Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
از سوی شورای حقوق‌بشر سازمان‌ملل

«تمدید ماموریت احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران برای یک‌سال دیگر»

2015 March 28

خبر / رادیو کوچه

 

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ماموریت «احمد شهید» را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران برای یک سال دیگر تمدید کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه هفتم فروردین ماه، برابر با بیست و هفتم مارس، در ژنو سوئیس با ۲۰ رای موافق، ۱۱ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع تصمیم گرفت تا ماموریت «احمد شهید» گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را برای یک‌سال دیگر تمدید کند.

آقای «شهید»، وزیر خارجه سابق مالدیو، از سال ۲۰۱۱ به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران انتخاب شد و در چهار سالی که در این سمت بوده، به رغم درخواست‌های مکرر نتوانسته است برای تهیه گزارش خود به ایران سفر کند.

ahmad-shahid

«احمد شهید»، به طور مستمر درباره مواردی از نقض حقوق بشر در ایران اطلاع‌رسانی می‌کند و به سازمان ملل در این زمینه گزارش می‌دهد، اما مقام‌های ایرانی بارها گزارش‌های آقای شهید را خلاف واقع و سیاسی دانسته‌اند.

آقای «شهید» در سخنرانی اخیر خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل، با بیان این‌که وضعیت حقوق بشر در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی بدتر شده گفت: متاسفانه مقام‌های ایران همچنان فعالان جامعه مدنی را که از حکومت انتقاد می‌کنند مورد آزار، بازداشت و پیگرد قرار می‌دهند.

احمد شهید چهارمین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران است. پیش از او «موریس کاپیتورن»، «رینالدو گالیندوپل» و «آندریاس آگوییلار» این مسئولیت را به عهده داشته‌اند که هر چهار نفر از عدم همکاری مقام‌های ایرانی در تهیه گزارش‌هایشان انتقاد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

انتقاد احمد شهید از موج جدید بازداشت خبرنگاران در ایران

روحانی گزارش احمد شهید را بیانگر واقعیت جامعه ایران نمی‌داند

جواد لاریجانی گفت حکم قصاص ربطی به احمد شهید ندارد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6956731 propecia tabs