Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
گزارش‌گران بدون مرز خواستار شدند

«علت مرگ میرصیافی مشخص شود»

2010 March 18

رادیو کوچه

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، با انتشار بیانیه‌ای خواستار «پیگیری و حقیقت‌یابی» علت مرگ امیدرضا میرصیافی وب‌لاگ‌‌نویس ایرانی شد که سال گذشته در زندان درگذشت.
در این بیانیه آمده است: «همصدا با نزدیکان این وبلاگ‌نویس جوان خواهان تشکیل کمیسیون تحقیقی مستقل و بی طرف برای یافتن چرایی مرگ امیدرضا میرصیافی هستیم و خواستار انتشار عمومی همه مدارک مربوط به اتهامات، بازداشت، زندانی شدن و مرگ وی می باشیم»
به گزارش جرس امیدرضا میرصیافی، روزنامه نگار و نویسنده‌ی وبلاگ «روزنگار»، که به دلیل نگارش مطالبی انتقادی، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به دو سال و نیم زندان محکوم شده بود، اواخر اسفندماه سال گذشته،  در زندان به دلیل آن‌چه که «افت فشار خون» نامیدند، در سن 28 سالگی درگذشت.
در بخش دیگری از بیانیه منتشر شده گزارش‌گران بدون مرز آمده است: «این مرگ پر اندوه نشانگر سرنوشت صداهای معترض در ایران است. امیدرضا میرصیافی سمبل مردمی تحت ستم است که امروز نیز برای انتقاد و اعتراض‌، دستگیر و زندانی می‌شوند تا به سکوت وادارشان کنند. گزارش‌گران بدون مرز با گرامی‌داشت یاد و نام امیدرضا میرصیافی خواهان آزادی بیش از پنجاه روزنامه‌نگار و شهروند زندانی در ایران است که هم‌‌چنان در شرایطی دشوار بسر می‌برند »
شایان ذکر است  ابوالقاسم صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، در آبان ماه سال گذشته، میرصیافی را به اتهام«توهین به مقامات» و «تبلیغ علیه نظام»، بر اساس مواد ۵۰۰ و ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی، به دو سال حبس تعزیری محکوم کرده و همزمان، برای وی پرونده‌‌ای دیگر، با اتهام «توهین به مقدسات» مفتوح شده بود که می‌بایست اردیبهشت ماه ۸۸ دادگاهی شود.  این وبلاگ نویس، اواخر بهمن ماه سال پیش، با احضار به دادگاه انقلاب تهران، بازداشت و برای اجرای حکم و گذراندن محکومیت خود، به زندان اوین منتقل شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,