Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
راهپیمایی اعتراضآمیز

«شهروندان هرات: محکمه صحرایی فرخنده را محکوم می‌کنیم»

2015 March 25

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه / هرات افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

د‌ها تن از شهروندان ولایت هرات از ولایات غربی افغانستان با راه اندازی راهپیمایی اعتراض‌آمیزی در پیوند به قتل فرخنده خواستار به کیفر رساندن عاملان مرگ وی شدند.

معترضان خشمگین در مقابل ساختمان مقام ولایت تجمع کردند.

تصاویر خون‌آلود فرخنده را که در حین لت و کوب از سوی مردم از وی گرفته شده بود را به دست داشته علیه بی‌عدالتی شعار سرمی دادند.

1

در میان معترضان علاوه بر فعلان مدنی؛ حقوق دانان، فرهنگیان، هنرمندان و شهروندان عادی نیز دیده می‌شدند.

مرگ فرخنده در محکمه صحرای مردان خشمگین در روز ۲۸ حوت ۱۳۹۳ را مساوی به مرگ انسانیت در افغانستان عنوان کردند.

«عبدالقادر رحیمی» مسوول کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت هرات، از نهادهای مربوطه خواست تا موضوع سوزاندن آیات قرآن توسط فرخنده را مورد پژوهیش دقیق قرارداده ونه تنها عاملان قتل این دختر را بازداشت و مجازات کنند بل افرادیکه مردم را انگیزه داددند تا عامل قتل فرخنده شوند را هم مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

2

«فرخنده» دختری است که در ۲۸ حوت سال ۱۳۹۳ در منطقه زیارت شاه دو شمشیره ولایت کابل به اتهام آتش زدن آیات قرآن کریم از سوی مردم با مشت، لگد، سنگ و چوب کشته شدو سپس مردان خشمگین جسدش را نیز آتش زدند.

اما «نورالحق علومی» وزیر داخله افغانستان می‌گوید: اسناد و شواهد نشان می‌دهد که اتهام وارده به این زن که سوزاندن قرآن باشد درست نبوده است و فرمانده پولیس جنایی ولایت کابل هم گفته که در پیوند به قتل این زن تاکنون ۱۳ تن بازداشت شدند.

3

معتراضان درولایت هرات اما با توجه به رویداد محکمه صحرایی در قلب شهر کابل- پایتخت افغانستان- از وضعیت زنان در سال‌های پیش روی حکومت وحدت ملی ابراز نگرانی کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,