Saturday, 18 July 2015
14 June 2021
به دلیل مشکلات مالی ارشاد

«واردات مجله‌های تایم و نیوزویک به ایران متوقف شد»

2015 March 25

خبر / رادیو کوچه

 

«صادق سمیعی»، مدیر انتشارات کتابسرا درباره مشکلات مالی کتاب در ایران طی سال گذشته گفت: واردات کتاب در سال ٩٣ به دلیل بالا بودن هزینه‌‌ تهیه‌ ارز همچنان با مشکلات فروانی همراه بود. این بالا بودن قیمت ازر علاوه بر واردات بر قدرت خرید کتاب‌های وارداتی توسط مردم هم تاثیر گذاشته بود.

خبرگزاری «ایلنا» روز چهارشنبه پنجم فروردین گزارش داده است، «صادق سمیعی»، درباره وضعیت واردات کتاب توضیح داده است که سال ٩٣ علی‌رغم همه‌ تکان‌هایی که بازار دلار و ارز خورد شرایط برای تهیه‌ این ارز بین‌المللی و واردات کتاب بسیار نامساعد و خراب بود.

وی گفته است: «علت هم این است که هنوز بحث ارز کامل حل نشده و همچنان با بالا و پایین شدن قیمت‌ها واردات کتاب‌ها هم به مشکل برمی‌خورد. مهترین واقعه‌ برای کشور ما نمایشگاه بین‌المللی است که آن هم امسال از نظر ارایه‌ کتب اورجینال خارجی امتیاز چندانی نسبت به سال‌های دیگر نداشت.»

Newsweek

وی همچنین گفته است: «وقتی کاسه‌ ناشر و صنعت نشر خالی است، وقتی دلار و ارز برای واردات کتاب نیست و وقتی هزینه‌ خرید یک کتاب خارجی برای خواننده‌ ایرانی سرسام‌آور می‌شود و فروش نیست، امیدی هم نیست. باید پول، گردش مالی و برگشت هزینه باشد که بتوان از امید به نشر و واردات کتاب صحبت کرد.»

او ادامه داده است: «آمار دقیق و متمرکزی از میزان واردات کتاب و چگونگی شرایط آن در سال ٩٣ در دست نیست، اگر هم عدد و ارقامی باشد در اختیار سازمان گمرگ است. چون تعرفه‌های گمرک در شرایط مختلف عوض می‌شود آمار دقیقی هم از تعداد کتاب‌های وارد شده به ایران نداریم ولی افت در تعداد عناوین و میزان کتاب‌های وارداتی را کامل می‌توان حس کرد.»

این ناشر همچنین با اشاره به تاثیر مشکلات مالی بر نهادهای دولتی اضافه کرد: «حتا واردات مجله‌های جهانی مثل تایم و نیوزویک هم چندماهی متوقف شد و وقتی علت را جویا شدیم فهمیدیم که تشکیلات وزارت ارشاد به عنوان متولی واردات این مجلات، برای تامین اعتیار این کار به مشکل خورده و عملن توانایی پرداخت هزینه‌ بالای وارد کردن این مطبوعات برای خوانندگان داخلی را ندارد.»

مدیر انتشارات کتابسرا، افزوده است: «ناشر اگر کتاب وارد می‌کند یا اثری را منتشر می‌کند باید دست‌کم از بازگشت هزینه خیالش راحت باشد، حالا از سوددهی و افزایش درآمد گذشتیم. تا داستان مذاکرات ۵+١، تحریم‌ها و … حل نشود، نمی‌توان امیدی به بهبود وضعیت واردات کتاب و توزیع سالم آن در کشور داشته باشیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,