Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
بر اثر برخورد با خودروهای عبوری

«تلف شدن یک قلاده پلنگ از گونه‌های ارزشمند در جاده کازرون به شیراز»

2015 March 30

خبر / رادیو کوچه

 

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اعلام کرد، یک قلاده پلنگ از گونه‌های ارزشمند محیط زیست بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در محور کازرون به شیراز تلف شد.

«ایرنا»، خبرگزاری دولتی ایران روز دوشنبه دهم فروردین ماه به نقل از روابط عمومی محیط زیست فارس گزارش داده است که شام‌گاه نهم فروردین ماه ٩۴ یگان حفاظت محیط زیست و محیط بانان شهرستان کازرون پس از دریافت گزارش تلفنی مبنی بر وقوع حادثه تصادف جاده‌ای، یک قلاده پلنگ در فاصله ١٠ کیلومتری شهر کازرون با لاشه یک قلاده پلنگ تلف شده مواجه شدند.

بنابه این گزارش، پس از بررسی دقیق محرز گردید علت مرگ برخورد سرحیوان با خودرو ( به احتمال زیاد سواری) بوده، خودرو مورد نظر شناسایی نگردیده است .

22

این گزارش می‌افزاید : «در لاشه پلنگ هیچ گونه اثری از شکستگی اندام ها و پارگی پوست مشاهده نمی گردد، اما خونریزی از ناحیه گوش چپ و دهان (دندان‌ها و فک فاقد شکستگی می‌باشند) رویت شده است.»

با توجه به وجود رودخانه در پایین دست جاده مذکور، علت احتمالی گذر پلنگ از جاده، دسترسی به آب بوده است.

جنسیت این پلنگ نر و سن آن حدود پنج سال تشخیص داده شده و لاشه آن به منظور بررسی‌های بیشتر کارشناسی، به اداره کل حفاظت محیط زیست فارس انتقال داده شده است.

دو ماه گذشته نیز بر اثر برخورد یک دستگاه خودرو در حاشیه پارک ملی بموی شیراز با یک قلاده پلنگ منجر به زخمی شدن و در نهایت تلف شدن این حیوان نادر گردید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,