Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
با حمایت اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا

«حمله نظامی عربستان به مواضع حوثی‌های تحت حمایت ایران در یمن»

2015 March 26

خبر / رادیو کوچه

 

عربستان سعودی با حمایت و مشارکت چند کشور عربی و حمایت اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا، با اختصاص ١٠٠ فروند جت جنگنده و ١۵٠ هزار نیروی نظامی، بامداد روز پنج‌شنبه بیست و ششم مارس عملیات نظامی علیه حوثی‌های یمن که تحت حمایت ایران قرار دارند را آغاز کرد.

بنابه گزارش تلویزیون «سی.ان.ان» عربستان سعودی برای عملیات در یمن، ١٠٠ هواپیمای جنگنده و ١۵٠ هزار نیروی نظامی اختصاص داده و کشورهای مصر، اردن، پاکستان و سودان اعلام کردند به کارزار کشورهای خلیج فارس کمک می‌کنند.

در همین رابطه سفیر عربستان در آمریکا گفته است که این عملیات تحت عنوان «توفان قاطع» متشکل از حملات هوایی در چند شهر است و ائتلافی از ١٠ کشور از اقدام عربستان حمایت می‌کنند.

یکی از نمایندگان حوثی‌ها نیز به «سی.ان.ان» گفته است: شبه‌نظامیان به اقدامات عربستان واکنش نشان خواهند داد و این پادشاهی، بهای آن را خواهد پرداخت.

saudi-fighter-jets

تلویزیون «العربیه» نیز در این زمینه گزارش داده است که به دنبال تهاجم هوایی ائتلاف علیه مواضع حوثی‌ها در یمن، گزارش‌هایی از فرار جمعی این نیروها از قرارگاه‌ها و پایگاه‌های آن‌ها در جنوب صنعا منتشر شده است.

بنابه این گزارش، هواپیماهای جنگنده شرکت کننده در عملیات «توفان قاطع» ٣٠ فروند از امارات، ١۵ فروند از بحرین، ١۵ فروند از کویت، ١٠ فروند از قطر، ۶ فروند از اردن، ۶ فروند از مراکش و ٣ فروند از سودان می‌باشند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است در این عملیات که تحت نظارت وزیر دفاع عربستان سعودی انجام می‌شود، عبدالخالق الحوثی و یوسف المدانی و یوسف الفیشی از فرماندهان نظامی حوثی‌ها کشته شده‌اند و انبارهای سلاح و پایگاه‌های نظامی و هوایی در صنعاء منهدم شده‌اند.

در رابطه با حمله جنگنده‌های عربستان به مواضع حوثی‌های یمن، کاخ سفید اعلام کرده است، ایالات متحده از نزدیک هماهنگ با عربستان سعودی و قدرت‌های منطقه در عملیات نظامی آن‌ها علیه شورشیان حوثی و برای حمایت از هم‌پیمانان و منافع خود  از آن حمایت اطلاعاتی و لجستیکی می‌کند.

بیشتر بخوانید

تعدادی از مجروحان یمنی به بیمارستان سپاه در تهران منتقل شدند

شبه‌نظامیان شیعه حوثی ساختمان ریاست جمهوری یمن را تسخیر کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,