Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
نوروز و کردها

«گالری/کردها مراسم نوروز را در شهر ترک‌نشین اسکی‌شهیر برگزار کردند»

2015 March 23

اکرم اسدی / رادیو کوچه

 

نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به‌جا مانده از دوران کهن در بخشی از خاورمیانه، جایگاه ویژه‌ای در میان مردم کرد داشته و در طی گذشت قرن‌ها همچنان جشن نوروز در سرزمین کردستان با شور و شوق فراوان برگزار می‌شود.

AKRAMASADI

کردها از نظر زبان و مذهب به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند ولی همه آن‌ها نوروز را جشن می‌گیرند. نوروز و بهار برای کردها مفهوم آزادی و رهایی از بند اسارت و بندگی ظلم و جور ستمکاران، زایشی نو و ازسرگیری کار و تلاش دوباره برای زندگی دارد.

AKRAMASADI16

در افسانه‌های کردی، نوروز به عنوان جشن رهایی مردم کرد از زیر دست ظالمان توصیف شده‌است و به همین خاطر برگزاری جشن نوروز به عنوان راه دیگری برای نشان دادن پشتیبانی از جنبش آزادی بخش کردها محسوب می‌شود.

AKRAMASADI8

جشن نوروز در مناطق کردنشین، در ترکیه کنونی پس از استقرار جمهوری ترکیه نوین از سوی مصطفا کمال پاشا، تا چند سال پیش ممنوع بود و برگزار کنندگان به شدت سرکوب و مجازات می‌شدند، اما پس از سال‌ها مبارزه کردها، اکنون این جشن مناطق کردنشین با شور و شوقی وصف‌ناپذیر و با شرکت میلیونی مردم برگزار می‌شود.

AKRAMASADI24

امسال نیز در ترکیه علاوه بر مناطق کردنشین، کردهای ساکن استانبول، آنکارا، ازمیر، اسکی‌شهیر و … نوروز را با حمایت از عبداله اوجالان رهبر زندانی حزب کارگران کردستان و برافراشتن عکس‌های وی در این مراسم، برگزار کردند.

AKRAMASADI1

AKRAMASADI2

AKRAMASADI3

AKRAMASADI4

AKRAMASADI5

AKRAMASADI6

AKRAMASADI7

AKRAMASADI15

AKRAMASADI9

AKRAMASADI10

AKRAMASADI11

AKRAMASADI12

AKRAMASADI13

AKRAMASADI14

 

AKRAMASADI17

AKRAMASADI18

AKRAMASADI19

AKRAMASADI20

AKRAMASADI21

AKRAMASADI22

AKRAMASADI23

AKRAMASADI25

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,