Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
پس از ناتوانی ارتش عراق

«کمک آمریکا به ارتش عراق برای بازپس‌گیری تکریت از داعش»

2015 March 25

خبر / رادیو کوچه

 

واشینگتن اطلاعات دریافتی از طریق پرواز هواپیما‌های آمریکایی بر فراز شهر تکریت را در اختیار دولت عراق می‌گذارد.

روزنامه وال استریت ژورنال روز سه‌شنبه بیست و چهارم مارس، ضمن اعلام این مطلب نوشته است که آمریکا نوارهای ویدیویی تهیه شده در جریان  پرواز هواپیما‌های خود بر فراز شهر تکریت را به دولت تحت حمایت ایران در عراق واگذار کرده است.

این روزنامه آمریکایی خاطرنشان می‌سازد اگرچه نظامیان آمریکایی عملیات خود را به طور مستقیم با تهران هماهنگ نمی‌کنند، این اقدام آن‌ها را به تعامل نزدیک‌تر با ایران  که دارای نقش کلیدی در نبردها بر سر تکریت است، نزدیک می‌کند.

هم‌زمان برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها از قول مقام‌های آمریکایی گزارش داده‌اند که ایالات متحده برای بازپس‌گیری تکریت از گروه «دولت اسلامی»، انجام حملات هوایی را در نظر خواهد گرفت.

22

گروه بزرگی از شبه‌نظامیان شیعه که همراه ارتش عراق برای بازپس‌گیری شهر تکریت از داعش اسلامی، شرکت کرده‌اند، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه موسوم به حشدی شبعی‌ هستند که بنا بر گزارش‌ها از حمایت ایران برخوردار هستند.

البته مقام‌های نظامی که با وال‌استریت‌جورنال صحبت کرده‌اند، گفته‌اند همکاری مستقیمی با ایران انجام نمی‌شود.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی، پنجم فروردین ماه، خبر داده است که مقام‌های ایالات متحده در حال سبک و سنگین کردن گزینه انجام حملات هوایی در تکریت هستند. و چنین حملات احتمالی ممکن است طی روزهای آینده انجام شود.

وال‌استریت‌جورنال از قول پنتاگون، وزارت دفاع ایالات متحده، نقل کرده است که نبردها در تکریت با مانع برخورد کرده‌اند؛ در حالی‌که صدها شبه‌نظامی حکومت اسلامی، بخش بزرگی از تکریت را هنوز در کنترل دارند. آمریکا بر پایه درخواست دولت عراق، تصاویر هوایی شهر را در اختیار نیروهای وابسته به دولت مرکزی قرار می‌دهد.

خبرگزاری فرانسه در روزهای پایانی سال گذشته خورشیدی گفته بود ارتش عراق خواستار پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف شده است.

در عین حال هادی عامری، فرمانده شبه‌نظامیان نزدیک به ایران در گروه «بسیج مردمی»، دوم فروردین ماه، گفته بود آنها نیازی به کمک آمریکا ندارند و طی دیداری با خبرنگاران گفته بود «برخی از کم‌بنیه‌ها در ارتش (عراق)… می‌گویند ما به آمریکایی‌های نیاز داریم. در حالی‌که ما می‌گوییم به آمریکایی‌ها نیاز نداریم».

از سوی دیگر وال‌استریت‌جورنال از قول یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده، گفته است شبه‌نظامیان شیعه به طور مستقل کار خود را می‌کنند، و موفق نبوده‌اند: «آنها هفته‌هاست موفقیتی به دست نیاورده‌اند، و من فکر می‌کنم دولت عراق در نهایت متوجه شده که کمک ایران برای بازپس‌گیری تکریت کافی نیست».

بیشتر بخوانید

ارتش عراق عملیات بازپس‌گیری تکریت از دست داعش را متوقف کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,