Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در یک گفت‌وگوی تلویزیونی

«رییس سازمان سیا: داعش و ایران هر دو برای آمریکا خطرناک هستند»

2015 March 23

خبر / رادیو کوچه

 

«جان برنان»، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) با بیان این مطلب که این سازمان اطلاعات دقیقی از برنامه هسته‌ای ایران دارد، گفت آمریکا نگران است که جنگ علیه داعش نفوذ ایران در عراق را افزایش دهد و موجب بی‌ثابتی در منطقه شود.

«جان برنان» بالاترین مقام امنیتی آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» که روز یک‌شنبه بیست و دوم مارس انجام داد، اظهار کرد که ایران نسبت به پیامدهای ساختن بمب هسته‌ای واقف است و اگر چنانچه به سمت برنامه هسته‌ای غیر صلح‌آمیز حرکت کند، راهکارهای جلوگیری از دست‌یابی ایران به بمب هسته‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند.

رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) همچنین در این گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که اطمینان دارد، اطلاعاتی که این سازمان در مورد برنامه هسته‌ای ایران دارد دقیق است و این سازمان درک خوبی از شرایط برنامه هسته‌ای ایران دارد.

janbernn

آقای «برنن»، گفت، رییس جمهوری آمریکا، کاملن واضح گفته‌است که ما از آن نوع از سلاح اتمی که ایران در مسیر دست‌یابی به آن قرار داشت جلوگیری خواهیم کرد. بنابراین اگر آن‌ها (ایرانی‌ها) تصمیم بگیرند چنین مسیری را بروند، می‌دانند که خود را در معرض خطر قرار داده‌اند.»

رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا همچنین گفت که واشینگتن همچنان به فشار بر ایران برای جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای ادامه خواهد داد: ما امیدواریم که بتوانیم برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کنیم. ما همچنان ایران را دولتی حامی تروریسم می‌دانیم و صرف نظر از این‌که توافقی حاصل شود یا نشود به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهیم داد تا مطمئن شویم که ایران قادر نیست برخی از کشورهای منطقه را بی‌ثبات کند.

«جان برنان» در این مصاحبه یک‌شنبه در مورد نقش ایران در عراق اظهار که «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران در مشورت دادن به شبه نظامیان شیعه از جمله در نبرد اخیر تکریت که با داعش می‌جنگند خیلی شدت عمل و فعالیت دارد. اما او گفت که تصور نمی‌کند حضور آقای «سلیمانی» و مشاورانش نشانه‌ای از بزرگ‌تر شدن نقش ایران در عراق و آینده آن کشور باشد.

آقای «برنان» گفت که هرچند ایران و آمریکا هر دو گروه دولت اسلامی «داعش» در عراق و سوریه را دشمن خود می‌دانند اما او در حال حاضر ایران را متحد آمریکا در داخل عراق نمی‌داند.

رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پاسخ به این پرسش که کدام برای آمریکا خطرناک‌تر است، ایران یا گروه «دولت اسلامی»، گفت: «هردوی آن‌ها برای آمریکا خطرناک‌ هستند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,