Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
کلیه برای فروش، روایتی غم‌انگیز

«روایت تکان‌دهنده یک عکاس ایتالیایی از فروش کلیه در ایران»

2015 March 21

گزارش / رادیو کوچه

منبع: سحام

 

هشدار: دیدن این گزارش تصویری ممکن است برای برخی مخاطبان بیش از اندازه ناراحت کننده باشد.

بازار خرید و فروش کلیه در ایران موضوعی است که یک عکاس ایتالیایی در قالب گزارشی با عنوان «کلیه برای فروش» روایتی غم‌انگیز از آن به تصویر کشیده است.

تازه‌ترین آمارهای وزارت بهداشت گویای آن است که در کشور بیش از ۵۰ هزار نفر دچار نارسایی کلیوی هستند که از این تعداد نزدیک به ۲۷ هزار نفر هفته‌ای سه بار باید دیالیز شوند. براساس همین آمارها سالانه ۵ تا ۶ هزار نفر به این تعداد افزوده می‌شود که تا سال ۱۴۰۰ این تعداد به ۹هزار نفر خواهد رسید.

آمار رو به افزایش نارسایی کلیوی در کشور و بیماران نیازمند به کلیه سال‌ها است که زمینه‌ساز به وجود آمدن بازار غیرقانونی خرید و فروش کلیه و کلاهبرداری و سودجویی برخی افراد شده است.

دراین میان وزارت بهداشت اعلام کرده است در سال ۹۴ قصد دارد با ایجاد شبکه فراهم آوری به منظور ثبت اطلاعات و آمار اهدا کنندگان و نیازمندان پیوند کلیه، دست کلاهبرداران و سودجویان را کوتاه کند.

براساس این طرح هیچ بیمارستانی حق پیوند کلیه ندارد مگر انجمن حمایت از بیماران کلیوی مجوز آن را صادر کرده باشد. همچنین اطلاعات افرادی که قصد اهدای عضو دارند با افرادی که متقاضی دریافت هستند در سامانه‌ای ثبت شده و هیچ گاه فرد اهدا کننده با گیرنده مگر در زمان پیوند، ارتباط نخواهد داشت.

با وجود تدابیر و طرح‌های وزارت بهداشت اما بازار غیرقانونی فروش کلیه همچنان پر رونق است و بسیاری از بیماران با واسطه یا بی‌واسطه با پرداخت مبالغ هنگفت دست به پیوند کلیه می‌زنند.

براساس گزارش‌های غیررسمی فقر و اعتیاد دو عاملی هستند که بیش‌تر فروشندگان کلیه را وادار به این کار می‌کند. براساس همین گزارش‌ها فروشندگان کلیه معمولن با حداقل میانگین ۱۸سال و قیمت‌هایی با حداقل ۲۰ میلیون تومان کلیه خود را به افراد نیازمند می‌فروشند؛ با این همه خرید کلیه به این شکل همیشه موجب بازگشت بیمار نیازمند به زندگی عادی نمی‌شود.

به گزارش فرادید، «فرانچسکو آلسی» عکاس و مستندساز ایتالیایی که چندی پیش به ایران سفر کرده است این موضوع را دست‌مایه یک گزارش تصویری قرار داده است. گزارش تصویری تکان‌دهنده او با عنوان «کلیه برای فروش» یک بیمار مبتلا به نارسایی کلیوی و فرد اهداکننده کلیه را تا پس از اتاق عمل دنبال می کند و در زیرنویس آخرین عکس از پایان غم انگیز این پیوند کلیه خبر می‌دهد.

 

1

غفار نقدی، جوان ۲۴ ساله ایرانی، روی تن خود زخم‌های شش سال نارسایی کلیوی را یدک می‌کشد، او مجبور است سه بار درهفته دیالیز کند.

 

2

فروش کلیه از طریق تبلیغات جوانان فروشنده بر در و دیوار بیمارستان محل انجام پیوند یا از طریق تبلیغ در روزنامه انجام می‌شود.

 

3

غفار و خانواده‌اش، چند روز پیش از انجام پیوند با نارین ملاقات می‌کنند. خانواده غفار زمین خود را فروختند، تا کلیه‌ای به قیمت ۴۶۰۰ یورو برای او خریداری کنند.

 

4

غفار در اتاق بیمارستان چند روز پیش از پیوندی که قرار است پس از شش سال رنج دیالیز انجام شود.

 

5

غفار و خانواده‌اش چند روز پیش از پیوند کنار آتش جمع شده‌اند. خانواده غفار مجبور شدند، همه زمینهای خود را برای خرید کلیه بفروشند.

 

6

قیمت کلیه، بسته به میزان عرضه و تقاضا، بین ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو نوسان دارد. در زمان‌هایی که میزان بیکاری بالاست، همچون الان که قیمت نفت با افت شدید مواجه شده، قیمت کلیه به علت افزایش میل مردم به فروش کاهش می‌یابد.

 

7

چند روز پس از پیوند کلیه به غفار، نارین برای آخرین معاینات پزشکی در بیمارستان پذیرش می‌شود. او با فروش کلیه‌اش به غفار، بالاخره می‌تواند از خانه پدری نقل مکان کند و به شوهرش ملحق شود، به این امید که پیش از به پایان رسیدن پولش بتواند شغلی دست و پا کند.

 

8

حسنعلی عیل‌دادی،۶۳ ساله، دستش را به سوی تخت غفار دراز کرده است. حسنعلی، بستنی‌فروشی مبتلا به دیابت است که به تازگی از رضا ترفی، سی ساله، کلیه دریافت کرده است. او کلیه رضا را به قیمت ۴۶۰۰ یورو خریده است. حسن پیش از آن‌که تصمیم به خرید کلیه بگیرد، ۲۰ سال دیالیز می‌شد.

 

9

غفار را از اتاق عمل خارج می‌کنند. لحظاتی پس از پیوند کلیه نارین به او.

 

10

نارین در راهروی بیمارستانی که دو روز پیش کلیه‌اش را در آن اهدا کرده، قدم می‌زند. نارین اسم مستعار اوست. به غیر از او و شوهرش، هیچ یک از اعضای خانواده‌اش از تصمیم او برای فروش کلیه‌اش مطلع نیستند.

 

11

غفار، ۲ روز پس از پیوند کلیه. او به مدت ۱۵ روز در بیمارستان تحت نظر خواهد بود. غفار یکی از حدود ۱۴۰۰ ایرانی‌ای است که درسال ۲۰۱۴، کلیه‌ای را که از انسانی زنده خریداری کرده‌اند را دریافت کرده است.

 

12

هم اتاقی غفار، جای زخمی را که از جراحی کلیه فروشی‌اش روی بدنش مانده را نشان می‌دهد.

 

13

غفار و نارین در راهروی بیمارستان، پس از انجام پیوند. نارین ۳ روز پس از جراحی، از بیمارستان مرخص شد. غفار سه هفته بعد از این عکس، به علت این‌که بدنش کلیه پیوندی را پس زده بود، از دنیا رفت.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,