Saturday, 18 July 2015
16 June 2021

«خامنه‌ای و روحانی حالا فقط ۱۵۰ میلیارد دلار نفتی را می‌خواهند»

2015 March 23

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. این مطلب توسط یکی از خوانندگان به رادیو کوچه ارسال شده است. 

امیر فخرآور / از دیگران / رادیو کوچه

 

در پایان چهارمین روز از مذاکرات فرسایشی و فشرده هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵،  خبرگزاری بی بی سی از قول یک منبع نزدیک به مذاکرات هسته ای نوشت: “ظریف درباره قطعنامه فصل هفتم کوتاه نمیآید و مذاکرات برای همین کند شده است. حتی مسایل باقیمانده فنی هم قابل حل است ولی بدون قطعنامه فصل هفتم توافقی درکار نخواهد بود.” نگرانی جمهوری اسلامی و اصرار جواد طریف، بی ارتباط به نامه هشدار آمیز ۴۷ سناتور جمهوری خواه آمریکا به ایران نیست که توافق دولت اوباما تضمینی برای بقا در دولت بعدی ندارد. وزیر خارجه جمهوری اسلامی پیشتر در گفت وگو با هفته نامه صدا در تهران گفت: “توافق احتمالی قدرت های جهانی و ایران بر سر برنامه اتمی در یک قطعنامه فصل هفتمی منشور ملل متحد مورد تأیید قرار می گیرد و در نتیجه به یک توافق بین المللی و الزام آور برای همه دولت ها تبدیل می شود.” محمد جواد ظریف در ادامه این گفتگو، فرستادن پرونده گفتگوهای هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد را ابتکار شخصی و طرح پیشنهادی خود وی برای ادامه این مذاکرات، قلمداد کرد و گفت: “من به شورای امنیت و نقشی که آن نهاد می تواند در این زمینه ایفا کند اشاره کردم. من یک دیدگاه دارم اما این دیدگاه باید مورد تأیید همه اعضای تیم مذاکره کننده قرار گیرد.”

وبسایت دیپلماسی ایرانی که توسط محمد صادق خرازی مدیریت می شود، با اشاره به این گفتگوی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی محمد جواد ظریف، می نویسد: “در همین حال پیش تر این نگرانی ابراز شده بود که حتی در صورت حصول توافق کنگره آمریکا و شاید پارلمان کانادا زیر بار لغو تحریم ها نروند یا با تغییر دولت ها از ادامه انجام تعهدات سرباز بزنند حال آن که در صورت تصویب قطعنامه در شورای امنیت، همه پارلمان ها و دولت ها موظف به اجرای آن خواهند بود. بدین ترتیب می توان گفت چنانچه شورای امنیت سازمان ملل توافق هسته ای را درقالب یک قطعنامه به تصویب برساند دستگاه دیپلماسی ایران به یک موفقیت بین المللی دست می یابد که محدود به سیاست خارجی هم نمی ماند زیرا تبعات محسوس اقتصادی و تجاری هم خواهد داشت و مشخصا از آن پس برخی از کشورها توجیهی در بازپس ندادن پول فروش نفت و تحویل مواد غذایی به جای آن نخواهند داشت.

pol 

صادق خرازی سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و از مشاورین ارشد امور خارجه برای دولت های هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و حسن روحانی می باشد که البته روابط بسیار نزدیک سیاسی و خانوادگی با رهبر جمهور اسلامی دارد. خواهر صادق خرازی عروس سید علی خامنه ای و همسر مسعود خامنه ای است. خرازی که به هر دو جناح درون حکومت جمهوری اسلامی یعنی محافظه کاران و اصلاح طلبان نزدیک است، در این پاراگراف کوتاه تمام هدف حکومت جمهوری اسلامی و به ویژه دستگاه مکار دیپلماسی دولت حسن روحانی برای ارجاع پرونده گفتگوهای هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد را نا خواسته به زبان آورده است.

همانطور که دیماه ۱۳۹۳، در آستانه دور دیگری از مذاکرات هسته ای در مقاله ای با عنوان “هدف نهایی ایران از ادامه مذاکرات هسته ای چیست؟” اشاره شد، تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی در حال حاضر تنها و تنها یک هدف را دنبال می کند، اینکه پولهای بلوکه شده ایران در نتیجه تحریم نفت و بانک مرکزی ایران، آزاد شود. بر پایه گزارش رسمی وزارت خارجه آمریکا، این پولهای بلوکه شده نفتی از تیرماه ۱۳۹۲ تا تیر  ۱۳۹۳ بیش از یکصد میلیارد دلار بر آورد شده است. این مبلغ به راحتی می تواند بسیاری از مشکلات دولت حسن روحانی را حل کند.

با یک محاسبه ساده میتوان این مبلغ را بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار در آغاز سال نو در ایران تخمین زد. بخش بزرگی از این پول ها در بانک های کره جنوبی و ژاپن که متحدین وفادار و قدیمی ایالات متحده آمریکا هستند، نگهداری می شود تا تکلیف تحریم بانک مرکزی ایران روشن شود. این تحریم ها توسط کنگره آمریکا انجام شده است و جامعه جهانی بر اساس احترام نانوشته ای که برای ایالات متحده قائل هستند، از تحریم های کنگره آمریکا تبعیت می کنند. با این توضیح که اگر چه تبعیت از این تحریم ها الزام آور نیست اما بواسطه قدرت اقتصادی آمریکا جریمه های کمر شکن عدم تبعیت از تحریم ها برای کشور هایی که در فکر ایستادن در مقابلش باشند، ریسک بالایی دارد.  طرح ارائه پرونده گفتگوهای هسته ای ایران و کشور های ۱+۵ از طرف مشاوران و وکلای دولت اوباما، یا نبوغ سیاسی جواد ظریف و یا استادان شطرنج سیاسی در کاخ کرملین، از هر کجا که مطرح شده باشد، روزنه امیدی برای  رژیم جمهوری اسلامی است که زیر فشار طاقت فرسای جمهوری خواهان در کنگره آمریکا در حال باختن بازی است. در حال حاضر برای تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی دیگر نه دفاع از غنی سازی اورانیوم مفهوم دارد و نه دفاع از انرژی هسته ای که آنرا بیش از یک دهه است حق مسلم مردم ایران قلمداد کرده اند. تیم مذاکره کننده دولت روحانی از طرف خامنه ای مجوز گرفته است که با امضای هر نوع سندی با هر کیفیتی و به هر قیمت بتواند پول های بلوکه شده نفتی را به ایران وارد کند. سی ام بهمن ماه ۱۳۹۳، خبرگزاری دولتی ایرنا گفته های محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، را انتشار داد که از ناپدید شدن مبلغ ۷۰۰ میلیارد دلار در دولت احمدی نژاد خبر می داد. وی اضافه کرد: “دولت یازدهم زمانی وارد کار شد که دوران طلایی درآمدهای سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری به پایان رسیده بود، درآمدهای هنگفت رفته بود و به جای آن حلقه محاصره دور ملت ایران کشیده شده بود.” )۶( سخنگوی دولت روحانی در ادامه گفت که در حال حاضر دولت حسن روحانی باید با درآمد سالیانه ۱۷ میلیارد دلار کشور را اداره کند. برای دولت حسن روحانی که در روزهای ابتدایی ریاست جمهوری خود گفته بود دولت وی خزانه را خالی تحویل گرفته است، و حالا با ۱۷ میلیارد دلار درآمد سالیانه آنرا اداره میکند، دسترسی به پولی معادل بیش از ۱۵۰میلیارد دلار چیزی شبیه به تحقق رویای سیندرلا و رفتن با کالسکه طلایی به مهمانی پسر شاه خواهد بود. روحانی می تواند تمام مشکلاتش را برای دو سال باقیمانده از ریاست جمهوری اش حل کند و به آسانی به دور دوم امیدوار باشد. همچنین مردم به شدت ناراضی را برای مدتی نه چندان کوتاه راضی و ساکت نگاه دارد.

rohani

خامنه ای هم بسیار خوشحال خواهد بود. امپراطوری اهریمنی وی که باید تروریست های شبه نظامی حوثی در یمن تا تروریست های حزب الله لبنان، تروریست های حماس در نواز غزه و تروریست های سپاه قدس در عراق و سوریه را تغذیه کند، مدتی است که با بحرانی بسیار بزرگ مواجه شده است، تحریم های نفت و بانک مرکزی ایران و کاهش شدید درآمد نفت که خزانه دولت جمهوری اسلامی را خالی کرده است، چاره ای جز تن دادن به ذلت و امضای یک قرارداد با هر کسفیتی با آنچه شیطان بزرگ می نامندش برای خامنه ای نگذاشته است تا به هر قیمتی دوباره دستش به دلارهای رویایی نفت برسد. دیپلمات های مکار دولت روحانی فکر همه چیز را کرده بودند و در دولت اوباما برای خود گوش های مناسبی برای فریب خوردن یافته بودند اما تصور اینکه جمهوری خواهان انتخابات کنگره را با اختلافی زیاد خواهند برد، در محاسباتشان نبود. حالا رژیم جمهوری اسلامی و دولت اوباما هر دو در کنجی گرفتار شده اند که متحدین زیادی در کنار خود نمی بینند. وضعیتی بسیار عجیب برای دولت اوباما به واسطه اقدامات رادیکال و تندرویهای سیاسی ایدئولوژیک وی پیش آمده است که حتی همراه کردن هم حزبی هایش در حزب دموکرات نیز بسیار دشوار شده است. دولت اوباما عملا تمام متحدین طبیعی و قدرتمند آمریکا را در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا مثل مصر، عربستان و اسرائیل از دست داده است و از سر ناچاری به شانه های لرزان رژیم جمهوری اسلامی تکیه کرده است که در نوع خود این درجه از ضعف دولت در تاریخ ایالات متحده بی سابقه است.

در حالی که دولت روحانی اعلام می کند که خزانه خالی است و با کمتر از یک پنجم درآمد دولت در زمان احمدی نژاد مجبور به اداره کشور هستند، شاهد گسترش حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم منطقه ای و بین المللی هستیم. شبه نظامیان شیعه حوثی دولت یمن را سرنگون می کنند و در حالی که نیروهای ویژه آمریکایی مجبور می شوند برای حفظ جانشان تمام اموال و دارایی و اتومبیل هایشان و حتی اسلحه هایشان را باقی می گذارند و به سرعت از کشور خارج می شوند، جمهوری اسلامی بلا فاصله خط پرواز بین تهران صنعا را بر قرار می کند که البته این پرواز ها قابل دسترسی برای عموم نیست. هواپیمایی ماهان که یکی از گرانترین شرکت های هواپیمایی  جمهوری اسلامی است، از دهم اسفند ۱۳۹۳، اول مارس ۲۰۱۵، هر روز دو پرواز رفت و برگشت ویژه و لوکس از تهران به صنعا پایتخت یمن بر قرار می کند. با مراجعه به وبسایت هواپیمایی ماهان ایر و دفاتر این شرکت در تهران متوجه می شوید که امکان خرید بلیط به مقصد صنعا برای پرواز مستقیم وجود ندارد و در ۱۴ پرواز هفتگی مستقیم به صنعا تنها وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امکان اعزام نیرو به این پایتخت انقلاب زده و دور افتاده در انتهای شبه جزیره عربستان را دارند. توجه داشته باشید که کشور مالزی در سالهای اخیر یکی از بزرگترین میزبانان ایرانیان مهاجر بوده است و با وجود تقاضای فراون برای سفر به مالزی هواپیمایی ماهان تنها چهار پرواز مستقیم هفتگی به مالزی دارد، چه اتفاق ویژه ای در صنعا در شرف رخ دادن است که نیاز به چهارده پرواز محرمانه هفتگی داشته باشد؟ جز اینکه افسران کارکشته سپاه پاسداران برای انتقال تجربه انقلاب اسلامی ایران شبانه روز در حال فرستادن نیروی تازه نفس، تجهیزات و اسلحه برای حمایت از شورشیان شیعه حوثی هستند تا این گروه بتواند در خلا قدرت پس از یک شبه کودتا قدرتش را در یمن تثبیت کند و به این شکل عملا جمهوری اسلامی در طول مرزهای استراتژیک کشور یمن با عربستان سعودی، این رقیب دیرینه ملاها ماندگار شود.

sepaheghods

توجه داشته باشیم که حمایت از شورش شبه نظامیان شیعه حوثی برای سرنگونی حکومت یمن که رابطه خوبی با ایالات متحده داشت، در روزهایی که جمهوری اسلامی با مشکل نقدینگی در نتیجه تحریم های بین المللی مواجه است، رخ داد. تصور کنید اگر رژیم خامنه ای به ۱۵۰ میلیارد دلار دست یابد چه پایکوبی میتانه ای در جمع تمام گروه های تروریستی منطقه که تحت حمایت مستقیم رژیم جمهوری اسلامی قرار دارند، به پا خواهد شد. پرسش اینجاست که حساب کردن روی گزینه ارجاع پرونده گفتگوهای هسته ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد تا چه اندازه برای رژیم جمهوری اسلامی مفید خواهد بود تا بتواند به دلارهای نفتی بلوکه شده هر چه سریعتر دست یابد؟

دکتر کنت کتزمن کارشناس ارشد مرکز تحقیق کنگره ایالات متحده آمریکا در امور ایران، خاور میانه و شمال آفریقا، لغو تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را از طریق قطعنامه احتمالی شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان پذیر نمی داند، چرا که این تحریم ها توسط کنگره ایالات متحده اعمال شده اند و متحدین آمریکا از آن پیروی کرده اند. تنها کنگره ایالات متحده و یا شخص رئیس جمهور با یک دستور ویژه اجرایی می توانند امکان رفع تحریم بانکی ایران و انتقال این پولهای بلوکه شده به ایران را فراهم کنند. کنگره ایالات متحده که از ژانویه ۲۰۱۲ دست کم برای دو سال آینده و تا پایان ریاست جمهوری اوباما در کنترل جمهوری خواهان خواهد بود، به روشنی نشان داده است که نه تنها علاقه ای به کم کردن فشار ها از روی دوش رژیم جمهوری اسلامی ندارد، بلکه به افزایش این فشارها تا تسلیم کامل و بی قید و شرط رژیم به خواسته های جامعه بین المللی اعتقاد دارد. از سوی دیگر اوباما اگر چه امکان صدور جنین فرمانی را دارد، اما افکار عمومی در ایالات متحده به شدت با سیاست های دولت اوباما در قبال ایران مخالف است و از آنجا که ایران را یکی از دشمنان خطرناک امنیت ملی ایالات متحده می داند، ریسکی خطرناک برای اوباما خواهد بود که به تنهایی در این مورد اقدام کند. در چنین شرایطی رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل متحد می تواند بهانه کافی به رئیس جمهور آمریکا بدهد تا به پیشتوانه حمایت بین المللی از چنین تصمیمی، تحریم بانکی رژیم جمهوری اسلامی را تعلیق کند. حتی در چنین شرایطی نیز، این تصمیم یک ریسک بزرگ برای دولت اوباما و برای حزب وی، حزب دموکرات خواهد بود که به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده چشم دوخته است تا بتواند قدرت را همچنان در کاخ سفید در اختیار داشته باشد و واکنش های احتمالی به این تصمیم شاید رویای ماندن در کاخ سفید را برای دموکرات ها بسیار کمرنگ سازد. دیگر کشور های عضو گروه ۱+۵ نیز هر کدام سودای خود را در این مذاکرات در سر دارند. جمهوری اسلامی در دو سال گذشته کنفرانس های متعددی را برای کمپانی های بزرگ اروپایی در ایران و سر تاسر اروپا ترتیب داده است تا سرمایه گذاران اروپایی را برای بازگشت به ایران تشویق کند. اگر رای آنها در شورای امنیت به نفع رفع تحریم بانکی کمک کند تا جمهوری اسلامی به بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار پول نقد دست یابد، قرار دادهای بزرگی با این کشور های اروپایی و همچنین با روسیه و چین در انتظارشان خواهد بود که شاید همه کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل بتوانند سهمی از این پول باد آورده ببرند و هدیه ای از رژیم ملاها دریافت کنند. اگر چه وضعیت فرانسه با توجه به نزدیکی دولت این کشور به دولت اسرائیل قدری متفاوت از سایر اعضای ۱+۵ خواهد بود، اما قطعا روسیه بیشترین سهم را طلب خواهد کرد.

mozakratatomi

نامه جوان ترین سناتور آمریکایی تام کاتن که به امضای بیش از ۴۶ همکار وی در سنا رسید، شاید محکمترین و هوشمندانه ترین پیامی بود که می شد برای رهبران جمهوری اسلامی فرستاد. اوباما تلاش کرد تا نوشتن نامه سرگشاده توسط تقریبا نیمی از اعضای سنای آمریکا به رهبران ایران را اقدامی شرم آور تلقی کند و آنها را نکوهش کرد که چرا به رهبر دیکتاتور ایران نامه نوشته اند، در حالی که این نامه خطاب به رهبر ایران نبود و ادبیات اخطارآمیز و توهین و کنایه نسبت به ملاهای حاکم بر ایران در آن به کار رفته بود و درک نادرست آنها از قانون اساسی آمریکا و دموکراسی غربی را به تمسخر گرفته بود و به به جای ارسال به آدرس خامنه ای یا دیگر رهبران جمهوری اسلامی به صورت محرمانه، به شکل سرگشاده روی وبسایت ها و خبرگزاری ها منتشر شده بود. فراموش نکنیم که اوباما در دوران کاندیتاتوری پیام های محرمانه برای خامنه ای و رهبران جمهوری اسلامی فرستاده بود و پس از رسیدن به ریاست جمهوری دست کم در چهار مورد نامه های محرمانه و احترام آمیز بهخ شخص خامنه ای فرستاده است. چنین رفتارهای متناقض و غیر اخلاقی از سوی اوباما و دولت وی سبب شده است که نمایندگان کنگره ایالات متحده، به ویژه در مورد مذاکرات محرمانه هسته ای با ایران به هیچ عنوان به وی اعتماد نداشته باشند. نکته بسیار خطرناکی که باید درباره رفتار ملاهای حاکم بر جمهوری اسلامی به خاطر داشته باشیم این است که فشار بی پولی شدید در نتیجه تحریم نفت و تحریم بانک مرکزی ایران، آنها را به زور به پای میز محاکمه آورده است. اگر مبلغ ۱۵۰ میلیارد دلار در ختیار این رژیم گذاشته شود که به قول سخنگوی دولت روحانی با ۱۷ میلیارد دلار در حال حاضر کشور را اداره می کنند، تموان اداره کشور را برای یک دهه با همین پول خواهند داشت و دیگر نیازی به تبعیت از جامعه جهانی و دست برداشتن از بلند پروازی های خطرناک هسته ای و پایبندی به مذاکرات نخواهند دید. حالا همه چشم ها به کنگره ایالات متحده دوخته شده است که چگونه نمایندگان مردم آمریکا از هر دو حزب خواهند توانست جلوی لغو یا تعلیق تحریم بانکی ایران را گرفته و مانع دسترسی حکومت تروریست پرور جمهوری اسلامی به بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار پول نقدی شوند که چشم تروریست های بین المللی و دولت روسیه به آن دوخته شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,