Saturday, 18 July 2015
24 November 2020

«تولید برق از حرکات طبیعی بدن با فن‌آوری نانو»

2010 March 18

فیلم‌های لاستیکی تولید‌کننده توان که توسط مهندسان دانشگاه پرینستون ساخته شده‌اند می‌توانند حرکات طبیعی بدن مانند تنفس و پیاده روی را برای توان دادن به تنظیم‌کننده‌های قلب ، گوشی‌های موبایل و سایر افزاره‌های برقی به خدمت گیرند.

به گزارش ایسنا، این مواد که از نانوروبان‌های سرامیکی جاسازی شده در داخل ورقه لاستیکی سیلکونه تشکیل شده‌ است، هنگام خم شدن الکتریسیته تولید می‌کند و کارآیی زیادی در تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی دارد.

کفش‌های ساخته‌ شده از این ماده روزی خواهند توانست انرژی پیاده‌روی و دویدن را برای تغذیه افزاره‌های الکتریکی قابل ‌حمل جمع‌آوری کنند. این ورقه‌ها با قرار گرفتن بر روی شش‌ها خواهند توانست حرکات تنفسی را به منبع تغذیه تنظیم‌کننده قلب تبدیل کرده و نیاز به جراحی برای تعویض باتری‌های تغذیه آن‌ها را برطرف کنند.

گروه پرینستون اولین تیمی است که با موفقیت سیلیکونه و نانوروبان‌های تیتانات زیرکونات سرب (PZT) را ترکیب کرده است.‌PZT  یک سرامیک پیزوالکتریک است به این معنا که با قرار گرفتن تحت فشار مکانیکی می‌تواند ولتاژ الکتریکی تولید کند. در بین تمام مواد پیزوالکتریک، PZT کارآترین می‌باشد و قادر است که 80 درصد انرژی مکانیکی اعمال شده را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

میشائیل مک آلپاین، مدیر این پروژه، می‌گوید:‌« PZT صد برابر کاراتر از کوارتز (یک ماده پیزوالکتریک دیگر) است. اگر شما بخواهید بیشترین انرژی ممکن را از پیاده‌روی و یا حرکات تنفسی تولید کنید باید آن‌را به کارآترین روش ممکن برداشت کنید».

فرایند ساخت این پژوهش‌گران با تولید نانوروبان‌های PZT شروع می‌شود. آن‌ها در یک فرایند جداگانه این روبان‌ها را در داخل ورقه‌های شفافی از پلاستیک سیلکونه جاسازی کرده و چیزی به نام «تراشه‌های پیزو-پلاستیک» درست کردند. سیلیکونه که در کاشت‌های زیبایی و افزاره‌های پزشکی استفاده می‌شود یک ماده زیست‌سازگار است.

مک آلپاین گفت: «این افزاره‌ جدید جمع‌آوری‌کننده انرژی می‌توانند در داخل بدن قرار گیرد و بدون این‌که توسط آن دفع شود به طور همیشگی به افزاره‌های پزشکی توان دهد».

نتایج این تحقیق در مجله‌ Nano Letters منتشر شده‌ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,