Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
خبرهای ورزشی

«بردن شیلی با دفاع اتوبوسی بهتر است یا کیسه گل شدن»

2015 March 28

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بردن شیلی با دفاع اتوبوسی بهتر است یا کیسه گل شدن

«کارلوس کی‌روش» می‌گوید ارزش بازیکنانش بیشتر از این‌هاست، باید از سوی مسوولان ایرانی جدی‌تر گرفته شوند.

بردن شیلی در اتریش اگر چه در دل یک مسابقه دوستانه بود، اما مهم‌ترین پیروزی بعد از انقلاب برای فوتبال ایران برابر تیم‌های حاضر در رنکینگ فیفا بود. این‌که توانستیم تیم اصلی حاضر در رنک پانزده دنیا را شکست دهیم. فرمول بازی تیم کارلوس کی‌روش در غیاب چند یار اصلی‌اش مثل پورعلی گنجی، آزمون، جهانبخش و حاج‌صفی به میدان می‌رفت، با همان شیوه همیشگی به میدان رفت. با شیوه‌ای که این روزها منتقدانش نامش را گذاشته‌اند دفاع اتوبوسی. شیوه‌ای که حاصلش شد برد ایران برابر شیلی، آن هم با دو گل و بدون دریافت گلی. شیوه‌ای که باعث شد تا چندهزار ایرانی حاضر در ورزشگاه اتریش سراپا شادی باشند.

این‌که میلیون‌ها بیننده از بازی لذت ببرند که ستاره‌های شیلی به ضعف و ناتوانی برابر تیم ایران زانو زده‌اند. اگر چه منتقدان می‌توانند بگویند این چه سبکی از فوتبال است؟ کجای این فوتبال زیباست و چه هیجانی دارد؟

آنها که اتکایشان به ضعف حافضه تاریخی مخاطبان است. آنها که از یاد می‌برند منتقدان تیم‌ملی در همین لیگ‌برتر برابر تیم‌هایی چون نفت مسجد سلیمان یا استقلال خوزستان برای برتری عددی‌شان و رسیدن به امتیاز چاره‌ای غیر از بستن بازی نمی‌بینند. آنهایی که سال‌های سال برای حفظ رکوردهای‌شان، دربی‌ها را با بستن بازی در یک‌سوم دفاعی‌شان از سکه انداختند و دوره‌های حضورشان در تیم‌ملی هم هنوز در آرشیو فوتبال ایران باقی است. آرشیوی که نشان می‌دهد با بازیکنان لژیونر با کیفیتی چون علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، وحید هاشمیان، جواد نکونام، فریدون زندی، مسعود شجاعی و … در اوج دوران فوتبالی‌شان در مرز ٢٧ تا ٣٠ سالگی هم هیچ‌گاه تهاجمی بازی نمی‌کردند و خبری از دیکته کردن اقتدار ملی به حریفان نبود.

ir-sh

منتقدانی که در لیگ‌های مختلف که روی نیمکت نشستند خیلی سیاست خاصی برای تیم‌های‌شان نداشتند. تیم کی‌روش شاید زیبا بازی نکند که تیم‌های مربیانی چون ره هاگل، مورینیو، کوپر، سیمئونه، دی ماتیو و رانیری هم هیچ‌گاه دنبال بازی زیبا نیست و به نتیجه تمرکز می‌کند. آنها با بزرگ‌ترین بازیکنان دنیا و بهترین خریدها چرا به دنبال چنین سبکی می‌روند؟ این پرسشی است که نادیده گرفته می‌شود. حالا منتقدان می‌توانند انتقاد کنند و دنبال نتیجه باشند که تیم‌ملی نتیجه فوق‌العاده‌ای نگرفته است و آخر این ناکامی هم حذف از جام ملت‌هاست. اگر چه این حقیقت را شخص کی‌روش و حامیان او می‌پذیرند و تیم‌ملی نتوانسته در شرایطی عجیب برابر عراق نتیجه بگیرد، اما منتقدان به خوبی می‌دانند فوتبال دوستان واقعی حقیقت را می‌فهمند. می‌دانند در آن بازی چه اتفاقاتی افتاد و سهم هر کس در این ناکامی چقدر است. چقدر کارلوس کی‌روش، چقدر داور، چقدر بازیکنی مثل پولادی و چقدر مقام مسوولی که برای بودن در رسانه، صبح روز بازی درباره سربازی که توسط مقام ارشد او اجازه هم‌راهی تیم‌ملی را پیدا کرده بود، سخن گفت و تمرکزش را به هم ریخت تا عصبانیت این بازیکن کار دست تیم‌ملی بدهد و از این بازیکن یک سرباز فراری پشت کرده به وطن بسازد.

نمایش تیم‌ملی برابر شیلی نمونه‌ای تکامل یافته از نمایش تیم در بازی با آرژانتین بود. مسابقه‌ای که به دلیل حساسیت کمترش، یاران سرمربی توانستند توپ‌های‌شان را گل کنند. این همان بلایی بود که ایران سر آرژانتین آورد و به همین دلیل است که کی‌روش درباره مسابقه می‌گوید: بازیکنان شیلی در بهترین لیگ‌های دنیا و تیم‌های مطرح جهان بازی می‌کنند، اما بار دیگر تکرار می‌کنم که نتیجه زیاد مهم نیست اما خوب هم هست بتوانیم برنده باشیم، اما امشب تجربه بزرگی از بعد بین‌المللی برای فوتبال ایران بود که امشب بتوانیم مقابل یکی از بهترین تیم‌های دنیا این‌گونه بازی کنیم.

باختن با ۵ گل اختلاف، همان‌طور که «حمید درخشان» قبل از بازی با آرژانتین در یک برنامه زنده به حالت تمسخر می‌گفت، آیا بهتر است یا بازی نتیجه‌مداری که بر اساس اصول و با نظم اتفاق می‌افتد که در ایران هم داریم تیم‌هایی که تا اسم دفاع می‌آید، ١١ نفره در دفاع جمع می‌شوند و بازی برده را برابر تیم ده نفره، می‌بازند.

پشت صحنه تلفظ شنبلیله مهم‌تر از بازی تیم‌ملی

مدیریت جدید شبکه ٣ نخستین شاه‌کار خود را در نوروز ٩۴ به نمایش گذاشت؛ پخش فوتبال تیم‌ملی از دقیقه ١۵ .

بعد از ماه‌ها دعوا، سرانجام زمان برگزاری مهم‌ترین بازی ملی دوستانه ایران در سال‌های اخیر رسید. جایی که یاران «کارلوس کی‌روش» در برابر ستارگان تیم‌ملی شیلی قرار گرفتند. تیمی که همه ستاره‌هایش را در ترکیب داشت. از براوو تا وارگاس و بقیه.

shabake3

این بازی مهم اما از دقیقه ١۵ روی آنتن شبکه ٣ رفت. این بار نه به خاطر اخبار یا تقارن با برنامه‌های مذهبی و پخش اذان که به دلیل پخش سریال «مهران مدیری».

شبکه‌ای که سال‌هاست متولی پخش مسابقات ورزشی شده. شبکه‌ای که به رغم تاسیس شبکه تخصصی ورزش اجازه پخش مسابقات را به این شبکه نمی‌دهد و منوپل پخش مسابقات را در دست خود دارد. این گروه اما به نظر می‌رسد با تغییرات در مدیریتش خیلی هم دیگر اهمیتی به مسابقات فوتبال نمی‌دهد که رخ‌داد مهم مسابقه تیم‌ملی را با ١۵ دقیقه تاخیر روی آنتن می‌برد تا سریال مهران مدیری و البته بیش از ۵ دقیقه پشت‌صحنه و تیتراژ پایانی‌اش را هم از دست نمی‌دهد تا علاقمندان به فوتبال پای تلویزیون فقط به این امید بمانند که بازی شروع شود.

تنبیه کی‌روش برای پورعلی گنجی

پدیده ایران در جام ملت‌های آسیا در بازی شیلی روی نیمکت نشست.

ganji

به گزارش خبرآنلاین، «مرتضی پور‌علی گنجی» که در استرالیا فوق‌العاده خوب بازی کرد و نشان داد می‌تواند در آینده مرد شماره یک خط دفاع ایران باشد، در بازی شیلی روی نیمکت نشست و از ابتدا در ترکیب قرار نگرفت. نیمکت‌نشینی او قابل پیش‌بینی نبود و خیلی‌ها تصور می‌کردند کی‌روش دوباره در قلب خط دفاعی به مرتضی بازی دهد. اما ظاهرن نیمکت نشینی پور‌علی گنجی بی‌ارتباط به حضورش در لیگ چین نیست. کی‌روش از این انتقال خیلی ناراضی بود و حتا در مصاحبه‌ای این موضوع را به زبان آورد. گویا این یک تنبیه کوچک برای مدافع جوان تیم‌ملی بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,