٩۴ آرزوی دیدن وزیر ورزش را دارد گفت: خیر آرزوی من آشتی با وزیر است نه دیدار او.

«جام‌جهانی قطر زمستانی شد»

با تایید اعضای کمیته اجرایی فدراسیون جهانی فوتبال جام‌جهانی ٢٠٢٢ در فصل زمستان برگزار خواهد شد.

ghatar

به گزارش ایسنا، با تایید کمیته اجرایی فیفا، قطر برگزار کننده نخستین جام‌جهانی در فصل زمستان خواهد بود. بر اساس تصمیم این کمیته جام‌جهانی بیست و دوم فوتبال در ماه‌های نوامبر و دسامبر برگزار خواهد شد. دیدار نهایی این رقابت‌ها نیز ١٨ دسامبر ٢٠٢٢ خواهد بود که روز ملی قطر نیز به شمار می‌رود.

هم‌چنین عنوان شده است جام‌جهانی ٢٠٢٢ در زمان کوتاه‌تری نسبت به دیگر جام‌های تاریخ برگزار شود. بر همین اساس کارگروهی تشکیل خواهد شد تا تقویم رقابت‌های بین‌المللی را برای بازه‌ زمانی ٢٠١٩ تا ٢٠٢٢ شکل دهد.

پیش از این هم گفته شده بود جام‌جهانی قطر در زمستان انجام خواهد شد و تنها تایید کمیته اجرایی فیفا برای قطعی شدن این زمان باقی مانده بود.

مطالب مرتبط

نبود امکانات و مرگ سنگ‌نورد ایرانی در روزهای پایانی سال

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,