Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
در مراسم خاکسپاری در کابل

«زنان افغان اجازه ندادند مردان جنازه سوخته شده فرخنده را حمل کنند»

2015 March 22

خبر / رادیو کوچه

 

مراسم خاکسپاری پیکر «فرخنده» دختری که سه روز پیش در کابل به اتهام سوزاندن قرآن، توسط مردم  به قتل رسید و سپس جنازه‌اش به آتش کشیده شد، روز یک‌شنبه بیست و دوم مارس برگزار شد و زنان شرکت کننده در این مراسم اجازه ندادند که تابوت این دختر توسط مردان حمل شود.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، امروز یک‌شنبه شمار زیادی از مردم کابل، فعالین مدنی، نمایندگان اقشار مختلف جامعه افغانستان و بستگان او تابوت این دختر ۲۷ ساله را با سر دادن شعار «عدالت» «عدالت»، به گورستانی در منطقه ۵۰۰ فامیلی در شمال کابل به خاک سپردند.

ژنرال «ظاهر ظاهر»، مسئول جنایی پلیس کابل در این مراسم گفت که تاکنون ۱۳ نفر را به اتهام قتل فرخنده بازداشت کرده است و تحقیقات برای پیدا کردن بقیه افراد متهم ادامه دارد.

«نادر»، پدر فرخنده که خود مهندس بهداشت است به خبرنگاران گفته که صبح همان روز دخترش مبلغ ۱۰۰ افغانی (معادل ۲ دلار) از او پول گرفته که دفترچه بخرد. در پایان روز خبر شده که دخترش زیر سنگ مردان کشته و جسدش سوزانده شده است.

kabul

او گفت که دخترش همیشه به مسایل اسلامی پابند بود و دیگران را همواره برای رعایت مسایل اسلامی توصیه می‌کرد. به گفته او دخترش می‌خواست معلم شود. چندی قبل دچار بیماری شده بوده که با مراجعه به دکتر بهبود یافته بود.

مولوی «احمد»، امام مسجد محل، که به گفته خودش سال‌هاست فرخنده و خانواده‌اش را از نزدیک می‌شناسد، گفته است که تمام اعضای این خانواده اهل فرهنگ و علم هستند و به مسایل اسلامی معتقدند و فرخنده نیز با مبادی علوم اسلامی آشنایی داشته است.

این مولوی افغان به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته است که براساس اطلاعات بدست آمده این دختر با ملای که در محل تعویذ نویس بوده مشاجره لفظی کرده که بعد او فرخنده را متهم به سوزاندن قران می‌کند و مردم خشمگین نیز فرخنده را به قتل می‌رساند.

روز یک‌شنبه «محمد ایاز نیازی»، امام جماعت یکی از مساجد مهم شهر کابل به مراسم خاکسپاری فرخنده راه داده نشد، و تشیع کنندگان او را مجبور کردند که محل برگزاری مراسم را ترک کند.

آقای «ایازی»، در جریان خطبه نماز جمعه گفته بود: «خواهش من از ارگان‌های (نهادهای) عدلی و قضایی این است که با دقت حرکت کنند… وقتی که به مقدس‌ترین معتقد مردم [قرآن] اهانت صورت بگیرد، مردم مکلف نیستند که بپرسند این [متهم] اعصابش جور است یا ناجور است. فکرتان باشد که این اشتباه بزرگ است و اگر دست می‌زنید به دستگیری مردم، شاید این مردم قیام کنند.»

بیشتر بخوانید

بازداشت ۶ نفر به اتهام کشتن و سوزاندن یک زن در کابل

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. یک انسان
    1

    ملا ها خود ار غلطی را بخواهند میتوانند بکنند باید توی دهن آن خدایی که تنها زبان ملا ها را میفهمد زد وبه جای این زنان بی زبان سنگسارش کرد ملت افغانستان باید به خود بیایند کوجکترین دفاع از دین یعنی میدان دادن به این ملا ها .خیلی ساده است اینان خود را نماینده کسی میدانند که آنقدر ناتوان است که بیش از ۱ زبان بلد نیست آن هم عربی است آن هم زبان ملاهای کثیف است نگاه کنید سابقه خامنه ای را که کی بوده جه کاره بوده است اما امروز مقعدش را هم که جراحی میکنند همان مقعدی که حتی در شبکه ها هم از سابقه اش با مدرک بسیار گفته اند متبرک میشود وبرای علم الهدی یک ملای دزد و کثیف دیگر برکت میاورد کلا حساب دین که یک جیز شخصی اس باید از ملایان گرفت فقط تنها کافی است جمع بزنید ببینید جند صد هزار نفر از دید ملا ها از بو حرام ایران داعش طالبان وده ها سگ دیگر در سال گذشته جهان ما کشته سوزاده سربریده فراری ووو شده است این نیست مگر فتوای آغازین ملا هایی که ممکن است در عربستان یا لندن یا قم یا سومالی یا کابل نشسته باشند براستی که اینان نشانی از انسانیت نبرده اند برایشان هم مهم نیست که کی کجا میمیرد