Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
کمبود معلمان مسلکی

«چالش‌های موجود در سال جدید تعلیمی در افغانستان»

2015 March 29

نقیبه بارکزی / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کمبود معلمان مسلکی در مکاتب ولایت هرات در غرب افغانستان، چالشی است که کیفیت آموزش را در برخی ازمکاتب این ولایت مختل کرده است.

معارف ولایت هرات از ولایات غربی افغانستان در سال ١٣٩۴ ه.ش هم با کمبود معلمان مسلکی در تعدادی از مکاتب این ولایت مواجه است.

چالشی‌که به گفته مسوولان معارف این ولایت در سال گذشته نیز با آن روبرو بودند.

«عزیزالرحمن سروری» سرپرست معارف ولایت هرات می‌گوید: کمبود معلمان مسلکی در سال گذشته تعلیمی کیفیت آموزش در برخی از مکاتب این شهر را پایین آورده بود.

danesh-amuz-afghan-2

وی تاکید کرد که در سال گذشته تعلیمی معارف هرات به دلیل کمبود استادان مسلکی بیش از یک هزار معلم حق‌الزحمه‌ای را در ولسوالی‌های دور دست گماشته بود که اکثریت آنان تحصیل تخصصی در مضونی که تدریس می کردند را نداشتند.

وی ابراز نگرانی می‌کند که در سال روان تعلیمی هم این چالش گریبان‌گیر معارف ولایت هرات است.

به گفته سرپرست معارف هرات، مکاتب سطح شهر وشماری از ولسوالی‌ها عاری از مشکل کمبود معلم مسلکی است و بیش‌تر این چالش در مکاتب ولسوالی‌های دور دست؛ چون: کشک کهنه، چشت شریف، گلران، فارسی و اوبه محسوس است و دانش آموزان در آن مناطق حال کیفیت آموزش را به گونه مسلکی آن تجربه نکرده اند.

کارشناسان اجتماعی رفع چالش کمبود معلمان مسلکی را نیازمند برنامه‌های اساسی از سوی وزارت معارف کشور می‌دانند.

آنان همچنان تاکید می‌کنند که تا ریشه فساد اداری در ادارات نخشکد این مشکل همچنان پابرجا خواهد بود.

afghan2

«محمد انور متین» کارشناس اجتماعی و فرهنگی در ولایت هرات می‌گوید: تبدیل کمیت به کیفیت در روند آموزش مکاتب  ولایت هرات نیازمنداستخدام معلمان مسلکی است.

وی تاکید می‌کند که حکومت وحدت ملی باید تلاش همه جانبه برای ریشه کن کردن پدیده فساد اداری نماید تا نه تنها معارف بل تمام بخش‌ها کیفیت کار را تجربه کنند.

کمبود معلمان مسلکی در حالی چالش عمده سد راه معارف هرات در غرب افغانستان خوانده می‌شود که نظر به آمار اریه شده از سوی مسوولان معارف این ولایت، شمار دانش آموزن در سال تعلمی راوان به یک ملیون تن رسیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,