Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
مقامات نزدیک به مذاکرات

«احتمال امضای یک پیمان با هدف پایان دادن به برنامه اتمی ایران»

2015 March 28

خبر / رادیو کوچه

 

در حالی که مذاکره بر سر برنامه اتمی ایران در جریان است، برخی مقامات رسمی از امضای یک پیمان دو یا سه صحفه‌ای با هدف پایان دادن به برنامه اتمی ایران خبر می‌دهند.

در همین رابطه خبرگزاری «رویترز» روز شنبه بیست و هشتم مارس به نقل از یک مقام ارشد ایرانی نزدیک به گفت‌وگوهای هسته‌ای که نخواسته نامش فاش شود، گزارش داده است که «طرف‌ها به مرحله نهایی امضای توافق و اعلام شفاهی‌ آن بسیار بسیار نزدیک هستند».

انتشار این خبر در شرایطی است که گفته می‌شود دو طرف همچنان درباره برخی جزئیات کلیدی به شدت در حال مذاکره‌اند.

kery-zarif3

از طرفی دیگر و در حالی که سه روز به پایان مهلت مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ برای رسیدن به یک توافق جامع هسته‌ای، باقی مانده، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اعلام کرده‌اند که برای به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها “این، ایران است که باید تصمیمات لازم را برای نهایی کردن توافق بگیرد.”

بنابه گزارش‌ها، رهبران آمریکا و آلمان شامگاه روز جمعه، بعد از یک گفت‌وگوی تلفنی، اعلام کردند که در حال حاضر ایران «باید چند گام عملی لازم» را برای رسیدن به توافق بردارد.

در صورتی که این توافق صورت بگیرد، پس از ۱۲ سال یکی از پر مناقشه‌ترین پرونده‌های بین‌المللی پایان می‌پذیرد. پایانی که برای ایران آغاز دوره‌ای تازه در فعالیت‌های اقتصادی و خارج شدن از انزوا در روابط بین‌المللی‌‌اش است.

خبرگزاری «فرانسه» نیز در این زمینه گزارش داده است که، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه نیز در تماسی تلفنی، احتمال برگزاری نشستی با حضور وزیران امور خارجه کشورهای طرف مذاکره را بررسی کرده‌اند و این نشست احتمالن روز یکشنبه آینده برگزار خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,