Saturday, 18 July 2015
23 October 2021

«اختلاف میان دولت و رییس‌جمهور ترکیه بر سر صلح با کردها»

2015 March 24

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد، نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست.  اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید. این مطلب بدون ویرایش رادیو کوچه منتشر شده است.

وبلاگستان / رادیو کوچه

منبع: دویچه‌وله

 

صلح با کردهای ترکیه موضوع اختلاف میان دولت و رجب طیب اردوغان شده است. در حالی که دولت از پیام اوجالان برای زمین‌ گذاشتن سلاح‌‌ها پشتیبانی می‌کند، رئیس‌جمهور از مذاکرات صلح با کردها انتقاد کرده است.

چگونگی برخورد با مسئله کردها به موضوع اختلاف بین دولت و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور تبدیل شده است. رسانه‌ها می‌گویند، اردوغان روز یکشنبه (۲۲ مارس/ ۲ فروردین) از رویکرد دولت در رابطه با روند صلح با کردها انتقاد کرد.

در پی این سخنان بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه خواستار عدم دخالت رئیس‌جمهور در فرایند آشتی با کردها شد.

ojalan

دولت از پیام عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) استقبال کرده است.

این پیام روز شنبه (۲۱ مارس) در مراسم نوروزی کردهای دیاربکر قرائت شد. اوجالان در این پیام از هواداران خود بار دیگر می‌خواهد که به درگیری با دولت خاتمه دهند.

در این پیام که در جمع صدهاهزار نفری کردها خوانده شد، اوجالان از هواداران جنبش زیر رهبری خود خواست، کنگره‌ای را سازمان‌دهی کنند تا “به ۴۰ سال جنگ با جمهوری ترکیه پایان دهد.” او گفت، تاریخ و مردم ترکیه خواستار “راه حل دمکراتیک و صلح‌”اند.

1

اختلاف اردوغان و دولت بر سر چیست؟

اوجالان در پایان ماه فوریه نیز پیام مشابهی داده بود. او در ‌آن پیام از طرفداران خود خواسته بود تا سلاح‌ها را زمین بگذارند. در ماه فوریه پیام اوجالان در دیدار نمایندگان حزب دمکراتیک خلق‌ها‌ (اچ دی پی) طرفدار کردها و نمایندگان دولت در مقر نخست‌وزیر در استانبول قرائت شد.

به موجب گزارش روزنامه‌های نزدیک به اردوغان، رئیس‌جمهور این دیدار را “نامتناسب” خواند. او گفت: «از نظر من این دیدار در آنجا درست نبود.» او همجواری یالچین آکدوغان، معاون نخست‌وزیر و یکی از فراکسیون‌های پارلمان را در این دیدار “نامتناسب” خواند.

آکدوغان نیز در باره واکنش اردوغان گفت: «اظهاراتش مانند این که “من این را دوست ندارم یا من از این موضوع خوشنود نشدم” احساساتی است و تنها نظرات شخصی او را بیان می‌کند.» او گفت که روند صلح توسط دولت هدایت می‌شود و دولت در این زمینه “مسئولیت” دارد.

ardoghan

اردوغان ضمن رد کردن این انتقاد، با یادآوری این که رئیس‌جمهور است گفت، برای هر موضوعی با دیگران مشورت می‌کند. اردوغان می‌گوید، بر خلاف رئیس‌جمهور پیشین وارد مسائل سیاسی روز می‌شود و گه‌گاه نیز در جلسه‌های کابینه شرکت دارد. او تشکیل کمیته‌ای توسط دولت برای نظارت بر روند صلح با کردها را رد کرد و به جای آن خواستار ارائه مسئولیت به سازمان اطلاعات ترکیه (ام آی تی) شد.

موضع نخست‌وزیر

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه روز شنبه وعده داد “هر چه را لازم است انجام دهد” تا روند صلح با موفقیت به پایان رسد. بولنت آرینچ، معاون او نیز اظهارات اوجالان را “از هر نظر مثبت” خواند.

وب‌سایت خبری “تی ۲۴” روز یکشنبه نوشت، از ۱۲ سال پیش که حزب عدالت و توسعه به قدرت رسید، تاکنون این بزرگ‌ترین اختلاف بین دولت و رئیس‌جمهور است.

daodoghlo

مذاکرات صلح میان دولت ترکیه و رهبر حزب ممنوع “پ ک ک” ماه‌هاست به بن‌بست رسیده است. دولت در پاییز ۲۰۱۲ مذاکرات را با رهبر محکوم به حبس ابد این حزب آغاز کرد. اینک در این مذاکرات امیدواری ایجاد شده که درگیری با کردها که از سال ۱۹۸۴ به این طرف حدود ۴۰ هزار نفر را قربانی کرد به پایان برسد.

در مارس ۲۰۱۳ اوجالان به هوادارانش دستور آتش‌بس داد. با این همه “پ ک ک” چند ماه بعد عقب‌نشینی نیروهایش از ترکیه را متوقف کرد، با این اتهام که دولت وعده‌های خود را شکسته است. از آن زمان به بعد مذاکرات متوقف مانده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,