Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
استاتوس

«جریمه ٩٠ دلاری داعش برای برگزاری جشن نوروز»

2015 March 25

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گروه داعش در موصل عراق برگزاری هرگونه آیین به مناسبت نوروز را ممنوع کرده و برای آن ٩٠ دلار جریمه تعیین کرده است، اولین برنامه استاتوس این هفته با همین خبر آغاز خواهد شد و صد البته خواهش ما برای آهسته رانندگی کردن هموطنان مسافر در داخل ایران در این روزهای پر ترافیک جاده‌ای با توجه به امنیت خودروهای تولیدی داخلی کشور و کیفیت جاده‌های برون شهری ایران.

خبرتنوری

«جریمه ٩٠ دلاری داعش برای برگزاری جشن نوروز»

گروه داعش در موصل عراق برگزاری هرگونه آیین به مناسبت نوروز را ممنوع کرده و برای آن ٩٠ دلار جریمه تعیین کرده است.

به گزارش سی ان ان ترک، داعش در منطقه موصل و هم‌زمان با برگزاری آیین‌های نوروز از سوی کردهای ساکن موصل و مناطق اطراف آن با برگزار‌کنندگان آیین چهارشنبه‌سوری مقابله کرده و شصت و پنج نفر از آنها را دستگیر کرده است.

صدها نفر ار کردهای موصل به مناسبت چهارشنبه‌سوری آتش برپا کرده بودند که از میان آنها شصت و پنج نفر دستگیر شده‌اند. مجازات تعیین شده برای افراد دستگیر شده پرداخت ٩٠ دلار جریمه بوده است.

daesh

هم‌چنین دادگاه داعش حکم داده این شصت و پنج نفر علاوه بر پرداخت جریمه مالی باید از کار خود توبه کنند و برای آزادی خود ٣ سوره از قرآن را حفظ کنند.

مجازات داعش برای برگزاری آیین نوروز در حالی است که در سده‌های گذشته بسیاری از مسلمانان منطقه اعم از شیعه و سنی و کرد و… آیین نوروز را به عنوان یک سنت تاریخی ایرانی جشن گرفته و آن را پاس داشته‌اند.

عید نوروز علاوه بر ایران از سوی بسیاری از مردم خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز و ترکیه جشن گرفته می‌شود. این آیین مهم‌ترین آیین سالانه بسیاری از مردم منطقه است که غالب آنها مسلمان هستند و در سده‌های گذشته هیچ احساس تناقضی میان این آیین زیبای تاریخی با دین اسلام نداشته‌اند.

سوتی هفته

«قذافی سید بود و جمعیتی که در نماز به او اقتدا میکرد مثل نماز عید ما بود»

من نماز خواندن قذافی را خیلی دیدم، روزه خوردنش را هم ندیدم. در لیبی نماز خواندن ایشان را پخش می‌کردند. ایشان به چادر می‌رفت و از قبل هم اعلام می‌کرد که من می‌خواهم بیایم آن‌جا دو رکعت نماز بخوانم. جمعیتی که به او اقتدا می‌کردند مثل نماز عید فطر ما و به همین عظمت بود.

به گزارش پارسینه «محسن رفیق‌دوست» در کتاب خاطراتش گفت:

آقای قذافی سید بود؟

بله، از نسل حضرت علی بود و شجره‌نامه هم داشت که به یکی از اولاد علی می‌رسید. از اولاد حضرت علی در کشورهای عربی زیاد داریم که سنی هستند. خیلی‌ها در عربستان و عراق هستند که وقتی به نسلشان نگاه می‌کنیم از اولاد علی هستند ولی شیعه نیستند.

ghazafi

ایمان و اعتقادات ایشان چطور بود؟

من نماز خواندن قذافی را خیلی دیدم. روزه خوردنش را هم ندیدم. در لیبی نماز خواندن ایشان را پخش می‌کردند. ایشان به چادر می‌رفت و از قبل هم اعلام می‌کرد که من می‌خواهم بیایم آن‌جا دو رکعت نماز بخوانم. جمعیتی که به او اقتدا می‌کردند مثل نماز عید فطر ما و به همین عظمت بود.

ایشان چند سال پیش که به ریاست کنگره ملی آفریقا رسید خودش را امیرالمومنین نامید.

البته اینها دیگر حرف زیادی است. ولی میگویم که من بارها نماز خواندن ایشان را دیدم.

حوادث

«۶ کشته و مجروح در برخورد ۲۰۶ با ال۹۰ در بزرگراه همت»

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حادثه برخورد یک دستگاه پژو ۲۰۶ و یک دستگاه ال۹۰ در اتوبان همت و ۶ کشته و مجروح در این حادثه خبر داد.

«سید جلال ملکی» در گفت‌و‌گو با خبرنگار مهر در تشریح جزییات این حادثه خونین گفت: برخورد دو دستگاه خودرو در شرق به غرب اتوبان همت، تقاطع اشرفی اصفهانی به ستاد فرماندهی سازمان آتش‌نشانی اعلام شد. بلافاصله ۲ ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند که مشاهده شد یک دستگاه خودروی ۲۰۶ به شدت از عقب با یک دستگاه ال۹۰ برخورد کرده که خودروی ال۹۰ از مسیر خود منحرف و پس از برخورد با پایه‌های پل متوقف می‌شود.

tasadef

وی افزود: خودروی ال۹۰ دارای ۶ سرنشین بود که تعدادی از آنها پیش از حضور آتش‌نشانان و تعدای با حضور عامل آتش‌نشانی از خودرو خارج شدند .

ملکی در ادامه بیان داشت: در این حادثه ۵ نفر از سرنشینان شامل ۳ مرد و ۲ زن که یکی از آنها نیز یک کودک ۴ ساله بود به شدت مجروح و تحویل عوامل اورژانس شدند و یک خانم ۵۵ ساله نیز به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد.

سخن‌گوی سازمان آتش‌نشانی خاطر نشان کرد: آتش‌نشانان پس از انجام عملیات ایمن‌سازی محل را برای شناسایی علت حادثه تحویل عوامل پلیس راهور دادند و عملیات خود را در ساعت ۲۳:۴۰ به پایان بردند.

یادی از تاریخ

«گذری بر سینما در کرمانشاه»

قبل از ورود سینما به کرمانشاه، شخصی کرمانشاهی در ایام  جوانی در تهران سکونت داشت. مدرسه هنرپیشگی را دیده بود و هنر تئاتر را می‌شناخت به پیشنهاد یکی از دوستان صمیمی خود اقدام به ایجاد سینما در کرمانشاه نمود. این شخص «حبیب‌اله مراد» نام داشت. او به پیشنهاد دوستش «سید ابول نقاش» که معماری برجسته و نقاشی ماهر بود، اقدام به تاسیس سینمایی در کرمانشاه کرد. حبیب‌اله مراد به خوبی با سلیقه دوستش سید ابول نقاش آشنا بود و به او اعتماد کرد. سید ابول نقاش او را تشویق کرد که سینما درآمد خوبی خواهد داشت و به مدت دو سال با حبیب‌اله مراد در سینما شراکت کرد. آنها با زحمات زیاد سینما، را ساختند و اسم سینما را «سینما‌توگراف فروهر» نهادند. در مهر‌ماه ١٣١٠ خورشیدی اولین سینمای کرمانشاه به نام «سینما فروهر» شروع به کار کرد.

سینماهای اولیه کرمانشاه به دلیل کمبود سالن به منظور اجرای نمایش‌ها و تئاتر نیز استفاده می‌گردید. سینماهای کرمانشاه در فاصله سال‌های ١٣٢١ تا ١٣٢۵ به علت جنگ جهانی دوم فعالیت کمی داشتند و نیمه‌تعطیل بودند. چند سال بعد در خیابان سپه کرمانشاه سینمای دیگری به نام «هما» ساخته شد. این سینما در محل سینما ایران قبل از آن در خیابان سپه قرار داشت. در سال ١٣٢۴ خورشیدی یعنی ١۴ سال بعد از سینما فروهر سینمای دیگری در خیابان جلو‌خان به نام سینما «باربد» ساخته شد که  ساختمان مخروبه این سینما تا دهه ٧٠ وجود داشت و امروزه این محل به پاساژ تبدیل شده است که دو مجسمه سنگی بر در این سینما وجود داشت.

sinama

شهر کرمانشاه در تاریخ خود چندین سینما به نام‌های: رکس، دیانا، متروپل، کریستال، آتلانتیک، شهر فرنگ، ایران، مولن روژ، شهر تماشا، صحرا و فرهنگ داشت که سینماهای رکس (واقع در خیابان شابختی) و مولن روژ سینماهایی تابستانی بودند که امروز محل آنها به واحد‌های تجاری و اداری تبدیل شده است. سینما کریستال در سال ١٣۴٩ طعمه حریق شد و مخروبه آن تا سال‌های اخیر وجود داشت. محل این سینما اکنون به ساختمان هنرهای دستی تبدیل شده است و در خیابان دبیر اعظم کرمانشاه قرار دارد. ساختمان سینما آتلانتیک اکنون وجود دارد و بلا استفاده می‌باشد. امروزه از سینماهای نام‌برده فقط سینما شهر فرنگ (آزادی) و فرهنگ  وجود دارند و دیگر سینماها در گذر زمان تخریب و یا تغییر کاربردی پیدا کرده‌اند.

در استان کرمانشاه  شهرستان‌های اسلام‌آباد، قصر شیرین، سر پل ذهاب و نفت شهر از سینما برخوردار بودند که از این مجموعه سینماهای قصر شیرین و نفت شهر در جنگ تخریب گردید و سینمای اسلام‌آباد نیز به سالن مجالس تبدیل شده است. از سینمای سر پل ذهاب هم مخروبه‌ای به جای مانده است.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس در خصوص برگزاری مراسم عید نوروز می‌باشد و مخالفت‌هایی که به نظر می‌رسد با تاریخ و آیین چند هزار ساله می‌شود، نظر خود را برای ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط

کم‌کاری پزشکان ایرانی، بیمار تصادفی را به کمای مطلق برد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,