Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
روابط آمریکا و افغانستان

«گزارش دفتر سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا در مورد افغانستان»

2015 March 26

گزارش / رادیو کوچه

 

در جریان سفر تاریخی رییس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان، محمد اشرف غنی، و رییس اجراییه، عبداله عبداله، به واشنگتن که از ۲۲ الی ۲۵ مارچ ۲۰۱۵ ادامه می‌یابد، مقامات ایالات متحده امریکا و افغانستان دستاورد‌های ۱۳ سال گذشته در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و حقوق بشر را مورد بررسی قرار داده و پیرامون اقدامات ضروری که باید هر دو کشور بمنظور کسب اطمینان از تداوم و پیشرفت این دستاورد‌ها که طی ۱۳ سال گذشته بدست آمده، بحث و گفتگو نمودند. به تاریخ ۲۳ مارچ جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده، در حالیکه از جانب اشتون کار‌تر، وزیر دفاع،، و ژاکوب لیو، وزیر خزانه داری، و سایر مقامات عالیرتبه ایالات متحدۀ امریکا همراهی می‌گردید، جلسات مذاکرات استراتیژیک را با رییس جمهور غنی و هیئت همراه‌شان در کمپ دیوید برگزار نمود تا در باره موضوعات گسترده دوجانبه بحث و گفتگو کنند. طرفین تعهدات مندرج در توافق نامه همکاری‌های استراتیژیک سال ۲۰۱۲ را که معین کنندۀ چارچوب کاری برای همکاری‌های دراز مدت دوجانبه می‌باشد، تجدید نموده و نکات ذیل را اعلام نمودند:

abdullah_ahmadzay

آغاز مجدد کمیسیون دو جانبه: جان کری اعلام نمود که قصد دارد در اواخر سال ۲۰۱۵ به کابل سفر کند تا جلسه آینده کمیسیون همکاری‌های مشترک ایالات متحده و افغانستان را یکجا با همتای افغان، صلاح الدین ربانی، رهبری نماید. توافق نامه همکاری‌های استراتیژیک در ماه می‌سال ۲۰۱۲ به امضاء رسید که بر اساس آن کمیسیون همکاری‌های مشترک ایجاد شد تا زمینه گفتگو در باره مسایل دوجانبه را بین دو کشور مساعد ساخته و از پیشرفت در تطبیق این توافق نامه نظارت کند. کمیسیون مذکور تا بحال دوبار تدویر جلسه نموده و آخرین بار در ماه می‌۲۰۱۳ در کابل بود.

همکاری جدید انکشافی: جان کری و رییس جمهور اشرف غنی از طرح خویش خبر دادند که «همکاری جدید انکشافی» ۸۰۰ میلیون دالر امریکایی آغاز یافته و این موضوع، عصر جدید همکاری‌های انکشافی بین هر دو حکومت را رقم می‌زند. همکاری جدید انکشافی در زمینه حفاظت از منافع و دستاورد‌های انکشافی که در طول دهه اخیر به دست آمده‌اند و برای بلند بردن سطح اعتماد از طریق انگیزه دادن به راه حل‌های افغانی برای چالش‌های مشخص انکشافی، مثمر واقع خواهد شد. این امر باعث گسترش و افزایش برنامۀ آزمایشی موجود ایالات متحده امریکا و ایجاد تحرک و انگیزه برای فعالیت‌های استراتیژیک این کشور خواهد شد که بر اقدامات پالیسی سازی کوتاه مدت متمرکز بوده است. این همکاری جدید انکشافی بر تعهدات ایالات متحده امریکا برای تقویت نهادهای افغانستان در زمینه ثبات و شفافیت در نظام مالی، مجدداً تاکید نموده و به حکومت افغانستان این فرصت را مساعد می‌سازد تا خود مسیر انکشافی خویش را مدیریت نماید. مطابق همکاری جدید انکشافی، کمک مالی صرف بعد از اصلاحاتی که روی آن توافق بعمل آمده و یا بعد از دست یافتن به نتایج انکشاف‌ها که توسط شاخص‌های مشخص و واقعی دستاورد‌ها معین می‌گردند، پرداخت خواهد شد. این ابتکار و نو آوری، تلاشهای بلند پروازانه حکومت جدید را بمنظور بلند بردن مؤثریت و حسابدهی سیستم‌های خودشان برای مدیریت منابع و تحقق یافتن دستاورد‌های انکشافی، مورد حمایت قرار می‌دهد.

tranzit2

تصمیم برای ادامۀ حمایت مالی از ۳۵۲۰۰۰ پرسونل نیرو‌های ملی دفاعی و امنیتی افغانستان الی ختم سال ۲۰۱۷: حکومت ایالات متحده امریکا در جلسه استراتیژیک امنیتی کمپ دیوید تائید کرد که مصمم است حد اقل الی پایان سال ۲۰۱۷ میلادی به فراهم آوری حمایت مالی خویش از نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان تا سطح ۳۵۲۰۰۰ پرسونل ادامه می‌دهد.

پروژه ظرفیت سازی: دفتر خزاین مساعدت‌های تکنیکی ایالات متحده تعهد نموده که برنامه‌های مساعدت تکنیکی و ظرفیت سازی را در هماهنگی با دولت جمهوری اسلامی افغانستان توسعه دهد تا سیستم‌های مدیریت مالی عامه افغانستان و نظارت بر سکتور مالی آن تقویت گردد. بتاریخ ۲۳ مارچ، آقای لیو، وزیر خزاین ایالا متحده، و آقای اکلیل حکیمی، وزیر مالیه افغانستان، توافق نامه را در زمینه این ابتکار عمل در کمپ دیوید به امضا رساندند.

جلسه حاشیه وی به سطح عالی در مجمع عمومی ملل متحد: دولت ایالات متحده متعهد شد تا در حاشیه جلسه افتتاحیه هفتادمین مجمع عمومی ملل متحد که در ماه سپتامبر در نیویارک برگزار می‌شود، جلسه حاشیه وی به سطح عالی را ترتیب دهد. این جلسه به حکومت افغانستان و جامعه جهانی فرصت خواهد داد تا دستاورد‌های حکومت وحدت ملی طی سال اول کاری خود را بازتاب دهد و در مورد اهداف و چالش‌های سال آینده بحث نماید.

حمایت ایالات متحده از اصلاحات انتخاباتی: در ادامه حمایت مستمر از روند دموکراتیک افغانستان و با توجه به اعلام ایجاد کمیسیون ویژه اصلاحات انتخاباتی به تاریخ ۲۰ مارچ، اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا (USAID) در نظر دارد که برای حمایت از اصلاحات انتخاباتی و انجام امور مربوطه، مبلغ ۳۰ میلیون دالر امریکایی کمک نماید.

کمک به برنامه صلح و ادغام مجدد: همانطوریکه در بیانیه مشترک اشاره شد، حکومت ایالات متحده امریکا بمنظور حمایت از برنامه صلح و استقرار مجدد افغانستان (APRP) مبلغ ۱۰ میلیون دالر امریکایی مساعدت خواهد نمود. رهبری برنامه صلح و استقرار مجدد افغانستان را حکومت افغانستان به عهده داشته و این برنامه در برگیرنده ابعاد سیاسی، امنیتی و انکشافی برای تامین صلح و ادغام مجدد جنگجویان سابق به جامعه افغانستان، از طریق آموزش‌های مسلکی، پروژه‌های بدیل معیشت، و ظرفیت سازی در نهاد‌های ملی و محلی حکومت می‌باشد. این برنامه از تلاش‌های شورای عالی صلح افغانستان حمایت می‌کند.

afghan

آغاز مجدد انجمن مشورتی امنیتی: اشتون کار‌تر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، در جلسۀ امنیتی کمپ دیوید اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ وزارت دفاع ایالات متحده انجمن مشورتی امنیتی (SCF) با وزارت خانه‌های دفاع و امور داخله افغانستان را دوباره آغاز می‌کند. انجمن مشورتی امنیتی یک دیالوگ استراتیژیک دفاعی بین وزارت دفاع ایالات متحده و و وزارت خانه‌های سکتور امنیتی افغانستان می‌باشد که در ماه می‌سال ۲۰۱۰ به عنوان بخشی از تعامل بیرون مرزی حکومت ایالات متحده امریکا در سطح کابینه با وزارتخانه‌های افغانستان آغاز شد. آخرین دور انجمن مشورتی امنیتی (SCF) در ماه می‌سال ۲۰۱۲ در واشنگتن برگزار گردید که گزارش نتایج مکمل آن به کمیسیون همکاری‌های دوجانبه ارائه خواهد شد.

تاکید بر همکاری برای ایجاد کمیسیون مشترک: حکومت‌های ایالات متحده امریکا و افغانستان بر تعهد خویش مبنی بر ادامه همکاری‌ها برای تشکیل یک کمیسیون مشترک دو جانبه بمنظور نظارت از تطبیق مفاد توافق نامه همکاری‌های امنیتی و دفاعی بین ایالات متحده و افغانستان که بنام توافق نامه دو جانبه امنیتی یا BSA نیز یاد می‌گردد، تاکید دوباره نمودند. کمیسیون مشترک مذکور که ریاست آن مشترکاً به عهده نمایندگان وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت دفاع افغانستان می‌باشد، از تطبیق مواد و شرایط مندرج در توافق نامه دو جانبه امنیتی نظارت نموده و معلومات را با گروپ کاری دفاعی و امنیتی که بر اساس توافق نامه همکاری استراتیژیک ایجاد گردیده، تبادله و هماهنگی خواهد نمود. توافق نامه دوجانبه امنیتی بتاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴ به امضا رسید.

گسترش برنامه بورسیه‌های فولبرایت: وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که قصد دارد الی پنج سال آینده برنامه فولبرایت و برنامه‌های انکشافی پژوهش اکادمیک را برای افغان‌ها گسترش دهد تا آن‌ها در رشته‌های که برای انکشاف ملی افغانستان مهم‌اند، تحصیل کنند. گسترش برنامه فولبرایت و برنامه‌های انکشافی پژوهش اکادمیک بمنظور افزایش تعداد اشتراک کنندگان برنامه فولبرایت الی ۵۰ فیصد از سطح کنونی می‌باشد. بدین ترتیب، برنامه مذکور یکی از بزرگ‌ترین بورسیه‌ها در جهان خواهد بود و همچنان بیانگر تعهد درازمدت و مداوم حکومت ایالات متحده امریکا نسبت به افغانستان می‌باشد.

usaembsikabul

بورسیه‌های تحصیلی برای زنان افغان: همچنان ایالات متحده بمنظور حمایت از زنان و دختران که به دانشگاه‌ها در سراسر افغانستان مراجعه می‌کنند، برنامه بورسیه‌های تحصیلی را ایجاد نموده است. در سال جاری برنامۀ ۱۸ میلیون دالری اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا در هماهنگی با وزارت تحصیلات عالی و مسلکی افغانستان آغاز می‌شود. این برنامه در سال‌های بعدی توسط یک نهاد افغانی اداره می‌شود و بودیجه آن توسط صندوق خیریه که کانگرس قبلا آنرا تصویب نموده، تهیه می‌گردد.

مذاکرات تیفا: دفتر نماینده تجارتی ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان در مورد اراده خویش برای تدویر جلسه مشورتی توافق نامه چارچوب کاری سرمایه گذاری و تجارت (TIFA) در سال ۲۰۱۵ بعد از تایید و تصدیق وزیر تجارت و صنایع افغانستان، اظهار نمودند. این جلسه برای ایالات متحده و افغانستان زمینۀ بحث و گفتگو پیرامون مسائل مورد علاقۀ دوجانبه را در سطوح ارشد حکومت به هدف بهبود همکاری و افزایش فرصت‌ها برای تجارت و سرمایه گذاری، فراهم می‌کند.

نمایشگاه اسمیت سونی ین صنایع دستی افغانستان: نهاد اسمیت سونی ین در هماهنگی با اداره انکشاف بین المللی ایالات متحدۀ امریکا، مصمم است نمایشگاه بزرگ صنایع دستی افغانستان را در سال ۲۰۱۶ میزبانی کند. صنعت کاران افغانستان و بنیاد فیروز کوه در این نمایشگاه بزرگ اشتراک خواهند کرد.

ارتباطات دیجیتال: قصر سفید و اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا مشترکا جلسه‌ای در سطح عالی را با حضور هیئت افغانی میزبانی خواهند نمود تا همکاری‌ها در زمینه دسترسی به انترنیت، خدمات مالی دیجیتال و حکومت داری الکترونیک را تقویت کنند.

گروه کاری انرژی منطقه‌ای امریکا – افغانستان: ایالات متحده و افغانستان توافق نمودند تا گروه کاری را ایجاد کنند که راه‌های حمایت از وصل شدن افغانستان با بازارهای انرژی منطقه را جستجو نماید. وزارت امور خارجه، اداره توسعه بین المللی، وزارت مالیه امریکا، و نهادهای مربوطه دیگر دولت امریکا درین ابتکار سهیم خواهند بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,